Најекономично греење и ладење

Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
Vanlok.. eve bas sega (po google presmetano) 1 ton peleti pravat 4500 kwh. A 1 litar nafta pravat 10 kwh. Koa ke udris matematika pak iskaca skooro 1/2. Zaso da ne bi preminal na peleti?
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@moongoses (fala) togas mozam da go isklucam kao faktor ova zasto stabilen e naponot tuka kaj mene definitivno @Strelec (fala) ima logika i istoto go pomisluvav ama sepak za vreme na taa kratka pauza 4 minutna sto ja spomnav ledot onie 2-3mm se istopija (a bese minusna T nadvor nemase vreme da se otopi sam od sebe) sto me naveduva da mislam deka imalo povrat na toplina vo nadvoresnata edinica znaci mini defrost ili kako sto rece @tzlatko (fala) intelegenten defrost. E sega me nervira sto nemozam da najdam konkretno nesto napisano i objasneto od daikin za nivniot defrost algoritam generalno a kamoli za serijata vo koja pripagja mojot model ama poveke mi ide da mislam deka sepak se raboti za nekoj intelegent-fuzzy-smart nareci go kako sakas mini defrost koj se slucuva poradi kalkulacija na poveke parametri koi se navedeni podole vo izvadocite plus obavezno na postignata vnatresna zadadena T.

Izvadok od: http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=1464827
Fuzzy Logic Defrost post.jpg
Izvadok od: http://www.mitsubishi-electric.co.nz/heatpump/how.aspx
Mitsa Fuzzy Logic Defrost.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
Vanlok.. eve bas sega (po google presmetano) 1 ton peleti pravat 4500 kwh. A 1 litar nafta pravat 10 kwh. Koa ke udris matematika pak iskaca skooro 1/2. Zaso da ne bi preminal na peleti?
Ama tie na gugl peletite dali se isti so nasive tuka so sumnjiv kvalitet i mokjnost.
Trgni i od obratnata strana od ona sto realno ti dava toplina, od radijatorite, tie ti trosat topla voda kako energens i nisto drugo, nebitno e na sto ja zagrevas, bitno e na kolku na C ja grees i kolku kolicinski ja trosis. Ako sea ja buvtas na 70C koga ke stavis izolacija ke se namali polazniot vod na 50 ili 55, toa e zasteda.
Podobro ulozi vo termostatski glavi, poekonomicni radijatori ili uste podobro i vo nekoja avtomatika sto ke gi regulira posebno radijatorite da ne arcis toplina po prazni sobi, toa ti e em pomala investicija em sekako stedis na dolg rok. I po eden fenkojler da stavis vo dnevnite za pobrzo zagrevanje ti e isto ne mnogu skapa investicija od toj kotel na paleti od XX KW, koj sea bay the way ti e problem i da odredis kolkava snaga treba da ima zasto ke stavas izolacija pa 55Kw sigurno ke ti se mnogu.
Ako menuvas prozori na celata kukja 3sprata i na cela fasada stavas izolacija toa e golema investicija i ako imas za toa sredstva ke imas uste 50~100evra da platis nekoj strucen da ti napravi presmetka na kotel i sve sto treba.
40god stara kukja, gusani se radijatorite ili allumniumski ?[DOUBLEPOST=1453501793][/DOUBLEPOST]@vedar Kaj mene bez trunka led taka pravi, ednosavno se gasi vnatresnata, ke izdise onaka ubavo ke ispusti zvuk freonot se sllusa diga perki i posle 3-4min ke si produzi...na terasa mi e i ubavo se gleda sakjeto, i na topli denovi +5 +7 taka se glupira si pravi pauzi 3-4pati u denot sigurno ...fuzzy logic haha, a usput so tie bezveze start/stop kompresorot sto go malteretira sto ne napisale i za toa ? ;)[DOUBLEPOST=1453503337][/DOUBLEPOST]Aj da prasam i ja nesto, nekoj sto e po elektrikava kako @tzlatko ili @goran0505
Vo kotelot na struja od parnoto Imam vakov termostat so kapilara(valjda taka se vika).

Sakam da go smenam so nekoja druga sklopka(termostat) da ne se ukljucuva tolku brzo. Sega raboti taka da primer ako e namesten na 50C koga ke postigne vodata 50C iskljucuva, no stom padne T za 2-3C(47C) pak ke ukljuci. Sakam da go odlozam ukljucuvanjeto, da ne ukljuci na 47C tuku primer na 30C....se shteluva li ovoj termostat nekako? i ako ne so sto ured da go zamenam za da go dobijam toa sto sakam ? Pozelno bi bilo da mozam da si menuvam na koja T da ukljucuva.
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@Strelec ako veke napisat ke bide "intelegent fuzzy start/stop that maximizes the life span of the compressor" u toj stil nesto :D:D:D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Vanlok.. eve bas sega (po google presmetano) 1 ton peleti pravat 4500 kwh. A 1 litar nafta pravat 10 kwh. Koa ke udris matematika pak iskaca skooro 1/2. Zaso da ne bi preminal na peleti?
Никаде не реков дека греење на нафта е ОК. Реков подобро да останеш на нафта додека не отидеш на нешто подобро. Не, не на пелети. Пелети се зијан, има подобри решенија.

Поголемиот дел од луѓево на форумов кои се греат економично, се греат на клими и на други варијанти од топлотни пумпи. Прочитај низ дискусијава, милион пати е зборувано за ова.
Единствена друга опција со конкурентна цена, е греење на дрва. Ама кај нив има многу повеќе работа, башка и цената е многу покачена.
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
Ama tie na gugl peletite dali se isti so nasive tuka so sumnjiv kvalitet i mokjnost.
Trgni i od obratnata strana od ona sto realno ti dava toplina, od radijatorite, tie ti trosat topla voda kako energens i nisto drugo, nebitno e na sto ja zagrevas, bitno e na kolku na C ja grees i kolku kolicinski ja trosis. Ako sea ja buvtas na 70C koga ke stavis izolacija ke se namali polazniot vod na 50 ili 55, toa e zasteda.
Podobro ulozi vo termostatski glavi, poekonomicni radijatori ili uste podobro i vo nekoja avtomatika sto ke gi regulira posebno radijatorite da ne arcis toplina po prazni sobi, toa ti e em pomala investicija em sekako stedis na dolg rok. I po eden fenkojler da stavis vo dnevnite za pobrzo zagrevanje ti e isto ne mnogu skapa investicija od toj kotel na paleti od XX KW, koj sea bay the way ti e problem i da odredis kolkava snaga treba da ima zasto ke stavas izolacija pa 55Kw sigurno ke ti se mnogu.
Ako menuvas prozori na celata kukja 3sprata i na cela fasada stavas izolacija toa e golema investicija i ako imas za toa sredstva ke imas uste 50~100evra da platis nekoj strucen da ti napravi presmetka na kotel i sve sto treba.
40god stara kukja, gusani se radijatorite ili allumniumski ?[DOUBLEPOST=1453501793][/DOUBLEPOST]@vedar Kaj mene bez trunka led taka pravi, ednosavno se gasi vnatresnata, ke izdise onaka ubavo ke ispusti zvuk freonot se sllusa diga perki i posle 3-4min ke si produzi...na terasa mi e i ubavo se gleda sakjeto, i na topli denovi +5 +7 taka se glupira si pravi pauzi 3-4pati u denot sigurno ...fuzzy logic haha, a usput so tie bezveze start/stop kompresorot sto go malteretira sto ne napisale i za toa ? ;)[DOUBLEPOST=1453503337][/DOUBLEPOST]Aj da prasam i ja nesto, nekoj sto e po elektrikava kako @tzlatko ili @goran0505
Vo kotelot na struja od parnoto Imam vakov termostat so kapilara(valjda taka se vika).

Sakam da go smenam so nekoja druga sklopka(termostat) da ne se ukljucuva tolku brzo. Sega raboti taka da primer ako e namesten na 50C koga ke postigne vodata 50C iskljucuva, no stom padne T za 2-3C(47C) pak ke ukljuci. Sakam da go odlozam ukljucuvanjeto, da ne ukljuci na 47C tuku primer na 30C....se shteluva li ovoj termostat nekako? i ako ne so sto ured da go zamenam za da go dobijam toa sto sakam ? Pozelno bi bilo da mozam da si menuvam na koja T da ukljucuva.
Jas se greev so takvo parno proslite godini izbegav od visoki smetki kaj mene uklucuvase na razlika od 10stepeni primer ako bese vodata na 50 koga ke padnese pokazuvacot na 40 togas uklucuvase. Megutoa jas sakav da ja reguluram T od
Ama tie na gugl peletite dali se isti so nasive tuka so sumnjiv kvalitet i mokjnost.
Trgni i od obratnata strana od ona sto realno ti dava toplina, od radijatorite, tie ti trosat topla voda kako energens i nisto drugo, nebitno e na sto ja zagrevas, bitno e na kolku na C ja grees i kolku kolicinski ja trosis. Ako sea ja buvtas na 70C koga ke stavis izolacija ke se namali polazniot vod na 50 ili 55, toa e zasteda.
Podobro ulozi vo termostatski glavi, poekonomicni radijatori ili uste podobro i vo nekoja avtomatika sto ke gi regulira posebno radijatorite da ne arcis toplina po prazni sobi, toa ti e em pomala investicija em sekako stedis na dolg rok. I po eden fenkojler da stavis vo dnevnite za pobrzo zagrevanje ti e isto ne mnogu skapa investicija od toj kotel na paleti od XX KW, koj sea bay the way ti e problem i da odredis kolkava snaga treba da ima zasto ke stavas izolacija pa 55Kw sigurno ke ti se mnogu.
Ako menuvas prozori na celata kukja 3sprata i na cela fasada stavas izolacija toa e golema investicija i ako imas za toa sredstva ke imas uste 50~100evra da platis nekoj strucen da ti napravi presmetka na kotel i sve sto treba.
40god stara kukja, gusani se radijatorite ili allumniumski ?[DOUBLEPOST=1453501793][/DOUBLEPOST]@vedar Kaj mene bez trunka led taka pravi, ednosavno se gasi vnatresnata, ke izdise onaka ubavo ke ispusti zvuk freonot se sllusa diga perki i posle 3-4min ke si produzi...na terasa mi e i ubavo se gleda sakjeto, i na topli denovi +5 +7 taka se glupira si pravi pauzi 3-4pati u denot sigurno ...fuzzy logic haha, a usput so tie bezveze start/stop kompresorot sto go malteretira sto ne napisale i za toa ? ;)[DOUBLEPOST=1453503337][/DOUBLEPOST]Aj da prasam i ja nesto, nekoj sto e po elektrikava kako @tzlatko ili @goran0505
Vo kotelot na struja od parnoto Imam vakov termostat so kapilara(valjda taka se vika).

Sakam da go smenam so nekoja druga sklopka(termostat) da ne se ukljucuva tolku brzo. Sega raboti taka da primer ako e namesten na 50C koga ke postigne vodata 50C iskljucuva, no stom padne T za 2-3C(47C) pak ke ukljuci. Sakam da go odlozam ukljucuvanjeto, da ne ukljuci na 47C tuku primer na 30C....se shteluva li ovoj termostat nekako? i ako ne so sto ured da go zamenam za da go dobijam toa sto sakam ? Pozelno bi bilo da mozam da si menuvam na koja T da ukljucuva.
Jas se greev so takvo parno proslite god. Od visoki smetki izbegav na klima kaj mene od zadadenata T na vodata pr ako bese na 50 koga ke slezese na 40 povtorno ja dogrevase do50 megutoa jas sakav da ja reguliram od prostorijata kade sto zatopluvam mi donese eden bratuced o Skopje vakvo nesto za reguliranje no jas ne go povrzav so kotelot mi rece deka mnogu poekonomicno ke rabotelo parnoto e sega go koristam za merenje na T 20160123_102741.jpg [DOUBLEPOST=1453543329][/DOUBLEPOST]
Jas se greev so takvo parno proslite godini izbegav od visoki smetki kaj mene uklucuvase na razlika od 10stepeni primer ako bese vodata na 50 koga ke padnese pokazuvacot na 40 togas uklucuvase. Megutoa jas sakav da ja reguluram T od

Jas se greev so takvo parno proslite god. Od visoki smetki izbegav na klima kaj mene od zadadenata T na vodata pr ako bese na 50 koga ke slezese na 40 povtorno ja dogrevase do50 megutoa jas sakav da ja reguliram od prostorijata kade sto zatopluvam mi donese eden bratuced o Skopje vakvo nesto za reguliranje no jas ne go povrzav so kotelot mi rece deka mnogu poekonomicno ke rabotelo parnoto e sega go koristam za merenje na T 20160123_102741.jpg
20160123_101704.jpg Eve go i kotelot go cuvam za ako ne moze ovaa klimata ama dosega sum prezadovolen ja nemam iskluceno ic a za dekemvri struja dojde4500 den komplet i kajdecata pustam radijatorce od 2.5 kwNA STRUJA po potreba .Strelec vo pravo bese nema vrska dali e kineska vazno e da go postignuva zadadenoto ;da topli:POZZ
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.719
Поени од реакции
4.050
@Strelec
Ova za termostatov.... da kapilaren e ima i bimetalen. Stosot e sto e pokvaliteten tolku pravi pomali razliki vo zadadena temperatura. Ima obicno dve regulacioni zavrtki zapecateni so crven vosok posle izvrsenoto bazdarenje. Ako samo malku gi podzavrtis levo/desno ce se stvorat eden mal milion kombinacii so razni intervali koi NIKOGAS nema da bidat isti, bidejci guraat polugicki so mnogu precizni i fini lisnati pruzini ( se raboti za epten osetliv mehanizam). Moja preporaka e ne go cackaj bidejci posle ce moras da kupis nov.
Inace ova sto sakas da go postignes ne e ednostavno, po mene ti trebaat dva nezavisno regulirani kruga so dve razlicni T od 30-50 C ...... premnogu komplicirano. Mnogu poednostavno no mozebi dovolno precizno e so nekoj tajmer podesen na vreme po iskustvo da go drzi glavnoto kolo za napojuvanje iskluceno, a posle istekot na vremeto da vkluci sklopka, za isklucuvanje na zadadena 50 C ce sluzi postoeckiot termostat. Cim ce iskluci na 50 C da go pokrene tajmerot koj ce ja ukluci pak sklopkata posle zadadenoto iskustveno vreme koe ti si go znaes od praksa.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.188
@tzlatko и @Strelec во право сте и двајцата се работи за капилатер термостат и може да се изведе како што вели тзлатко но тоа би дошло многу сложено како од техничка страна со комплицирање на командното коло така и корисничко со тоа што со додавање на додатни временски релиња со тоа што со различни температури на времето надвор ќе има потреба за различни подесувања, .....и да не наборувам што уште не.
Решение на она што го бара стрелец е поставување на дигитален термостат на кој може да му се штелува хистерезисот како пример би му го дал овај термостат на енда (турска фирма која има солидни производи) http://enda.com.tr/ENG/Products/Urunler.aspx?UrunID=347 на конкретниов модел може да се штелува до 20 степени разликата.
еве дел од караектеристиките
DimensionsW77xH35xD61 mm
MountingSuitable for flush-panel mounting
WeightApprox. 190g (After packing)
Electrical Characteristics
Power Consumption5VA
Connection2.5 mm² socket terminal
Supply Voltage230V AC+%10-%20,50/60Hz or 12/24V AC/DC±%10
Data ProtectionEEPROM (minimum 10 years)
InputNTC
Sensitivity0.1ºC
Scala-60.0...150.0ºC
Accuracy±1ºC
Time Accuracy±%1
Outputs
Compresor Relay Output
For EDT 2423-X-R; Relay: 250V AC, 8A (for rezistive load), NO

Defrost Relay OutputFor EDT 2423-X-R; Relay: 250V AC, 8A (for rezistive load), NO+NC
Fan Relay OutputFor EDT 2423-X-R; Relay: 250V AC, 8A (for rezistive load), NO
Control
Hysteresis 1...20.0ºC
Control Form Single set-value control
Control Method On-Off Control
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Pretpostavuvam site klimi solidno great ovaa nedela bidejki nema nekoj da se zali.
Samo na magla se gledaat najveke razlikite od poslaba do pojaka klima. Moze i vo potrosuvackata. Jas od pocetok na grejna sezona do 15 januari zq zagrevanje na 42m2 imam potroseno 60-65 eur. Poekonomicno zagrevanje zdravje.
Gledam pocnuvaat lugje da se "great" na plinski grealki, demek ekonomicno. Ama i vestite za eksplozii se se pocesti. Koj pamet treba da go imas odnosno treba da nemas mozok, za da stavis takvo nesto doma.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
Da ja pofalam Fujitsu 18 gree I na -17 mashala prezadovolna sum, a najgolemo Blagodaram na @Strelec shto me ubedi nea da ja kupam ;)
Super cim e taka i na -17 vo Bitola, najbitno e sto 18kava dobro gree vo tie 60~70m2 iako se mislevte za 24ka na pocetokot, pa iskaca deka stvarno ke bese prejaka..."skromno" ke kazam me biva da izberam prava klima :)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Pretpostavuvam site klimi solidno great ovaa nedela bidejki nema nekoj da se zali.
Samo na magla se gledaat najveke razlikite od poslaba do pojaka klima. Moze i vo potrosuvackata. Jas od pocetok na grejna sezona do 15 januari zq zagrevanje na 42m2 imam potroseno 60-65 eur. Poekonomicno zagrevanje zdravje.
Gledam pocnuvaat lugje da se "great" na plinski grealki, demek ekonomicno. Ama i vestite za eksplozii se se pocesti. Koj pamet treba da go imas odnosno treba da nemas mozok, za da stavis takvo nesto doma.
јас греам на пола од 42м2 и имам потрошено помалку од 50еу. со 4 пати поевтина клима од твојата
и едно прашање до @Strelec дали е подобра климата на линкот од ЛОМО, цената е 26К
http://www.electronet.gr/ProductDetails/air-condition/Κλιματισμός-τοίχου/inverter/A_slh_C L3VI-12 ION_slh_L3V0-12 LIFE ION INV_dot_ (ΕΣΩΤ-ΕΞΩΤ) INVENTOR.aspx
еве ја и на германски сајт истата
http://www.meine-klima.de/Klimaanlagen/Inventor-Klimaanlagen/Inventor-Life-ION-Series-L3VI-12-ION-L3VO-12-Inverter-Klimageraet.html
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
јас греам на пола од 42м2 и имам потрошено помалку од 50еу. со 4 пати поевтина клима од твојата
и едно прашање до @Strelec дали е подобра климата на линкот од ЛОМО, цената е 26К
http://www.electronet.gr/ProductDetails/air-condition/Κλιματισμός-τοίχου/inverter/A_slh_C L3VI-12 ION_slh_L3V0-12 LIFE ION INV_dot_ (ΕΣΩΤ-ΕΞΩΤ) INVENTOR.aspx
Inventor isto napraviva kako Vivaxot....od remarkiran Gree se prebaciva na Midea, pa ako ova e nov model od ovaa godina togas e midea i Lomoto e sekako podobro. A ako e nekoj model od lani togas treba da najdes servisno pa da sporedis koja Gree klima se krie pod maskata.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Inventor isto napraviva kako Vivaxot....od remarkiran Gree se prebaciva na Midea, pa ako ova e nov model od ovaa godina togas e midea i Lomoto e sekako podobro. A ako e nekoj model od lani togas treba da najdes servisno pa da sporedis koja Gree klima se krie pod maskata.
иста внатрешна има со Ломото ако не се лажам
 
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
Ве молам за предлог за инвертер клима за греење на 35 м2 просторија, со пвц прозори и 5ка надворешна изолација+ 2цм подна изолација. Читајки ја дискусијата некако инвертер ми се чини за најекономична опција, се двоумрвме за парно на дрва или палети, имаме + 35 м2 спални над салонот ама некако не гледаме исплатливост. Која јачина предлагате 3.5 или 5.5 kw, и кој бренд? Буџетот ни е околу 40000? Благодарам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom