Недостатокот на интелигенција ...

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Jas mislam deka intelegencija i sreca se dve mnogu golemi razlicni poimi na pr....nemora da si intelegenten za da si srecen ili pak bescustvitelen covek za da si intelegenten....jas mislam deka intelegencija i sreca e darba na prirodata i na roditelite a za da stignes do ovaj stepen mora da si (COVEK) koj so go razbira i dobroto i losoto.A tie koj so se bezcustvitelni a intelegentni ne mozet nikogas da se srecni a zs taka???!!!Kazetemi eden bezcustvitelen covek koj so bil srecen....barem eden primer.Hitler e najbezcustvitelen covek vo istorijata i koga nekogas toj bil srecen pa duri idodeka ja osvoil cela evropa i azija i neznam do afrika stignal tamu i nikogas ne bil zadovolen!!!!Intelegentnosta i srecata ne sekogas odat zaedno.:salut:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
liomkd напиша:
Jas mislam deka intelegencija i sreca se dve mnogu golemi razlicni poimi na pr....nemora da si intelegenten za da si srecen ili pak bescustvitelen covek za da si intelegenten....jas mislam deka intelegencija i sreca e darba na prirodata i na roditelite a za da stignes do ovaj stepen mora da si (COVEK) koj so go razbira i dobroto i losoto.A tie koj so se bezcustvitelni a intelegentni ne mozet nikogas da se srecni a zs taka???!!!Kazetemi eden bezcustvitelen covek koj so bil srecen....barem eden primer.Hitler e najbezcustvitelen covek vo istorijata i koga nekogas toj bil srecen pa duri idodeka ja osvoil cela evropa i azija i neznam do afrika stignal tamu i nikogas ne bil zadovolen!!!!Intelegentnosta i srecata ne sekogas odat zaedno.:salut:
Да не се повторувам и за тебе, прочитај го мојот пост погоре, па можеш и ти да ми одговориш на моите прашања ... чисто да направиме една споредба.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Дивајн напиша:
Што ќе каже, што ќе помисли и како ќе реагира интелигентен или попаметен човек, а што тој другиот на следниве неколку примери ...
-останува без работа;
-ја малтретира физички дечкото или сопругот(тука морав женски род да пишам, дека посекојдневно е мажот да може физички да малтретира);
-неговиот пријател страшно го изневерил;
-паднал година на факултет;
-некој му го убива кучето...
p0zdr@f4e, mwa!:smir:
-би ме пукнал бед, ама ќе пробам одма да најдам друга работа
-ова е у стилов, ако мене ме млати девојка ми? те уверувам, тоа нема да се случи
-ме има изневерено, и сега сум на дистанца
-би ме пукнал бед,пак, ама ќе гледам да продолжам, нема шанси да се откажам
-ми го убива кучето? го кршам од ќотек него...
јас вака ти ги сватив прашањата, како што се одговорени. одговорите се со мои размислувања, па ти одреди дали спаѓам во едните или во другите. ако погрешно сум ги сватил прашањата, дообјасни ми -)
со дотичната се слагам, особено со "...у секој случај ако треба да бирам подобро со мозок и привремена вистинска среќа, отколку насмеана гуска у магла „без„ проблеми и совршен свет (што се руши, а таа најверојатно не приметува). Зезната е темава бе :)". највеќе со последните 2 збора, еден сврзник и показната заменка -)))
p0zdr@\/43nc3ncyw3nc3
edit. морав да се дополнам... неинтелегентно среќниот, од ден на ден што живее вероватно би изреагирал вака:
-мех... за до утре иам кеш, понатаму ќе му ја мислам за иднината
-ај бе еден шамар, ITS FUN!! до утре ќе забораи дека сум ја/ме млател/а
-ќе му простам, ваљда нема да се повтори, сепак најдобар другар ми е.. па и да се повтори.. шо има везе
-готово, се утепав, неможам веќе! ај ќе видам шо ќе праам коа ќе ми гори под нозе
-везе неам како би постапил...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Sekad neintelegentnite go vadat gzot nekako i kao srekata da se lepi za niv.. DA taka e.. A zaso..? E neznam toa.. Mene ne primer mi vikaat deka sum bezcuvstvitelna.. Ali bar IQ na testovite ne mi e na malo nivo jebotE :DDDDDDD
A taa mojata bezcuvstvitelnost nema veze so srekata.. Ja moze da ne se zamaram so site sranja so mi se desavaat.. Ali daleku od srekna sum.. Ednostavno neznam ni dal sum srekna ni dal sum nesrekna.. Chill out.. :D
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
gi vidov tvoite prasanja Дивајн i odgovorot e mnogu jasen...jas poznavam intelegentni luge koj so znaat so e loso i so e dobro i intelegentni idioti koj so se bezcustvitelni luge.a toa so e navedeno pogore...........Што ќе каже, што ќе помисли и како ќе реагира интелигентен или попаметен човек, а што тој другиот на следниве неколку примери ...
-останува без работа;
-ја малтретира физички дечкото или сопругот(тука морав женски род да пишам, дека посекојдневно е мажот да може физички да малтретира);
-неговиот пријател страшно го изневерил;
-паднал година на факултет;
-некој му го убива кучето...

Jas mislam deka ova ne e vo red i deka intelegenten covek koj znae so e loso znae so e dobro vo smisol na zivotot nikogas ne bi go napravil toa ako vo toa tie pointot.....i deka srecata i intelegentnosta ne odat sekogas zaedno zapamti go ova.


Ovdeka se raboti za sosema nesto drugo sega ako prajme muabet za losi i dobri luge pa tuka i cel point sega zavisit kade i zosto i kako....ako ti celta za losi namerno a ubavo gi izveduvas i toa moze da se narece intelegencija ama ne vo pozitivna smisla.
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Кој е компетентен некого да квалификува како интелегентен или пак неинтелегентен, и секако, врз која основа? Добро е што тука се собравме само интелегентни луѓе. :icon_roll Имам дузина лични примери кои ги побиваат "стандардните" сфаќања кон оваа проблематика, не би сакал сега никого да профилирам. Имено, не е можно преку нечие однесување точно да се процени неговата интелегенција, а уште помалку неговата емоционална состојба. Луѓе ко луѓе, секој со различни интереси и желби. Тоа веќе навлегува во карактерни особини :smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Оние со помала интелегенција не ги решаваат проблемите на широко и на долго.Затоа побрзо го решаваат својот проблем и си продолжуваат со животот.Додека оние што целосно го користат својот мозок проблемот го детализираат и поставуваат многу решенија,па ги споредуваат,па се одлучуваат.Времето поминато врз тупење на проблемот,оној со помала интелегенција го поминува без проблеми и насмеан,го решил неговиот, не можеби најсовршено,но повеќе не го оптоварува.
Бесчуствителните и оние што не се замараат за ништо,се далеку посреќни од нас тупаџиите,секоја чест за нив.Додека јас се замарам и поставувам милион прашања во главата зошто некој баш така ми рекол,некој си ужива.Додека јас барам милион начини да стигнам до она што го сакам,зошто имам повисоко поставени цели,некој со многу помалку ќе биде пресреќен,а јас ќе изгубам неколку години од животот за да ја достигнам таа цел и да бидам среќна,зошто со ништо помалку не би била.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Кенгурчо, одговорите лично за тебе си ги одговорил, што значи никако да престанеш да се истакнуваш како интелигентна личност, но не ми беше тоа поентата. Еве јас да ти одговорам, како што очекував и од тебе ... добро, вториот дел го погоди ... :)

-останува без работа
Интелигентен човек неможе да е среќен во тие моменти кога е без работа. Не дека ќе западне во депресија и нема да се насмее, но нема да е потполно задоволен и среќен. Ќе размислува што понатаму, ќе се труди да направи нешто со и од себе, ќе биде напнат ...
Другиот, како што кажа ќе си каже имам кеш за денес, а за утре ќе му ја мислам и ќе си продолжи нормално да живее.

-ја малтретира физички дечкото или сопругот(тука морав женски род да пишам, дека посекојдневно е мажот да може физички да малтретира)
Во овој случај, една интелигентна жена би била загрижена и би мислела како да ја среди ситуацијата, а таа другата би била среќна дека има некој, па макар и што ја малтретира ... башка, може и така би го сфаќала бракот или врската, дека мажот е главата и таа му служи само да му ги задоволува потребите, па ако згреши нешто, треба да биде казнета. Значи, ништо лошо, живот тече даље.

-неговиот пријател страшно го изневерил
Интелигентен човек би бил повреден, би размислувал околу се` пред и после тоа, би наоѓал кривец за ситуацијата, би се чувствувал лошо некое време и покрај другите среќни работи околу него.
Тој другиот не би ни забележал, најверојатно, а и ако забележи, логично е да си помисли како што кажа и ти ... нема да му се повтори ваљда, најдобар другар ми е бла бла бла ...

-паднал година на факултет
Интелигентен и човек со чувства не би го поднесол тоа лесно ... би се загрижил за луѓето кои најмногу би ги погодила ситуацијата (родителите), би се почувствувал лошо дека не успеал, би размислувал како да се поправи итн.
Тој другиот би си рекол дека е нормална работа и дека е тоа тоа ... ништо посебно, претпоставувам.

-некој му го убива кучето
Интелигентен и чувствителен човек би бил погоден од ситуацијава, би тагувал некое време, би бил огорчен на злобата во луѓето итн итн ...
Тој другиот може и би се насмеал и би го прифатил тоа како нормална и секојдневна работа, па пак би продолжил по старо.

Е сега, многу лош доаѓа постов, но тоа е така. Некои од примериве ми се цврсто докажани од луѓето околу мене, некои ги претпоставив, но иако не сакам да генерализирам, тврдам дека во повеќето случаеви тоа така функционира.

И да, да не ве цитирам сите кои сте со спротивни мислења од мене, иако се обраќав на Кенгур, постов ми е општ.:smir:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
тенк ју форч'н, ај агри фули.
pozzz
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Дивајн напиша:
Кенгурчо, одговорите лично за тебе си ги одговорил, што значи никако да престанеш да се истакнуваш како интелигентна личност, но не ми беше тоа поентата. Еве јас да ти одговорам, како што очекував и од тебе ... добро, вториот дел го погоди ... :)

-останува без работа
Интелигентен човек неможе да е среќен во тие моменти кога е без работа. Не дека ќе западне во депресија и нема да се насмее, но нема да е потполно задоволен и среќен. Ќе размислува што понатаму, ќе се труди да направи нешто со и од себе, ќе биде напнат ...
Другиот, како што кажа ќе си каже имам кеш за денес, а за утре ќе му ја мислам и ќе си продолжи нормално да живее.

-ја малтретира физички дечкото или сопругот(тука морав женски род да пишам, дека посекојдневно е мажот да може физички да малтретира)
Во овој случај, една интелигентна жена би била загрижена и би мислела како да ја среди ситуацијата, а таа другата би била среќна дека има некој, па макар и што ја малтретира ... башка, може и така би го сфаќала бракот или врската, дека мажот е главата и таа му служи само да му ги задоволува потребите, па ако згреши нешто, треба да биде казнета. Значи, ништо лошо, живот тече даље.

-неговиот пријател страшно го изневерил
Интелигентен човек би бил повреден, би размислувал околу се` пред и после тоа, би наоѓал кривец за ситуацијата, би се чувствувал лошо некое време и покрај другите среќни работи околу него.
Тој другиот не би ни забележал, најверојатно, а и ако забележи, логично е да си помисли како што кажа и ти ... нема да му се повтори ваљда, најдобар другар ми е бла бла бла ...

-паднал година на факултет
Интелигентен и човек со чувства не би го поднесол тоа лесно ... би се загрижил за луѓето кои најмногу би ги погодила ситуацијата (родителите), би се почувствувал лошо дека не успеал, би размислувал како да се поправи итн.
Тој другиот би си рекол дека е нормална работа и дека е тоа тоа ... ништо посебно, претпоставувам.

-некој му го убива кучето
Интелигентен и чувствителен човек би бил погоден од ситуацијава, би тагувал некое време, би бил огорчен на злобата во луѓето итн итн ...
Тој другиот може и би се насмеал и би го прифатил тоа како нормална и секојдневна работа, па пак би продолжил по старо.

Е сега, многу лош доаѓа постов, но тоа е така. Некои од примериве ми се цврсто докажани од луѓето околу мене, некои ги претпоставив, но иако не сакам да генерализирам, тврдам дека во повеќето случаеви тоа така функционира.

И да, да не ве цитирам сите кои сте со спротивни мислења од мене, иако се обраќав на Кенгур, постов ми е општ.:smir:
-ostanuva bez rabota - intelegnten i svesen chovek ne ostanuva napnat znae deka zivot ide dalje i ako e siguren vo sebe togash ushte i e pogolem predizvik da dobiesh odkaz a ono drugiot e napnata i se nervira
-ja maltretira dechkoto/mazot - intelegntna i pametna zena mislam deka voopshto ne bi si dozvolila takov luksuz da i se desi vakva sluchka, jeste da ljubovta e slepa i nebira AMA RAZUM PRED SE, a dodeka onaa drugata razmisluva kako da najde reshenie i da go prikaze 'crnoto vo belo'
-negoviot prijatel strashno go izneveril - chovek so zdrav razum ne bi veruval vo postoenjeto vistinski prijateli voopshto ,edno, i drugo veke ako na nekoj mu se prepushti do tolkava mera togash sigurno bi trebalo toj da e proveren i vistinit, a dodeka ovaj drugiot pomalkuintelegntniot chovek seushte veruva vo postoenjeto drugari i so chista dusha im se doveruva na i na netolku bliskite prijateli
-padnal godina na fakultet - zavisi od serioznostna na pristapot kon fakultetot ali koga veke se potencira kako problem mislam deka ako veke e tolkav problem razumen chove ne bi so dozvolil takvo neshto vo prv plan ,bolje sprechiti nego lechiti, a dokolku se desi ne smee da bide razocharuvanje sekogash treba izgubenoto da se nadoknadi, a ovoj drugiot se nervira i razmisluva
-nekoj mu go ubiva kucheto - No comment(niti sum chuval niti sakam da chuvam i ne me interesiraat domashni milenici voopshto) ali mislam deka se toa sepak zivotni t.e. prolazna i popatna rabota u zivotot za koja ne bi trebalo da se obrnuva tolkavo vnimanie, ajde bre toa e samo zadovolstvo t.e. neshto koe chovekot go koristi da izrazi svoi chuvstva:1* nasilstvo - go tepash, 2* ljubov - go saksh i privrzan si zanego (poveke nego so devojkata/zenata), 3* vlast i mok - mu se deresh i vikash po nego shto treba da napravi, 4* Komunizam - (ova e od lichno iskustvo so drugar mi) izdavash naredbi na pesot go prakash na prodavnica po cigari. Ajde bre site ovi raboti gi pravime vo nedostig na osnoven faktor t.e. chovek , kako vikaat, ako nemozesh na magareto udri na samrot - nemozeme ili nemame luge da napravime neshto pa ajde sega sme bliski so zivotnite a najintresno e toa shto nkoi i gi koristat za zashtita ili za da demonstriraat sila (me fati nervoza od temava kuchinja :))
P.S. Ne napagam samo davam moe SPROTIVNO mislenje:smir:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Дали недостатокот на интелигенција е предуслов за среќа... Само делумно.

Ова може да се земе како точно само од аспект на тоа дека поинтелигентните луѓе пологично, објективно и реално ги согледуваат проблемите, реалноста, сите фрки со кои мора да се соочат, светот кој е суров, луѓето кои се заебани, животот кој е бесмислен... Океј, малце можда претерав.:)

Сакам да кажам, поинтелигентните луѓе се посвесни за реалноста, која не е секогаш баш најсјајна, па веројатно тоа ги прави помалку среќни од оние помалку интелигентните, кои не ги согледуваат нештата онакви какви што се, туку си ствараат свои субјективни слики, се задоволуваат од малку и се среќни со она што го сметаат за добро...

Ама ова во никој случај не значи дека ако си интелигентен автоматски си несреќен, или ако си глуп си најсреќниот на светот.:) Само... да речеме дека на интелигентните луѓе животот им е за нијанса... покомплициран од животот на неинтелигентните.:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Прибидејќи добив замерка дека мојот последен пост на оваа тема бил многу површен и лош, да си кажам дека намерно е таков, за од општи и површни работи да тргнеме.
p0zz!
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Дивајн напиша:
Кенгурчо, одговорите лично за тебе си ги одговорил, што значи никако да престанеш да се истакнуваш како интелигентна личност, но не ми беше тоа поентата. Еве јас да ти одговорам, како што очекував и од тебе ... добро, вториот дел го погоди ... :)

-останува без работа
Интелигентен човек неможе да е среќен во тие моменти кога е без работа. Не дека ќе западне во депресија и нема да се насмее, но нема да е потполно задоволен и среќен. Ќе размислува што понатаму, ќе се труди да направи нешто со и од себе, ќе биде напнат ...
Другиот, како што кажа ќе си каже имам кеш за денес, а за утре ќе му ја мислам и ќе си продолжи нормално да живее.

-ја малтретира физички дечкото или сопругот(тука морав женски род да пишам, дека посекојдневно е мажот да може физички да малтретира)
Во овој случај, една интелигентна жена би била загрижена и би мислела како да ја среди ситуацијата, а таа другата би била среќна дека има некој, па макар и што ја малтретира ... башка, може и така би го сфаќала бракот или врската, дека мажот е главата и таа му служи само да му ги задоволува потребите, па ако згреши нешто, треба да биде казнета. Значи, ништо лошо, живот тече даље.
***
-неговиот пријател страшно го изневерил
Интелигентен човек би бил повреден, би размислувал околу се` пред и после тоа, би наоѓал кривец за ситуацијата, би се чувствувал лошо некое време и покрај другите среќни работи околу него.
Тој другиот не би ни забележал, најверојатно, а и ако забележи, логично е да си помисли како што кажа и ти ... нема да му се повтори ваљда, најдобар другар ми е бла бла бла ...

-паднал година на факултет
Интелигентен и човек со чувства не би го поднесол тоа лесно ... би се загрижил за луѓето кои најмногу би ги погодила ситуацијата (родителите), би се почувствувал лошо дека не успеал, би размислувал како да се поправи итн.
Тој другиот би си рекол дека е нормална работа и дека е тоа тоа ... ништо посебно, претпоставувам.

-некој му го убива кучето
Интелигентен и чувствителен човек би бил погоден од ситуацијава, би тагувал некое време, би бил огорчен на злобата во луѓето итн итн ...
Тој другиот може и би се насмеал и би го прифатил тоа како нормална и секојдневна работа, па пак би продолжил по старо.

Е сега, многу лош доаѓа постов, но тоа е така. Некои од примериве ми се цврсто докажани од луѓето околу мене, некои ги претпоставив, но иако не сакам да генерализирам, тврдам дека во повеќето случаеви тоа така функционира.

И да, да не ве цитирам сите кои сте со спротивни мислења од мене, иако се обраќав на Кенгур, постов ми е општ.:smir:
Nemash pretstava kolku svetski nauchnici imaat pagjano godini na fakulteti, i vikale "Ne me interesira, ne me razbiraat, ne mi trebaat". I sega neintelegentni se? Samo kontraargument, mnogu losho formiran post.. iako e namerno (samo zoshto?) pak, koga ne drzhi voda, ne drzhi.. i toa e toa
Plus.. koi se ovie prashanja za utrvrduvanje nesrekjni srekjni intelegentni neintelegentni? Sozdadeni od tebe :nesum:??
I se smetash za intelegentna (najverojatno da, chim si ja otvorila temava "za glupite lugje", nekoi raboti taka idat na prv pogled, megju redovi)? I srekjna li si? Trgni od tebe. Pozdrav:salut:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
CT напиша:
Nemash pretstava kolku svetski nauchnici imaat pagjano godini na fakulteti, i vikale "Ne me interesira, ne me razbiraat, ne mi trebaat". I sega neintelegentni se? Samo kontraargument, mnogu losho formiran post.. iako e namerno (samo zoshto?) pak, koga ne drzhi voda, ne drzhi.. i toa e toa
Plus.. koi se ovie prashanja za utrvrduvanje nesrekjni srekjni intelegentni neintelegentni? Sozdadeni od tebe :nesum:??
I se smetash za intelegentna (najverojatno da, chim si ja otvorila temava "za glupite lugje", nekoi raboti taka idat na prv pogled, megju redovi)? I srekjna li si? Trgni od tebe. Pozdrav:salut:

Зошто толку буквално ја сваќате темата,зарем толку ли не е очигледна поентата на муабетот.Со интелегентни и неинтелегнтни се мисли на луѓето кои суштински и длабоко навлегуваат за секоја животна ситуација,за разлика од другите кои не обрнуваат толкаво внимание на секој проблем.Со поголема интелегенција,со повеќе животни искуства,повеќе прочитано,видено,слушнато се има поширок поглед на работите.Среќата во темата е поврзана со времето на решавање на секоја ситуација.
И зошто секогаш на овие теми се бара влакно во јајцето?Веднаш се почнува како се е индивидуално,па се бараат дефиниции за секој збор во темата,па...

Се извинувам што одговорив на прашање кое е наменето за друг,но сите теми се расипуваат благодарение на поставување прашања надвор од темата.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
leandra напиша:
Зошто толку буквално ја сваќате темата,зарем толку ли не е очигледна поентата на муабетот.Со интелегентни и неинтелегнтни се мисли на луѓето кои суштински и длабоко навлегуваат за секоја животна ситуација,за разлика од другите кои не обрнуваат толкаво внимание на секој проблем.Со поголема интелегенција,со повеќе животни искуства,повеќе прочитано,видено,слушнато се има поширок поглед на работите.Среќата во темата е поврзана со времето на решавање на секоја ситуација.
И зошто секогаш на овие теми се бара влакно во јајцето?Веднаш се почнува како се е индивидуално,па се бараат дефиниции за секој збор во темата,па...

Се извинувам што одговорив на прашање кое е наменето за друг,но сите теми се расипуваат благодарение на поставување прашања надвор од темата.
Ti ova seriozno? Moeto prashanje e nadvor od temata? Ali mora da priznaam boldiranoto ti e zakon!
Da de, toa se misli so intelegentni/neintelegentni.. nema vrska toa shto SITE DRUGI SHTO CHITAAT PRETPOSTAVUVAAT DEKA SE MISLI ZA INTELEGENCIJA
Drugpat koga ke reshite da davate sinomim za zborovi, vo fusnota ke si go stavish? Vazhi? :)
E ova e nadvor od tema.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom