Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.710
Поени од реакции
4.028
@macci, @macci :
Ce te zamolim da biras zborovi i seljacki da ne mi se obracas. Ocigledno ne si razbral, po obicaj koga jas pisuvam nesto,mene mi e drago sto ovoj VIVAX e podobar od GREE, uste podrago ako e podobar od tolku faleniot HANSOL. Ubavo bi bilo ako e vistina i jas sakam da veruvam vo toa, ama deka softverot ja pravi taa razlika, e vistinska budalastina. Ako imaat potpolno isti delovi a sekoj svoj softver TOGAS da. Inace mnogu dobro znam sto znaci softver, a sto hardver, bidejci sekoj den se srecavam so niv i znam sto znaci edniot, a sto drugiot.
I sto se palis pa ti, monterot ja dava ovaa izjava ne ti, neli ti samo ja prenesuvas. Inace ako slusas SAMO monteri ( bravari, elektricari, priuceni frigomehanicari) ti garantiram deka daleku ce doguras so ovaa problematika.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
одговарам соодветно на твоите постови.
изледа немаш контрола на твоите постови со кои пишуваш на мој текст?
неколку пати порано ти имам замерено но ај да не ти враќам со иста мера и сум ти прогледувал низ присти,сум ти попуштал.(над 15 години имам форумска култура и толеранција)
па читај се човече како на мој текст ти одма се фаќаш здраво за готово,и коментираш како јас тврдам како јас слушам само монтери далеку ќе стигнам и слично у тој фазон.
не си ти единствен што знаеш што е хардвер а што софтвер.
два пати прочитај што реплицираш на мој пост и ќе биде се во ред.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
236
Поени од реакции
823
Pocituvani,

Bi sakal da Vi se izvinam za nenamernata greska, posebno na "achtung", koja sepak e vo korist na site korisnici na klima uredot GREE LOMO ECO 12000Btu.
Klima uredot GREE Inverter LOMO ECO 12000Btu, koj sto e na promocija so cena od 19'990,00 den , E SO VGRADEN Wi-Fi URED.
IMG_20160906_172525.jpg IMG_20160906_172530.jpg
So pocit,
Greemak Group
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Јас префрлив на греење денеска, колку да го спремам грито за работа. За 9 мин од 24 дигнав на 26с. во 20м2 соба, последно што видов на мерачот пред да исклучи климата беше 450w. Се ми се чини дека моите GREE се некоја промашена серија, 3-4 пати пробав на греење и ме се чини дека работи како он-офф
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Јас префрлив на греење денеска, колку да го спремам грито за работа. За 9 мин од 24 дигнав на 26с. во 20м2 соба, последно што видов на мерачот пред да исклучи климата беше 450w. Се ми се чини дека моите GREE се некоја промашена серија, 3-4 пати пробав на греење и ме се чини дека работи како он-офф
Toplo e vremeto uste pocekaj da podzaladi ke kazis togas.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Toplo e vremeto uste pocekaj da podzaladi ke kazis togas.
што има врска оти е топло, нека работи на минимумот како што е фабрички декларирана 200-220w, а не на 450 и да исклучува. Нели има инверторски дел кој е управуван од микропроцесор и кој служи токму затоа, зависно од топлинските загуби да може да ја зголеми или намали брзината на компресорот а со тоа и на потрошувачката
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
што има врска оти е топло, нека работи на минимумот како што е фабрички декларирана 200-220w, а не на 450 и да исклучува. Нели има инверторски дел кој е управуван од микропроцесор и кој служи токму затоа, зависно од топлинските загуби да може да ја зголеми или намали брзината на компресорот а со тоа и на потрошувачката
А сервисното за кого го стаивме тука да го чита ?
Ај прочитај си го у мод греење во кој случаеви ке исклучи, пушти слики од температутри не на 3 метра од климата туку таму кај што и е сензорот па ке праиме муабет.
Климата не мери на метри од неа, метри онде горе, на таван кај што ти е намонтирана, и ја споредува со зададената која ти не ја спомнуваш, туку само спомнуваш Т кои ги мериш во собата на 1,5м висина.
А лесно е, задади и 30Ц и ке работи на 220....цели 5мин и ке искључи, зашто на ова време од +25надвор, горе на таван и зададена 30 брзо ке стане +5 степени од зададената зашо немаш топлински загуби на ова време.
Сеа читај си таму у сервисното.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
што има врска оти е топло, нека работи на минимумот како што е фабрички декларирана 200-220w, а не на 450 и да исклучува. Нели има инверторски дел кој е управуван од микропроцесор и кој служи токму затоа, зависно од топлинските загуби да може да ја зголеми или намали брзината на компресорот а со тоа и на потрошувачката
Nema vreme da reagira jas na hansolot koga probvav na ladenje koga bese ni mnogu toplo ni ladno mi isklucvase ama koga zatopli si rabotese odlicno
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
живи били па видели, ќе покаже времето здравје, подобро вака да исклучува него ли да брмчи надворешната цело време, не оти се слуша внатре ама дува ептен лудо вентилаторот :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
живи били па видели, ќе покаже времето здравје, подобро вака да исклучува него ли да брмчи надворешната цело време, не оти се слуша внатре ама дува ептен лудо вентилаторот :D
Ај што си тиии....да има и такви на кои помaлце им дуваат надвор, ама од поскапите се тија :D Кај кјари ЕЕВ и певаљка да не сакаш да искочи да ти пее од климава :)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ако и поскапото Ломо така врти цело време веднаш среќните корисници нека ја спакуваат и да им ја вратат на кинезите, ним нека им дува така цело време. Мене право да ти кажам не ми смета нека врти колку сака, него на 3-4 метри сум од улица каде поминуваат сите комшии, на нив мислам јас, ќе ги разладувам цела зима :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom