Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ako razmisljas o pristojnom uredjaju , jedino Daikin ima Evropski sertifikat.Vivax i Gree nemaju sertifikat.
Ako planiras da ustedis novac , mozes da razmislis i o klimi Midea.Klima Midea je pocela da prodaje klima uredjaje koji imaju Evropski sertifikat a imas i proizvodjaca Haier.To je od Kineskih proizvodjaca.Mnogo je bolje kupiti Kinesku klimu koja ima sertifikat.Pogledaj ovde imas o Midea klimi i sertifikatu razlicite modele.Pogledaj ovde
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=329&select_marque=MIDEA&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R[DOUBLEPOST=1494532141][/DOUBLEPOST]Imas i Japanske proizvodjace,koji imaju i visoku cenu ali i kvalitet.
http://www.forum.hr/showpost.php?p=59003281&postcount=2026
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-489#post-7530833
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ja nisam ocekivao nista vise od tebe @Strelec .Ti pokusavas da prikazes kako Evropski sertifikat nema znacaj i nije vazan.Zato ti odi u civilizovan svet pa to objasni Nemcu,Francuzu,Belgijancu i ostalima da je Eurovent los sertifikat.SVI ONI GLUPI SAMO SMO MI PAMETNI.A mi smo pametni jer je nama forumski trgovac , tako rekao .
Ti to odavno radis jer klime koje ti prodajes, nemaju takav sertifikat.[DOUBLEPOST=1494534381][/DOUBLEPOST]Ja licno bih voleo da klime Gree imaju Sertifikat i da kupci znaju sata kupuju i koje su mogucnosti takvih uredjaja.[DOUBLEPOST=1494534467][/DOUBLEPOST]Na taj nacin mi kao kupci dobijamo najvise i znamo sta smo kupili a ne da nam tamo neki trgovac objasnjava i manipulise podacima i oznakama unutrasnje-vanjske jedinice.[DOUBLEPOST=1494534604][/DOUBLEPOST]A ti @Strelec , verovatno sve informacije i znanje kupis po raznoraznim forumima.[DOUBLEPOST=1494534695][/DOUBLEPOST]Cujes negde nesto i prenosis tudje informacije.Nista od tvog znanja nismo culi, samo prenosis ono sto procitas od drugih.
Klasican trgovac ovaj @Strelec[DOUBLEPOST=1494535159][/DOUBLEPOST]Model Midea koje se deklarise kao klima 18 BTU.Evo sta kaze Eurovent sertifikat , jer ovde nema laganja i prevare..
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=329&select_marque=MIDEA&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&select_model=MOB02-18HFN1-QRD0GW/MSMBCU-18HRFN1-QRD0GW(B)&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=[DOUBLEPOST=1494535237][/DOUBLEPOST]Tu su i modeli R 32

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=329&select_marque=MIDEA&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&tri_chp=&debut_affiche=63&indice_affiche=4[DOUBLEPOST=1494535325][/DOUBLEPOST]Ja bih voleo da i Gree pokaze nesto ovako,odnosno da pokaze Eurovent sertifikat kao sto pokazuju Haier,Midea od Kineskih proizvodjaca.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@zzoranpetrovic Колку дупли мислења имаш глеаш ли ? ај полека среди се па убеди не сите во твоите лов у матно комбинации....еве спомна Midea имала сертификат и што ако има кога Мидеа кај нас како Мидеа и не се продава, и да се продава прашање која од овие на Еуровент ја има кај нас?
Како напиша денес на српскиот форум.....пазите на ознаките и посебно на надворешната единица....купус е со ознакиве
Еве најди ми ја оваа у Македонија
MOB30U-12HF N1-QRD0W/MFAU-12HRFN1-QRC8 W"NEW ! :D
Мобутриестхфн1курдоmfau12hrfn1kur8Њ NOV :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ako razmisljas o pristojnom uredjaju , jedino Daikin ima Evropski sertifikat.Vivax i Gree nemaju sertifikat.
Ako planiras da ustedis novac , mozes da razmislis i o klimi Midea.Klima Midea je pocela da prodaje klima uredjaje koji imaju Evropski sertifikat a imas i proizvodjaca Haier.To je od Kineskih proizvodjaca.Mnogo je bolje kupiti Kinesku klimu koja ima sertifikat.Pogledaj ovde imas o Midea klimi i sertifikatu razlicite modele.Pogledaj ovde
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=329&select_marque=MIDEA&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R[DOUBLEPOST=1494532141][/DOUBLEPOST]Imas i Japanske proizvodjace,koji imaju i visoku cenu ali i kvalitet.
Japonskite proizvoditeli koi imaat visoka cena i kvalitet ama i problemi so elektronikata kako ovaj model na Fujitsu LLCC sto ti go falese - da ne izleze ist slucajot I so Midea so eurovent vo idnina ti go falis a toj problemi eden kup.
https://www.elitemadzone.org/p3756899

@mdeni multisplitot ako necini zosto go proizveduvaat?
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Сакам за некое време да земам пристоен климатизер (најверојатно два) и загледав неколку од нив. Прилично ми е јасно каква е „тежината“ на одделни брендови и колку често може да биде релативна, ама добар совет и нечие искуство никако не се лоша работа.

Дали Gree LOMO GWH12QC-K3DNB4G, односно AMBER GWH12YC-K6DNA1A ?

Или можеби Daikin-ов FTXB35C/RXB35C ?

Последната клима, Vivax ACP-12CT35AERI , ми е интересна само поради различната местоположба. Дали положбата на надворешната единица кај Vivax-от може да се монтира над внатрешната?

Кој од нив е поквалитетен, поиздржлив, поекономичен, потраен? И вреди за парите?
Би служеле за ладење и за греење.

Колку вообичаено се „вешти“ монтажериве кога треба да дупчат армиран бетон :) ?
Скоро кај сите клими може надворешната да се монтира над внатрешната но ке треба дополнителна дупка или некаква манипулација со цревото за одвод на кондензирана вода од внатрешната единица. Кај парапетните тоа е последно изводливо.
Ако имаш можност за монтажа на парапетна/конзолна клима е подобро решените за греење.
Како дополнување може да го разгледаш и GREE GEH12AA-K3DNA1C исто парапетно решение.
Од моделите кој ги наброја сите се генерално добри и имаат свои предности. Сите набројани модели генерално вредат за своите пари ке пробам да пишам неколку кратки коментари за секој од нив:

GREE LOMO GWH12QC-K3DNB4G е прилично моќна и економична истовремено со греачи на надворешна единица, одличен квалитет.
GREE AMBER GWH12YC-K6DNA1A е исто моќен клима уред, работи на најновиот R32 фреон, одличен квалитет.
DAIKIN FTXB35C/RXB35C добар климатизер DAKIN е познат по својот врвен квалитет па дури и како лидер сепак конкретниов модел со 1,3kW номинална потрошувачка на 3,5kW номинална моќност и 606м3 проток на воздух не е баш во класата на најекономични модели.
VIVAX ACP-12CT35AERI одличен модел со греачи на надворешна единица, па уште и во парапетно издание одличо решение за греење.
Било кој од овие модели е генерално добар избор со свои предности треба да разгледаш и одлучиш вас кој најмногу ви одговара.

Што се однесува до дупчење на армиран бетон генерално ако не е нешто ЕПТЕН надвор од нормала нема да е проблем може само монтажата да те чини нешто поскапа бидејќи армиран бетон и тоа како е тежок и долготраен процес.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Еуровент е врзан исклучиво за Умеренaта температурна зона, кај што неприпаѓаат Нордиските земји од Ладна зона.....и сеа како Нордиец на Еуровент ке прочита SCOP за Ладна зона од Еуровент???
Тоа го имаше како прашање на Lampopumput forumot.
Никако!
Ке си направи Нордиецот своја тест лабараторија и ке си тестира, барем Нордијците како најразвиени и најбогати имаат пари за тест-лабаратории не измислиле топла вода само Еуровeнт и нивната шпанската лабараторја.
Една од тие лабаратории
https://www.dti.dk/testing/heat-pump-laboratory/37239
Па ке си објави тест листа за топлински пумпи за нивна зона овде
Varmepumpe Listen
http://www.varmepumpeinfo.dk/
т.е овде
http://sparenergi.dk/forbruger/varme/varmepumper
А све тоа подржано од Данската Егенција за енергетика
во препорачаната листа ја Мидеа неможам да најдам, ако некој најде нека ја каже.
А видиш ја тестирале и препорачуваат оваа клима ;)
Heat and Save -Nordic....pazi ovo Nоridc!! тој примут Nordic кај Мидеиве фали и го нема од 2012та навака ; i pazi ovo Gree Lomo luft til luft varmepumper :)
И под секоја клима пишува потврдена со тест а од кого ако не од Технолошкиот Институт кој и ги линка Spaenergy.
test.jpg
HeatSave1.jpg
HeatSave3.jpg

По логикава на србинов у најтоплиот град Врање ке читаат Еуровент исто со некој што живее на Копаоник пример, едниве цела зима нема да видат снег другиве од снегот до колена цела зима нема да излезат :)
Колку и да трола и рамња све кинеско....едина кинеска марка која прави модели и за ЛАДНА зона е Грее и затоа ги има по Нордискиве земји, клими спремни да греат а не само да ладат и да им пука електроника и викаат сервиси на на првиот појак минус ;)
Да не се сватиме погрешно....Електроника на најефтиниот модел на Фиујитсу се мењава башка ова другово со кинескиве Мидеи шо има проблем :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@zzoranpetrovic Колку дупли мислења имаш глеаш ли ? ај полека среди се па убеди не сите во твоите лов у матно комбинации....еве спомна Midea имала сертификат и што ако има кога Мидеа кај нас како Мидеа и не се продава, и да се продава прашање која од овие на Еуровент ја има кај нас?
Како напиша денес на српскиот форум.....пазите на ознаките и посебно на надворешната единица....купус е со ознакиве
Еве најди ми ја оваа у Македонија
MOB30U-12HF N1-QRD0W/MFAU-12HRFN1-QRC8 W"NEW ! :D
Мобутриестхфн1курдоmfau12hrfn1kur8Њ NOV :)
To je samo moja dobra volja , da pruzim informacije ljudima u Makedoniji , da ima i drugih proizvodjaca klima uredjaja koji imaju Eurovent sertifikat.Da ljudi u Makedoniji shvate koliko je vazan Eurovent sertifikat i da je proizvodjac Midea , krenula tim dobrim putem .
Ja se iskreno nadam da ce i Gree krenuti tim putem kako bi mi kupci znali sta kupujemo.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
To je samo moja dobra volja , da pruzim informacije ljudima u Makedoniji , da ima i drugih proizvodjaca klima uredjaja koji imaju Eurovent sertifikat.Da ljudi u Makedoniji shvate koliko je vazan Eurovent sertifikat i da je proizvodjac Midea , krenula tim dobrim putem .
Ja se iskreno nadam da ce i Gree krenuti tim putem kako bi mi kupci znali sta kupujemo.
Окачим ја теби ту Мидеу на врат
Затоа и го заебевте @Neokhor дупло....првата Мидеа му е Wirpul и се заеба(го заебавтеа), втората клима му е Вивакс и со таа утка....ама коа ке заебете некој нигде ве нема после.
Купи бре ти една Мидеа па збори него на Mitsubishi i Fujitsu си ти te boli uvo
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Еуровент е врзан исклучиво за Умеренaта температурна зона, кај што неприпаѓаат Нордиските земји од Ладна зона.....и сеа како Нордиец на Еуровент ке прочита SCOP за Ладна зона од Еуровент???
Тоа го имаше како прашање на Lampopumput forumot.
Никако!
Ке си направи Нордиецот своја тест лабараторија и ке си тестира, барем Нордијците како најразвиени и најбогати имаат пари за тест-лабаратории не измислиле топла вода само Еуровeнт и нивната шпанската лабараторја.
Една од тие лабаратории
https://www.dti.dk/testing/heat-pump-laboratory/37239
Па ке си објави тест листа за топлински пумпи за нивна зона овде
Varmepumpe Listen
http://www.varmepumpeinfo.dk/
т.е овде
http://sparenergi.dk/forbruger/varme/varmepumper
А све тоа подржано од Данската Егенција за енергетика
во препорачаната листа ја Мидеа неможам да најдам, ако некој најде нека ја каже.
А видиш ја тестирале и препорачуваат оваа клима ;)
Heat and Save -Nordic....pazi ovo Nоridc!! тој примут Nordic кај Мидеиве фали и го нема од 2012та навака ; i pazi ovo Gree Lomo luft til luft varmepumper :)
И под секоја клима пишува потврдена со тест а од кого ако не од Технолошкиот Институт кој и ги линка Spaenergy.
Прегледај го приврзокот 170648
Прегледај го приврзокот 170646
Прегледај го приврзокот 170647

По логикава на србинов у најтоплиот град Врање ке читаат Еуровент исто со некој што живее на Копаоник пример, едниве цела зима нема да видат снег другиве од снегот до колена цела зима нема да излезат :)
Колку и да трола и рамња све кинеско....едина кинеска марка која прави модели и за ЛАДНА зона е Грее и затоа ги има по Нордискиве земји, клими спремни да греат а не само да ладат и да им пука електроника и викаат сервиси на на првиот појак минус ;)
Neverovatno.Pa ti @Strelec , nemas granicu u manipulisanju..Kolika je ta tvoja zarada od prodaje takvih klima ???
Krenuo si u borbu protiv svih.Pa dali je moguce da neko u Makedoniji , jos veruje u tvoje trgovacke manipulacije ?
Sada pokusavas da pokazes kako su Nemci,Francuzi,Belgijanci i ostali , svi budale jer veruju u Eurovent sertifikat.Jedan @Strelec nama objasnjava kako jedan Evropski sertifikat nije dobar zato sto @Strelec tako kaze.Stvarno je neverovatno kako pokusavas da ljude u Makedoniji uskratis za prave informacije.[DOUBLEPOST=1494539914][/DOUBLEPOST]
Окачим ја теби ту Мидеу на врат
Mogao bi malo da povedes racuna o kulturi i nivou diskusije , kada se obracas meni !!! Mnogo ti je dugacak taj jezik.Da ja tebe malo naucim,gde ti je mesto i da se meni obracas s' postovanjem ubuduce !!!![DOUBLEPOST=1494543448][/DOUBLEPOST]
@GT1 , Procitah ovo sto si ti napisao, sa ovog foruma , tek sada.Nisam stigao da sve procitam ovaj klovn, taj trgovac @Strelec se raspisao i samo lupeta i laze ovaj narod ovde,pa sam morao da mu odgovorim.
Ovo je bas lep primer kako treba da zastupnik nekog proizvodjaca reaguje i kupcu pruzi maksimalni kvalitet usluga.Ovo je sa nekog foruma gde kupac kaze da je zastupnik za Fujitsu bez bilo kakvih uslova i prigovora uvazio kritiku kupca i poslao rezervni deo za klimu.Klima radi i nije kupca ostavila bez grejanja i kupac je zadovoljan kako klima greje ali se ponekada pojavi problem da klima ubrzava brzinu FAN.Pojacava brzinu izduvavanja iz unutrasnje jedinice i to samo kada je podesena u modu AUTO.Moje misljenje da je ovo pravi primer kako zastupnik treba da se ponasa prema kupcu.Bravo za Fujitsu i za kriterijum koji trazi od svojih zastupnika.Tako treba da se svi ponasaju i uvazavaju kupca.
Eto morao sam da procitam celu pricu i problem sa ovog foruma, da bih izneo svoje misljenje.A ne samo delove neke diskusije koji vi ovde cesto pokazujete i nekog ANONA,neki forum iz Hrvatske i neke diskusije.Mora sve da se procita da se donese misljenje.
Ja samo jos jednom mogu da kazem, svaka cast za zastupnika Japanskog brenda Fujitsu.Ovde kupac moze samo da se oseca sigurno ,zasticeno i ovakav primer treba da slede i ostali.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Еуровент е врзан исклучиво за Умеренaта температурна зона, кај што неприпаѓаат Нордиските земји од Ладна зона.....и сеа како Нордиец на Еуровент ке прочита SCOP за Ладна зона од Еуровент???
Тоа го имаше како прашање на Lampopumput forumot.
Никако!
Ке си направи Нордиецот своја тест лабараторија и ке си тестира, барем Нордијците како најразвиени и најбогати имаат пари за тест-лабаратории не измислиле топла вода само Еуровeнт и нивната шпанската лабараторја.
Една од тие лабаратории
https://www.dti.dk/testing/heat-pump-laboratory/37239
Па ке си објави тест листа за топлински пумпи за нивна зона овде
Varmepumpe Listen
http://www.varmepumpeinfo.dk/
т.е овде
http://sparenergi.dk/forbruger/varme/varmepumper
А све тоа подржано од Данската Егенција за енергетика
во препорачаната листа ја Мидеа неможам да најдам, ако некој најде нека ја каже.
А видиш ја тестирале и препорачуваат оваа клима ;)
Heat and Save -Nordic....pazi ovo Nоridc!! тој примут Nordic кај Мидеиве фали и го нема од 2012та навака ; i pazi ovo Gree Lomo luft til luft varmepumper :)
И под секоја клима пишува потврдена со тест а од кого ако не од Технолошкиот Институт кој и ги линка Spaenergy.
Прегледај го приврзокот 170648
Прегледај го приврзокот 170646
Прегледај го приврзокот 170647

По логикава на србинов у најтоплиот град Врање ке читаат Еуровент исто со некој што живее на Копаоник пример, едниве цела зима нема да видат снег другиве од снегот до колена цела зима нема да излезат :)
Колку и да трола и рамња све кинеско....едина кинеска марка која прави модели и за ЛАДНА зона е Грее и затоа ги има по Нордискиве земји, клими спремни да греат а не само да ладат и да им пука електроника и викаат сервиси на на првиот појак минус ;)
Да не се сватиме погрешно....Електроника на најефтиниот модел на Фиујитсу се мењава башка ова другово со кинескиве Мидеи шо има проблем :)
Ovoj laze ko ..... stvarno ne znam so koj da sporedam !!!!
Bukvalno, ama bukvalno sekoja recenica e LAGA !!!
Mora da pravam copy/paste del po del od postot i ne znam od kaj da pocnam.
Aj od ova "" А видиш ја тестирале и препорачуваат оваа клима ;)
Heat and Save -Nordic....pazi ovo Nоridc!!
A vistinata e deka Gree prodava tamu nekade pod nekojsi brend "Heat Save Nordic"

Nema na slikata nikade Gree kako proizvoditel, ami ovaa Heat Save Nordic so model LOMO
Screenshot_50.png
Sledna laga golema "А видиш ја тестирале и препорачуваат оваа клима "
Ovaa klima e na 3-ta strana od 4 kolku sto postavile od tie proizvoditeli so SCOP 4, a listata zapocnuva so model na Panasonik koj ima SCOP 6.2
Screenshot_51.png


Dokaz strana broj 3
Screenshot_52.png

Ova ne znam dali e LAGA, BOLEST ili DUSEVNO RASTROJSTVO
copy """i pazi ovo Gree Lomo luft til luft varmepumper :)"""
Screenshot_53.png
Screenshot_54.png
Toa da ti bilo samo na danski vozduh-vozduh pumpa i nisto drugo!!!

I zavrsuva tipot so citiram
"""И под секоја клима пишува потврдена со тест а од кого ако не од Технолошкиот Институт кој и ги линка Spaenergy."""
i ostava link od PRODAZNATA STRANA na ovie "Heat Save " alijas GREE za DANSKA, na koja moze da si pisat sto sakaat posto normalno celta im e da prodadat, ne oti ima nesto posebno!!
Screenshot_56.png

Screenshot_57.png
So vakov patoloski slucaj iskreno dosega ne sum se sretnal u zivot, nekoj da mi raskazuva za vakvo nesto ne bi poveruval, ali ete covek se uci dodeka e ziv.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Аманте со тролањево.

Стрелец и да го фали Гри, бар дава информации, и тоа од прва рака. Вие само тролате. Еве @Сабазиј, прашува, други членови се обидуваат да му помогнат, вие само тролате.

Гледате дека ви е џабе, Стрелец не се откажува од форумов, и после цела година тролање максимално од 4-5 луѓе (повеќе акаунти се, но сигурен сум дека се истите 4-5 луѓе).

Човекот си има пристрасност кон Гри, и тоа е ОК. Некој ги сака Панасоник, некој Тошиба... Што к** ве боли. Најспремен технички да одговори, со табели, со упатства, со слики - е само Стрелец!

Ако мрчите за Стрелец, мрчете малку и за себе. На секој негов пост има 5 поста со АПСОЛУТНО НИКАКВА корисна информација. Нејќам бре да читам тролање!

ОТКАЧЕТЕ СЕ од темава ако толку ви смета Стрелец, бидејќи едно треба да ви е јасно - Стрелец не си оди.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
i ostava link od PRODAZNATA STRANA na ovie "Heat Save " alijas GREE za DANSKA, na koja moze da si pisat sto sakaat posto normalno celta im e da prodadat, ne oti ima nesto posebno!!
Za zal od lagite na gigovit nema kraj.
Ke mu go citiram samo ona sto saka da go protne kao uzgred, drugoto nevredi ionaka od avion se gleda deka laze.
DRUZE Lazgo....SPAENERGY ne e nitu "prodazen" nitu Shoping sajt !!
Toj sajt e vrzan so Danskata Agencija za Energetika koja na ovoj sajt objavuva lista so Energetski efikasni uredi spremni za greenje i za nivnata Drzava.
Si gi stitat potrosuvacite od takvi prevaranti kako TEBE i Srbinot !!!
I GI TESTIRAAT !!! Da ne bea testirani nemase ni da bidat objaveni, takvi drzavi pravat testovi pa objavuvaat podatoci ne trolaat !!!

Koga te biva za preveduvanje sto ne go prevedes i ova
HS3.jpg
A HeatSave 100 pati ima napisano deka e toa Lomo na Gree, NE GO KRIE TOA.
HS1.jpg
Vo flaerov na HeatSave na 10 mesta pisuva GREE i Lomo
http://heatsave.dk/wp-content/uploads/2017/03/HSG-Lomo-Datablad.pdf

Tocno deka na listata na Spaenergy ima Panasonici i Mitsubishi i LG modeli vrvni nesporno, ja ne gi ni sporeduvam klimive od listata
Ama Lepi Megju tie vrvni i skapi modeli go ima i LOMO na GREE....ama nema Midea, nema Vivax
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Аманте со тролањево.

Стрелец и да го фали Гри, бар дава информации, и тоа од прва рака. Вие само тролате. Еве @Сабазиј, прашува, други членови се обидуваат да му помогнат, вие само тролате.

Гледате дека ви е џабе, Стрелец не се откажува од форумов, и после цела година тролање максимално од 4-5 луѓе (повеќе акаунти се, но сигурен сум дека се истите 4-5 луѓе).

Човекот си има пристрасност кон Гри, и тоа е ОК. Некој ги сака Панасоник, некој Тошиба... Што к** ве боли. Најспремен технички да одговори, со табели, со упатства, со слики - е само Стрелец!

Ако мрчите за Стрелец, мрчете малку и за себе. На секој негов пост има 5 поста со АПСОЛУТНО НИКАКВА корисна информација. Нејќам бре да читам тролање!

ОТКАЧЕТЕ СЕ од темава ако толку ви смета Стрелец, бидејќи едно треба да ви е јасно - Стрелец не си оди.
:bravobe:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ах, тоа со армираниот бетон и дупчењето дупки во него не може доволно да се нагласи. Бидејќи не сум единствениот што користел или планира да користи климатизер, случаите на рикнати хилти, нервозни монтажери кои дупчат на 3-4 места и мои разочарани комшии и другари не се реткост. Се потенцира претходно дека е тешко, но одговорот на монтажерите е: аха, нема проблем, 20 години го работиме ова, хаха, ќе видите, супер ќе биде. И гледаме оштетени ѕидови, доста повеќе ѓубре, непланирана штета (која на муштеријата му создава дополнителни трошоци) и разбирливо, осетно повисока цена за монтирање, оти 4 часа сепак е малтретирање за работникот. Но и за муштеријата и за соседите. Секако, никого конкретно не обвинувам или осомничувам за нестручност и невнимателност (повеќе фирми се во прашање, а не заглавиле сите), но ова се случува премногу често за да се занемари.

Едно дополнување за да конкретизирам што ми е потребно.

Нешто за квадратурата која треба да се лади/грее. Не е голема. Всушност, климите кои ги наведов, вака, на хартија, се многу повеќе од доволни. Едната е за соба која има 15 м2, а другата за 25 м2, но по потреба би ладела/греела и соседна кујна која има 18 м2. Мебелот не е земен предвид. Тука има уште неколку закачки. Дали може да се користи продолжен кабел (на кој би била приклучена само климата), ако кабелот на климата е премногу краток? Дали просторот над монтираната клима мора да биде баш 15 cm и што би се случило ако е 10 cm? Понатаму, прилично често, а во одредени периоди и постојано, собите каде што се планирани климите ќе имаат и функција и на простории во кои се преноќува, се работи или постојано се престојува. Се води сметка да нема (нај)директна изложеност (да се биде баш пред климата), но сепак во собите кај што се климите многу често ќе се работи/спие/престојува, а од здравјето ништо не е поважно. Поради тоа целам на производи за кои сметам (можеби погрешно) дека се поквалитетни. Не планирам за ладење и греење да користам ништо дополнително. И во лето и во зима, всушност, секогаш кога ќе има потреба очекувам климата да заврши работа.

Буџетот ми е до 40.000 денари за клима (без монтажа).

За собата од 15 м2 го гледам и ова MITSUBISHI. Се разбира, прифаќам совети од сите кои ќе одговорат, само без крвопролевање :) . Ако може.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Ах, тоа со армираниот бетон и дупчењето дупки во него не може доволно да се нагласи. Бидејќи не сум единствениот што користел или планира да користи климатизер, случаите на рикнати хилти, нервозни монтажери кои дупчат на 3-4 места и мои разочарани комшии и другари не се реткост. Се потенцира претходно дека е тешко, но одговорот на монтажерите е: аха, нема проблем, 20 години го работиме ова, хаха, ќе видите, супер ќе биде. И гледаме оштетени ѕидови, доста повеќе ѓубре, непланирана штета (која на муштеријата му создава дополнителни трошоци) и разбирливо, осетно повисока цена за монтирање, оти 4 часа сепак е малтретирање за работникот. Но и за муштеријата и за соседите. Секако, никого конкретно не обвинувам или осомничувам за нестручност и невнимателност (повеќе фирми се во прашање, а не заглавиле сите), но ова се случува премногу често за да се занемари.

Едно дополнување за да конкретизирам што ми е потребно.

Нешто за квадратурата која треба да се лади/грее. Не е голема. Всушност, климите кои ги наведов, вака, на хартија, се многу повеќе од доволни. Едната е за соба која има 15 м2, а другата за 25 м2, но по потреба би ладела/греела и соседна кујна која има 18 м2. Мебелот не е земен предвид. Тука има уште неколку закачки. Дали може да се користи продолжен кабел (на кој би била приклучена само климата), ако кабелот на климата е премногу краток? Дали просторот над монтираната клима мора да биде баш 15 cm и што би се случило ако е 10 cm? Понатаму, прилично често, а во одредени периоди и постојано, собите каде што се планирани климите ќе имаат и функција и на простории во кои се преноќува, се работи или постојано се престојува. Се води сметка да нема (нај)директна изложеност (да се биде баш пред климата), но сепак во собите кај што се климите многу често ќе се работи/спие/престојува, а од здравјето ништо не е поважно. Поради тоа целам на производи за кои сметам (можеби погрешно) дека се поквалитетни. Не планирам за ладење и греење да користам ништо дополнително. И во лето и во зима, всушност, секогаш кога ќе има потреба очекувам климата да заврши работа.

Буџетот ми е до 40.000 денари за клима (без монтажа).

За собата од 15 м2 го гледам и ова MITSUBISHI. Се разбира, прифаќам совети од сите кои ќе одговорат, само без крвопролевање :) . Ако може.

Пошто не сум лично монтер не сакав да навлегувам во детали но во интерес на дискусијата се консултирав со искусни монтери. Армираниот бетон со арматура 4/6/8 и дебелина од 15см генерално со соодветен алат не треба да е огромен проблем. Тука сепак монтерот треба да подразбира дека монтажата т.е дупчењето ке биде потешко и покомплицирано но истовремено и клиентот треба да очекува:
- Повеќе ѓубре , тука монтерот ако е педантен може да влијае количината на ѓубре да биде помала но истото е неизбежно кога се работи за армиран бетон, сепак не е исто цигла и армиран бетон
- Потенцијално поголемо оштетување на ѕид, сепак и ова е неизбежно, може да се намали ефектот или воопшто дополнително да нема оштетување но сепак од армиран бетон до армиран бетон има многу драстично разлика па така и потенцијално оштетување. тука сакам да напоменам под поголемо оштетување дека подразбирам некоја пукнатина или поголема дупка од обично не рушење на цел ѕид :)
- Бучава и подолго време за монтажа, ако стандардна монтажа трае околу 2 часа и 30 мин + - зависно од ситуација може да се случи само дупчењето на дупката да одземе толку време, сепак зависи и од самиот армиран бетон.
- Потенцијално поскапа монтажа, сите работат за дневница, па наместо 2 монтерите треба да монтираат една клима. Сепак цената не би требала да е дупла бидејќи во монтажата потрошниот материјал е ист, се користи само повеќе време. Разумна доплата доколку монтерите изгубат драстично повеќе време и труд од обично треба да се очекува.
Сепак тука има премногу параметри во игра и овие работи се според индивидуални ситуации, како што кажав 15см и 30см армиран бетон не е иста работа :)

Што се однесува изборот на клима уреди за просторијата од 15м2 доволна ке е 2.5kW клима уред. Мое мислење е немора да е фрлаат 600-700 евра за греење и ладење на 15м2 просторија, поготово ако истата има барем некаква изолација. Клима од 25-30 илјади ке биде сосема доволна.
За поголемата просторија ако имаш можност ставај 3.5kW парапетна/конзолна клима, минатата сезона продадивме неколку и сите се 100% задоволни, јас воопшто не ни знам некој да не е задоволен од конзолен клима уред.

Околу другите прашања:
- Да може да се користи продолжен кабел, воедно повеќето модели доаѓаат без преинсталиран кабел па монтерот става нов кабел за приклучок во струја, може да е пушти поголема должина но очекувај за должина поголема од стандард ( 1-3м ) да треба да се доплати потрошениот материјал во случајот кабелот.
- 15см е препорачан минимум, 10см не би препорачал јас доколку имаш можност да бидат 15см, едноставно клима уредот ке нема доволно воздух и нема да може да испорача соодветен проток со што ке загубеш на перформанси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom