Неплаќање алиментација - суровата реалност

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
da be so so 4000den taa ke stigni da se sminka da se doterva i deca da gleda a ako e vozmozno daj kazi kako
Туу за 4000 денара од шутка има да се направи како маникенка пола бутик роба ке изнакупи :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Туу за 4000 денара од шутка има да се направи како маникенка пола бутик роба ке изнакупи :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
А деците голи и боси да идат бе
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
А деците голи и боси да идат бе
Збориме за алиментација која 98% од жените не ја трошат на децата и кој се тие трошкови што децата секој месец ке ги прават 4000-5000 денара? Освен ако не се бебиња по 2-3 месеца па да идат сите пари на памперси

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Добро вие имате ли деца, па да видите колку пари месечно треба да имате за нив?
Храна, облека, трошоци за во градинка/школо. Ако се две нема ни да стигнат тие 5000 ден.
Во просек за секое нема ни по 100 ден дневно.Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Збориме за алиментација која 98% од жените не ја трошат на децата и кој се тие трошкови што децата секој месец ке ги прават 4000-5000 денара? Освен ако не се бебиња по 2-3 месеца па да идат сите пари на памперси

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Праеше анкета и сигурно знаеш дека 98% од мајките парите од алиментација не ги трошат на децата туку на себе, така ?
 
Член од
30 мај 2015
Мислења
9
Поени од реакции
46
Гурман, ако е толку сурова реалноста, а дефинитвно е, и тоа многу, зошто толку го браниш постојниов систем кој истата ја создава? И зошто никој не сака ништо да промени затоа што очигледно е дека не функционира ова до сега?

Лет3, како прво, мнозинството од разведените брачни парови живеат во исто место. Мислам дека неколку пати беше напишано дека во оние исклучоци кога родителите не живеат во ист град, децата нема да одат една недела на школо во Прилеп, а друга во Велес.

Е сега одиме на другиот изговор, дека било многу стресно за децата да се селеле на секоја недела од едниот кај другиот родител.

Како прво, ова функционира веќе подолго време во доста држави во светот и има научни студии на психијатри, психолози и педагози кои потврдуваат дека децата кои после развод живеат кај двата родители се со многу помал ризичен фактор отколку децата кои растат само со еден родител, а другиот го гледаат еднаш-двапати месецот.

Како второ, дај не зезајте бе, децата со селидбена компанија ли ќе се селат секоја недела? Едино што ќе носат со нив е ранецот со книги. Се друго ќе си имаат и кај тато и кај мама. Неубо било за децата то?!

Ако е така зошто децата пола ден одат во школо, па одат во приватно школо за јазици, па на спорт, а дома си идат само за едно спиење што се вели. И тоа е стресно и голем шок за нив. Дај да го вратиме системот назад во времето кога децата за да немаат стрес си седат дома, а учителите ќе им идат по дома да им држат часови. Глупости.

Што е поголем стрес и како е потешко да живееш, ако ти ја сечат едната рака или нога, или да ти го извадат едното око, или да одиш една недела кај татка си, една недела кај мајка си?

За децата од разведени бракови е многу постресно да престанат да го гледаат едниот родител (кој и да е тој, било татко или мајка) отколку тоа што ќе идат по една недела кај едниот и кај другиот.

Но, дури чудно е како тие што најгласно кукаат дека ич не им било лесно во улога не еден родител после развод (и стварно не е лесно), истите не сакаат никаква промена на нивната состојба, не сакаат да го споделат тешкиот товар на моно родителство, а бе ќе те убијат само немој да им мењаш нешто...

Овие вработениве од социјално исто така не сакаат ни да чујат нешто да се промени и да се воведе некој ред затоа што после ќе немале што да работат. Како во вицот за адвокатот кој со години го решава заплетканиот судски случај, или за стоматологот кој ги исстудирал своите деца лечејќи му го расипаниот заб на пациентот. Сега од старт за да ти доделат старателство после развод, тие си лапаат по едно пликце. Јавна тајна е дека најмалку првите 12 рати од алиментацијата одат за нив. После ако сакал другиот родител да ги гледа децата тро поќе, ајде и тој ќе пристави едно пликце да му одобрат во социјално. Послем мајката ќе бара да се поднамали времето на таткото, ајде пак пликце. И се` така.

А децата си растат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.242
Поени од реакции
17.016
Збориме за алиментација која 98% од жените не ја трошат на децата и кој се тие трошкови што децата секој месец ке ги прават 4000-5000 денара? Освен ако не се бебиња по 2-3 месеца па да идат сите пари на памперси

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Ако имаш деца некогаш, тешко на жена ти и на децата кога ќе те слушаат да кукаш кога ќе видиш 4000-5000 денара за колку брзо време летаат. Нормално под ова подразбирам да гледаш деца не кучиња и мачиња. А и кога ќе пораснат кога ќе ти бараат - Тато дај за нов телефон, тато оваква конфигурација сакам, тато вакви патики сакам, тато дај 500 че за искачање - поарно јажето уште сеа да си го ставиш.
 
Член од
20 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Збориме за алиментација која 98% од жените не ја трошат на децата и кој се тие трошкови што децата секој месец ке ги прават 4000-5000 денара? Освен ако не се бебиња по 2-3 месеца па да идат сите пари на памперси

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
abe ti so si mislis decata kolku trosat mesecno so bebe najeftino ke pominis
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266
Гурман, ако е толку сурова реалноста, а дефинитвно е, и тоа многу, зошто толку го браниш постојниов систем кој истата ја создава? И зошто никој не сака ништо да промени затоа што очигледно е дека не функционира ова до сега?

Лет3, како прво, мнозинството од разведените брачни парови живеат во исто место. Мислам дека неколку пати беше напишано дека во оние исклучоци кога родителите не живеат во ист град, децата нема да одат една недела на школо во Прилеп, а друга во Велес.

Е сега одиме на другиот изговор, дека било многу стресно за децата да се селеле на секоја недела од едниот кај другиот родител.

Како прво, ова функционира веќе подолго време во доста држави во светот и има научни студии на психијатри, психолози и педагози кои потврдуваат дека децата кои после развод живеат кај двата родители се со многу помал ризичен фактор отколку децата кои растат само со еден родител, а другиот го гледаат еднаш-двапати месецот.

Како второ, дај не зезајте бе, децата со селидбена компанија ли ќе се селат секоја недела? Едино што ќе носат со нив е ранецот со книги. Се друго ќе си имаат и кај тато и кај мама. Неубо било за децата то?!

Ако е така зошто децата пола ден одат во школо, па одат во приватно школо за јазици, па на спорт, а дома си идат само за едно спиење што се вели. И тоа е стресно и голем шок за нив. Дај да го вратиме системот назад во времето кога децата за да немаат стрес си седат дома, а учителите ќе им идат по дома да им држат часови. Глупости.

Што е поголем стрес и како е потешко да живееш, ако ти ја сечат едната рака или нога, или да ти го извадат едното око, или да одиш една недела кај татка си, една недела кај мајка си?

За децата од разведени бракови е многу постресно да престанат да го гледаат едниот родител (кој и да е тој, било татко или мајка) отколку тоа што ќе идат по една недела кај едниот и кај другиот.

Но, дури чудно е како тие што најгласно кукаат дека ич не им било лесно во улога не еден родител после развод (и стварно не е лесно), истите не сакаат никаква промена на нивната состојба, не сакаат да го споделат тешкиот товар на моно родителство, а бе ќе те убијат само немој да им мењаш нешто...

Овие вработениве од социјално исто така не сакаат ни да чујат нешто да се промени и да се воведе некој ред затоа што после ќе немале што да работат. Како во вицот за адвокатот кој со години го решава заплетканиот судски случај, или за стоматологот кој ги исстудирал своите деца лечејќи му го расипаниот заб на пациентот. Сега од старт за да ти доделат старателство после развод, тие си лапаат по едно пликце. Јавна тајна е дека најмалку првите 12 рати од алиментацијата одат за нив. После ако сакал другиот родител да ги гледа децата тро поќе, ајде и тој ќе пристави едно пликце да , му одобрат во социјално. Послем мајката ќе бара да се поднамали времето на таткото, ајде пак пликце. И се` така.

А децата си растат.
Tи да не живееш во Швајцарија??
овде 47% вработени земаат околу 200-250 евра плата, околу 30% се невработени. Голем број на разведени се враќаат дома кај родители или барем едниот од нив и си живее со нив во заедница. Твојот метод би функционирал кај ситуирани семејства (и тато и мама) секој со свој удобен стан и детска соба по два комплети алишта, лаптопи компјутер плејстејшн, коли па детето да не му недостига ништо кај тате шо го има кај мама. Секако родителите треба и да се со слободно време за да можат да му го посветат на детето, не може тато да оди на смени на работа па детето пример да е само од 9 вечер до 7 сабајле, или тате ако се врати во 7 сабајле од на работа па одма да легне и спие до 3 поручек а детето само и гладно...
твојот опис личи на сериите Беверли хилс каде сите со коли се возат до школи, никогаш парите не се проблем и сите проблеми се решаваат со разбирања и осмеси и никој не се знае шо раоти али пари секогаш волшебно има
Али не е така, најнај голем број на разводи се овде тешки и мачни, разведените родители се судат тужат и очи вадат, кај тато детето ќе слуша оговарања за мајката и обратно (па уше ако таму живеат и баба и дедо),
Овде се борат и тие 3000 денари месечно да ги земат, овде се разведуваат ради насилство алкохолизам неверство... најголем број случаеви на развод е ради неможност повеќе да живеат заедно и во многу голем број ни алиментација не се плаќа шо од омраза шо од сиромаштија.
Дете во разведена фамилија нема да има семејство ако се сели секои 2 недели ваму таму, ни ќе осети семеен живот. Татко можи ќе се прежени мама премажи, 2 недели ќе биди со татко му и друга жена со која можи и деца имаат или нејзини, исто кај мама. Многу повеќе има аргументи за детето да има еден родител со кој што че живее постојано а другиот ќе го гледа повремео од колку да иди во ситуација да оди на 2 недели кај билошкио татко кој оформи семејство со друга жена и имаат бебе со неа.
 
Член од
22 ноември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
16
Збориме за алиментација која 98% од жените не ја трошат на децата и кој се тие трошкови што децата секој месец ке ги прават 4000-5000 денара? Освен ако не се бебиња по 2-3 месеца па да идат сите пари на памперси

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Tи да не живееш во Швајцарија??
овде 47% вработени земаат околу 200-250 евра плата, околу 30% се невработени. Голем број на разведени се враќаат дома кај родители или барем едниот од нив и си живее со нив во заедница. Твојот метод би функционирал кај ситуирани семејства (и тато и мама) секој со свој удобен стан и детска соба по два комплети алишта, лаптопи компјутер плејстејшн, коли па детето да не му недостига ништо кај тате шо го има кај мама. Секако родителите треба и да се со слободно време за да можат да му го посветат на детето, не може тато да оди на смени на работа па детето пример да е само од 9 вечер до 7 сабајле, или тате ако се врати во 7 сабајле од на работа па одма да легне и спие до 3 поручек а детето само и гладно...
твојот опис личи на сериите Беверли хилс каде сите со коли се возат до школи, никогаш парите не се проблем и сите проблеми се решаваат со разбирања и осмеси и никој не се знае шо раоти али пари секогаш волшебно има
Али не е така, најнај голем број на разводи се овде тешки и мачни, разведените родители се судат тужат и очи вадат, кај тато детето ќе слуша оговарања за мајката и обратно (па уше ако таму живеат и баба и дедо),
Овде се борат и тие 3000 денари месечно да ги земат, овде се разведуваат ради насилство алкохолизам неверство... најголем број случаеви на развод е ради неможност повеќе да живеат заедно и во многу голем број ни алиментација не се плаќа шо од омраза шо од сиромаштија.
Дете во разведена фамилија нема да има семејство ако се сели секои 2 недели ваму таму, ни ќе осети семеен живот. Татко можи ќе се прежени мама премажи, 2 недели ќе биди со татко му и друга жена со која можи и деца имаат или нејзини, исто кај мама. Многу повеќе има аргументи за детето да има еден родител со кој што че живее постојано а другиот ќе го гледа повремео од колку да иди во ситуација да оди на 2 недели кај билошкио татко кој оформи семејство со друга жена и имаат бебе со неа.
za bebe najmalku se trosi i od 5000 i kje ti ostanat....jas imam tinejdjeri ostaveni od tatko 7 godini pa sega ti vidi dali 4000-5000 se dosta za dvajca seti se koga si bil vo sredno kolku ti trebale pari....
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.499
Поени од реакции
14.651
Има бебиња на адаптирано, и по 5000 месечно за него одат само.

Поентата ми е, најлесно се бере туѓ проблем и најубаво е на друг кога се прават математики. Вашиот проблем што се тинејџери ја отежнува ситуацијата, тоа е факт, ама проблемот е на многу пошироко ниво.

Јас имам разведена сестра скоро 8 години, внук ми одамна работи и доволно заработува и татко му да го издржува :) ама за сите овие години доби 50 евра. Значи не е дали му требаат пари нему или на сестра ми, кога е пропишано со закон додека се школува до 26 години да се плаќа алиментација, тоа мора да се почитува. Само во ваква држава, "мора" е поистоветено со "ако сака бе, ако не шо му можеш".
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.673
Поени од реакции
6.389
Гурман, ако е толку сурова реалноста, а дефинитвно е, и тоа многу, зошто толку го браниш постојниов систем кој истата ја создава? И зошто никој не сака ништо да промени затоа што очигледно е дека не функционира ова до сега?

Лет3, како прво, мнозинството од разведените брачни парови живеат во исто место. Мислам дека неколку пати беше напишано дека во оние исклучоци кога родителите не живеат во ист град, децата нема да одат една недела на школо во Прилеп, а друга во Велес.

Е сега одиме на другиот изговор, дека било многу стресно за децата да се селеле на секоја недела од едниот кај другиот родител.

Како прво, ова функционира веќе подолго време во доста држави во светот и има научни студии на психијатри, психолози и педагози кои потврдуваат дека децата кои после развод живеат кај двата родители се со многу помал ризичен фактор отколку децата кои растат само со еден родител, а другиот го гледаат еднаш-двапати месецот.

Како второ, дај не зезајте бе, децата со селидбена компанија ли ќе се селат секоја недела? Едино што ќе носат со нив е ранецот со книги. Се друго ќе си имаат и кај тато и кај мама. Неубо било за децата то?!

Ако е така зошто децата пола ден одат во школо, па одат во приватно школо за јазици, па на спорт, а дома си идат само за едно спиење што се вели. И тоа е стресно и голем шок за нив. Дај да го вратиме системот назад во времето кога децата за да немаат стрес си седат дома, а учителите ќе им идат по дома да им држат часови. Глупости.

Што е поголем стрес и како е потешко да живееш, ако ти ја сечат едната рака или нога, или да ти го извадат едното око, или да одиш една недела кај татка си, една недела кај мајка си?

За децата од разведени бракови е многу постресно да престанат да го гледаат едниот родител (кој и да е тој, било татко или мајка) отколку тоа што ќе идат по една недела кај едниот и кај другиот.

Но, дури чудно е како тие што најгласно кукаат дека ич не им било лесно во улога не еден родител после развод (и стварно не е лесно), истите не сакаат никаква промена на нивната состојба, не сакаат да го споделат тешкиот товар на моно родителство, а бе ќе те убијат само немој да им мењаш нешто...

Овие вработениве од социјално исто така не сакаат ни да чујат нешто да се промени и да се воведе некој ред затоа што после ќе немале што да работат. Како во вицот за адвокатот кој со години го решава заплетканиот судски случај, или за стоматологот кој ги исстудирал своите деца лечејќи му го расипаниот заб на пациентот. Сега од старт за да ти доделат старателство после развод, тие си лапаат по едно пликце. Јавна тајна е дека најмалку првите 12 рати од алиментацијата одат за нив. После ако сакал другиот родител да ги гледа децата тро поќе, ајде и тој ќе пристави едно пликце да му одобрат во социјално. Послем мајката ќе бара да се поднамали времето на таткото, ајде пак пликце. И се` така.

А децата си растат.
Добра ти е теоријата... Уште само да ја спроведете... Децата ќе почекаат, ама ќе бидат среќни... Се што не е опфатено со твоите објаснувања, ќе биде импровизирано, во од...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom