Најекономично греење и ладење

Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.914
//// .... Prikrivanje onoga ko laze nije lepo ---- zbog celog drustva i clanova. Kao da si njegov saucesnik ili mozda ucenjivac prema tom lazovu :) /////
Објавување на персонални податоци се сосема непотребни на темава


Според тебе која е најдобра?
Автоматски споено мислење:


Според тебе која е најдобра?
Најдобра е таа што економично ќе ги задоволува твоите потреби.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
115
Поени од реакции
134
Според тебе која е најдобра?
Автоматски споено мислење:


Според тебе која е најдобра?
NIEDNA ne e NAJDOBRA. ova e Balkan .. vukojebina kaj shto zakoni ne vazat... ICS grup se isponashaa za garancijata na daikinot i nemozam da gi pofalam iako daikin kako marka na klimi se megju najdobrite.

od klimite kako klimi jas sum od site zadovolen... daikinot go plativ najskap i raboti dobro, mitsubishito nekade sredina i super e (ako vekje treba da izdvojam mislam deka mitsubishito e najdobar vo odnos plateno/dobieno i kolku e tivko) ama pa me nervira shto nema displej za temperatura (shto i ne e tolku strashno...najlosho e dalechinskoto im e tapa epten)

vivaksot isto e OK..vnatreshnata e tivka i ubavo raboti 3.5kw vo tie 23-24kvadrati kaj shto e staven kako pomoshna klima.

se na se kaj nas problem se lugjeto a ne markite na proizvod.. problem e da treba usluga da dobiesh..problem e da treba garancija da uvazat.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.081
Поени од реакции
2.040
NIEDNA ne e NAJDOBRA. ova e Balkan .. vukojebina kaj shto zakoni ne vazat... ICS grup se isponashaa za garancijata na daikinot i nemozam da gi pofalam iako daikin kako marka na klimi se megju najdobrite.

od klimite kako klimi jas sum od site zadovolen... daikinot go plativ najskap i raboti dobro, mitsubishito nekade sredina i super e (ako vekje treba da izdvojam mislam deka mitsubishito e najdobar vo odnos plateno/dobieno i kolku e tivko) ama pa me nervira shto nema displej za temperatura (shto i ne e tolku strashno...najlosho e dalechinskoto im e tapa epten)

vivaksot isto e OK..vnatreshnata e tivka i ubavo raboti 3.5kw vo tie 23-24kvadrati kaj shto e staven kako pomoshna klima.

se na se kaj nas problem se lugjeto a ne markite na proizvod.. problem e da treba usluga da dobiesh..problem e da treba garancija da uvazat.
фала на информацијата,
и јас се мислев за јапонецот ама уште сум презафатен со некој други работи и немам читнато многу,сакам да земам Парапетни ....нека работит турбо 3 -4 год па ке купиме ново
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.914
фала на информацијата,
и јас се мислев за јапонецот ама уште сум презафатен со некој други работи и немам читнато многу,сакам да земам Парапетни ....нека работит турбо 3 -4 год па ке купиме ново
И најлошиот Кинез да го земеш нема да го смениш за 3-4 години.
Во Скопје имам две грее како што виде од едната сум задоволен од другата боље да не ја купев џабе фрлени пари

во Шведска греам цела куќа со 2 мицубиши 3.5кв, од нивната потрошувачка сум презадоволен. Само па мое мислење е дека добар дел од јапанциве претерале со цените, ОК де увозниците/продавачите во МКД не произведувачот

За парапетни што ги спомна грее имаа интересни цени/понуди не знам дали уште ги имаат уште помалку знам како работат

@tzlatko сега скоро зема парапетна на Вивакс ако не се лажам и беше доста задоволен од истата во период на ладење како ќе биде на греење ќе каже зимоска

Она што го вртат тука и во голем дел се сложувам е дека јапонските имаат подобра моделација и спуштаат пониско кога има потреба за тоа што дава малку подобар комфор во просторијата, ама ако не ти е одлично изолиран просторот и нема да видиш некоја огромна корист од тоа

Друга работа која често се врти е дека јапонските биле поефикасни со што јас лично би се сложил по готово за поскапите модели ама не со процентите кои тука се вртат
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.081
Поени од реакции
2.040
И најлошиот Кинез да го земеш нема да го смениш за 3-4 години.
Во Скопје имам две грее како што виде од едната сум задоволен од другата боље да не ја купев џабе фрлени пари

во Шведска греам цела куќа со 2 мицубиши 3.5кв, од нивната потрошувачка сум презадоволен. Само па мое мислење е дека добар дел од јапанциве претерале со цените, ОК де увозниците/продавачите во МКД не произведувачот

За парапетни што ги спомна грее имаа интересни цени/понуди не знам дали уште ги имаат уште помалку знам како работат

@tzlatko сега скоро зема парапетна на Вивакс ако не се лажам и беше доста задоволен од истата во период на ладење како ќе биде на греење ќе каже зимоска

Она што го вртат тука и во голем дел се сложувам е дека јапонските имаат подобра моделација и спуштаат пониско кога има потреба за тоа што дава малку подобар комфор во просторијата, ама ако не ти е одлично изолиран просторот и нема да видиш некоја огромна корист од тоа

Друга работа која често се врти е дека јапонските биле поефикасни со што јас лично би се сложил по готово за поскапите модели ама не со процентите кои тука се вртат
Значи од Грее Хансол 3,5 си презадоволен,
a tzlatko од вивакс
,,, изолација супер ке имам.
фала на инфор
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.052
Samoto komercijalno ime kažuva deka e toa model na MIDEA namenet za LADENJE. Akcentot e frlen mnogu poveće da ima dobri karakteristiki pri ladenje, vo smisla pravenje ambient bez udari od laden vozduh so mnogu prijatno duvanje ( mojava parapetna go ima toj mod tkn breezeless i znam što zboruvam iako nemam vakva klima). Sigurno deka ne e loša i za greenje, no za ladenje e sigurno idealna.
Za tie pari nema da najdeš podobra klima.
Ne gi zemaj vo obzir posle ova komentarite na prodavačive na GREE, tie i ne poznavaat drugi načini na prodažba osven so navredi, nadmeni komentari i prezentiranje na nevistiniti karakteristiki za nivnite klimi.
MIDEA e edna firma za respekt, siguren sum deka se raboti za odlična klima.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
Samoto komercijalno ime kažuva deka e toa model na MIDEA namenet za LADENJE. Akcentot e frlen mnogu poveće da ima dobri karakteristiki pri ladenje, vo smisla pravenje ambient bez udari od laden vozduh so mnogu prijatno duvanje ( mojava parapetna go ima toj mod tkn breezeless i znam što zboruvam iako nemam vakva klima). Sigurno deka ne e loša i za greenje, no za ladenje e sigurno idealna.
Za tie pari nema da najdeš podobra klima.
Ne gi zemaj vo obzir posle ova komentarite na prodavačive na GREE, tie i ne poznavaat drugi načini na prodažba osven so navredi, nadmeni komentari i prezentiranje na nevistiniti karakteristiki za nivnite klimi.
MIDEA e edna firma za respekt, siguren sum deka se raboti za odlična klima.
Dobar vic……hahahaa, pa ti si bil smeski od covek….hahahaa
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
112
Поени од реакции
270
/// Ne objasni ti nama sta ima novo kod novih modela vasih klima :) ... mani ti viceve. Znaci sta ste inovirali kod najnovijih modela koje reklamirate i cime potvrdjujete njihove specifikacije ? Posto nema Euroventa, moze li neki test u kucnoj radinosti ? /////

Evo, konkretno me interesira S Nordic. Mozes li da mi kazes tacni li su podaci, ...... posto su mnogo dobri i hoce prijatel da je kupi dole kaj vas, pa me pita

1718656516421.png
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво. Ми треба помош при избор на економични инвертер климатизери.
Се работи за стара куќа во Охрид, прв спрат, ПВЦ дограма, таван од трска со 10 цм камена волна
(оваа зима, минимална температура беше -8 неколку дена, грееме на дрва, ако е згаснат каминот губи околу 6-8 степени на околу 12 саати без оган при 4-6 степени надворешна температура)
1. За дневна + трпезарија 37 m2. дали би била доволна клима препорачана за 40 m2, на пример како https://klimi.mk/product/481 или https://klimi.mk/product/451 ?
2. Дали се исплати инвертер мулти сплит за две спални од 18 m2 ако во едната се користи секојдневно а во другата поретко? Каде можам да најдам и кој уред би бил соодветен?
Здраво, би ве замолил за повторно мислење.
1. за дневната би ја избрал https://klimi.mk/product/452
2. за спалните се двоумам помеѓу две посебни на пример како https://klimi.mk/product/562
или мулти сплит, 18ка https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10304&product_id=75786
со две внатрешни 9ки или може 7ки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom