Не се лажете со Blizoo

Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Тешки уценувачи. Колку и да си прав, тешко да можеш да раскинеш договор. Додека пишуваш приговор до нив, па до аек, изминува време за кое тие и извршител ке ти пуштат, така да ... Не ми прифаќаа да раскинам договор, затоа што пази: Иако договорот е потпишан на 12 месеци, а поминале веќе 16, бидејки сум имал потпишано договор на 12 месеци за користење на дигитална и аналогна телевизија (а јас 16 месеци користев аналогна, а бидејќи се шупаци невидени и незнаат еден билинг да си организираат, дигиталната телевизија им е припејд, а ја ставиле истовремено во пакет со аналогната, бидејки сум закаснал еден месец ја исклучиле дигиталната (во суштина коа сватив дека ми се истите канали не се ни замарав дека немам дигитална (инаку доплаќав 50 денари за дигитална)), одам да поднесам барање за раскинување, ми викаат, ама ти 'ефективно` си користел само 10 месеци истовремено дигитална и аналогна не ти е истечен договорот ?:))) Се изнасмеав, ама од мака, бидејки се јавив едно 8 пати во контакт центар, и отидов во 5 различни салони, Сите до еден ми кажаа разлини стории. Едни ми викаа дека не треба ништо да платам, потоа во салон ми викаат имаш пенали од 4000 денари, трет, вика абе ќе си доплатиш 2х50 денари за преостаните месеци и толку, четврти дека треба да платам 1200 денари..незнам како ги сметаа. Додека пишав приговор до нив, па додека ми вратија, па додека пратив доАЕК, поминаа 2-3 месеци, во кои морав да ја плаќам ТВ-та и во кои истекоа и нивните смешни ефективни месеци...Одговорот од Аек беше позитивен ..но, што ми вршеше работа, кога истекоа и тие 2 месеци, за кои беше проблемот.
За вториот момент година дена покасно не ми се ни збори. 1.5 месеци пријавен проблем дека немам телевизија (лето, одмори, не се ни вртев дома), тие не доааѓаат а бараа да им платам. На крај, кога отидов да го пријавам лично проблемот да видам што е работата , со финта ми вика, ама ти немаш тв зошто утрово те исклучиле на терен бидејќи не си плаќал.(тука ми го начукаа, бидејки јас сум крив еден ден порано што не отидов, но како да отидам кога беше државен празник :) OK се помирив дека никој нема да поверува дека месец и пол сум немал телевзија и дека ми праќаат екипа во недела навечер ненајавени, ..на крај викам добро..идете у 3пм, дај да ви платам колку имам и да поднесам барање за раскинување, само не ме уклучувајте повторно бидејки не сакам , а не ни сакам да плаќам повторен приклучок.. На тоа добив одговор дека они мора да ме уклучат и да ми наплатата ако ги измирам сметките...:))))) А ако не ги платам, ќе ме дадат на извршител:) Со оглед дека ми барааполномошно од лицето на кој се водел станот (воедно и договорот) иако при потпишување ми рекоа дај само лична карта и потпиши го., Така да на договорот јас сум потпишан со полно име и презиме, сега ме тераа да носам полномошна глупости за да го раскинам. Колку последново и да гледа правно оправдано, морам да спомнам дека на договорот јас сум потпишан со име презиме и потпис, а не тој на кој гласи договорот.Ова не е апел до сите, да, ете не веруваат кога ќе им кажат не е битно, битно е само да имаме лична карта, а потпиши ти. КОа станува збор за раскинување...има да те влечкаат и да те тераат цели документации да носиш.
и на крај, откако за да набавам полномошно бидејки требаше до друг град да одам , да се влечам о нотари, кога го однесов, почнаа да ме молат да останам, да нудат незнам што какви програми... ми се јавија уште 6 пати.... ма такви лиглиња, ..ги отерав културно пак, и им кажав, нема јас што да размислам, размислете вие, 5 месеци гратис ако ми дадате ќе праиме муабет.
И уште нешто... значи ме исклучиле (според нив на 8ми во месецот,а според месец месец ипол претходно) и ми бараа да им платам за цел месец? Алоооо.. значи идиоти, морав приговор да пишам со закана, за да ми ја скратат сметката барем на тие 8 дена користење.

Може текстов е несреден, но пишуван е во еден здив како што течеше мислата..несредена..конечно денес раскрстив со нив.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Џабе се убедувате што чини што не, има многу фактори од кои зависи квалитетот на врската, ако во некоја населба - неколку згради имаат проблем со Оне на пример, можно е на 50 метри од нив, да лета нетот, значи инфраструктурата е проблем, тоа е реалноста во Македонија.

Каде и да си има шанса да наидеш на проблеми. Оние кои имаат многу добар нет, се тие што се тазе населени во некои нови згради на пример, каде што се користи посебна линија, има релативно малце станари, и оптеретеноста е мала на пример. Но ако до нив се изградат додатни објекти и се оптерети интернетот видно ќе се успори заради полисата на користење на двојно помалце ресорси од потребните за оптимална конекција.

На пример ако една базна единица услужува т.е. има можност за 1000 корисници, они ќе шибнат 2-3000 и брзината/стабилноста осетно ќе се намали. Се гледа да се постигне некој просек со минимално вложени финансии, нема апгрејди на инфраструктурата се додека тоа не е апсолутно морално, затоа имате големи вариации во текот на денот, високи пингови, интернет двојно побрз во утринските часови (кога нема скоро никој на нет) во споредба со 20 - 22.00 кога цела држава сурфа и слично. Поентата е да се земе доволно добро, за прифатлива цена, барем јас така гледам на работите.

Луди сте вие што ги фалите близу, стајте се а т-хоум оптички пакет да видиш што ти се вика брзина.
Брзината со лимитирани торенти и статер при стриминг проблем кој со месеци не беше среден? таа брзина ли?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Брзината со лимитирани торенти и статер при стриминг проблем кој со месеци не беше среден? таа брзина ли?
Таа брзина со која не можат да изгледаат една утакмица на стрим зошто ја лимитираат за да им ги претплатат Арена каналите :icon_lol:
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Тоталка истиот проблем го имам...али искрено преку глава ми дојде од секојдневно јавување и расправање со некомпетентен персонал...па сега чекам да ми измине договорот да се префрлам на T-home или нешто друго.....веќе 4-5 месеци 70% од времето место 20mbps нетот ми е 3-4mbps....јбг.
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Џабе се убедувате што чини што не, има многу фактори од кои зависи квалитетот на врската, ако во некоја населба - неколку згради имаат проблем со Оне на пример, можно е на 50 метри од нив, да лета нетот, значи инфраструктурата е проблем, тоа е реалноста во Македонија.

Каде и да си има шанса да наидеш на проблеми. Оние кои имаат многу добар нет, се тие што се тазе населени во некои нови згради на пример, каде што се користи посебна линија, има релативно малце станари, и оптеретеноста е мала на пример. Но ако до нив се изградат додатни објекти и се оптерети интернетот видно ќе се успори заради полисата на користење на двојно помалце ресорси од потребните за оптимална конекција.

На пример ако една базна единица услужува т.е. има можност за 1000 корисници, они ќе шибнат 2-3000 и брзината/стабилноста осетно ќе се намали. Се гледа да се постигне некој просек со минимално вложени финансии, нема апгрејди на инфраструктурата се додека тоа не е апсолутно морално, затоа имате големи вариации во текот на денот, високи пингови, интернет двојно побрз во утринските часови (кога нема скоро никој на нет) во споредба со 20 - 22.00 кога цела држава сурфа и слично. Поентата е да се земе доволно добро, за прифатлива цена, барем јас така гледам на работите.Брзината со лимитирани торенти и статер при стриминг проблем кој со месеци не беше среден? таа брзина ли?
Моногу луге зборат за брзина јас немав проблеми со брзината нивна туку со стабилноста тоа се два различни поими Џабе ми е мене брзина на ферари кога 70% од времето ми е расипано и ми седи во гаража. истото вази и на нетот џабе е колку и да се брзи кога се тотално не стабилни.
--- надополнето: 19 ноември 2013 во 14:28 ---
Тоталка истиот проблем го имам...али искрено преку глава ми дојде од секојдневно јавување и расправање со некомпетентен персонал...па сега чекам да ми измине договорот да се префрлам на T-home или нешто друго.....веќе 4-5 месеци 70% од времето место 20mbps нетот ми е 3-4mbps....јбг.
Значи не можеш со нив да се разбереш зошто секогаш корисникот е крив е не они
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Моногу луге зборат за брзина јас немав проблеми со брзината нивна туку со стабилноста тоа се два различни поими Џабе ми е мене брзина на ферари кога 70% од времето ми е расипано и ми седи во гаража. истото вази и на нетот џабе е колку и да се брзи кога се тотално не стабилни.

Стабилноста, е тесно поврзана со оптеретеноста на линијата. Она што го кажав горе, најчесто важи за цела Македонија, ама ако ти си го решил проблемот, во ред.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Темава од малку корисна стана комедија ...

Ќе отиде под клуч ако продолжите, Ве молам дискусијата за соодветните провајдери да ја држите во соодветните теми и без мсн муабети ...

П.С:
Чим добиете негативен одговор на приговор од оператор секогаш се оди на приговор до АЕК - која ако реши позитивно не само што ви следува раскин на договор туку и решавање на евентуалните финансиски разлики, дури откако ќе добиете негативен одговор од АЕК операторот може да ве даде на суд па да се докажувате - ако АЕК ви даде позитивен одговор судот по автоматизам е ненадлежен бидејќи со закон е регулирано дека АЕК врши активности од делокоруг на Закон за електронски комуникации (затоа и секој договор на операторот е одобруван од АЕК и уредно објавен на веб страната и советувам да не потпишување ништо повеќе од тоа што го одобрила АЕК)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
јас па до сеа не сум имал никаков по сериозен проблем со близу... можам да кажам дека у нашава држава за интернет се барем најдобри - освен оптиката на телеком ама оптика и кабел не се споредуваат нели...
 
Член од
27 декември 2007
Мислења
13
Поени од реакции
7
ако АЕК ви даде позитивен одговор судот по автоматизам е ненадлежен бидејќи со закон е регулирано дека АЕК врши активности од делокоруг на Закон за електронски комуникации...
(y)


Мало појаснување бидејки мислам дека не е доволно јасно:
Било која страна има право на жалба против одлуката на АЕК пред Управен суд, во која постапка може да се покаже дали навистина АЕК донела исправна одлука, нормално по согледување на сите докази.:cautious:
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
(y)


Мало појаснување бидејки мислам дека не е доволно јасно:
Било која страна има право на жалба против одлуката на АЕК пред Управен суд, во која постапка може да се покаже дали навистина АЕК донела исправна одлука, нормално по согледување на сите докази.:cautious:
Морам да те корегирам ... операторот нема право да се тужи со претплатикот ако АЕК донесе решение кое е одговор на приговорот на претплатникот ... операторот има правода поабра заштита на своето право со тоа што ќе ја тужи агенцијата и ќе бара заштита на своето право на соодветна судска истанца ...

Цитирам член од Законот за електронски комуникации:
Член 137
Право на судска заштита
(1) Против решение на директорот на Агенцијата незадоволната страна има
право на судска заштита пред надлежен суд.
(2) Решението на директорот на Агенцијата е конечно.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Нешо до рутерот ми е, или интернетот на близу паѓа цело време од синоќа? И завчера вечер беше исто откај 8 до 9 ипол.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Еве доказ дека не е све така црно...со разни сервери, на торенти, и со рандом фајлови преку download менаџер.

Blizu download 100 mb net.png

bOktmUB.png

o2hn9rB.png

pj2viC1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
78

Едноставно, ќе почнам веќе стварно да ти завидувам хахаххахахаах :pos::pos::pos:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.831
Поени од реакции
18.516
Џабе се убедувате што чини што не, има многу фактори од кои зависи квалитетот на врската, ако во некоја населба - неколку згради имаат проблем со Оне на пример, можно е на 50 метри од нив, да лета нетот, значи инфраструктурата е проблем, тоа е реалноста во Македонија.

Каде и да си има шанса да наидеш на проблеми. Оние кои имаат многу добар нет, се тие што се тазе населени во некои нови згради на пример, каде што се користи посебна линија, има релативно малце станари, и оптеретеноста е мала на пример. Но ако до нив се изградат додатни објекти и се оптерети интернетот видно ќе се успори заради полисата на користење на двојно помалце ресорси од потребните за оптимална конекција.

На пример ако една базна единица услужува т.е. има можност за 1000 корисници, они ќе шибнат 2-3000 и брзината/стабилноста осетно ќе се намали. Се гледа да се постигне некој просек со минимално вложени финансии, нема апгрејди на инфраструктурата се додека тоа не е апсолутно морално, затоа имате големи вариации во текот на денот, високи пингови, интернет двојно побрз во утринските часови (кога нема скоро никој на нет) во споредба со 20 - 22.00 кога цела држава сурфа и слично. Поентата е да се земе доволно добро, за прифатлива цена, барем јас така гледам на работите.Брзината со лимитирани торенти и статер при стриминг проблем кој со месеци не беше среден? таа брзина ли?
Ако не се способни да испорачаат асален сигнал ради тоа што се лакоми нека не праќаат и сметка. Месец дена немам интернет и телефон по неколку саата, последнава недела воопшто. Се искарав, лом се напраив, или нека се средат или сметки нека не праќаат, а не да ми кажуваат до 10 ти да се платело. А писмено барање ќе испратам до АЕК па нека ми мерат јачина на сигнал, па после со нив нека се расправаат не со мене. Ебате лоповската фирма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom