Најубав јазик според вас?

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
British English и италијанскиот.:smir:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Македонскиот ми е најубав јазик (поради богатиот фонт на зборови и комплексноста,не дека е наш :) )Други убави јазици ми се англиски,руски,германски и албански.
Обично не мрчам, ама фонД на зборови, не фонТ. Не за друго, дека во јазична тема сме. :smir:

A, на темава - шпански (ама оној кој се зборува во Шпанија), без некоја посебна причина, едноставно убаво ми звучи. И рускиот исто така.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.736
Поени од реакции
9.856
Нашиот јазик е многу убав. Мешавина од словенски зборови и ориентален шарм.
А други убави јазици се францускиот, германскиот, италијанскиот.
Уствари сите јазици на свет се убави.
Српскиот и хрватскиот се навистина убави јазици исто така.
Баце многу грешиш..поружен јазик од албанскиот има ли...:nesvest: а и блгарчета не заостануваат многу многу
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Обично не мрчам, ама фонД на зборови, не фонТ. Не за друго, дека во јазична тема сме. :smir:

A, на темава - шпански (ама оној кој се зборува во Шпанија), без некоја посебна причина, едноставно убаво ми звучи. И рускиот исто така.
Се мразам кога правам такви лапсузи,ама јбг како зборови во македонскиот постојат и фонт,и фонд :)

Исто и мене шпанскиот ми е убав,ама не оној што се зборува во Шпанија (глупо С имаат) ...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Се мразам кога правам такви лапсузи,ама јбг како зборови во македонскиот постојат и фонт,и фонд :)

Исто и мене шпанскиот ми е убав,ама не оној што се зборува во Шпанија (глупо С имаат) ...
Знам, знам, затоа и најчесто не мрчам, ама фонт и фонд се зборови што ми бодат очи секогаш кога се погрешно употребени :) Ништо лично :smir:
Мене па "шпанскиот" шпански баш заради С-то ми е убав и интересен :) Different people, different styles :)
 
L

Liberation

Гостин
Баце многу грешиш..поружен јазик од албанскиот има ли...
Албанскиот јазик (тој што се збори во Албанија, посебно јужниот дел) е ептен различно од тоа што си чул на Бит-Пазар.
Посебно е интересен гласот “rr“ и се’ почестото користење латински зборови, иако има соодветни албански.
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Италијанскиот јазик е најубав за слушење, штета шо не знам ни збор на италијански
 

Kajgana Shop

На врв Bottom