Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
2.412
Поени од реакции
2.813
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Ако приметувате какви енергетски налепници им налепиле на виваксите у последнава серија ке го разберете сеиров ;)
@најубав меѓу овие двете која е поекономична ?

Mnoguverno.jpg

Тсеиѕа3.5.jpg

Dopolna...
daikinbasic.jpg
nitu Daikin so najeftinata 3,5ka nemoze da go postigne SEER 8.5 ne pa za greeenjeto da zborime :)
Nesto ne stima ovde ;)
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
2.412
Поени од реакции
2.813
Ако приметувате какви енергетски налепници им налепиле на виваксите у последнава серија ке го разберете сеиров ;)
@најубав меѓу овие двете која е поекономична ?

Прегледај го приврзокот 339890

Прегледај го приврзокот 339889

Dopolna...
Прегледај го приврзокот 339893
nitu Daikin so najeftinata 3,5ka nemoze da go postigne SEER 8.5 ne pa za greeenjeto da zborime :)
Nesto ne stima ovde ;)
Novite modeli na VIVAX se so ponapredna inverterska elektronika poekonomicni so podobreni specifikacii se zatoa imaat odlicen SEER I SCOP
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
50
Поени од реакции
75
Добар ден. Немам никакво искуство со клима уреди, досега се грееме со печка на струја (прескапо) и ел.панели (нестоплени саглам). Заинтересирани сме за клима уред (буџет околу 1000 евра плус минус), било високоѕидна или парапетна. Дограмата е 30+ години стара, дрвена, така да нема добра изолација. Фасадата исто така. На прв спрат е, над и под собата не се грее. Јас ја разгледував
Daikin Sensira FTXF42D/RXF42D, Gree Console GEH12AA-K6DNA1A... Дали би биле доволни за просторија со вакви карактеристики? Во прилог шема од просторијата, како и (според мое мислење) предлог места каде би можело да се постави. Сепак, сакам да слушнам ваши мислења и предлози за која марка да размислувам, колкава јачина, дали ѕидна или парапетна, на која локација и ако имате некоја препорака за модел конкретно да ми кажете.

 

Attachments

Член од
6 април 2014
Мислења
4.604
Поени од реакции
5.635
Добар ден. Немам никакво искуство со клима уреди, досега се грееме со печка на струја (прескапо) и ел.панели (нестоплени саглам). Заинтересирани сме за клима уред (буџет околу 1000 евра плус минус), било високоѕидна или парапетна. Дограмата е 30+ години стара, дрвена, така да нема добра изолација. Фасадата исто така. На прв спрат е, над и под собата не се грее. Јас ја разгледував
Daikin Sensira FTXF42D/RXF42D, Gree Console GEH12AA-K6DNA1A... Дали би биле доволни за просторија со вакви карактеристики? Во прилог шема од просторијата, како и (според мое мислење) предлог места каде би можело да се постави. Сепак, сакам да слушнам ваши мислења и предлози за која марка да размислувам, колкава јачина, дали ѕидна или парапетна, на која локација и ако имате некоја препорака за модел конкретно да ми кажете.
Kamin na drva.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
714
Поени од реакции
552
Mislev deka nemoze ponisko ama mozelo
135w na odrzavanje


Sent from my RMX2002 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
714
Поени од реакции
552
Aj procitaj se sto napisa!!!

Klima ne zema vozduh od nadvor,decko.
Go vrti vnatre.

Najvazno mi e deka ima niska modolacija.Mislev deka nemoze da spusti pod 280/290w.
No sega me iznenadi gledam deka moze da raboti i ponisko 128w
Eve varira od 128-135w

Pak ke kazam za mene e iznenaduvanje,mozela i ima opcija da raboti so mnogu niska modulacija na odrzavanje

 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Добар ден. Немам никакво искуство со клима уреди, досега се грееме со печка на струја (прескапо) и ел.панели (нестоплени саглам). Заинтересирани сме за клима уред (буџет околу 1000 евра плус минус), било високоѕидна или парапетна. Дограмата е 30+ години стара, дрвена, така да нема добра изолација. Фасадата исто така. На прв спрат е, над и под собата не се грее. Јас ја разгледував
Daikin Sensira FTXF42D/RXF42D, Gree Console GEH12AA-K6DNA1A... Дали би биле доволни за просторија со вакви карактеристики? Во прилог шема од просторијата, како и (според мое мислење) предлог места каде би можело да се постави. Сепак, сакам да слушнам ваши мислења и предлози за која марка да размислувам, колкава јачина, дали ѕидна или парапетна, на која локација и ако имате некоја препорака за модел конкретно да ми кажете.
Samo AmberNordic moze da ti zavrsi rabota
Pojdi vo salonot na Gree vo Ohrid ke ti dadat informacii zasto bas Amberot.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Aj procitaj se sto napisa!!!

Klima ne zema vozduh od nadvor,decko.
Go vrti vnatre.

Najvazno mi e deka ima niska modolacija.Mislev deka nemoze da spusti pod 280/290w.
No sega me iznenadi gledam deka moze da raboti i ponisko 128w
Eve varira od 128-135w

Pak ke kazam za mene e iznenaduvanje,mozela i ima opcija da raboti so mnogu niska modulacija na odrzavanje

AmberNordic12 siminja do 75w ...poeftinite modeli do 100w :)
Dve Gree klimi trosat pomalce od edna Toshiba duplo poskapa :)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
659
Поени од реакции
1.305
Aj procitaj se sto napisa!!!

Klima ne zema vozduh od nadvor,decko.
Go vrti vnatre.

Najvazno mi e deka ima niska modolacija.Mislev deka nemoze da spusti pod 280/290w.
No sega me iznenadi gledam deka moze da raboti i ponisko 128w
Eve varira od 128-135w

Pak ke kazam za mene e iznenaduvanje,mozela i ima opcija da raboti so mnogu niska modulacija na odrzavanje

Kaj mene pod 120w se gasi,stavena na ayto fan,ne moze podolu,ama sepak 12 godisen inverter (istata klima).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Kaj mene pod 120w se gasi,stavena na ayto fan,ne moze podolu,ama sepak 12 godisen inverter (istata klima).
Kako be ti zakljuci deka imas isti model koga ni doticniot modelot ne go pokazal?
Spinuvas lepi.....kjumbe na kjumur moze da imas od pred 12god isto i da ne e smenet modelot, a ne klima ;)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.051
Samo AmberNordic moze da ti zavrsi rabota
Pojdi vo salonot na Gree vo Ohrid ke ti dadat informacii zasto bas Amberot.
Кажи му де зошто само AmberNordic....
Па од 50к плус 16к сте ја опнале.... јесте да сите се поскапени али амберкава машала имала потенцијал.... ниеден друг модел на пазаров не е толку поскапен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom