ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

T

templar55

Гостин
Гледам тука пишуваат 14 жртви на терористичка страна, па да ве прашам нормални ли сте ?
Над 20 часа се пука со ненормален интензитет. Гранати веќе не ни бројам колку видов и слушнав.
Ама бидејќи спротивставената страна е позната по криење на жртвите не ме чуди и таа бројка да е официјална.
Јас се кладам на минимум 50, што терористи што јатаци.
И запазете вчера имаше евакуација, тој што сакал да се спаси, се спасил, а тие што останале со терористиве не се ништо повеќе освен јатаци. Да не споменувам и обезбедување логистика неколку дена пред тоа и молчење пред властите од овие гниди што официјално се и мои сограѓани.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Претпоставувам дека не е лесно ама со жешка глава размислувам, па затоа посакувам смрт...
Се разбира, не значи и дека не е изводливо :)
Не реков дека не е изводливо, само можно е да помине доста време, бидејќи тука имаш доста бирократија и администрација. Плус ќе треба да се внимава за што и како би се користела смртна казна, доколку нели тоа е планот еве за тероризам, мора да се изготват прецизни правни термини, бидејќи во спротивно може да дојде до злоупотреба. Изводливо е, само мене муабетот ми е дека долго време ќе помине.

Плус, надвор од ова:
Вака гледам сите што пишуваат деновиве (не само за ова, за се), некои работи или стварно не ги разбираат или се прават дека не ги разбираат. Плус гледањето американски серии и филмови за војни и право исто така им го поматиле здравото расудување, со оглед на тоа дека и самите режисери имаат кажано дека истите се доста преувеличени и дека системот не функционира во филмови. Али океј, сите сакаат да се Хорацио од CSI. Истото беше и со Смилковско. Генерали и детективи на интернет има еден куп.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.208
Толку од нашите политичари за кого протестирате, дали вмро дали сдсм.
Да им беше толку гајле за народот ќе беа со него. Ниеден ни Грујо ни Зајко не стапна во Куманово!
Воопшто не се пожртвувани за Македонија.
Срамота!
Шо бара Грујо во Куманово?[DOUBLEPOST=1431266020][/DOUBLEPOST]
Г
И запазете вчера имаше евакуација, тој што сакал да се спаси, се спасил, а тие што останале со терористиве не се ништо повеќе освен јатаци. Да не споменувам и обезбедување логистика неколку дена пред тоа и молчење пред властите од овие гниди што официјално се и мои сограѓани.
На каде би бегале? Би требало од сегде се отсечени после Гошинце.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Малце е тешко тоа, прво треба Уставот да се промени за таков закон, ако добро паметам во Устав пишува дека Македонија нема смртна казна. :)
Член 10

Животот на човекот е неприкосновен. Во Република Македонија не може да се изрече смртна казна по ниту еден основ.
 
Член од
11 октомври 2009
Мислења
79
Поени од реакции
30
по сите математики мене ми изгле дека биле доста повеке од 40 луге, не знам зашто али некако не ми штима нешто тука, па колку и да се тактижки обучени и спремни
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Член 10

Животот на човекот е неприкосновен. Во Република Македонија не може да се изрече смртна казна по ниту еден основ.
Знам дека пишуваше, само не ми текнуваше точно како е поставено. :)
Фала ти, еве ви и точна формулација.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.192
по сите математики мене ми изгле дека биле доста повеке од 40 луге, не знам зашто али некако не ми штима нешто тука, па колку и да се тактижки обучени и спремни
Факт е дека биле повеќе од 40, според проценките околу 90-100 луѓе.
Прашањето е дали нашиве манипулираат со бројките на загинатите, или пак навистина остатокот од групата безбедно пребегала на друго место.
 
C

Castiel

Гостин
Пронајдени тела на само 14 загинати терористи.
Се предале вкупно 30, што значи тоа е бројка од 44 терористи.
Каде се другите е главното прашање :confused:
теренот не е исчитен скроз и уште се средува...нормално кога не е завршена истрага неможат точна бројка да кажат..
 
T

templar55

Гостин
Факт е дека биле повеќе од 40, според проценките околу 90-100 луѓе.
Прашањето е дали нашиве манипулираат со бројките на загинатите, или пак навистина остатокот од групата безбедно пребегала на друго место.
Немогуќе е да пребегаат...лесно можеле да бидат ставени во обрач, ама ке почекаме официјално што ке кажат.
 
G

Goldie

Гостин
по сите математики мене ми изгле дека биле доста повеке од 40 луге, не знам зашто али некако не ми штима нешто тука, па колку и да се тактижки обучени и спремни
Рекоа дека има над 30 што се предале, плус засега 14 се најдени мртви (веројатно ќе бидат и повеќе кога подетално ќе го прегледаат теренот). Инаку не ме чуди и некој стварно да избегал, ете вчера видеото што го ставија се гледа бркотница со терористите на сред улица плус некои Албански медиуми јавија дека одредена група избегала на сигурно демек.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
364
Овија да не кукав затој што 100% су ги виделе кд су говрда улегнале у диво насеље меѓу њима све се знае овој има пуну логистику од браќа што живив тамо нема шансе овој да се спреми за неколко дна и да имав толко оружје и муницију да се држив толко време. Како што спомна порано диво насеље е легло на криминал тамо не верују дека полиција е извршила контролу још од 2001 може и дозволено им е да си правив што и како им падне на памет. Градив си што сакав колко сакав и како сакав и никој да ги провери или казни. Док има такви двојни аршини и не се подберев добро овакви работе ке се догаѓав на сви места куде ги има у поголем број.
 
Член од
24 април 2014
Мислења
106
Поени од реакции
110
Има некој од Куманово информација дали моментално е мирно или има уште пукотници ?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Член 10

Животот на човекот е неприкосновен. Во Република Македонија не може да се изрече смртна казна по ниту еден основ.
Може да се дополни или измени; во случај да посегне по туѓ живот во овој случај животи.
Зошто да не ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom