Најомилена (култна) сцена од филм

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.290
Поени од реакции
13.495
Daniel Baker, ликот што е жртва во сценава, ја свири Spanish key од легендарниот Bitches brew на Miles Davis. Целиот филм го следи една чудно опуштена ноќна атмосфера, генијално одбрана музика и кратки моменти на лудачка тензија. Не ми е Том Круз меѓу омилените актери, ама во филмов глуми генијално, посебно дијалозите внатре во таксито се според мене неповторливи. Многу underrated, Collateral.

 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
287
Поени од реакции
1.218

Секој пат се смеам на сценава.
Посебно Mother of God на Финч.
 

Red John

natural born hater
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.135
Поени од реакции
21.317
Овој филм има толку многу историски грешки, недоследности и неправилности, што може комотно у фикција да се стави.
Замисли филм да беше.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.113
Поени од реакции
33.521
Замисли филм да беше.
Брејвхарт е филм кој што претендира на историски контекст (како и многу други филмови).
...и страшно промашува во тие претензии (како и многу други филмови).

Инаку интересен и забавен филм е, вака ако кур те боли дали стварно било така или не.

(мада оф-топик е целиов муабет)
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.104
Поени од реакции
2.992
Овој филм има толку многу историски грешки, недоследности и неправилности, што може комотно у фикција да се стави.
Мислам дека темава не е за точноста и неточноста на интерпретирањето на историски настани. Брејвхарт е приказна за Вилијам Волис, мислам дека не претендира на историки контекст исто како и другите филмови на Гибсон. Сите се само перспектива на историски настани, негова перспектива.
Ако успее да извлечи некаква емоција од гледачот- значи успеал.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.113
Поени од реакции
33.521
Успева да извлече емоција и забавен е, нема збор за тоа.

Но истиот момент кога ќе кажеш филмот е за, на пример, Адолф Хитлер, тоа значи дека (во 99% од случаевите) претендира на историска акуративност.
 
На врв Bottom