Негативни мисли

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Кога сме сами и нерасположени .. постојано сме оптоварени со негативни мисли. Но, во случајов сме во врска .. врска која совршено функционира. Но, има некои работи со кои постојано се замараме, се грижиме просто речено негативни мисли кои секојдневно не опкружуваат. Го тргаме настрана тоа што партнерот не обожава, не сака и истото го покажува постојано, приврзан е за нас .. едноставно не може без нас. Не е ни малку доволно тоа што секој ден сте заедно, не е доволно што ги прави работити кои вие ги сакате, не го прави она кое ве нервира, памети и најмали ситници од времето кое сте го поминале заедно, неговото внимание, нежност итн. Во вас имате некој немир и се си мислите дека нешто ќе тргне наопаку и дека ќе ја прекинете врската. Мислите дека не сте доволно добри за вашиот партнер, дека тој заслужува подобро, не сте добри во кревет, не сте забавни, атрактивни итн итн итн.. Ова се само дел од многуте мрачни мисли кои се врткаат низ главите на луѓето кои се во добра врска. Прашањето ми беше .. зошто се тие негативни мисли? Која е причина за истите? Дали тие негативни мисли потекнуваат од стравот дека среќата не е за нас? Како се справувате со истите? Не мислите дека негативните мисли би биле причина поради која би ја прекинале врската?
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Pa tie negativni misli poteknuvaat od svoe licno nezadovolstvo,licni nervozi i sl. i seto toa go isturame na partnerot i seto toa vlijae na edna vrska.
Jsa licno koga nesto ne sum zadovolna i koga ke mi naidat takvi negativni misli prvo gledam samata sebe da se smiram,da razmislam sto,kako i zosto.Sekoj problem doaga od nas samite.
Za da uspee edna vrska treba izdrzlivost i smirenost.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Мислам дека таквите негативни мисли доаѓаат од страв да не го изгубиш партнерот. Го сакаш, сметаш дека е совршен, мислиш дека тој е вистинскиот, т.е. убеден си во тоа, и ти се мотаат такви мрачни мисли во главата дека на најмал кикс може да го загубиш.
Тоа се неосновани стравови. Вистинската љубов мора да е ослободена од такви мисли.
 

Нате

УџУџУ
Член од
7 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
Па кога малце ќе се изнервирам, одма имам и негативни мисли за се околу мене.
 
С

Сатори

Гостин
Немири...

The`bItCh напиша:
Кога сме сами и нерасположени .. постојано сме оптоварени со негативни мисли. Но, во случајов сме во врска .. врска која совршено функционира. Но, има некои работи со кои постојано се замараме, се грижиме просто речено негативни мисли кои секојдневно не опкружуваат. Го тргаме настрана тоа што партнерот не обожава, не сака и истото го покажува постојано, приврзан е за нас .. едноставно не може без нас. Не е ни малку доволно тоа што секој ден сте заедно, не е доволно што ги прави работити кои вие ги сакате, не го прави она кое ве нервира, памети и најмали ситници од времето кое сте го поминале заедно, неговото внимание, нежност итн. Во вас имате некој немир и се си мислите дека нешто ќе тргне наопаку и дека ќе ја прекинете врската. Мислите дека не сте доволно добри за вашиот партнер, дека тој заслужува подобро, не сте добри во кревет, не сте забавни, атрактивни итн итн итн.. Ова се само дел од многуте мрачни мисли кои се врткаат низ главите на луѓето кои се во добра врска. Прашањето ми беше .. зошто се тие негативни мисли? Која е причина за истите? Дали тие негативни мисли потекнуваат од стравот дека среќата не е за нас? Како се справувате со истите? Не мислите дека негативните мисли би биле причина поради која би ја прекинале врската?
Кај мене лично негативни мисли и само просто седење за да размислувам:raz: колку сакаш.
Негативните мисли според мене секогаш ќе бидат тука во нас, самата врска и среќата носат со себе немир кој само чека погоден момент за да те поткопа, да ти всади некој сомнеж.Но сепак, вистинската работа е да не дозволиме тој сомнеж, немир, страв, негативност да се одрази врз нашата врска, да не влијае врз нас толку силно.
Едноставно да најдеме начин да се справиме со него!:pehar:
 

Sweet Barbie

I love U All....
Член од
29 мај 2006
Мислења
157
Поени од реакции
11
Негативните мисли ги имаат сите, али важно е да не се преокупираш со нив и да не дозволиш да те исплашат. Се поминува со време. Секогаш има утре. А ако не утре, тогаш задутре, ако не тогаш за година, две... Само треба да бидеме трпеливи. За се има крај исто како што има и нов почеток. Наше е да го живееме животот и притоа да не се криеме само поради стравот.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Често пати од разнни ситуации изнервирани, депримирани и разочарани од други работи во животот ми доаѓаат негативни мисли за љубовта, ама никогаш нетреба да се водиме кон љубовта од моменталното расположение бидејки љубовта кон пртнерот е долгорочна.

Најлесен начини да се спречат, срушат уништат лошите мисли е да се излезе некаде со партнерот/ката на некое романтично место или пак иззлегувањре каде што има многу народ и весел народ така ке ги спречите лошите мисли.

Или пак едноставно легнете да спиете, сабјлетои се ќе исчезне.
 
Член од
28 јуни 2006
Мислења
29
Поени од реакции
0
ovie misli se javuvaat ako delot od vremeto koga ne si so partnerot ti se neispolneti so drugi raboti koi te pravat sreken.
ako se potpiras na partnerot da ti bide izvor na edinstvenoto svetlo, sreka ili zadovolstvo togas sosema e normalno da ti naviraat crni misli koi ne doagat od nikade drugo tuku od stravot da ne go izgubis toa sto ti go ispolnuva zivotot.
od druga strana ako partnerot e samo edna boja vo tvoeto vinozito i vremeto ti e celosno ispolneto ke nemas vreme za crni misli.
covekot e destruktivno sustestvo vo priroda pa zatoa treba da se pazime da ne gi rusime ubavite raboti koi sme gi izgradile vo zivotot.

koj se plasi od volkot los?
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Кај мене негативните мисли се јавуваат кога не сум сигурна во себе и кога мислам дека не го заслужувам она што партнерот сака да ми го даде. Имам среќа што го пребродувам тоа. Не сум совршена а и никој не би сакал да има покрај себе некој совршен. Не сум ангел и јас имам свои мани, недостатоци а богами и предности со кои живеам, кои ми пројавуваат негативни мисли и кои не дозволувам да ме совладаат. Тоа ме прави само еден од многу луѓе на планетава кои би требало да дозволат да се среќни и сакани пред се.:pipi:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Што знам,мислам дека кај сите луѓе одвреме-навреме се јавуваат вакви негативни мисли.Веројатно од стравот дека ќе го изгубиме она што го сакаме,дека не правиме нешто како што треба..Не ја знам причната за ваквата појава..веројатно не е самодовербата на високо ниво,па затоа и се случуваат вакви работи.
Ок е одвреме-навреме да се појавуваат,лошо ќе биде ако почнат да преовладуваат тие мисли.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Кога сме сами и нерасположени .. постојано сме оптоварени со негативни мисли. Но, во случајов сме во врска .. врска која совршено функционира. Но, има некои работи со кои постојано се замараме, се грижиме просто речено негативни мисли кои секојдневно не опкружуваат. Го тргаме настрана тоа што партнерот не обожава, не сака и истото го покажува постојано, приврзан е за нас .. едноставно не може без нас. Не е ни малку доволно тоа што секој ден сте заедно, не е доволно што ги прави работити кои вие ги сакате, не го прави она кое ве нервира, памети и најмали ситници од времето кое сте го поминале заедно, неговото внимание, нежност итн. Во вас имате некој немир и се си мислите дека нешто ќе тргне наопаку и дека ќе ја прекинете врската. Мислите дека не сте доволно добри за вашиот партнер, дека тој заслужува подобро, не сте добри во кревет, не сте забавни, атрактивни итн итн итн.. Ова се само дел од многуте мрачни мисли кои се врткаат низ главите на луѓето кои се во добра врска. Прашањето ми беше .. зошто се тие негативни мисли? Која е причина за истите? Дали тие негативни мисли потекнуваат од стравот дека среќата не е за нас? Како се справувате со истите? Не мислите дека негативните мисли би биле причина поради која би ја прекинале врската?
Тоа е од проклетиот страв дека ќе го изгубиш некогаш, од самата помисла дека ништо не е вечно, од влијанието од околината, од се и сешто. Па веројатно се надминуваат ако партнерот отворено ти ги кажува чувствата и ако осетиш дека стварно е искрен и дека те сака, онаква каква што си.
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
Jas imam takvi negativni misli i mozam da kazam deka toa e za radi toa sto ja sakam , ne negativni misli vo smisla deka se somnevam ili sum ljubomoren vo nikoj slucaj, no negativnata smisla od tipot sto ako ja izgubam, iako znam deka me saka i se e vo red stalno potoi toj strav, a so ke se slucuva so nego ne znam. I mislam deka dokolku ima malce strav e vo red, a dokolku go nema togas nesto ne stima, bidejki ti e seedno.
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Non-stop imam vakvi negativni misli ..loso e mnogu , no takva sum
i sto i da pravam ne mozam da se smenam. :(
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Драматични ситуации

Имам заприметено многу многу девојки и жени кога врската им е совршена, тие едноставно полудуваат.. Не можат да сфатат како може нивната врска да биде толку совршена, да нема никакви расправии, проблеми..
И тогаш, тие се прашуваат што не е во ред со мене, дали тој се преправа дека ме сака, дали глуми нешто, каква цел има?..

Тука се поставуваат прашањата.. Дали ни требаат вакви драматични ситуации за врските да бидат океј?..
Зошто не можеме да го прифатиме фактот дека некогаш можеме да имаме совршена врска?
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
:helou: се пронајдов до одреден степен...
ваљда тоа му иде фабричка грешка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom