Образование или малтретирање?

W

Werther

Гостин
Аххх како би се вратил средно не 7 часа 10 ке седам,најубавиот период од животот е тоа таква дружба,зезанции нема нигде и на матура дури тажен бев затоа што знаев дека се тоа ке заврши,затоа не се жалете многу ке го барате тоа средно покасно ама нема враќање !
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Аххх како би се вратил средно не 7 часа 10 ке седам,најубавиот период од животот е тоа таква дружба,зезанции нема нигде и на матура дури тажен бев затоа што знаев дека се тоа ке заврши,затоа не се жалете многу ке го барате тоа средно покасно ама нема враќање !
За тоа се грижи државата here and elswhere. Факултетот да го направи средно. И, го направи средно. Кога си бруцош, нешто како „средно Беверли хилс 90210“ ти доаѓа, петта година. Истите манири ги носат среднистиве на факултет. А и системот на образование (високо) е таков, да го направи студентот - ученик.

Така да, среднисти, не жалете многу за средно (ако има такви), истото ве чека и во студентските клупи. :D

Inaku, на тема... well:. не можам да речам „абе деца, не сте виделе малтретирање“, пошо и јас не го фатив дебелиот југословенски систем. Не ме маваа со стапче по три прсти, ниту пак сум одел по три километри по снег за да дојдам в школо и да седам до ќумбе со наставничката која е фрустрирана заради mecu, или заради нејзиниот пат од три километри по снег :D

Ние, што се сеќаваме на “тешкотиите“ од средно, изгледа брзо сме заборавиле како good it was. And funny, and easy, and .... немаш гајле< biologija radi za tebe :)

Да сумирам... лесно им е на ученициве, уште полесно на универзитетските ученици.

ALI ZA OVU OBRAZOVNU ZAJEBANCIJU, JEDNOM CEMO PLATIT CEH!
 
W

Werther

Гостин
За тоа се грижи државата here and elswhere. Факултетот да го направи средно. И, го направи средно. Кога си бруцош, нешто како „средно Беверли хилс 90210“ ти доаѓа, петта година. Истите манири ги носат среднистиве на факултет. А и системот на образование (високо) е таков, да го направи студентот - ученик.

Така да, среднисти, не жалете многу за средно (ако има такви), истото ве чека и во студентските клупи. :D

Inaku, на тема... well:. не можам да речам „абе деца, не сте виделе малтретирање“, пошо и јас не го фатив дебелиот југословенски систем. Не ме маваа со стапче по три прсти, ниту пак сум одел по три километри по снег за да дојдам в школо и да седам до ќумбе со наставничката која е фрустрирана заради mecu, или заради нејзиниот пат од три километри по снег :D

Ние, што се сеќаваме на “тешкотиите“ од средно, изгледа брзо сме заборавиле како good it was. And funny, and easy, and .... немаш гајле< biologija radi za tebe :)

Да сумирам... лесно им е на ученициве, уште полесно на универзитетските ученици.

ALI ZA OVU OBRAZOVNU ZAJEBANCIJU, JEDNOM CEMO PLATIT CEH!
Воопшто не се слагам со твојот став за средното образование и факултетот,јас сум сега на факултет и можам да кажам дека се два различни концепти средното и факултетот многу се поразлични и учениците за разлика од средното,во средно најважно ти беше да дојде петок и кај ке излезеш,а на факултет е сосем друга приказна и исто така многу помалце грижи имаш во средно уште си дете се разговара со соучениците на некои детски теми додека на факултет темите се многу посериозни.Додека бев средно и јас викав "леле 7 часа малтретирање кој ке оди" , но сега сватив дека средното беше еден вид забава на некој начин година неможеш да изгубиш лесно како на факултет треба ептен ќутук да си.И да им порачам на средношколците кои се прва година да не се оптеретуваат многу и да не се жалат ако имаат 7 часа тоа им е најубавиот период од животот да се вклопат што побрзо во новата средина и ке им пројде како песна средното и на крај ке видат дека сум во право,јас да можев да се трампам со некој не би размислувал уште сега во моментов би се вратил во средно.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Не се согласувај ти, твое право.

Може грешка сум, сепак, за разлика од тебе, не сум бил на факултет, не знам како одат тие работи. Меѓутоа, мислам дека сум во право.
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
ma vo pravo ste i dvaicata , i ne mozete da sporeduvate od pred 20 godini i sega . a ako sporeduvam jas kako zavrsile moite nastavnici so 2 GODINI studirawe i mi predavaa 2 predmeti , a jas sega treba da zapisam 2 studii od po 4 godini za tie dva predmeti =8 GODINI . ako na niv ni se bile 2 godini dovolno sega na mene mi se malku 8. ubavo si vika srednoskolecot deka mu se dovolno 5 predmeti a ne 14 neka bidat 10 a ne da ima sekoj den 7 casa od koi moze smo 4-5 da bidat efektivni potoa gubi koncentracija, i badiela sedi.
Za studentive gledam na nekoi ni vovele likovna umetnos na nekoi fizicko sto uste ne , jas vo prva godina na fakultet od 12 predmeti imav samo 2 strucni.drugite prepisani od sredno:)
spored mene e matretiranje, toa e i temava:P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom