Новодојдените Романци и Бугари во ЕУ...

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Пишувањето, Трн, ми беше во смисла за оние емигрантите кои од икс причини се одлучуваат за тој чекор. Едноставно, луѓе кои не ни сакаат да пробат „дома” да ја остварат својата егзистенција.
Знаеш, оние кои сметаат дека тука нема леб, без да се обидат и да го заработат на чесен начин?
Сигурно такви има и во новите ЕУ членки тема на овој пост.
А со цитатот на Џ.Ф. Кенеди во потполност се согласувам.
Е, затоа и умреа патриотите. Останавме на прсти да се броиме.
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
267
Поени од реакции
0
Помина времето на Октоподите и владините криминалци...
За жал Трне ова не е вистина!Се уште лjудето верват в чудеса,а ова е како злато за мафиотите.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Logistik напиша:
Помина времето на Октоподите и владините криминалци...
За жал Трне ова не е вистина!Се уште лjудето верват в чудеса,а ова е како злато за мафиотите.
Незнам Логистик за кај вас...Кај нас им ги сечат полека нозете и веќе се гледа напредок...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
TpH_Bo_OkO напиша:
Незнам Логистик за кај вас...Кај нас им ги сечат полека нозете и веќе се гледа напредок...
Даj Боже това да не се окаже поредната лага на политичкиот "врв"! :zver:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Еден ден ќе мора сите да разберат дека не смее повеќе на овој начин да се живее.

Има премногу гладен, а чесен народ кој само сака пристоен живот.
Некои решението го гледаат краткорочно, како привремена емиграција, по секоај цена, а некои долгорочно и се борат тој ден да пристигне, кога нема да се плашат за корка леб и плата на крајот на месецот.

Октоподите и други животинки кои не клекнаа на колеа мора да ги снема.
Инаку нема да можеме да станеме на нозе повторно, ами ќе коленичиме и ние и генерациите кои следат.

На нас е редот да сториме нешто.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Какви ли уште статистики ќе се извадат :pos:

Арно вели Мисирков дека сега ќе почнат да не убедуваат дека тоа не е шатор, туку дека некој шкот одгледува раноградинарски производи во Хајд парк, па дека бугарите му ги вадат со вода :)

Факт е дека се повеќе бугари бегаат од Бугарија, факт е дека спијат по паркови, факт е дека постојат бугарски банди кои пљачкосуваат низ ЕУ. Тоа пред се е жално, никој овде не проба да ве насамари за нешто, туку, така ве гледаат во западна Европа, што можеме ние тука.

Но, да видам, извади ми уште некоја табела дека не е така.

И да не се забегува премногу од темата :) доста со статистики и демек сте биле појаки од Македонија, во оваа тема Македонија не е во прашање, темата е : Новодојдените Романци и Бугари во ЕУ
 
Член од
30 март 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Па добро, цигани има секаде. Само, зошто сите тие во Бугарија се викаат Бугари? И се со православни имиња Цветан, Софија, Калин?
А од друга страна пак, некои побели луѓе кои знам, се викаат Азис, Касим ... итд? Немаат ли таму црковен православен именик? Мене до денес не ми е јасно како некој може во Православна Црква да се крсти Џафер на пример, од свештеник. Кај нас Ромите си имаат здрави ромски имиња, Есма, Уснија, Петрит ...
Па кога и да краде некој по Италија (не дека ги немавме и ние) ама ќе прочиташ во весник `Петрит Љатифи го украде златниот крст од ... во Рим` или `наркодилерот од Македонија Хисни Азизи блабла и бла` па знаеме за што се работи.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Кои Б`лгари бе ајван? Ај оди одмори се малце...Провокатор...



Aбе глупердо Б`лгарска...Кога шетав (ме шетаа) низ Бугарија со Волво 244 ГЛ, или БМВ 2002, (семејни во 80-тите) тогаш по 10-на год. стари, кога паркиравме се собиравте кола да видите...
Ебави неписмената багра, ебави, сега ти за коли тука ќе ми сереш. Вчера западна кола видовте сега и експерти се правите.
Народот рекол дека најлошо е кога слепиот ќе прогледа. И ти на сончање...ајде!
А сега с'с што се шеташ, не до Б'лгарија, а само до границата..с'с с'штото волво или БМВ или може би некоја по-нова Застава југо ?
Има ги и сега много Застави по бившата република на
југославија ..а и ладите и москвичите определено са повече от тези в Б'лгарија:helou: :helou:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Шовинист напиша:
А сега с'с што се шеташ, не до Б'лгарија, а само до границата..с'с с'штото волво или БМВ или може би некоја по-нова Застава југо ?
Има ги и сега много Застави по бившата република на
југославија ..а и ладите и москвичите определено са повече от тези в Б'лгарија:helou: :helou:
Визов, Гагаузов или кој и да си...Јас за разлика од тебе шетам до салон и си купувам нова кола, а не нешто крадено од Германија, разбираш?
Со мојот веќе 4 год. стар Цитроен ја прошетав пола Европа, каде што ти никогаш нема ни да стапнеш...Инаку, каското не ми важи во Бугарија за ризикот кражба! Тоа ти зборува ли нешто бедна душо провокаторска? Дека си глуп на пр.?
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
7
О о о, ќе поминат уште многу години за тој народ да се европеизира...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1027693

Рум'нското посолство в Лондон обвини Би Би Си, че репортаж'т за имигрантите, които живејат в палатков лагер в лондонскија Хајд парк, е "нагласен", с'обштава британскијат в. "Тајмс".

Дејстваштата рум'нска посланичка в британската столица Радута Матаче е поискала да се срештне с генералнија директор на Би Би Си Марк Томпс'н, заштото е убедена, че репортерите от "Нјузнајт" (Newsnight) са си измислили поне част от тази историја - или дори цјалата.

Тја се позовава на очевидци, че продуцентите на предаването са помолили рум'нски гражданин да се вклјучи в снимките, като донесе своја собствена палатка и ја разп'не в парка.

От р'ководството на парка с'што изразиха с'мненија относно изл'чените кадри и коментираха, че гледат с голјамо недоверие на информацијата за палатков лагер там - особено с размерите, показани от "Нјузнајт".

Би Би Си от своја страна отхв'рли обвиненијата на дипломата и отрече в репортажа, изл'чен този понеделник, да има как'вто и да е елемент на изфабрикуване.

От британската обштествена медија все пак признаха, че са платили на 23-годишнија рум'нец Даниел, за да стане един от главните герои в репортажа им.

Освен това журналистите уточниха, че след като работата им там е приклјучила, младеж'т не спи в лагера.

Според запознат източник Даниел е наел стаја в хотел ден преди началото на снимките.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Визов, Гагаузов или кој и да си...Јас за разлика од тебе шетам до салон и си купувам нова кола, а не нешто крадено од Германија, разбираш?
Со мојот веќе 4 год. стар Цитроен ја прошетав пола Европа, каде што ти никогаш нема ни да стапнеш...Инаку, каското не ми важи во Бугарија за ризикот кражба! Тоа ти зборува ли нешто бедна душо провокаторска? Дека си глуп на пр.?
сега с'м Ваташки
ти што бре, да не немаш б'лгарски паспорт штом си прошетал половин Европа за последните четири години...кој че ти даде виза да шеташ така
евала, штом с'с заплата за цензуриране на интернет форум можеш да си купиш нов Ситроен..
и мојто каско не важи за Македонија, Албанија и Косово, не само за кражба, а за
всички рискове

и не се нерви така, по-спокојно..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Не бе златен, не бе...
Заплата не даваат на форумот, туку самоиницијативно го бранам од такви недоквакани како тебе...
А Б`лгарски паспорт немам, туку културно си добивам визи, е сега јес да си чекам, ама даваат...а дека твоето каско не важи за Македонија, Албанија и Косово...тие муабети на друг да му ги правиш, мене не...
Јас не се нервирам воопшто, туку ја гледам глупоста околу мене..Колку си смешен, да не кажам глуп.
А, сега...Калиакра е прекрасно место..оди посончај се таму за вјек и вјеков Амин!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308

На оние кои се Македонци, и веројатно улицава не ја препознаваат, Тоа е Улица Витошка, дел од новиот урбанистички план на Европската унија...
Европска класика, вакви слики неброено до сега видовме во Лондон и Берлин... :pos:
 
Член од
29 март 2007
Мислења
94
Поени од реакции
0
Ова е рекламна кампаниja на Нурофен.

По-нагоре има табела дека пише "ако мајстор'т нјамаше болка штеше да дов'рши работата" или некаква подобна глупост.

Ова е една от наjглупите реклами BTW..от години насам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom