Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
2.412
Поени од реакции
2.813
Здраво дечки, бидејќи не се разбирам во клими, дајте предлог до околу 500е, и од каде. Да си биде и економична фала богу, за простор околку 50м2. Гледав во Нептун нешто Беко и Вивакс, али како што кажав не се разбирам..
Za 50m2 ti e potrebna 5.5kw klima

Tie 50m2 dali se eden prostor ili nekolku prostorii ( soba kujna dnevna ) se vo tie 50m2 ?
Dali imas Izolacija i PVC prozori ?
Stan ili kuka ?

Ovie se bitni prasanja pri izbor na Klima.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
Za 50m2 ti e potrebna 5.5kw klima

Tie 50m2 dali se eden prostor ili nekolku prostorii ( soba kujna dnevna ) se vo tie 50m2 ?
Dali imas Izolacija i PVC prozori ?
Stan ili kuka ?

Ovie se bitni prasanja pri izbor na Klima.
Najubav, ama i edna najbitna rabota kazi mu deka 18ka,za 500€/tesko... poslednava godina se e otideno nagore so 100/150€
 
Член од
7 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
7
Za 50m2 ti e potrebna 5.5kw klima

Tie 50m2 dali se eden prostor ili nekolku prostorii ( soba kujna dnevna ) se vo tie 50m2 ?
Dali imas Izolacija i PVC prozori ?
Stan ili kuka ?

Ovie se bitni prasanja pri izbor na Klima.
Три простории, дневна кујна, и две соби, поточно 58м2 се али не рачунам све скроз да фати затоа реков 50, нека фаќа и 45м2 ете. Инаку PVC да, изолација не. Највеќе ради лето ми е, за греење во другите соби имам за преку зима, доволно ќе биде дневната да ја топли добро и плус ќе фати и другите простории колку толку. Во куќа сум.
Дали оваа би била добра
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
2.412
Поени од реакции
2.813
Три простории, дневна кујна, и две соби, поточно 58м2 се али не рачунам све скроз да фати затоа реков 50, нека фаќа и 45м2 ете. Инаку PVC да, изолација не. Највеќе ради лето ми е, за греење во другите соби имам за преку зима, доволно ќе биде дневната да ја топли добро и плус ќе фати и другите простории колку толку. Во куќа сум.
Дали оваа би била добра
Ako ti e za vo vo 3-te prostorii so eden klimatizer nemozes da imas kvalitetno Ladenje i Greenje za vo trite prostorii ti treba dve klimi od 3.5kw NO dokolku sakas samo dnevnata da ja Ladis i Grees so klimata a drugite sobi da se prigrevaat i priladuvaat so klimata togas da edna 5.5 kw ( pak ke kazam ako ti treba za vo site prostorii togas 2 klimi od po 3.5kw vo sprotivno ako tie za edna prostorija togas 5.5 kw
Okolu izborot na klimata Moj sovet ti e Vivax AERI 5.5 kw Dokazan i kvalitetn Model

 
Член од
7 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
7
Ako ti e za vo vo 3-te prostorii so eden klimatizer nemozes da imas kvalitetno Ladenje i Greenje za vo trite prostorii ti treba dve klimi od 3.5kw NO dokolku sakas samo dnevnata da ja Ladis i Grees so klimata a drugite sobi da se prigrevaat i priladuvaat so klimata togas da edna 5.5 kw ( pak ke kazam ako ti treba za vo site prostorii togas 2 klimi od po 3.5kw vo sprotivno ako tie za edna prostorija togas 5.5 kw
Okolu izborot na klimata Moj sovet ti e Vivax AERI 5.5 kw Dokazan i kvalitetn Model

Фала другар
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Ako ti e za vo vo 3-te prostorii so eden klimatizer nemozes da imas kvalitetno Ladenje i Greenje za vo trite prostorii ti treba dve klimi od 3.5kw NO dokolku sakas samo dnevnata da ja Ladis i Grees so klimata a drugite sobi da se prigrevaat i priladuvaat so klimata togas da edna 5.5 kw ( pak ke kazam ako ti treba za vo site prostorii togas 2 klimi od po 3.5kw vo sprotivno ako tie za edna prostorija togas 5.5 kw
Okolu izborot na klimata Moj sovet ti e Vivax AERI 5.5 kw Dokazan i kvalitetn Model

Spored podatocive dostapni za dvata modela da rezimirame.
Isti COP 3,7
Isti SCOP 4 (za 4 energetska klasa e A+)
Fuegoto izduv 800m3
Vivaxot Aeri+ 730m3 (poslaba)
I dvete bez WiFi verovatno

Moze li da ni objasnis zasto go teras da plati 14k poskapa klima? Za ladenje i dvete ke mu zavrsat rabota, a za greenje niedna od dvete nema nikakvi podatoci da ne se lazeme.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.051
Остај гледам па ќе му спомни по трет пат, 2 клими ако сака поинаку или 1 клима ако сака ко шо сака.

За квалитетно ладење и греење на 60м2 куќа без изолација ќе треба многу поголема инвестиција од 500 еур.
Со една клима од 500 еур може да ладиш (не квалитетно/комфорно али сепак ќе излади) и да пригреваш до кај +5 надворешни температури.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.412
Поени од реакции
2.813
Spored podatocive dostapni za dvata modela da rezimirame.
Isti COP 3,7
Isti SCOP 4 (za 4 energetska klasa e A+)
Fuegoto izduv 800m3
Vivaxot Aeri+ 730m3 (poslaba)
I dvete bez WiFi verovatno

Moze li da ni objasnis zasto go teras da plati 14k poskapa klima? Za ladenje i dvete ke mu zavrsat rabota, a za greenje niedna od dvete nema nikakvi podatoci da ne se lazeme.
Vivax Aeri e mnogu pokvaliten i podokazan model za razlika od Fuego Aeri VIVAX e so mnogi zadovolni korisnici ekonomicen kvaliteten i moken best buy vo odnos na toa dali edna 5.5kw klima ili 2 klimi od po 3.5kw toa zavisi dali clenot saka da Ladi i Topli poveke ili pomalku prostorii za edna prostorija dovolna e edna 5.5kw klima NO dokolku saka site prostorii da gi ladi i topli togas treba minimum 2 klimi od po 3.5kw
 
Член од
7 август 2016
Мислења
1
Поени од реакции
1
Дечки што може да е проблемот и решението за тоа што тече вода од внатрешната единица е зафатена со мраз?
Може да е намален фреон, барем кај мене тоа беше, на максимална брзина на перката не мрзнеше на пониски мрзнеше, поздрав
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Bitno Blok3 od 630 skokna na 1050kwh za skapata tarifa, za greenje so inverteri sosem dovolno da ne se vleze ni so 1kw vo Blok4. Taka da nepanicete pred vreme, da gi pocekame cenite do sreda.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
115
Поени од реакции
83
Sea bas gledav smetki, kukja - dva stana po 100m2 greeni na inverteri najvisokata smetka od zimoska imam 850kw vo skapa tarifa
 
Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.051
Nazdravje bricejneto od sabota natamu...
130%masala...
Сеа баш проверив како сум бил со потрошна на киловати според највисоката сметка зимово... за 34 дена сум потрошил 377 киловатчасови на скапа тарифа па според постот погоре и тие наведени цени.... ако така испадне во реалност јас би имал помала сметка... или грешам?
Имам испод 500 киловатчасови па нема да влезам во третиот блок и да плаќам по најскапата пазарна цена.
Доколку 250 од тие 377 би ги платил по нешто поефтина цена од моменталната а останатите 127 по моментална цена на висока тарифа вкупната сметка би се намалила?

evn.png
Според новиве цени би имал ~650денари помала сметка споредено со највисоката што сум ја платил за 34 дена во Фебруар?


NoviCeni.png

StariCeni.png
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
Bitno Blok3 od 630 skokna na 1050kwh za skapata tarifa, za greenje so inverteri sosem dovolno da ne se vleze ni so 1kw vo Blok4. Taka da nepanicete pred vreme, da gi pocekame cenite do sreda.
Ne panicime... ama ako ne sega od 01.07 togas Od 01.01ke ripne mn, povejke kwh za blok 3/4 vo cena...
a inaku sega so blokovite podelbata e gore/dolu Ok, prvata objava za podelba na blokovite bese mizerija.!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom