Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.373
Поени од реакции
6.971
Мислам дека е паметен избор. Јас купив пред две недели, уште не ми е донесена. Ако ја нема на залиха јави им се на телефон, ќе ја донесат. Јас од Панасоник , одлична клима, се решив на оваа. Нема многу шминкерски работи, најбитно е да топли и лади. Со еден збор без скриени трошоци работи. Плус е со бесплатна монтажа.
Toa sto si pazarel e onaa poslabata verzija na Sensira so x2C vo sifrata i nema vrska so onaa drugata verzija FA...nesto ti si cul ama ne si docul dokraj
Taka e koga sekakvi "znalci" sto osven etiketata i markata nisto drugo neznaat i uste predlagaat na drugi :tapp:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
4.030
Поени од реакции
2.816
Toa sto si pazarel e onaa poslabata verzija na Sensira so x2C vo sifrata i nema vrska so onaa drugata verzija FA...nesto ti si cul ama ne si docul dokraj
Taka e koga sekakvi "znalci" sto osven etiketata i markata nisto drugo neznaat i uste predlagaat na drugi :tapp:
Jbg,duri ima so da se strizi volna kolku sakas....
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
736
Поени од реакции
691
Toa sto si pazarel e onaa poslabata verzija na Sensira so x2C vo sifrata i nema vrska so onaa drugata verzija FA...nesto ti si cul ama ne si docul dokraj
Taka e koga sekakvi "znalci" sto osven etiketata i markata nisto drugo neznaat i uste predlagaat na drugi :tapp:
Остај тие финти фц,мц . Ништо не сум слушнал, знам дека ја вклучувам , ON, фан автоматски, температура по желба и заборавам дека имам клима.
Јас како незналец, одбрав и користев Панасоник инвертер клима, ако слушав ЗНАЛЦИ како тебе, ќе имав ТЕРМО печка на зид , таканаречена ГРЕЕ неинвенторска клима. Или по надимак пали -гаси.
Автоматски споено мислење:

Jbg,duri ima so da se strizi volna kolku sakas....
Ти вака поискрен си, Дали си имал контакт со климата што е посочена? Еве сподели го искуството. Баш ме интересира.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.373
Поени од реакции
6.971
Остај тие финти фц,мц . Ништо не сум слушнал, знам дека ја вклучувам , ON, фан автоматски, температура по желба и заборавам дека имам клима.
Јас како незналец, одбрав и користев Панасоник инвертер клима, ако слушав ЗНАЛЦИ како тебе, ќе имав ТЕРМО печка на зид , таканаречена ГРЕЕ неинвенторска клима. Или по надимак пали -гаси.
Автоматски споено мислење:


Ти вака поискрен си, Дали си имал контакт со климата што е посочена? Еве сподели го искуството. Баш ме интересира.
Ko se pravis pameten pokazi koja e sifrata na nadvoresnata/vnatresnata sto si ja pazarel....sto ti pisuva na fiskalnata klima ured Sensira 5.5kw?
Ovaa li e taa?
IMG_20220304_221237.jpg
Sto ke grees so ovaa?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
736
Поени од реакции
691
Ko se pravis pameten pokazi koja e sifrata na nadvoresnata/vnatresnata....sto ti pisuva na fiskalnata klima ured Sensira 5.5kw?
Ovaa li e taa?
35m2 ako grees
Не ми е донесена уште. И немој да ме заебаш со овие лепенки. 45 квадрати од искуство околу нула степени надворешна.
Daikin Sensira FTXC50C / RXC50C .
Еве ти карактеристики.
Daikin
Product codeFTXC50C+RXC50C
Type18000
Cooling Capacity:
Minimum4670 Btu/h
Standard17400 Btu/h
Maximum21150 Btu/h
Heating Capacity:
Minimum4640 Btu/h
Standard19180 Btu/h
Maximum22520 Btu/h
Power Input:
Heating1236 W.
Outside temperature operation:
Cooling10 ~ 46 °C
Heating-15 ~ 18 °C
Energy Features:
SEER6.45
PURPOSE4.42
Cooling Power ClassA++
Heating Power ClassA+
Power SupplySingle-phase
Compressor Typeinverter
Ај баш од ГРЕЕ кој модел со овие спецификации. Да видиме баш .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.373
Поени од реакции
6.971
Не ми е донесена уште. И немој да ме заебаш со овие лепенки. 45 квадрати од искуство околу нула степени надворешна.
Daikin Sensira FTXC50C / RXC50C .
Еве ти карактеристики.
Daikin
Product codeFTXC50C+RXC50C
Type18000
Cooling Capacity:
Minimum4670 Btu/h
Standard17400 Btu/h
Maximum21150 Btu/h
Heating Capacity:
Minimum4640 Btu/h
Standard19180 Btu/h
Maximum22520 Btu/h
Power Input:
Heating1236 W.
Outside temperature operation:
Cooling10 ~ 46 °C
Heating-15 ~ 18 °C
Energy Features:
SEER6.45
PURPOSE4.42
Cooling Power ClassA++
Heating Power ClassA+
Power SupplySingle-phase
Compressor Typeinverter
Ај баш од ГРЕЕ кој модел со овие спецификации. Да видиме баш .
Nema da ti sporeduvam zatoa sto bezbroj neutralni postovi imam napisano na temava kako i kade se cita i energetska, Pdesignhitn itn ....ti tie informacii od moja strana si gi ignoriral i se vodis po rekla kazala informacii.....onda nevredi da si go trosam vremeto so tebe, a ti repliciram od edna edinstvena pricina....ti tvoeto neznaenje go siris i mozes drugi da zaebes.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.220
Еве ако некој го интересира како модулираат Митсубиши АП 12ка и 18ка. 12ката монтирана во 35 м2 подесена на 21 степен, надворешна 5 степени локација Гевгелија работи со 300вати, 18ката монтирана во комшии 55м2 исто подесена на 21 степен, работи со 220 вати, подесена на 20 степени спушта и до 160 вати.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
736
Поени од реакции
691
Nema da ti sporeduvam zatoa sto bezbroj neutralni postovi imam napisano na temava kako i kade se cita i energetska, Pdesignhitn itn ....ti tie informacii od moja strana si gi ignoriral i se vodis po rekla kazala informacii.....onda nevredi da si go trosam vremeto so tebe, a ti repliciram od edna edinstvena pricina....ti tvoeto neznaenje go siris i mozes drugi da zaebes.
Ти сакаш да кажеш дека нема да стопли 40 квадрати стан оваа клима?
И ќе предложам нешто од искуството што го имам. А предложи некој нешто друго, а не е Грее, одма си експерт и за Даикин, Мицубиши, Тошиба,Вивакс.
И се правиш наудрен ,постираш линк од лепенка, благе везе што нема со моделот.
Немора да се извиниш, ама земи измени го тој постот со лепенката, некој ќе помисли дека е тој модел. Немој да манипулираш.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.373
Поени од реакции
6.971
Ти сакаш да кажеш дека нема да стопли 40 квадрати стан оваа клима?
И ќе предложам нешто од искуството што го имам. А предложи некој нешто друго, а не е Грее, одма си експерт и за Даикин, Мицубиши, Тошиба,Вивакс.
И се правиш наудрен ,постираш линк од лепенка, благе везе што нема со моделот.
Немора да се извиниш, ама земи измени го тој постот со лепенката, некој ќе помисли дека е тој модел. Немој да манипулираш.
Ti manipuliras zasto prvo sam neznaes sto si kupil a dokaz za toa e sto ne gi znaes oznakite na edinicite sto si gi platil.....cekas da ti stigne klimata pa tek togas ke gi doznaes....jak strucnjak si mi ti :)
I sea ti koa neznaes niedna sifra od toj da recam marketing model so poveke izvedbi i kapaciteti i neznaes sto si kupil mene ne me pravi manipulant jer mozam da ti dokazam so linkovi i sve....ama ti nemozes da dokazes deka lazam zasto nemas pojma sto sve pistoi, ti na marketi citas specifikacija i kvadraturi nemas pojma.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.109
Поени од реакции
2.402
Kolku pausalni muabeti ke cues i komentari od inaet.
Edna rabota e jasna vo momentov vo MK, samo Gree go razmrda pazarov i postojano nosi novi modeli, se ostanato e drvo do drvo.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
736
Поени од реакции
691
Ti manipuliras zasto prvo sam neznaes sto si kupil a dokaz za toa e sto ne gi znaes oznakite na edinicite sto si gi platil.....cekas da ti stigne klimata pa tek togas ke gi doznaes....jak strucnjak si mi ti :)
I sea ti koa neznaes niedna sifra od toj da recam marketing model so poveke izvedbi i kapaciteti i neznaes sto si kupil mene ne me pravi manipulant jer mozam da ti dokazam so linkovi i sve....ama ti nemozes da dokazes deka lazam zasto nemas pojma sto sve pistoi, ti na marketi citas specifikacija i kvadraturi nemas pojma.
Еве што сум купил. Нека трепка.
Еден модел е и тој е.
Ти незнаеш што си постирал. Си постирал модел со број ftxc50av1 b?
И сега ти знаеш повеќе од мене и Техномаркет, а и Даикин?
ftxc50av1 b Зашто скроз друг модел постираше? Што сакаше со тоа?
Да ми докажеш дека климата е добра или дека сум се заебал? Или гневот да го исфрлиш што се продал еден Даикин.
Знам и зашто спецификации бараш. Хартија трпи се. А во пракса, е скроз друго. Еве ти една италијанска песна со јапонски спот.
Автоматски споено мислење:

Kolku pausalni muabeti ke cues i komentari od inaet.
Edna rabota e jasna vo momentov vo MK, samo Gree go razmrda pazarov i postojano nosi novi modeli, se ostanato e drvo do drvo.
Катастрофа муабети. Се дрво до дрво експерти. Добри клими донесоа и конечно конзолната ја има.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Edna rabota e jasna vo momentov vo MK, samo Gree go razmrda pazarov i postojano nosi novi modeli, se ostanato e drvo do drvo.
Темава е за клими нее за телефони или компијутери за да ги менуваме на секој нов модел .. Стегаш дугмето лади/грее ТОЛКУ !
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
68
Мислам дека е паметен избор. Јас купив пред две недели, уште не ми е донесена. Ако ја нема на залиха јави им се на телефон, ќе ја донесат. Јас од Панасоник , одлична клима, се решив на оваа. Нема многу шминкерски работи, најбитно е да топли и лади. Со еден збор без скриени трошоци работи. Плус е со бесплатна монтажа.
Одлична Клима! Ја земав во Ноември . си преде и топли тивко и економично ја димензионирав за дневната со кујната 33 м2 со висна од 2.7 до 3.5 м (кос кров). Но заради енормната изолација која е 33 цм зидови и 20 цм кров , 3 стакла прозори, климата со помош на маслен радијатор уклучен на 500вати греач на пола ниво , пола час работи / пола одмара (отприлика) јас ја поминав зимата загреан на 21 /22 ц во целата куќа 61 м2 повеке ни е топло на сите по дома ( а за тест сум ја дигнал на 24 ц , не се дише внатре) но изолацијата си го прави своето. Потрошња 3700 декември максимална (секој ден маш. за перење , сушење и садови) со 2 деца мали сум.

Јануарската ми стигна 2000 ден незнам дали е мерено, иако еден период не беа децата дома , али греењете си беше уклучено нон стоп .

Се на се презадоволен сум ептен од климата, не сум мерел потрошња али ја слушам дека модулира топ и ниско, надополнува мали загуби, интересно е што имам добра јужна ориентација и сега кога е сончево може да се рече дека одржувам темп со сонце преку ден , климата надвор со часови не се уклучува а внтре 21 ц и на 8 метра од климата.
 

Attachments

Член од
16 април 2019
Мислења
308
Поени од реакции
416
Одлична Клима! Ја земав во Ноември . си преде и топли тивко и економично ја димензионирав за дневната со кујната 33 м2 со висна од 2.7 до 3.5 м (кос кров). Но заради енормната изолација која е 33 цм зидови и 20 цм кров , 3 стакла прозори, климата со помош на маслен радијатор уклучен на 500вати греач на пола ниво , пола час работи / пола одмара (отприлика) јас ја поминав зимата загреан на 21 /22 ц во целата куќа 61 м2 повеке ни е топло на сите по дома ( а за тест сум ја дигнал на 24 ц , не се дише внатре) но изолацијата си го прави своето. Потрошња 3700 декември максимална (секој ден маш. за перење , сушење и садови) со 2 деца мали сум.

Јануарската ми стигна 2000 ден незнам дали е мерено, иако еден период не беа децата дома , али греењете си беше уклучено нон стоп .

Се на се презадоволен сум ептен од климата, не сум мерел потрошња али ја слушам дека модулира топ и ниско, надополнува мали загуби, интересно е што имам добра јужна ориентација и сега кога е сончево може да се рече дека одржувам темп со сонце преку ден , климата надвор со часови не се уклучува а внтре 21 ц и на 8 метра од климата.

Убаво ако ти е пријатно да седиш на 21 степен дома тоа не е комотно зимно време на 21 степен човек да се осека убаво пријатно но ти викаш ма 24 не се дишело интересно да напишеше 24 друга е работата без разлика за која клима станува збор.
Как мене дење ноке ставена на 24 степена и си одржува 24-24.5 не мрда и со потрошувачка од околу 1100w на саат но можеби пагаш во несвест од потрошувачката но грејам голем простор од 80м2 и седам комотно по дома со клима од 7 kw за јануар ми дојде 4900 за ноември 4100 е за фебруари не е стасала белешката.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
922
Поени од реакции
2.381
Убаво ако ти е пријатно да седиш на 21 степен дома тоа не е комотно зимно време на 21 степен човек да се осека убаво пријатно но ти викаш ма 24 не се дишело интересно да напишеше 24 друга е работата без разлика за која клима станува збор.
Как мене дење ноке ставена на 24 степена и си одржува 24-24.5 не мрда и со потрошувачка од околу 1100w на саат но можеби пагаш во несвест од потрошувачката но грејам голем простор од 80м2 и седам комотно по дома со клима од 7 kw за јануар ми дојде 4900 за ноември 4100 е за фебруари не е стасала белешката.
Ако изолацијата е доволно добра да нема ладење на просторот од ладни ѕидови, подови и тавани.... 22 степени се сосема комотни.
Ако ѕидовите се ладни тогаш мораш 24-25 да бараш.
Затоа станче си е станче.... особено онака јужно ориентирано :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom