Ова лето ќе се памти, со Савана сите одмори се слатки

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.971
Разбирам и знам дека не ти беше целта да ме окарактеризираш како таков :)
Но, сепак сакав да се надоврзам на твојот прв дел од постот, во кој велиш дека „не ти се потребни агенции“ - со објаснување зошто некогаш, сепак, се потребни :)
Види, стојам на тоа дека со технологијава денес и јазик не ти се потребни и не се неопходни за да појдиш некаде. Но тоа не значи дека не можеш да ги користиш поради било кои причини.
Лично не се сеќавам да сум користела услуги од Савана, од твоево искуство сега не би ми паднало ни напамет.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.746
Поени од реакции
2.223
@Acid Мац, еве инфо за твојот случај. Најбрзо решение ти е преку ДПИ да потегнеш, за да ги добиеш парите најбрзо.
Меѓутоа, прво добро провери во општите правила за патување и во договорот(во кој исто треба да ги имаш општите правила).
Пробај прво со опомена писмена до Савана, дека доколку не ти ги вратат парите, ќе им пуштиш претставка до Државен пазарен инспекторат.
Инфо со 100% точност. :D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
@Acid Мац, еве инфо за твојот случај. Најбрзо решение ти е преку ДПИ да потегнеш, за да ги добиеш парите најбрзо.
Меѓутоа, прво добро провери во општите правила за патување и во договорот(во кој исто треба да ги имаш општите правила).
Пробај прво со опомена писмена до Савана, дека доколку не ти ги вратат парите, ќе им пуштиш претставка до Државен пазарен инспекторат.
Инфо со 100% точност. :D
Во моментов, чекам да се произјаснат по мојот приговор (треба да ми одговорат во рок од 14 дена, остануваат уште 10) ;) Во зависност од одговорот и нивната финална одлука, ќе зависат и следните чекори (пријава во ДПИ, ОПМ и тн.).
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Гледам дека во неколку наврати се обидувате да го потенцирате муабетот „не ти се потребни агенции“. Точно е, ама и не е точно. Да не беа воопшто потребни, немаше ни да постојат. Како што најверојатно знаете, немам 68 години и сум технолошки писмен. И сум користел и Booking и Airbnb во повеќе наврати. Тогаш, зошто одлучив да резервирам преку агенција?

Затоа што:
- Патувам со две мали деца;
- Сакам да одам на проверено место, без многу експерименти;
- Местото на кое сакам да одам НЕ Е ДОСТАПНО преку Booking/Airbnb или сличен сервис на интернет, туку само преку агенција :)
Кажи си кое место ај, да видам и ја дали сакам :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.348
Рана уплата преку агенција е поефтина од букинг.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Први ќе банкротираат туристичките агенции и туризмот воопшто. Папотоаследат малите семејни бизниси.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.256
Поени од реакции
35.776
Во моментов, чекам да се произјаснат по мојот приговор (треба да ми одговорат во рок од 14 дена, остануваат уште 10) ;) Во зависност од одговорот и нивната финална одлука, ќе зависат и следните чекори (пријава во ДПИ, ОПМ и тн.).
... јас ќе ти го кажам сценариото, после 10 дена ќе ти објаснат, ќе ти укажат и на крај пак по нивното што беше првенствено кажано, ама ќе ти го кажат усно, ќе побараш написмено да ти одговорат затоа што за да пријавиш преку ДПИ, ОПМ ќе мора да имаш написмено одговор од туристичката агенција.
... пак ќе помине време додека добиеш писмен одговор, па кога ќе ти го дадат написмено ќе го предадеш во ДПИ, ќе чекаш уште толку да добиеш одговор, што прво ќе ти го кажат усно заклучокот, дека мора да најдете самите заедничко решение бла бла бла, оти и ти и агенцијата поради виша сила сте во право... ОПМ ако пријавиш нема да добиеш повторно решение ќе ти речат договорите се и како би да се договориш кога ти губиш повеќе од агенцијата, е сега ... ако одиш директно со блага предлог закана дека ќе се напише онака убава статија на Кајгана портал да чита народ... можеби ќе успееш да решиш нешто во твоја корист! ова ти го кажувам од лично искуство, не конкретно за туристичка агенција, ама верувај поврзани се сите како црева, а потрошувачот секогаш е „ебана странка“... јас успеав да вратам целосно износ на слична работа со тоа што во една анкета од истите што „дилетански ми ги зедоа парите“ ми пукна филмот и одговорите преку смс ми беа...леле мајко... се заинтересирала управата ми дадоа солуција која беше прифатлива за мене, си ги вратив парите целосно вложувајќи дополнително сосема мал удел пари што пак целосно ќе ги користам во иднина... и така, некогаш остар јазик за јавно изнесување за негативна реклама на портал на социјални мрежи, понекогаш решава проблем! (y)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
И со мене биле досега, затоа 4 години по ред ги користев нивните услуги. Сега - се посраа. Од друга страна, за конкретна ситуација дискутираме тука, не за тоа дали до сега си поминувал убаво со нив.
а како е ако и во јули бидат затворени границите ??
ќе кажат дека Зајко дал решение да се префрлат термините за 2021 ??/
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
а како е ако и во јули бидат затворени границите ??
ќе кажат дека Зајко дал решение да се префрлат термините за 2021 ??/
Во суштина не е воопшто битно, затоа што за ваучери - потребна е согласност од двете страни.
Ако некој не сака ваучер, треба да му вратат пари.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.293
Поени од реакции
15.509
Грчка пример добар дел од апартманите се земени од агенциите па немаш друг начин да отидеш, тие што не се преку агенции а се добри се година дена уназад резервирани. Ова од колеги и колешки муабет што одат со деца низ грчка.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Грчка пример добар дел од апартманите се земени од агенциите па немаш друг начин да отидеш, тие што не се преку агенции а се добри се година дена уназад резервирани. Ова од колеги и колешки муабет што одат со деца низ грчка.
Егзактли. Ова е една од причините поради кои повеќе години наназад на летен одмор одев со Савана / Игуана. На Airbnb на пример што гледав апартмани, во најдобриот случај беа на километар од плажа. Можда, кога би одел со девојка би земал така, ама со две деца (од кои едното уште не ни проодело) - нема шанса :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Грчка пример добар дел од апартманите се земени од агенциите па немаш друг начин да отидеш, тие што не се преку агенции а се добри се година дена уназад резервирани. Ова од колеги и колешки муабет што одат со деца низ грчка.
зависи..бевме преку Игуана во Афитос во јуни лани, долу до плажата, 2 апартмана земавме, поголемиот внук со нас беше а бебушот со синот и снаата..До нас исто имаше куќа со слични апартмани, имаше таму и еден наш гостин, го прашав, дошол така ни Травел и Абн и си нашол одма апартман и тоа цената дури и нешто пониска... а интересно, кога се враќавме, во прва недела јули, новата тура што доаѓаа сите беа ЃОА ласт минуте, со 20-30% поефтино.... демек крај на Јуни било шпиц пошто докторите користеле лански одмори :cool: ...
Во суштина не е воопшто битно, затоа што за ваучери - потребна е согласност од двете страни.
Ако некој не сака ваучер, треба да му вратат пари.
имавме работа мислам баш со Савана, далечна 2000...имавме 2 ваучера, една недела во Мола Калива, после Неа Каликратија... доваѓаме у Мола Калива , со кола, газдарицата кажува нема соба ( ѓоа тој апартман бил за 2+1 бебе а не 2+2 како на нашиот Ваучер), НИ се потпиша на ваучерот.... некако се снајдовме, најдовме друг апартман; кога се вративме, отиде сопругата во агенција, пола сат карање и заканување со инспекција, прво не сакаа да го вратат целиот износ, менаџерот ќе изгубел БОНУС ... вратија некако парите, а од тогаш не сме биле со нив
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.086
Поени од реакции
13.609
За 25 годишнина на моите им уплативме одмор со Савана. Кога отишле на аеродром немало место за нив во авионот. Толку...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
еве што кажува во Србија, а може и Заев од тука ја извади идеата за одложени ваучери...

Prema njegovim rečima, nije veliki broj onih koji traže novac nazad od aranžmana koji su propali. Skoro 90 odsto njih se dogovorilo sa agencijama i uzelo vaučere za promenu termina.
- Ne možemo putnicima sada da damo ni pravu informaciju dok ovo traje - objašnjava Seničić. - Na mnogim destinacijama novac za aranžmane je već uplaćen. Deo je bio u "frst minit" ponudi i to se uplaćuje po posebnim uslovima. Novčani tokovi su prekinuti svuda u svetu. Sve je stalo. Novac je morao biti uplaćen partnerima, još kada je sve bilo rezervisano, kako bi se obezbedio smeštaj. Zato su bili i dati toliki popusti. Bez obzira na to što postoji pravo za povraćaj novca, nema posla, niko ne radi i nije realno da očekuju da će novac biti vraćen. Praksa pokazuje da svi, čak i avio-kompanije i hotelijeri, ali i agencije u okruženju, nude vrednosne vaučere na pun iznos uplaćenog aranžmana. Mi smo iskoristili mogućnost da se vaučeri iskoriste u narednih godinu dana.


од друга страна и поред короната, во Хрватска има 13500 туристи. .. наводно се од пред блокадите ?? на островите и некој региони
 

Kajgana Shop

На врв Bottom