Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 октомври 2020
Мислења
134
Поени од реакции
241
Kaj mene za dekemvri e vaka 500kw amber 41m2 na sprat bez fasada i izolacii sever 3 nadvoresni zida,
Dolu tosot lclh 31m2 /320kw
2te podeseni 23° offset +/-1 fan medium povremeno med/hi,i 2te na Ifeel podobro rabotat... Pusteni se od oktomvri bez gasnejne(samo koga nemalo struja)
Zasega tolku see ok...
Иако до сега немавме некоја јака зима, супер е, браво, прилично економично.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
4.230
Поени од реакции
2.901

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
953
Поени од реакции
2.428
Види праволиниски дијаграми имале и од Митубиши како да ги толкуваме????? у Прилеп има ли вакви Hyper Heating ili samo Standard onie so plavata linija :P
HH_FR.jpg
Кој те има вака изнервирано шо се буцкаш сеа за постови од пред 3 недели.... 20 декември 2021 сум ти пишал за графикоф?

Тоа со плавото се веројатно моделите на ГРЕЕ. Дај кажи кој од овие ќе работи изутрина на -11С? Имате такви пошо ова све cо максимален TOL -10С глеам ја на еуровент!?!
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
62
Поени од реакции
109
Кој те има вака изнервирано шо се буцкаш сеа за постови од пред 3 недели.... 20 декември 2021 сум ти пишал за графикоф?

Тоа со плавото се веројатно моделите на ГРЕЕ. Дај кажи кој од овие ќе работи изутрина на -11С? Имате такви пошо ова све cо максимален TOL -10С глеам ја на еуровент!?!
Konjak..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.169
Поени од реакции
2.463
Кој те има вака изнервирано шо се буцкаш сеа за постови од пред 3 недели.... 20 декември 2021 сум ти пишал за графикоф?

Тоа со плавото се веројатно моделите на ГРЕЕ. Дај кажи кој од овие ќе работи изутрина на -11С? Имате такви пошо ова све cо максимален TOL -10С глеам ја на еуровент!?!
Modulator, so salce i kapce ste sega po doma….hahaha
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
470
Поени од реакции
773
Не друже само кога се загрева ќумбето/ железото мириса. Онака кога ќе наставам у старт дрва/брикети и додека има голем оган, се загрева до макс и вцрвенува ќумбето и железото/ лулите (некои ми спомнаа дека и тие се премачкани па може и до нив да е). Мирисот неможам да ти го опишам, нешто како рерна/ рингла загреана само пута 5 појако. И во упатството пишуваше дека "ќе мириса додека не прегори бојата/премазот". Иначе ова ми е ќумбето:
https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=64816

А во која смисла мислиш дека враќа назад, не сум чул за тоа нешто. Онака си функционира како што треба, си го подесувам на тие отворите за јачина на оганот. Али тоа си е засебно, не ми е изгледа дека е поврзано со миризбата.
Пријателе јас сум продал Амити,Упланд,Франклин печки колку што ти имаш влакна на косата, и никој не се пожалил од нив а и каминот ми е Барун-Пламен,така да не е до каминот туку до твојот оџак или кунците(Кунците не верувам ако си ги чистел)
-Оџакот ти враќа или е запушен,или доколку си горел ,пластики или лакирани работи
Дали ти мириса само на почетокот на палење (првото полнење) или постојано цела вечер?
Автоматски споено мислење:

Ги знам овие ќумбиња, сум ги видел. Не се трајно-жаречи, и цугот е озгора со две капачки за регулација.
У принцип, боја каква сака нека биде ќе прегори по толку време.
Тоа што останува како опција, а велиш и брикети му ставаш... да е од тоа!? Секакво ѓубре, лепаци и иверки се ставаат во тие брикети! Јас би ти препорачал само на дрва да го тераш, ем ќе видиш дали пак ќе мириса.
Друго, велиш го вцрвенуваш од жештина?! Епа немој!
Не се предвидени за тоа! Евентуално кружниот капак(плотна) озгора може да се вжари оти е потанко железо, се друго е гус и не ми е јасно ни како воопшто си успеал да го вжариш?!? (Уствари знам! Си му лупал брикети)

Дома на што се грееш? Си се греел на дрва некогаш?
Тие не се за Брикети,оти се гус и мора постепено да го ложи со брикети а не од еднаш,оти може да го пукне..
Автоматски споено мислење:

Првпат пробувам на дрва, али поише за мерак, има големо стакло и се гледа убаво оганот. Го палам само за викенди, и можда и да не е уште прегорена бојата... у секој случај фала на одговорот.
Боље ќе беше да си изградам камин, али бидна.
Бојата прегорува при првото или евентуално второто палење...
Автоматски споено мислење:

Ne mora da znači ova sobna od 26° kod kolege Trilogy da je pretoplo...Sve zavisi od temperature okoline tj ako je T zidova , podova , približna temperaturi zraka , ako stolarija , vrata dobro dihtaju , onda je pržiona a ako je temperatura okoline 3-4° manja onda je subjektivni osjećaj toplote dosta niži od temperature zraka..
И кај мене е сетирана на 25 оди до 26.4а сега пошто е поладно е сетирана на 26,Инаку и јас се чудам како некој може да грее на 23,Да може но ако седи со Ѕиври,или грее шупичка или е во стан,во куќа посебно доколку плафонот е и повисок,не е возможно да се греете на 23,оти разликата од подот до таванот е околу 7степени,и подот е ладен и затоа бара повисока сетирана температура
23-7=16степени
Просто како грав
Автоматски споено мислење:

Сакам да поставам едно прашање а тоа е
Зошто сите клими со( парапетна или конзолна единица) имаат помал cop и scop за разлика од високо ѕидните клими..
И бидејки имаат поголема ефикасност во греењето а помал cop,дали и сметките за ел.енергија би биле повисоки, помали, или еднакви со високо ѕидните единици за ист простор
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
...И кај мене е сетирана на 25 оди до 26.4а сега пошто е поладно е сетирана на 26,Инаку и јас се чудам како некој може да грее на 23,Да може но ако седи со Ѕиври,или грее шупичка или е во стан,во куќа посебно доколку плафонот е и повисок,не е возможно да се греете на 23,оти разликата од подот до таванот е околу 7степени,и подот е ладен и затоа бара повисока сетирана температура
23-7=16степени
Просто како грав
Кој збори за Т на таван друже кај го отера контектсот..? Праиме муабет за кој колку Т држи на висината на која му борави телото или просек 0.5-1м.
Иначе по пижама и бос оптегнат на тросед значи на висина 0.5м до масичката на која ми е термомерот кој покажува 23С ми е супер од кај сега дека и ѕиври плус требало?!
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
134
Поени од реакции
241
И кај мене е сетирана на 25 оди до 26.4а сега пошто е поладно е сетирана на 26,Инаку и јас се чудам како некој може да грее на 23,Да може но ако седи со Ѕиври,или грее шупичка или е во стан,во куќа посебно доколку плафонот е и повисок,не е возможно да се греете на 23,оти разликата од подот до таванот е околу 7степени,и подот е ладен и затоа бара повисока сетирана температура
23-7=16степени
Просто како грав
Мислам дека зависи од големината на собата и од самата изолација, ако е поголема соба и без изолација, автоматски ти треба повисока температура за надокнадување, за чувството да ти биде " потопло ", а во помала соба и плус изолација, конкретно кај мене еве во една соба од 15 и друга од 25 квадрати, 22-23 степени е супер и не, нема потреба од кебе/ ѕиври/ вентијага и слично:)


Собата каде што ми е сместена Хаиер Тундра 3.5kw е 25 квадрати и е изолирана, па температурата горе е 22 степени, а и долу на отприлика 1.5м висина е исто 22 степени. Еднаш сум пробал на повисока температура 24-25 степени ама не се дишеше од жешко и неудобно, така да од 22-23 не мрднувам.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Мислам дека зависи од големината на собата и од самата изолација, ако е поголема соба и без изолација, автоматски ти треба повисока температура за надокнадување, за чувството да ти биде " потопло ", а во помала соба и плус изолација, конкретно кај мене еве во една соба од 15 и друга од 25 квадрати, 22-23 степени е супер и не, нема потреба од кебе/ ѕиври/ вентијага и слично:)


Собата каде што ми е сместена Хаиер Тундра 3.5kw е 25 квадрати и е изолирана, па температурата горе е 22 степени, а и долу на отприлика 1.5м висина е исто 22 степени. Еднаш сум пробал на повисока температура 24-25 степени ама не се дишеше од жешко и неудобно, така да од 22-23 не мрднувам.
Да ок те сфатив ама поентата ми беше дека не треба да се дисперзира туку да се наведе Т на точка во која најчесто престојуваме а тоа би бил кревет тросед фотеља.
Него @ROBERT 11 кога више си стручен и си продавал печки и камини на дрва дали би бил љубезен да препорачаш некоја оптимална со излаз за дим отпозади (на таа висина 50-60см имам излез за ќумбе на ѕидот) за дневна кујна 40м2 отворен простор? Те прашувам зашто ми докурчи да стрепам дали ќе ми измрзне дете некој ден во оваа држава водена од дегенерици од 91ва до денес што субвенционираа се освен најглавното и најтрајното т.е изолација и не оставија без сопствено производство на струја итн. и без разлика што сум поборник на греење со инвертер ценам дека би било паметно да си имам бекап една печка на дрва и 3-4 кубика дрва у подрум за не дај Бог. Секако и очистен и спремен оџак. Зашто ко што гледам ако го 'допрат" парното по некои денови по зградите ко што се спомнуваше денес на вести ќе стане весело со по една или ниедна фаза по дома кога сите станови у ск ке уклучат греалките и панелките.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
2.807
Поени од реакции
5.817
Пријателе јас сум продал Амити,Упланд,Франклин печки колку што ти имаш влакна на косата, и никој не се пожалил од нив а и каминот ми е Барун-Пламен,
Ама не си продавал од најдобрите "Краљица печи"! ;) :D

Шала настрана @MiteReal да си провери ќумците и оџакот! Ете тоа не ми текна да го посоветувам :oops:
И да не го пука ќумбето! Немора да има пламен за да топли. Значи не го ложи одма, нека догорат дрвата, нека направат жар, па почекај ако треба и жарта да догори.
И во ќумбето на дрва има финеси и искуство, ама ќе го научиш.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
470
Поени од реакции
773
Кој збори за Т на таван друже кај го отера контектсот..? Праиме муабет за кој колку Т држи на висината на која му борави телото или просек 0.5-1м.
Иначе по пижама и бос оптегнат на тросед значи на висина 0.5м до масичката на која ми е термомерот кој покажува 23С ми е супер од кај сега дека и ѕиври плус требало?!
Прво прочитај го постот,па потоа зборувај, 23степени оти ќе бидеш бос Мало сутра,Лажи некој друг
оти за да имаш 23треба климата да ти е сетирана минимум на 27-28степени,или доколку си во зграда може и те греат од долу,или си во шупичка со мала висина...или доколку климата постојано се вкључува да дува на максимален фан и врши промешување на воздухот но троши.. оти ти е слаба
Јас имам изолација за која ти може да сонуваш,па не можам да седам бос...
Инаку ти оваа што го зборуваш,се коси со физичките закони..
Автоматски споено мислење:

Инаку јас климата оваа година ја држам сетирана на 25 а само сеа кога е многу ладно е на 26 но сепак од подот иде ладно иако имаам изолации и други глупости,а висина 2.8м
А минатата година ми беше сетирана на 26.5-27степени,и сметките ми беа пивисоки за 30%
Така треба да бидеме само Реални,а не да Манипулираме и Лажеме
Автоматски споено мислење:

Да ок те сфатив ама поентата ми беше дека не треба да се дисперзира туку да се наведе Т на точка во која најчесто престојуваме а тоа би бил кревет тросед фотеља.
Него @ROBERT 11 кога више си стручен и си продавал печки и камини на дрва дали би бил љубезен да препорачаш некоја оптимална со излаз за дим отпозади (на таа висина 50-60см имам излез за ќумбе на ѕидот) за дневна кујна 40м2 отворен простор? Те прашувам зашто ми докурчи да стрепам дали ќе ми измрзне дете некој ден во оваа држава водена од дегенерици од 91ва до денес што субвенционираа се освен најглавното и најтрајното т.е изолација и не оставија без сопствено производство на струја итн. и без разлика што сум поборник на греење со инвертер ценам дека би било паметно да си имам бекап една печка на дрва и 3-4 кубика дрва у подрум за не дај Бог. Секако и очистен и спремен оџак. Зашто ко што гледам ако го 'допрат" парното по некои денови по зградите ко што се спомнуваше денес на вести ќе стане весело со по една или ниедна фаза по дома кога сите станови у ск ке уклучат греалките и панелките.
Тоа беше многу одамна пред 20 години,Но фирмата Plamen е со одличен квалитет,и се хрватски и никогаш немало проблеми со нив..
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.169
Поени од реакции
2.463
Прво прочитај го постот,па потоа зборувај, 23степени оти ќе бидеш бос Мало сутра,Лажи некој друг
оти за да имаш 23треба климата да ти е сетирана минимум на 27-28степени,или доколку си во зграда може и те греат од долу,или си во шупичка со мала висина...или доколку климата постојано се вкључува да дува на максимален фан и врши промешување на воздухот но троши.. оти ти е слаба
Јас имам изолација за која ти може да сонуваш,па не можам да седам бос...
Инаку ти оваа што го зборуваш,се коси со физичките закони..
Автоматски споено мислење:

Инаку јас климата оваа година ја држам сетирана на 25 а само сеа кога е многу ладно е на 26 но сепак од подот иде ладно иако имаам изолации и други глупости,а висина 2.8м
А минатата година ми беше сетирана на 26.5-27степени,и сметките ми беа пивисоки за 30%
Така треба да бидеме само Реални,а не да Манипулираме и Лажеме
Автоматски споено мислење:


Тоа беше многу одамна пред 20 години,Но фирмата Plamen е со одличен квалитет,и се хрватски и никогаш немало проблеми со нив..
Ednas za sekogas zapomni deka tvoeto mislenje ne e zakon i deka e tocno.
Koj sto da kaze, sekogas delis pamet….golem biznismen….jas vaka….jas onaka.
Razberi deka gresis, deka ne si sekogas vo pravo.
Ima tuka mnogu popametni od tebe.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
470
Поени од реакции
773
Ednas za sekogas zapomni deka tvoeto mislenje ne e zakon i deka e tocno.
Koj sto da kaze, sekogas delis pamet….golem biznismen….jas vaka….jas onaka.
Razberi deka gresis, deka ne si sekogas vo pravo.
Ima tuka mnogu popametni od tebe.
-Како прво јас не делам памет туку ти...
-Како второ јас не сум Бизнисме каде сум го кажал тоа..Како не ти е срам да лажеш и
-Јавно да посочиш каде сум кажал оти сум биснисмен Ако не ти си Мрсул од Човек за мене
-Да работиш во фирма за бела техника и да продаваш е едно,а она што ти го тврдиш е друго(Оти си лажго)
Во однос на тоа со температурата барав само да се изложат сите Параметри ,(големина на клима,квадратура,бисина или м3, стан или куќа,прв или втор спрат,и др)за да видам зошто кај мене и со голема изолација е ладно а кај некој друг не..
-Никаде не сим рекол оти јас сум во правоо
Се друго е манипулација лага,
-Инаку јас знам зошто е тоа така ама ти се сомневаам..
Автоматски споено мислење:

Еве пошто ти си паметенSv.B дај одговор за разликава во температурата на сетирање,и покрај тоа што имам изолација од 45сантима цидови,(сендвич ѕид со тервол и најлом мегу ѕидовите) а однадвор мачкана и плус 5см/20 килски стиропор и кошулица со (најлом и стиропор)
-приземје, 64м2/179м3простор,со 2.8 висина на јужна страна
Клима 6.3kw со 1030м3 издув
-Еве дај ти одговор зошто кај мене и 25-26 не може да седиш по кратки а кај некој 23 може.. и плус на сетирана 23 и на 0.5м од подот е 23с..
-И немој само да ми даваш Ступиден одговор оти тоа е индивидуално..
Се сомневам оти го знае одговорот..
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Evo ako ja mogu da odgovorim. , za toplotne gubitke je bitna izolacija ili koeficijent U a za komfor je bitna akumulacija ili koeficijent W...
Da bi ima komfor temperatura okoline mora biti blizu T zraka a temperatura okoline se postize upravo akumulacijom koja zavisi od specifičnog toplotnog kapaciteta i mase zidova /plafona/ , što znači da če dva prostora sa istom izolacijom a različitom masom (koeficijent W) imati i različite potrebe za energijom...
Slika3.jpg

Sad ako imaš debele zidove njima treba puno više energije da se ugriju na temperaturu okoline i ako nisu ugrijani oni su pothladjeni pa će ti i subjektivni osjećaj toplote biti manji što se kompenzora s bišom teperaturom zraka da bi osjećaj ugodnosti bio kao kod prostora čiji zidovi i zrak su na približno jednakoj temperaturi...
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.378
Поени од реакции
801
Сакам да поставам едно прашање а тоа е
Зошто сите клими со( парапетна или конзолна единица) имаат помал cop и scop за разлика од високо ѕидните клими..
И бидејки имаат поголема ефикасност во греењето а помал cop,дали и сметките за ел.енергија би биле повисоки, помали, или еднакви со високо ѕидните единици за ист простор
Најверојатно ова е клучниот фактор...но ете има тука стручни @tzlatko , @Strelec , @Sv B исто користи конзолна нека споделат...
RR.png
TT.png

јас користам конзолна 5.5 грее, презадоволен , COP има вистина мал, споредено со табелите на @zlatko_ti412 небо - земја разлика, ама сметка за струја доаѓа како климава да има COP 10, а не 3, за комфор за поголема рамномерност на топлиот воздух тоа се подразбира, највеќе ми беше да потенцирам да не ги плаши луѓево малиот COP, кај конзолниве очигледно не игра некоа улога во однос на ѕидните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom