Најтенкиот ДВД диск направен досега

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.607
Поени од реакции
7.903


Користејќи иновативна наноимпринт технологија, Hitachi Maxell, LTD успеа во создавањето на најтенкиот ДВД диск на светот, со дебелина од 0.092mm. Со оваа димензија, дискот е потенок за 13 пати од денешните ДВД дискови кои се во употреба, но сепак го има истиот капацитет од 4.7GB.

Очигледно е дека еден ваков диск нема многу да ви помогне со тоа што е неверојатно тенок, но замислите ја добивката на место кога зборуваме за стотици вакви дискови. Да речеме земете 100 тенки ДВД дискови и ги споредите со 100 обични, одма ќе ви падне во очи колку простор ќе ви заштеди доколку имате огромни колекции на податоци.

Кога ќе биде пуштен во продажба се очекува да се продава со цена од $325 за пакет од 100 дискови.
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Ke pricekame piratski,koj dava 325 $ za 100 parcinja koga mozeme za 500 den da gi kupime :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Андроник напиша:
Очигледно е дека еден ваков диск нема многу да ви помогне со тоа што е неверојатно тенок, но замислите ја добивката на место кога зборуваме за стотици вакви дискови. Да речеме земете 100 тенки ДВД дискови и ги споредите со 100 обични, одма ќе ви падне во очи колку простор ќе ви заштеди доколку имате огромни колекции на податоци.
Чекај малце....какво заштедување на место....еве јас да речеме иам колекција филмови така?
Е јас нема нив да ги чувам на отворено-туку ги имам во опаковки...и не ми е мене битен колку е тенок дискот зашто опаковката пак зафаќа исто место...
Јас мислам само сакаат очајно пари да праат...не знам зашто некој би плаќал повеќе само за да ги купи дисковиве
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
е вистина е лудо премногу е тенко
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Абе види го од својата тежина се свитка. Ова е еластично и може да се завитка како ролна или ќе пукне? Не ми се допаѓа, а поготово цената
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Му доаѓа негде околу 170 денари по Двд
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Па за тие пари ќе земеш 9 DVDa, а ова на која брзина ќе се режа и компатибилно е со денешниве режачи, така? Истотака од што е тенко кога ќе почне да се врти не е голема веројатноста дека ќе пукне или извитопери? Абе сигурно овие чим го пуштаат во продажба ги решиле тие проблеми
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.607
Поени од реакции
7.903
Заштедуваш да речеме ако имаш многу дискови наредени во стубови (како мене) и наместо 13 стубови обични двд, ете ти само 1. Ако имаш 50 стубови и така натака. Во тоа е заштедата на простор, а плаќаш дебело за него. Во иднина сигурно ќе поефтини, не дека и тогаш јас би го користел.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Mac)) напиша:
Му доаѓа негде околу 170 денари по Двд
:eek:ftopic: те викаа тебе математичарот а? :pos:


Алал да им е такви работи требаат, да се ослободува место, сеа уште да направат да не се гребат дисковите таман :)
 
Член од
19 декември 2005
Мислења
259
Поени од реакции
2
А ова може на секој DVD плеер да се чита или има посебно за него направено?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.607
Поени од реакции
7.903
Колку шо прочитав потполно имаат исти карактеристики као обичните двд, така да секој ром и плеер може да ги чита.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom