Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
2.391
Поени од реакции
4.863
И јас размислувам за термо изолација пролетва.... во план сум за внатрешно обложување на надворешните ѕидови и плафоните со тервол и кнауф.
Прво мислев со оној мекиот/ролованиот тервол пошто ми рекоа комплет ќе отфрли само 5цм со тоа што ќе се потпритисне во кнауф профилот, ама потоа ме премислија за тврдопресуван 5цм тервол со вкупно отфрлање од 8цм.... значи сосе кнауф и глет финиш.


Може, може и воопшто да не ставиш на јужна ако финансиите се куси.
Ама разликата во дебелината на стиропорот би ти била испод 500еур за цела куќа... па стварно не вреди да штедиш на тоа.
Пред 2 години некаде кога прашував за кај мене, со 5ка стиропор ми дадоа понуда 7.5к еур а со 8ка стиропор 8к еур.... па така пропаднаа плановите за од надвор.


@palpem Можеш да споделиш и некое инфо за изолацијава?
Ова терволот од внатрешна страна ти е така? Од мекиот/ролованиот или тврдопресуваниот што оди во табли.
Чисто случајно пред НГ имав работа со градежна фирма што претежно работат фасади и кровови. Нормално дека "а ја чисто да прашам..." И фино-лепо уз муабет ми кажаа 19€/м2 :eek:
Ова за Велес зборам! И за 5-ка стиропор!
Цените се отидени у пм...
Автоматски споено мислење:

Овој советников во коментари е злато вреден! Сигурно занаетот го учел во Сетек!
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.624
Поени од реакции
626
Некој да начекал некоја понуда/промоција за клима во мала соба (10м2). Цениве се отидени до небо...

Летово 3 клими Tosot Muse 12ки, ги земав по 18/19.000 сега се 26.000 истите.

Последнава соба ми остана...

Фала.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
134
Поени од реакции
190
Некој да начекал некоја понуда/промоција за клима во мала соба (10м2). Цениве се отидени до небо...

Летово 3 клими Tosot Muse 12ки, ги земав по 18/19.000 сега се 26.000 истите.

Последнава соба ми остана...

Фала.
Kako si zadovolen od ovie Tosot, ke gi biva li za vo 16m2 spalna?
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.378
Поени од реакции
801
@palpem Можеш да споделиш и некое инфо за изолацијава?
Ова терволот од внатрешна страна ти е така? Од мекиот/ролованиот или тврдопресуваниот што оди во табли.
Страничниот е во ѕид, помеѓу два реда ѕигла- сендвич, додека кај таванскиот прво 10цм со алуминиумска фолија(ursa или isover), па втор ред 5цм knauf ролованиот или пак ако имаш простор и 10ка стај, нема зијан

 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.766
Поени од реакции
5.792
И јас размислувам за термо изолација пролетва.... во план сум за внатрешно обложување на надворешните ѕидови и плафоните со тервол и кнауф.
Прво мислев со оној мекиот/ролованиот тервол пошто ми рекоа комплет ќе отфрли само 5цм со тоа што ќе се потпритисне во кнауф профилот, ама потоа ме премислија за тврдопресуван 5цм тервол со вкупно отфрлање од 8цм.... значи сосе кнауф и глет финиш.
problemot kaj mene e sto vo spalna koja ne ja peci voopsto sonce na severna strana ne drzi temperatura. Izgasi klima odma page na nekoi 13stepeni za 2 3 casa. Plus posto klimata e montirana na nadvoresniot dzid dolu na kosinjata mi pojavuva mokro koga e najladno nadvor. E sega ne mi e jasno edno tuka dokolko se izolira nadvoresniot dzid samo dali bi imalo nekoj benefit so toa zosto pred izvesen period majstori koga napraviha gruba presmetka za cel sprat so 8cm stiropor rekoa 10iladi evra sto mi e mnogu. A ovaa ti sto go spomna vnatresno da se izolira nadvoresnio dzid kako bi funkcioniralo toa ke ima nekoja prodobivka od toa ke se zadrzuva toplinata vo soba nema da kondenzire dzido?
 
Член од
16 април 2019
Мислења
308
Поени од реакции
417
koga napraviha gruba presmetka za cel sprat so 8cm stiropor rekoa 10iladi evra sto mi e mnogu.

Presmetkata im e mnogu cudna a i ti kako poveruva deka 10.000€ ke te kosta mozebi taa cena se odnesuva za cela kuka od 3 sprata so krovot.
Eve da recam deka kukata ti e 10 metra na 10 metra i visina 2.70 i deka stanuva zbor za eden sprat pa toa ispaga 108 kvadrata po 20 evra eve da stavima od 10 cm stiropor ispaga 2160 € ne e mnogu za eden sprat covek ako gi ima.
 

Attachments

Член од
6 април 2014
Мислења
4.766
Поени од реакции
5.792
Presmetkata im e mnogu cudna a i ti kako poveruva deka 10.000€ ke te kosta mozebi taa cena se odnesuva za cela kuka od 3 sprata so krovot.
Eve da recam deka kukata ti e 10 metra na 10 metra i visina 2.70 i deka stanuva zbor za eden sprat pa toa ispaga 108 kvadrata po 20 evra eve da stavima od 10 cm stiropor ispaga 2160 € ne e mnogu za eden sprat covek ako gi ima.
Ako e 2100 evra komplet so se majstori ja bi stavil odma plus 3 dzida se posto od edna strana lepenka e so dr kuka. Toa bese nekoja presmetka na edni majstori koi mi rabotea soba so abrih. Inaku kukata cel sprat e odprilika 90kvadrati. Mene mi bese poentatat dali bi bilo problem samo 1 severen dzid da bide izoliran zosto nekade procitav nekakvi toplotni mostovi i dali bi imal nekoj benefit od takva investicija primer simno vreme toplinata da se zadrzuva vnatre a ne kako sega za 1 saat izgasas klima i isto kako da si nadvor vo taa soba.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Kolku sto znam Toploten most ne e cel neizoliran zid tuku toa e znaci Neizoliran zid. Toploten most se javuva na primer od erkeri, nosaci, terasi kade sto izolacijata ne e ispravno zavrsena.
Isto taka izolacijata pred nekolku godini bese od 19-23€ m2 , od lani i sega sigurno e jos poskapo poradi poskapuvanje na materialite.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.766
Поени од реакции
5.792
Kolku sto znam Toploten most ne e cel neizoliran zid tuku toa e znaci Neizoliran zid. Toploten most se javuva na primer od erkeri, nosaci, terasi kade sto izolacijata ne e ispravno zavrsena.
Isto taka izolacijata pred nekolku godini bese od 19-23€ m2 , od lani i sega sigurno e jos poskapo poradi poskapuvanje na materialite.
Letoto bese 24€m2 a sega e 28€m2. Moze podobro da go objasnis boldiranoto?
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.347
Dechki, dali be nekoj moze da mi kaze, od lichno iskustvo, dali osetil nekakvo podobruvanje otkako zemal navlaznuvach na vozduh i dali imet vrska ovie navlaznuvachive na vozduh ili e frlanje pari samo???
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.391
Поени од реакции
4.863
Dechki, dali be nekoj moze da mi kaze, od lichno iskustvo, dali osetil nekakvo podobruvanje otkako zemal navlaznuvach na vozduh i dali imet vrska ovie navlaznuvachive na vozduh ili e frlanje pari samo???
Fikshe ти беше во куќа од 120 квадрати така?
Тешко дека еден или два од оние "ултрасонични" би ти завршиле работа!
Играчки се тоа за во соба од 10-15 квадрата.

Ако стварно имаш потреба(а, знам по мене како е тоа), не се зезај и зимај професионален испарувач од оние со капиларни филтри!
Скапечки се, ама барем знаеш дека ќе функционира.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
366
Поени од реакции
919
Dechki, dali be nekoj moze da mi kaze, od lichno iskustvo, dali osetil nekakvo podobruvanje otkako zemal navlaznuvach na vozduh i dali imet vrska ovie navlaznuvachive na vozduh ili e frlanje pari samo???
Jas dva navlaznuvaci so po 30ml na cas gi staviv vo soba od 20m2 podignaa edvaj 2% vlaznost namesteno bezprekin da raboti ,taka mislam deka e frlanje pari ,a vodenata parea e ladna.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom