Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.051
Мислам дека термо печка ќе биде најефтина варијанта.
Ако така мислиш да ти продадам една 4.5kw.... доста зачувана....

Ја со неа греев 22м2 до пред 2 години и имав сметки од по 7500 денари....
Последниве 2 години највисоката сметка ми е 5700 денари ем греам скоро двојно поголем простор.
Сега реновирам по дома и печката е разѕидана и симната во подрум, ако не најдам некој да ја земе ќе оди на отпад за старо железо.

Со скапијава ако нејчите големи сметки на зимо ставајте колку што можите појче изолација!
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
655
Поени од реакции
572
Ако така мислиш да ти продадам една 4.5kw.... доста зачувана....

Ја со неа греев 22м2 до пред 2 години и имав сметки од по 7500 денари....
Последниве 2 години највисоката сметка ми е 5700 денари ем греам скоро двојно поголем простор.
Сега реновирам по дома и печката е разѕидана и симната во подрум, ако не најдам некој да ја земе ќе оди на отпад за старо железо.

Со скапијава ако нејчите големи сметки на зимо ставајте колку што можите појче изолација!
Договорено. Не сум во Скопје, за две три недели ќе се договориме, ќе ја земам.
Една клима со потрошувачка од 200 кв, ќе биде исто како сега. Ама ако се две клими и помине прагот од 500, тогаш мислам дека термото ќе биде во предност. Две 4.5kw во 50 квадрати само на ефтина струја ќе работат.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Eve ti primer od nekoe selo Ljubinic, 4saati lozi a posle 24 saati nelozi....eftina tarifa ne e 4 saati tuku 9sati.
Sto gree coekov samo 4 saata od 24... u kvadrati li e u kubici li e moze da objasnis za 4 saata zasto nelozi naredni 24? slusaj fino sto lozi on pa ke vidis deka se moze...tamu na 1:30 vidi koga spomnuva 3tona na 90c ;)
Kolku KW ima u 3tona na 90c zagreani ?
Свака част за човеков…. Ама за 99.9% од луѓето ова е неизводливо!
Не знам само вие продавачи и увозници на клими што ќе правите сега??
Уште одамна сум кажал дека е скроз погрешна политика да се субвенционираат клими (уствари кинески фирми) и дека тоа е чист одлив на девизи од државата. Настрана од тоа што државата субвенционираше греење на енерегенс кој не го поседува, а ја подриваше(уствари апла ја искраде) Топлификација!
Сега тие сендвичи и ваучери за урликање по митинзи дојдоа да се платат!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Свака част за човеков…. Ама за 99.9% од луѓето ова е неизводливо!
Не знам само вие продавачи и увозници на клими што ќе правите сега??
Уште одамна сум кажал дека е скроз погрешна политика да се субвенционираат клими (уствари кинески фирми) и дека тоа е чист одлив на девизи од државата. Настрана од тоа што државата субвенционираше греење на енерегенс кој не го поседува, а ја подриваше(уствари апла ја искраде) Топлификација!
Сега тие сендвичи и ваучери за урликање по митинзи дојдоа да се платат!
Toa za tebe moze e neizvodlivo ama nebitno sto ke istreses...bitnoto e deka ne ti ide matematika pa i ne mi odgovori na prasanjeto 3tona/90c kolku KW se?
Neizvodlivo ti se gleda zasto si nepismen....i japanski sendvici da ti dadat gjabe ti e.
Aj so pomalce da te proverime....kolku kw ima u 500kg zagreani na 60C.
Q = m c ΔT
Eve ti ja i formulata kako pomos ili vikaj go ovoj od Ljubinic da ti pomogne :D
 
Последно уредено:

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
67
Свака част за човеков…. Ама за 99.9% од луѓето ова е неизводливо!
Не знам само вие продавачи и увозници на клими што ќе правите сега??
Уште одамна сум кажал дека е скроз погрешна политика да се субвенционираат клими (уствари кинески фирми) и дека тоа е чист одлив на девизи од државата. Настрана од тоа што државата субвенционираше греење на енерегенс кој не го поседува, а ја подриваше(уствари апла ја искраде) Топлификација!
Сега тие сендвичи и ваучери за урликање по митинзи дојдоа да се платат!
Сака да ти каже Грее имаат топлотни пумпи од 12 -16 kw ке си ги врзеш со бојлер на ефтина да го нашибаш на 90 ц па преку ден ке грееш радијатори / слично на тој систем од Србинот. .... за 10 бона ке средат работа Греевци .
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Сака да ти каже Грее имаат топлотни пумпи од 12 -16 kw ке си ги врзеш со бојлер на ефтина да го нашибаш на 90 ц па преку ден ке грееш радијатори / слично на тој систем од Србинот. .... за 10 бона ке средат работа Греевци .
За да го нашибаш бојлерот 90ц ич не ти ни треба ТП, ни па таа може и да сакаш!
…ама какви се не небулози имаат поминато на форумов, па што да не и ова.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Сака да ти каже Грее имаат топлотни пумпи од 12 -16 kw ке си ги врзеш со бојлер на ефтина да го нашибаш на 90 ц па преку ден ке грееш радијатори / слично на тој систем од Србинот. .... за 10 бона ке средат работа Греевци .
И 10бона се малце...за неписмени по 30бона им зимаат за налепница ;)
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Се зема стап,мотка,
Eve ti primer od nekoe selo Ljubinic, 4saati lozi a posle 24 saati nelozi....eftina tarifa ne e 4 saati tuku 9sati.
Sto gree coekov samo 4 saata od 24... u kvadrati li e u kubici li e moze da objasnis za 4 saata zasto nelozi naredni 24? slusaj fino sto lozi on pa ke vidis deka se moze...tamu na 1:30 vidi koga spomnuva 3tona na 90c ;)
Kolku KW ima u 3tona na 90c zagreani ?
Незнам што е тука толку ефтино,кога една бала сено е од 50денари па нагоре во зависност од големината,но таа цена беше досега оваа година сигорно кога пченицата е 30кг за килограм и бала сено ќе биде 100денари
Но еве и по 50денари некае
10бали трошел дневно х 50=500денари дневно,месечно 15000 ..
Амаа ефтино,изгледа не забележавте оти сламата е негова а тој плаќал само за балирање (врзување) и тоа го чинело 100-150евра
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Еве ви “криминал” спакуван во целофанче со срценце за подобро утре!

За тие што не знаат да читаат меѓу редови и не ги разбираат состојбите…. Ќе ви преведам!
Дотичниов бара да им се укинат сите ограничувања на крими… пардон бизнисмените за да можат да садат соларни панели на ниви и ливади од I-ва до V-та класа земјоделско земјиште и уште(!!) дава аргумент дека Македонија доволно(!?!) произведува земјоделски производи и храна, па овие панели сега се насушно потребни!!

Ова е нашата “нормалност” веќе триесет години!
Јанко и Петко што садат јачмен кој ги е*е! Ние обичните смртници исто сме небитни!
Али сиротите “бизнисмени” сад су мало у кризи, па не им се повеќе сигурни парите по Панами, Белизеа, Кипари и слични вукојебини! Најсигурно да ги насадат во енергетика тука кај нас, Господ кај што шета по земја, и кај што државата уште и субвенции ќе им плаќа за секој kw/h!
По можност да не се мачат по скрки и камења, еве дури и плодни ниви до пат и вода ќе им дадеме…
Еее нашата чудесна Земја
 
Член од
16 април 2019
Мислења
262
Поени од реакции
329
Aplikacijata na Gree imala update pa sega ja vklicuvam klimata od rabota i se cudam dali ke ukluci na ladenje bidejki temperaturata koja e pokazuva doma e 22 stepena sto ne e verodostojna bidejki prethodno na starata aplokacija si e kazuvase tocno kolku e momentalnata temperatura vo prostorot i preku dalinskoto koga proveruvav tacna bese sega koga ke se otidam doma vo 15h ke vidam dali e ladela bidejki doma pokazuva 22 stepena sto ne e mozno da e taka doma otprilika e 25-26 stepena ovie dena.
Sigurno aplikacijata ke ima nob update si imaat nekoj problem sigurno.
Eve vi i sliki ke videte a i vie proverete kako vi pokazuva na vas na Gree klimite na aplikacijata
 

Attachments

Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.082
Поени од реакции
5.212
Дечки, потребен ми е совет.

Каков клима уред(инвертер) би ми препорачале за куќа од 130 квадрата?
Се грееме на парно но кога не е толку ладно би се грееле на климата, затоа инвертер.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.236
Поени од реакции
6.718
Знае ли некој да има некој во МК ваква машина за шлицување кошулица за да се вгради подно на веќе постоечка кошулица?
Башка што цевките се НАД а не ПОД кошулицата и загревањето е секако побрзо и поефикасно.
Floor Milling Machine se vika, na Alibaba gi ima
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Знае ли некој да има некој во МК ваква машина за шлицување кошулица за да се вгради подно на веќе постоечка кошулица?
Башка што цевките се НАД а не ПОД кошулицата и загревањето е секако побрзо и поефикасно.
Floor Milling Machine se vika, na Alibaba gi ima
Ах бе Стрелчо…
Обична машина за сечење на бетон! Градежниве компании(-чки) ги имаат.
Јас баш пред месец дена купував дијамантско камче за сателитот, сечев(и сам си местев) бекатон во дворот. Ако имаш добар сателит и време(и живци) сам можеш да исечеш што сакаш!
Само не ми се свиѓа идејата да се укопуваат црева во плочата. Тие што местат подно, го местат врз веќе постоечка плоча(стиропор за изолација) и кошулица врз цревата! Така и е правилно!
Едит:плоча и кошулица се два различни појмови!
 
Член од
16 април 2019
Мислења
262
Поени од реакции
329
Aplikacijata na Gree imala update pa sega ja vklicuvam klimata od rabota i se cudam dali ke ukluci na ladenje bidejki temperaturata koja e pokazuva doma e 22 stepena sto ne e verodostojna bidejki prethodno na starata aplokacija si e kazuvase tocno kolku e momentalnata temperatura vo prostorot i preku dalinskoto koga proveruvav tacna bese sega koga ke se otidam doma vo 15h ke vidam dali e ladela bidejki doma pokazuva 22 stepena sto ne e mozno da e taka doma otprilika e 25-26 stepena ovie dena.
Sigurno aplikacijata ke ima nob update si imaat nekoj problem sigurno.
Eve vi i sliki ke videte a i vie proverete kako vi pokazuva na vas na Gree klimite na aplikacijata

UPDATE

Vcera imalo update na gree+ aplikacijata sega e proveruvam si funkcionira i dobro e otcituva temperaturata vo prostorijata sega e proveruvam i OK si e
 

Kajgana Shop

На врв Bottom