На северот на Косово напнато

Член од
18 април 2012
Мислења
28
Поени од реакции
3
Стравично сведочење о вађењу органа српским заробљеницима

Београд – Радио-телевизија Србије емитовала је вечерас снимак изјаве заштићеног сведока српског тужилашта који је директан учесник вађења органа на окупираним територијама.
Он до детаља описује читав процес – од обуке, преко операција у импровизованим болницама до транспорта на аеродром у Тирани одакле су органи дистрибуирани на црно тржиште.
Сведок у снимку наводи: „Дали су ми скалпел. Почела ми је мука, гађење. Кад кажем мука, мислим као ружан сан од те једне ситуације, бескрајна ноћна мора. И сада се сећам тога и сада, и у телу и у мислима, ми се поново јавља тај осећај. Рекао ми је шта треба да радим на телу – да направим једну линију, да га посечем, да направим операцију једном равном линијом, резом, од почетка гркљана до краја ребара“.

http://www.vaseljenska.com/vesti/stravicno-svedocenje-o-vadjenju-organa-srpskim-zarobljenicima/
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Стравично сведочење о вађењу органа српским заробљеницима

Београд – Радио-телевизија Србије емитовала је вечерас снимак изјаве заштићеног сведока српског тужилашта који је директан учесник вађења органа на окупираним територијама.
Он до детаља описује читав процес – од обуке, преко операција у импровизованим болницама до транспорта на аеродром у Тирани одакле су органи дистрибуирани на црно тржиште.
Сведок у снимку наводи: „Дали су ми скалпел. Почела ми је мука, гађење. Кад кажем мука, мислим као ружан сан од те једне ситуације, бескрајна ноћна мора. И сада се сећам тога и сада, и у телу и у мислима, ми се поново јавља тај осећај. Рекао ми је шта треба да радим на телу – да направим једну линију, да га посечем, да направим операцију једном равном линијом, резом, од почетка гркљана до краја ребара“.

http://www.vaseljenska.com/vesti/stravicno-svedocenje-o-vadjenju-organa-srpskim-zarobljenicima/
Еве нека читаат поддржувачите на ЕУ и НАТО... без нивна дозвола и знање вакво нешто сигурно не се случувало, а најверојатно сеуште се случува. И кај нас истото го направија, у фаца ни се смееја кога ги вадеа терористите од Арачиново, за истите подоцна да ги сместат во парламент и да не ебет у мозок секој ден од 2001 навака. На кој да збориш само, знам дека нема поента ама да си кажам... за жал сеуште постојат прости луѓе во државава па и во Србија што сеуште им веруваат на западните гомна.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Стравично сведочење о вађењу органа српским заробљеницима

Београд – Радио-телевизија Србије емитовала је вечерас снимак изјаве заштићеног сведока српског тужилашта који је директан учесник вађења органа на окупираним територијама.
Он до детаља описује читав процес – од обуке, преко операција у импровизованим болницама до транспорта на аеродром у Тирани одакле су органи дистрибуирани на црно тржиште.
Сведок у снимку наводи: „Дали су ми скалпел. Почела ми је мука, гађење. Кад кажем мука, мислим као ружан сан од те једне ситуације, бескрајна ноћна мора. И сада се сећам тога и сада, и у телу и у мислима, ми се поново јавља тај осећај. Рекао ми је шта треба да радим на телу – да направим једну линију, да га посечем, да направим операцију једном равном линијом, резом, од почетка гркљана до краја ребара“.

http://www.vaseljenska.com/vesti/stravicno-svedocenje-o-vadjenju-organa-srpskim-zarobljenicima/
хорор
тоа е дивјаци
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Русија: Косово останува квази држава

Косово останува „квази држава“ и крајот на надгледуваната независност не нуди основа за признавање на тој регион како независна држава, соопшти руското министерство за надворешни работи.
„Бидејќи Меѓународната управувачка група (МУП) нема општ признат статус, ние поаѓаме од начелото дека Косово, независно од таа одлука, останува квази држава без потребниот меѓународен легитимитет“, изјави заменикот на портпаролот на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова.
Таа додаде дека „земјите кои ја признаа самопрогласената “Република Косово“ го основале таканаречениот МУП за да ја промовираат имплементацијата на планот на Ахтисари за решавање на косовското прашање.
Захарова потсети дека тој план не е прифатен во Советот за безбедност на ОН и рече дека Москва и понатаму инсистира дека трајното решение за Косово е можно само со преговори врз основа на Резолуцијата 1244 на Советот на безбедност.
МУП која е составена од претставници на САД, Турција и 22 членки на Европската Унија кои ја признаа независноста на Косово вчера официјално прогласи престанок на надгледуваната независност на Косово.
Укинувањето на надгледуваната независност е причина за затворање на Меѓународната цивилна канцеларија на Косово, но и натаму останува цивилната мисија на ЕУ со околу 3.000 службеници и војската на КФОР со 5.600 војници.
http://a1on.mk/wordpress/archives/34833
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Повратницима у селу Осојане у општини Исток током протекле ноћи украдена су два путничка аутомобила, што су оценили као још један вид притисака на Србе повратнике у Метохији.

Линк

И еве интересна статија за Косово од француски Монд преведена на српски.
Релативни економски раст објашњава се процесом обнове после сукоба 1999. године, новцем косовске дијаспоре и званичне развојне помоћи. Ипак, економска ситуација је у најмању руку забрињавајућа - док приходи опадају, дефицит је наставио да расте. Међутим, косовске власти су повећале јавну потрошњу, "заборављајући" потребу да консолидују јавне финансије.
Линк
 

Kajgana Shop

На врв Bottom