На Википедија војна против Македонија

Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.880
Прав крстоносец, туѓ срам да те фаќа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.264
Поени од реакции
18.084
Прав крстоносец, туѓ срам да те фаќа.
Интересно, започнав со една глупава теза да видиме до кај ќе стасам, и не само што не ми дадоа сериозен одговор, туку го покажаа своето право лице :)

Што е по интересно баткава е правник, а во турско време селаните имале можност да се жалат кај кадијата, а во некој случај и да добијат селаните :pos:

Ја најдов приказнава. Урнебесна е и има интересни историски детали. :)


По склучувањето на мирот марулската комора се вратила во селото, повеќето учесници во неа биле разболени од настинка, а со нив во селото дошол и бончанецот Трајко Танески кој со себе понесол и шест пушки од најновиот модел на „берданка“. Пет од пушките Трајко Танески му ги подарил на Толе Паша, а една задржал за себе.
Следното лето насилниот бег од селото Бонче, по име Чачано, силум ја грабнал убавата мома, бончанката Неда Маркоска и ја однел во неговата кула за да му биде слугинка. По ова гнасно дело на бегот Чачано дошло до силна реакција, како од страна на семејството Марковци, така и од целото село Бонче. Бончани се организирале и решиле во секој случај да ја извадат младата мома Неда Маркоска од ропството кај бегот. Бончани знаеле дека Трајко Танески има прецизна пушка и е еден од најхрабрите меѓу нив и го повикале на помош. Во тоа време Трајко бил разболен од пролив (дијареа) и имал висока температура. Бончани го молеле за помош и тој, иако болен, не можејќи да го поднесе плачењето и молењето, решил да им помогне на своите соселани. Поради високата температура и проливот Трајко се соблекол гол, облекол една волнена сакма, ја зел својата пушка – берданка и отишол кај кулата на бегот Чачано. Поставиле скала на задните прозорци од Чачановата кула. присутните селани ја држеле скалата, а Трајко иако болен, храбро се качил по неа. Качувајќи се по скалата Трајко не можел да се воздржи од проливот, а тие долу, наметнати и завиткани во своите сакми, го храбреле во подвигот: „Трајко, ти само качувај се, ти што пушташ на нас ќе се испере и нее гнасно како тоа што го стори тој во кулата, тоа е гнасно и ние само да ја спасиме Неда и селото од понижување.“ Трајко се качил по скалата до прозорците и ја видел Неда кај плаче во кулата, а бегот Чачано поднапиен ѝ покажувал на Неда една низа со златници. Трајко ја зел пушката и преку прозорецот нанишанил на бегот Чачано, тргнал и го погодил право во челото. Бегот паднал мртов на самото место. Откако го слушнале истрелот од пушката стражарите во кулата се разбегале. Истото го направиле и придружниците на Трајко кои ја држеле скалата. Тие, исто така, се исплашиле и го оставиле Трајко сам. Трајко се подналутил и рекол: „Ах, и за вас требаше по едеи куршум.“
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ме праша што мислам што ја почна омразата кон православието, не ме праша кој почна.
И не е едноставно кој почнал, албанците не одговараат за постапките на отоманската империја, а србите треба да одговараат за постапките на својата држава, која континуално вршела чистења кон муслиманите особено кон албанците.
Автоматски споено мислење:


Што ти е поента?
Автоматски споено мислење:


Која вистина?
Дека твоите предци биле православни христијани.Иначе колку за потсетување Али Паша Јанински извршил етничко чистење и огромни зулуми врз Власите во Албанија.Ништо подобро не поминале и другите христијани под негова власт.
Автоматски споено мислење:

Тоа што султанот или царот бил или не бил христијанин е помалку битно за народот.

Ти ги спомна ДОБРИТЕ императори, па оти јас лупам глупости де кажи ми, од кое време се најголем број на маченици во христијанскиот свет.
Лупаш глупости,Балканов ќе беше многу подобро место за живеење да не беше османлиската империја.Види ги само државите кои биле под австро-унгарија кој ментален склоп го имаат и спореди го со нашиот турско-анадолски менталитет на мито и корупција.Друго, албанезиве нема да го прифатеа исламот и ќе беа далеку попријатни за соживот.Вака генерации после нас ќе си имаат мака со нив.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.264
Поени од реакции
18.084
Лупаш глупости,Балканов ќе беше многу подобро место за живеење да не беше османлиската империја.Види ги само државите кои биле под австро-унгарија кој ментален склоп го имаат и спореди го со нашиот турско-анадолски менталитет на мито и корупција.Друго, албанезиве нема да го прифатеа исламот и ќе беа далеку попријатни за соживот.Вака генерации после нас ќе си имаат мака со нив.
Да не ти се верува 30 години имаме држава и уште Турците ни се криви.

И за воља на вистината ни станаа главни сојузници, посебно во очите на многу конзерви.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.556
Поени од реакции
3.826
Прав крстоносец, туѓ срам да те фаќа.
Што си и ти лисица. Па кажи му како да биде прав крстоносец ко Скендербег, не вака да те фаќа срам.
Него, што викаш ти пуно, дали денес Албанците христијани имаат повеќе право да се идентификуваат со Љавдрим Муџахери од ИСИС од муслиманите на териториите за кои он се бори, само затоа што е он Албанец? Ете, неговата борба е исклучиво како маченик на исламот против неверниците ама па сега сигурно е он поблизок со некој си денешен Андреја Гропа него ли таму некој си Сиријци, Ирачани, Турци... нели?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.264
Поени од реакции
18.084
Ај ова нека стои тука, не знам во која тема да го поставам.

 
Член од
30 април 2021
Мислења
5
Поени од реакции
4
Ај ова нека стои тука, не знам во која тема да го поставам.

Денешно Џ води потекло од романската кирилична азбука и мислам првпат се појавува (не сум многу упатен во ова, нека ме поправи некој ако грешам) во српски ракописи на свештеници/писмени лица кои со Големата Селидба од 1690 г. се населија близу Романија (Унгарија/Украина итн). Така да кај нас ваљда се појавила или преку македонски писмени лица кои избегаа со Србите, или директно преку Србите по природен пат/позајмување место пропаганда.

Пак ќе кажам, можда грешам, ама ова ми изгледа како најверојатната причина зошто џ се појавува пред српската пропаганда.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Текстовите за историја се катастрофа за Македонија. Ни грам објективност и непристрасност. Делумно и за јазик само не толку. Дури некои и на македонски јазик не се ОК. А некои кој се ок па ги нема на друг јазик освен Македонски. Очигледно има кампања.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Да не ти се верува 30 години имаме држава и уште Турците ни се криви.

И за воља на вистината ни станаа главни сојузници, посебно во очите на многу конзерви.
Менталитет не се менува преку ноќ.Исто влиание на нашиот менталитет има предходниот систем.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.264
Поени од реакции
18.084
Страни на Википедија на одреден јазик.

 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Тие што пишуваат на википедија прво треба да престанат да користат google translate

20210516_092917.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.193
Поени од реакции
39.934
Тие што пишуваат на википедија прво треба да престанат да користат google translate

Прегледај го приврзокот 295355
тоа е превод на гугл транслејт од википедија на англиски, кога пребаруваш на гугл он сам ги преведува првите пасуси и ги прикажува десно
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
тоа е превод на гугл транслејт од википедија на англиски, кога пребаруваш на гугл он сам ги преведува првите пасуси и ги прикажува десно
Ова не е од македонска википедија, англиска е, гугл ти ја преведува.
Моја грешка тогаш. За други не сум начекал вака па затоа мислев некој само улетал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom