ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Мое мислење е дека Самсоненко е само мафијаш кој им треба да се вратат украдените пари преку белизе фирми.

Прегледај го приврзокот 120917
Прегледај го приврзокот 120918
Самсоненко исполнува нечија агенда. Зарем тоа не е јасно?
Сорос мислиш дека од свои пари ги финансира сите тие невладини организации, или од парите кои САД му даваат да ги „ќари“ преку затајување даноци? Сето тоа е со амин и со нарачка, и од Самсоненко и од Сорос... Работата е во тоа да одбереш каде е интересот на државата (или интересот на џебот, за некои).
 
W

wicked_1

Гостин
Да, многу галама дигате ама чисти шпекулации без аргументи и факти.

Мора изгледа многу пати да се повторува, се додека не влезе во празните глави.
Еве и аргументи, и факти, за гасоводот:
http://youtu.be/PAGw_8l44Zo
или поопширно:
http://www.pipeline-conference.com/news/oao-stroytransgaz-build-121-km-gas-pipeline-macedonia

http://vlada.mk/node/10340?language=en-gb
http://www.prnewswire.co.uk/news-releases/stroytransgaz-to-build-gas-pipeline-in-macedonia-296027141.html
http://www.novinite.com/articles/167169/Russia’s Stroytransgaz to Build Gas Pipeline in Macedonia

Итн...
Така? Тоа го иам заклучено на поради пр манипулациите на владата со инвестиции и проекти кои се first phase и се градат веќе 4/5 години и никако да се пуштат во употреба или да се дозавршат.
Ако твојот пропаганден материјал овдека е вистинит, како веќе западниот зликавец дозволил да се отпочне? Тие како ултрамоќни сатани на светот секако не би го дозволиле тоа да се отпочне.
И тргни си го мини армагедонот кој ти е у глава при евентуална смена на власт, од кај знаеш дека со смена ќе се прекине изградбата? Или мора тоа да го мислиш за да се поклапа сценариото(?), оти реално нема логика.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Самсоненко исполнува нечија агенда. Зарем тоа не е јасно?
Сорос мислиш дека од свои пари ги финансира сите тие невладини организации, или од парите кои САД му даваат да ги „ќари“ преку затајување даноци? Сето тоа е со амин и со нарачка, и од Самсоненко и од Сорос... Работата е во тоа да одбереш каде е интересот на државата (или интересот на џебот, за некои).
Јас мислам дека не е до политика, дека се најдени едни со други и поврзани со една цел криминал или крадење, или богатење преку грбот на државата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Така? Тоа го иам заклучено на поради пр манипулациите на владата со инвестиции и проекти кои се first phase и се градат веќе 4/5 години и никако да се пуштат во употреба или да се дозавршат.
Ако твојот пропаганден материјал овдека е вистинит, како веќе западниот зликавец дозволил да се отпочне? Тие како ултрамоќни сатани на светот секако не би го дозволиле тоа да се отпочне.
И тргни си го мини армагедонот кој ти е у глава при евентуална смена на власт, од кај знаеш дека со смена ќе се прекине изградбата? Или мора тоа да го мислиш за да се поклапа сценариото(?), оти реално нема логика.
Значи јас тебе ти покажав факти, а ти мене ми нудиш ветар и магла во исто време додека фактите ги нарекуваш пропаганда.

Факт: Гасоводот се гради! Реалност е. Потпишани се договорите, решено е финансирањето, и отпочната е изградбата.
Факт: Постоењето на тој гасовод не им одоговара на САД, ако успеат да го направат невозможен македонскиот дел - успеале и да го направат невозможен самиот гасовод (на кој целта не се само Турција/Грција, туку цел Балкан и Централна Европа).
Факт: Претходната варијанта на гасоводот требаше да поминува низ Бугарија. Откако таму ги посетуваа неколку американски сенатори, и се десија „спонтани“ демонстрации - владата во Софија падна. Новата влада прва работа што направи - го прекина проектот за гасоводот. Заради тоа и Македонија влезе во игра, преку новата траса - Турскиот Тек.

Факт: Стањата во Македонија почнаа откако стана јасно откажувањето на Јужен Тек низ Бугарија, и реалноста за Турскиот Тек низ Македонија.


Ете ти факти. Ти имаш да кажеш нешто... со факти?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.178
Поени од реакции
8.491
Specijalne jedinice kosovske policije "Rosu" raspoređene su na granici sa Makedonijom nakon informacija da je nekoliko građana Kosova učestvovalo u sukobima sa makedonskom policijom u Kumanovu, javlja TV Kohavižn. Jake policijske snage poslate su na granicu sa Makedonijom u nedelju u ponoć, prenosi ta prištinska televizija.

веста ја има на повеќе места али една од нив
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=05&dd=11&nav_category=640&nav_id=990487
 
Член од
20 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
29
Дали нашата војска се распореди на границата со албанија, србија и косово ??? Сите ги кренаа војските само никаде не прочитав дека наша војска е пратена на границите со косово албанија и србија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Јас сум сигурен дека 90% од албанциве дека не мислат како тој
Како го заклучи тоа?
Ти покажа ЕДЕН слаткоречив (можеби дури и искрен) Албанец. Јас ти покажав СТОТИЦИ Албанци како ги навредуваат полицајците кои буквално гинеа и крвареа за државава... Не ги слушна повиците „Убиј ги“ и „Убијци“?

Или пак ќе се правиме на тошо, све е супер само ни ги убиваат луѓето, и тепаат луѓе низ населби и автобуси. Но надвор од тие „ситници“ се друго е супер во меѓуетничките односи во Македонија.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Дали нашата војска се распореди на границата со албанија, србија и косово ??? Сите ги кренаа војските само никаде не прочитав дека наша војска е пратена на границите со косово албанија и србија.
Друже Војска по закон не ја чува границата тука гранична полиција по закони на еу односно кај нас 2004-2006 мислам донесен е тој закон
 
W

wicked_1

Гостин
Значи јас тебе ти покажав факти, а ти мене ми нудиш ветар и магла во исто време додека фактите ги нарекуваш пропаганда.

Факт: Гасоводот се гради! Реалност е. Потпишани се договорите, решено е финансирањето, и отпочната е изградбата.
Факт: Тој гасовод не им договара на САД
Факт: Претходната варијанта на гасоводот требаше да поминува низ Бугарија. Откако таму ги посетуваа неколку американски сенатори, и се десија „спонтани“ демонстрации - владата во Софија падна. Новата влада прва работа што направи - го прекина проектот за гасоводот. Заради тоа и Македонија влезе во игра, преку новата траса - Турскиот Тек.

Факт: Стањата во Македонија почнаа откако стана јасно откажувањето на Јужен Тек низ Бугарија, и реалноста за Турскиот Тек низ Македонија.


Ете ти факти. Ти имаш да кажеш нешто... со факти?
Хм, не сум сигурен дека знаеш што значи зборот факт...

1. Не реков дека не се гради, што не е никаква гаранција дека ќе биде завршен, пример за тоа ми се секојдневниот пропагаден материјал за фиктивни инвестиции у македонија кои ги користат за реклама и храна на рајата.
2. Гасоводот не им одговарал на САД, добро бе ти стварно веруваш у ова, дали има грам кај тебе објективност и поим за реалност? Ти твоите тези како факти ги пласираш овдека, што ку* ти знаеш за американската надворешна политика и дали е таа про/анти гасовод на балкан?
3. Требаше да помине низ Бугарија, и немора да лажеш и да спинуваш, познати ми се тие техники. Бугарија е членка на ЕУ и истиот проект не исполнуваше регулативи за да биде пуштен во употреба, според ЕУ а не според мислењата на новите лица на власта.
4. Нема посебно стање во Македонија, твоиве јунаци од телевизиите и целиот медиумски простор ги шират срањава од коа почнаа протестите. Алиби, не е ни прво ни пак последно.
 
Последно уредено:

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Цивилни жртви најверојатно нема.
Еден цивил лесно повреден,и еден приведен,најверојатно ќе го пуштат.

И што е најбизарно една крава повредена.
 
Член од
20 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
29
Друже Војска по закон не ја чува границата тука гранична полиција по закони на еу односно кај нас 2004-2006 мислам донесен е тој закон
Добро но дали таа гранична полиција е распоредена на границите со тие три држави ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Цивилни жртви најверојатно нема.
Еден цивил лесно повреден,и еден приведен,најверојатно ќе го пуштат.

И што е најбизарно една крава повредена.
И пак полицијата ќе биде крива а невиното албанско население нападнато.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
879
Поени од реакции
951
Добро но дали таа гранична полиција е распоредена на границите со тие три држави ?
Распоредена е.Таму е.Граничната полиција треба да е поефикасна од армијата за чување на границата.Зошто?Затоа што армијата имаше ингеренција да апси само до 100 метри од граничниот појас.Се што ке пребегаше од тие 100 метри се пријавуваше во полиција .Ама секој систем има мани и предности.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom