Новите 7 Светски Чуда

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
ДА ама што знам Кеопсовата беше премногу фаворизирана досега, па ред е да им се даде простор и на некои нови чуда. Да знам дека беше номинирана, ама некако ми нема логика да е и старо и ново чудо .Искрено сум ја видела пирамидата, да импозантна е, величенствена, покрај неа се осеќаш стварно малецко, ама искрено на слика е поубава. Што знам јас очекував повеќе. Не е којзнае колку голема и внатре не е којзнае што. Не знам јас стварно очекував мнооогу повеќе. Искрено за мене поголема вредност има музејот во Каиро каде се наоѓа оргиналот златна маска на ТУтанкамон, а ова ми е некако... не знам:toe:


Повеќе плени ТАџ Махал, не знам можеби затоа што не сум била таму и сакам да одам!
Тоа е тоа аурора...искрено ги сакам премногу пирамидите и на некој начин си ги фаворизирам.:smir: (ја обожавам египтологијата) ама искрено во овие топ 7 светски чуда не требаше да се најде статуата на Исус која се наоѓа во Рио Де Женеиро.Ај please штом си била во Гиза пиши ми преку ПП ако имаш некои слики снимено на ком. од твојата посета таму, да ми пратиш некои а?:smir:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Тоа е тоа аурора...искрено ги сакам премногу пирамидите и на некој начин си ги фаворизирам.:smir: (ја обожавам египтологијата) ама искрено во овие топ 7 светски чуда не требаше да се најде статуата на Исус која се наоѓа во Рио Де Женеиро.Ај please штом си била во Гиза пиши ми преку ПП ако имаш некои слики снимено на ком. од твојата посета таму, да ми пратиш некои а?:smir:

Договорено, ама без мене.:pipi:ЕЈ да видиш имам едни со пирамидата в раце ( као некои ефекти) кога ќе одиш од подалеку на едно ритче,во една точка водачот што ни ја кажа се можни тие финти. Пак ти велам ти си опседнат со пирамидите бидејќи имаат стварно добра историја и мистерија околу тоа кој ги изградил, а кога ќе одиш таму ќе видиш дека и не е нешто... ТОп се, али не се толку големи колку што се на сликите...

А според мене новото чудо од Мексико и од Јордан некако не ми се за во оваа категорија...Или можеби дека помалку знам за нив. НЕмаат некоја специфика.
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
site svetski 4uda se veli4enstveni 4uda na golemite arhitekti na nivnite civilizacii
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
site svetski 4uda se veli4enstveni 4uda na golemite arhitekti na nivnite civilizacii
лелеееееееееееее, ама кажа.:pos2: :pos2: :pos2:

а инаку, јас лично не гласав на таа страната за изборот на новите светски чуда. некако не ми е начинот веродостоен и нај правилен. и тоа плус можеа да гласаат само оние кои имаат интернет. ами другите кај се?
инаку прочитав дека унеско го отфрлил овој избор.
јас лично се надевав на други објекти, али....
стварно според мене таа статуата во рио не требаше да влезе зошто јес да е кул, али има 100 подобри градби од неа.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Договорено, ама без мене.:pipi:ЕЈ да видиш имам едни со пирамидата в раце ( као некои ефекти) кога ќе одиш од подалеку на едно ритче,во една точка водачот што ни ја кажа се можни тие финти. Пак ти велам ти си опседнат со пирамидите бидејќи имаат стварно добра историја и мистерија околу тоа кој ги изградил, а кога ќе одиш таму ќе видиш дека и не е нешто... ТОп се, али не се толку големи колку што се на сликите...

А според мене новото чудо од Мексико и од Јордан некако не ми се за во оваа категорија...Или можеби дека помалку знам за нив. НЕмаат некоја специфика.


Ајде пракај некоја слика...Преку што ке ги пратиш?А инаку знам дека не се којзнае што ама јебига историја,мистерија,кријат многу вистини кои се прашувам дали и ке бидат некогаш откриени:raz:.

П.С. пиши ми преку пп
 
Член од
1 декември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Super tema.. da pisuva koj so znae.. ma da zvucat glupo komentarive so e povredno!! Mi padna u oci odma greskata na toj so ja otvoril temava, koloseumot bil gotov 80ta god, a kineskiot dzid pochnal da se gradi nesho okolu 3 vek p.n.e ili taka nesho.. za drugite neznam so e tocno.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Епа вака кинескиот ѕид се градел поради одбрана од Монголите кој биле дивјаци и ги напаѓале Кинезите цело време, а тоа се десило у ПМ многу далеку :D е сеа ми се врти едно ново нешто што сакам да отворам и нова тема очекувајте... имам нов материјал за кој имаме многу да зборуваме се работи за Александар Македонски!!!(ми остана уште малце да доспремам некој документи па ке отворам нова тема)
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Во стари светски чуда мора, а и спаѓаат градби ЗАВРШЕНИ со иградба до почетокот на новата ера (0 год). Тоа е и една од причините Кинескиот ѕид да не влезе во стариот список, и е една од причините што влезе во новиот.....
Јас кога излезе цела оваа кампања се надевав да видам некои архитектонски чуда.....нови згради pushed to the limits што и нависина можат да се најдат во Јапонија, САД, Кина.......навистина се разочараФ.....
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Se sto e izgradeno na nasava planeta bilo da eimpozantno ili ne sepak toa e izgradeno od covekot so pomos na svoite otkritija i orudija pa ne gledam vo toa kako vo cudo na pr kineskiot sid egraden poveke od 3vekovi i nepoznat broj na luge .denes hotelot edilica vo dubai e izgraden za 3 g i na nego do celosna izrabotka rabotele 1500 luge
 

Kajgana Shop

На врв Bottom