Непотребни предмети

Малата

Smile..It Confuses People
Член од
2 јуни 2009
Мислења
40
Поени од реакции
3
дефинитивно да ... латински хемија физика .. и математиката што ја учам што ни студенти не ја сфаќаат :tapp:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
дефинитивно да ... латински хемија физика .. и математиката што ја учам што ни студенти не ја сфаќаат :tapp:
Затоа имаш насоки према кои се ориентираш што сакаш да бидеш во животот и каде да го продолжиш образованието, и имаш опција да одбереш кои предмети ке ги изучуваш во иднина.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
ликовно и музичко се непотребни...глупости!!! одма треба да се укине тоа..
Зашто ги гледате за непотребни па уметноста -ликовната и музичката се закон глејте ги како часови на кои ке се релаксирате и ке си го збогатите знаењето а не како непотребни.Интересни се сите предмети но проблемот е во професорите немаат интерактивен пристап кон вас учениците.Пред се треба да умеат да ви го направат часот интересен. :smir:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.790
Математика... поради фактот што 4 години ке ја учам(уште 2 ми останаа :tapp:), ја има и во општествено-хуманистичкото подрачје, а не гледам причина на која на иден адвокат,судија,политичар би му требало да учи квадратни равенки.
Оние основните работи си требаат, нормално - ама несфатливо е да учиш за џабе некои сра*ња како корени,стереометрија,систем квадратни равенки, графици и тн.
 
Член од
1 јуни 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
Наследство од комунизмот.
Немојте да мислите дека ако не сме повеќе во тој ``социјализам`` тој не постои.
Постои во главата на 80 посто од Македонија.Не може преку нок да се смени животот на луѓето.
Во Америка не знаат каде е Франција, а богами има и некои кои не знаат ни каде е Европа а има и некои кои не знаат каде е САД на мапата.
Жално но вистинито. Американците се специјализирани во областа која ја изучуваат.Воглавно. Можеби не знае да ти каже каде е Европа но знае да ги расклопи и поправи сите модели на Форд ов 50 па натака. :smir:
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Така е у америка си учат само тоа што им треба,а не ние учиме колку овци има у австралија ти ибам образование и се...Ни бапнаа 15предмета у основно и ај крши глава.Граѓанска култура што предмет е ова?Дај нека си учи груевски ако толку си сака нека не ме замара мене...Историја учиме кога султанот прв пат прднал у 16 век...тоа е.Ај позз.
 
Х

Ханзо

Гостин
Така е у америка си учат само тоа што им треба,а не ние учиме колку овци има у австралија ти ибам образование и се...Ни бапнаа 15предмета у основно и ај крши глава.Граѓанска култура што предмет е ова?Дај нека си учи груевски ако толку си сака нека не ме замара мене...Историја учиме кога султанот прв пат прднал у 16 век...тоа е.Ај позз.
Граѓанска култура ти ставиле во обид да те одвратат од ова однесување и изразување кое ни го презентираш тука. Грујо фино си се однесува, остај го него. Историјата која се учи во основно и средно воопшто не е „кога султанот прднал“, туку се учат најважните случувања од историјата, кои не би ти штетело да ги знаеш. Во глебала основното образование е во ред, освен кога на сцена стапуваат налудничави наставници како мојата по ликовно која нè тераше да купиме вакви и онакви темперни (јок кинески, стиснат еден), само врвен материјал за идните уметници! Но, при крајот на средното и во високото образование има голем, што викате „комунистички“ проблем, таму се потребни големи реформи. Јас четвртина од моето високо образование кое треба да ме направи компјутерски инженер го поминав во учење нуклеарна физика (!!!), термодинамика, решавање електрични кола и слични рандом дисциплини. Тука треба мало преуредување.
 
Член од
1 јуни 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
Тоа е тоа Ханзо не си сам цела Македонија е со тебе.
Решение:
За да успееш кај нас потребно е да ги учиш безвредните предмети на школа и да се ``самообразоваш`` во твојата струка.
Т.Е За да успееш потребно е да вложиш дупло поголем труд од твојот врсник од САД и Европа.
се извинувам за големината на фонтот.
Мислам дека ова се важни ствари што секој студент треба да ги знае
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
македноски, математика, историја, географија и биологија само тие се потребни колку да знаеш од што си создаден, каде ти се наоѓа државата, од каде потекнуваш....други сите предмети се непотребни
 
I

Intex

Гостин
македноски, математика, историја, географија и биологија само тие се потребни колку да знаеш од што си создаден, каде ти се наоѓа државата, од каде потекнуваш....други сите предмети се непотребни
А кои други предмети вооопшто се учат? Од овие само Македонски не е потребен, другите сите се.
 
М

Мрак

Гостин
хемија .. многу ми е гајле за молекули, врски, експерименти ..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
хемија .. многу ми е гајле за молекули, врски, експерименти ..
глупости...може го мразиш предметот, но не е непотребен....
јесда темава е голем FAIL пошто једин предмет што би можел да се најде тука е веронаука...
 
S

stefi

Гостин
глупости...може го мразиш предметот, но не е непотребен....
јесда темава е голем FAIL пошто једин предмет што би можел да се најде тука е веронаука...
Taka e, toa nema logika da bide kako predmet i nema logika da se vika veroNAUKA zatoa shto nema nikakva nauka vo verata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom