Никола Саркози - нов претседател на Франција

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Саркози 53 % - Роајал 47 %



Она што фрапира во податоците е фактот што ниту еден Социјалист не го достигнал скорот на женава. Нема сомнение - во 2012, здравје, гласам за нејзе!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
ајде ''тепа'' твојот честито нека му е. Ширак беше легенда ама ај ќе го видиме оФај.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Oвој којшто победил, слушам, може да прави проблеми околу проширувањето на ЕУ, во смисла референдуми во сите постојни земји членки (во вид на таков предлог- закон до Евро-парламентот), или грешка сум?
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
tesna pobeda no ke vidime kakov ke bide ovoj :)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Саркози е унгарец. Од тоа носете и самите заклучоци :wink:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Има слично како ширак многу шарлатанска фаца.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Честитки, подобар противник беше во секој случај. Умна кампања, персоналитет јак, да стигнеш до победа од скоро никаков стартен рејтинг не е мала работа.
Ќе го слават сите капиталисти и ќе им ебе матер на сите шкљ категорија луѓе според него, Африканци, Арапи, сиромави...еве уште со Турција каква политика предвидува, тоа се’ кажува.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Macedallien: shtose sluchuva sega? Sluchajno slushnav deka kaj Bastilja policijata gi istepala socijalistite (mn, Arapi) 5-10 minuti i potoa sredbata ekspresno se rasturila?!

Sarkozi verojatno mozhel da ochekuva polarizacija zaradi bliskosta na izbornata trka, pa glavnicata na svojot govor go posveti da i ukazhe na stranata shto zagubi deka nema da razmontira nishto za shto levicata se isborila od Vtora svetska vojna navamu.

Isto chuv deka Sarkozi vednash pratil noti do site crnechki i arapski zemji za potpoln prekin na emigracija t.e. za voveduvanje na tnr. "birana" emigracija - i vrakjanje na emigrantite vos voite zemji....ili vo Germanija i Anglija. :)
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
E aj sea de, ne e ni do tolku glup Sarkozy. :)
Nema valjda u prviot den na svoeto pretsedatelstvo site gluposti da gi napravi. Coekot ima 5 godini za vladeenje, eheeej. Se ke stori do togas.

Nego, Royal pokaza poveke muda spored mene. Ne znam zosto, ama podobar kandidat mi bese taa. Ama sto se stori se stori. Belki politicki se vo isto umno molekulno nivo, ama koj da znae.

Nego, vidovte koga glasase Sarkozy i eden pretstavnik sto sedese u izbornoto mesto, koa Sarkozy mu pruzi raka a ovoj ic ne go eba ni 2 posto?
Mislim...ti si nov pretsedatel, ama mene ic kur ne me boli.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Misirkov напиша:
1. Macedallien: shtose sluchuva sega? Sluchajno slushnav deka kaj Bastilja policijata gi istepala socijalistite (mn, Arapi) 5-10 minuti i potoa sredbata ekspresno se rasturila?!

2. Sarkozi verojatno mozhel da ochekuva polarizacija zaradi bliskosta na izbornata trka, pa glavnicata na svojot govor go posveti da i ukazhe na stranata shto zagubi deka nema da razmontira nishto za shto levicata se isborila od Vtora svetska vojna navamu.

3. Isto chuv deka Sarkozi vednash pratil noti do site crnechki i arapski zemji za potpoln prekin na emigracija t.e. za voveduvanje na tnr. "birana" emigracija - i vrakjanje na emigrantite vos voite zemji....ili vo Germanija i Anglija. :)
За првото : нормална работа како на секои избори (потсети се на 2 мај 2002 - ова е п****н дим). За второто, не знам колку ја познаваш историјата на Франција ама левицата била на власт само некои 20 години после втората светска војна (двата мандати на Митеран и кохабитацијата со Ширак од 1997 до 2002). За третото - сигурно ќе е плод на твојата болна расистичка имагинација бидејќи Саркози сеуште нема право на било каков чекор : ке може да се деси по 16 мај кога конституционалниот совет ќе го прокламира претседател. Нејсе, знаеш кој му е портпарол? Ако не знаеш - не сери без врска :tapp:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Kako i sekogash: dobro informiran i vo dobro raspolozhenie. ;-)
 
Член од
27 април 2007
Мислења
26
Поени од реакции
4
Има неколку непознати во оваа равенка:
  • И покрај се’, ќе ја остават ли социјалистичките диносауруси Сеголен да продолжи да завзема толкаво место на социјалистичката политичка сцена? Ако историски гледано социјалистите во Франција не биле долго време на власт, тоа е токму поради тоа што сами меѓу себе се ликвидираат.
  • Што се однесува до Саркози, ќе остане ли на власт цел мандат? Со притисокот на јавноста што не гласаше за него и со дијаболизирачката антикампања на левицата, нема право ниту на најмала грешка и пола Франција пак ќе се дигне и за најмалото било што. Колку време му давате за да поднесе оставка? Макар што, “уште од мал тој сакаше да стане голем“, конечно го живее толку сонуваниот сон, па нема да биде лесно да се тргне од председателската фотелја.
  • А можеби и ќе изненади? Можеби ќе успее во своите реформи и можеби, кој знае, токму тоа и’ е потребно на Франција за да излезе од својата самобендисаност, можеби французите конечно ќе престанат да си гледаат во папокот.
  • Освен тоа, хуманите вредности и социјалната политика не се под ексклузивно право на левицата, ако Саркози навистина сака да и’ врати на Франција се’ што таа му пружила, би требало и на тоа поле да даде резултати.
  • Улогата на Франсоа Бејру во француската политика. Наводно, 40% од неговите гласачи ја подржаа Роајал во вториот круг. Не ризикува ли левицата да изгуби дел од гласачите (католичка левица) за сметка на се’ полево ориентираниот католик? Впрочем, тој јасно се изјасни дека не гласа Саркози во вториот круг.
Но ако вие гласате за Сеголен за пет години, можеби и ќе добие ;-)

Здравје!

à suivre...

Macedalien напиша:
Саркози 53 % - Роајал 47 %



Она што фрапира во податоците е фактот што ниту еден Социјалист не го достигнал скорот на женава. Нема сомнение - во 2012, здравје, гласам за нејзе!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Macedalien напиша:
За третото - сигурно ќе е плод на твојата болна расистичка имагинација бидејќи Саркози сеуште нема право на било каков чекор : ке може да се деси по 16 мај кога конституционалниот совет ќе го прокламира претседател. Нејсе, знаеш кој му е портпарол? Ако не знаеш - не сери без врска :tapp:
StormAngel напиша:
E aj sea de, ne e ni do tolku glup Sarkozy. :)
Nema valjda u prviot den na svoeto pretsedatelstvo site gluposti da gi napravi. Coekot ima 5 godini za vladeenje, eheeej. Se ke stori do togas.
Dvaeset dena po izborite, cenata e 6000 evra po familija ako famiijata se vrati vo svojata tatkovina (prekjutno: nikogash da ne stapne povtorno vo Francija, so odredeni iskluchoci)

France considers paying migrants to go home

25.05.2007 - 17:42 CET | By Renata Goldirova


<STRONG>EUOBSERVER / BRUSSELS – France's newly set up ministry of immigration and national identity has made itself heard for the first time, with its chief, Brice Hortefeux, floating an idea to financially reward those immigrants who voluntarily return to their native country.According to the long-time friend and ally of president Nicolas Sarkozy, a family with two children would be paid €6,000 to leave.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom