Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 јануари 2018
Мислења
365
Поени од реакции
911
@аллександар
Прво да те охрабрам што сакаш да истражуваш за ТП за што треба стварно бајаги време да се испита све....овде нема да најдеш подршка зашто има многу дилерчиња на климичиња на кои непозната им е продавање на ТП воздух-вода и попрво ке ти нудат варијанти да ти шитнат 10клими да ги обесиш на фасада и да ти наплатат за 10 монтажи.
Да ти скратам на време можам со ова да ти помогнам, извор на информации имаш два за ТП....Еуровент и Кејмарк, вториот е побитен.
И на двете места сертифицирани се сите производители и Кинези и Јапанци јер ова се сериозни системи а не клими за една соба.
На Еуровент за ТП воздух-вода нема многу инфо да добиеш зашто таму се дадени податоци едвај за на +7C греење надворешна температура и ништо повеќе, а на +7 баш и нема многу фајде ако на -10 или -15 незнаеш колку ке дава одредена пумпа.
Производителите за ТП се прејдени сите на Кејмарк каде се вероатно поефтини тестовите и таму ке најдеш многу повеќе инфо колку која пумпа дава на пониски температури какао на промер на BivalentnaT, па која температура им е Bivalentna, колку електричните греачи вградени во пумпите го дополнуваат капацитетот што моделот наможе да го постигне итн итн и за тоа после може да дискутираме.
Но секако пази на следново...ке имаш во тестовите од Kejmark по две колони податоци и поднаслов на почеток од таблиците, во едната колона пишува дека е за Low Teperature а втората за Medium Teperaturе што во превод значи дека:
LOW Temperature(се мисли на грејните тела) e за подно греење 35Ц влез/30Ц поврат
Medium-Temperature важи за 55Ц влез/50Ц излезна темп на вода (радијатори)
Нормално кај Медиумот имаат помал капацитетот од оној на LOW а и COP е помал што јасно кажува што повеќе подно греење повисок COP.

Во однос на математиката околу инвестицијата....ако идеш преку ГЕФФ т.е преку банките а банка ко банка секако ке ти прифати да отплаќаш рати, инвестицијата у старт е Нула денари не ти требаат 5000евра....секако ако си кредитно способен.
I jas razgleduvam toa so toplinskite pumpi ,na mislenje sum so podno greenje kako najefikasno ama so ogled deka najefikasno e ako e zavrsniot sloj plocki ili kamen mermer ne mi praj bas kev ,ama rekov preporakava da ja vidam na keymark za gree versati 8kw i na testot izvestajot veli tol -10 ,a voedno kaj nasive makedonski ditributeri toj model veli -20 c ,kako nekoj da lazi .
I taka vidov kaj drug proizvoditel tol -20 i nasiot makedonski ponuduvac veli -20.
I sega se prasuvam dali ova TOL ne go razbiram ili vo makedonijava se lazi mnogu.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
I jas razgleduvam toa so toplinskite pumpi ,na mislenje sum so podno greenje kako najefikasno ama so ogled deka najefikasno e ako e zavrsniot sloj plocki ili kamen mermer ne mi praj bas kev ,ama rekov preporakava da ja vidam na keymark za gree versati 8kw i na testot izvestajot veli tol -10 ,a voedno kaj nasive makedonski ditributeri toj model veli -20 c ,kako nekoj da lazi .
I taka vidov kaj drug proizvoditel tol -20 i nasiot makedonski ponuduvac veli -20.
I sega se prasuvam dali ova TOL ne go razbiram ili vo makedonijava se lazi mnogu.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
А замисли да е Tbiv -1c
IMG_20220109_003104.jpg
Ne napisav preeska ama pamet u glava sto oznaki ima pumpata,edna bukva pogresna i to nije sveisto
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.377
Поени од реакции
2.521
@аллександар
Прво да те охрабрам што сакаш да истражуваш за ТП за што треба стварно бајаги време да се испита све....овде нема да најдеш подршка зашто има многу дилерчиња на климичиња на кои непозната им е продавање на ТП воздух-вода и попрво ке ти нудат варијанти да ти шитнат 10клими да ги обесиш на фасада и да ти наплатат за 10 монтажи.
Да ти скратам на време можам со ова да ти помогнам, извор на информации имаш два за ТП....Еуровент и Кејмарк, вториот е побитен.
И на двете места сертифицирани се сите производители и Кинези и Јапанци јер ова се сериозни системи а не клими за една соба.
На Еуровент за ТП воздух-вода нема многу инфо да добиеш зашто таму се дадени податоци едвај за на +7C греење надворешна температура и ништо повеќе, а на +7 баш и нема многу фајде ако на -10 или -15 незнаеш колку ке дава одредена пумпа.
Производителите за ТП се прејдени сите на Кејмарк каде се вероатно поефтини тестовите и таму ке најдеш многу повеќе инфо колку која пумпа дава на пониски температури какао на промер на BivalentnaT, па која температура им е Bivalentna, колку електричните греачи вградени во пумпите го дополнуваат капацитетот што моделот наможе да го постигне итн итн и за тоа после може да дискутираме.
Но секако пази на следново...ке имаш во тестовите од Kejmark по две колони податоци и поднаслов на почеток од таблиците, во едната колона пишува дека е за Low Teperature а втората за Medium Teperaturе што во превод значи дека:
LOW Temperature(се мисли на грејните тела) e за подно греење 35Ц влез/30Ц поврат
Medium-Temperature важи за 55Ц влез/50Ц излезна темп на вода (радијатори)
Нормално кај Медиумот имаат помал капацитетот од оној на LOW а и COP е помал што јасно кажува што повеќе подно греење повисок COP.

Во однос на математиката околу инвестицијата....ако идеш преку ГЕФФ т.е преку банките а банка ко банка секако ке ти прифати да отплаќаш рати, инвестицијата у старт е Нула денари не ти требаат 5000евра....секако ако си кредитно способен.
стрелец фала на подршката најпрво. темава постои повеќе години и искрено се надевав дека со текот на годините нешто ке се смени ама гледам дека не се сменило баш ништо.... ти си постар член на форумов гледам дека истите тие фанативи и дилерчиња и не почитуваат кирилица ама ајде да не одам ептен оф топик.... до сега од сите информации и искуства што ги собрав накратко изгледа следна варијанта - топлинска пума е до сега барем нај економична з агреење... добра страна е што во исти момент се решава и ладењето. нај ефикасна е (и другите извори се нај ефикасни во оваа ситуација) кога се работи за подно греење пошто нели тоа работи на помала температура за разлика од радијаторското греење. ударна и стартна инвесиција е скапа ( во завист од квадратурата т.е кубикажата на просторот ) но со текот на годините се повеќе се исплати. има и други фактори кои што играат и тоа каква улога и сето тоа треба да се земе во предвид како што се прозорци/врати изолација на куќата местоположба висина на плафони и други работи......
п.с до сега зборев со неколку луѓе кои што имаат ТП и приметив една разлика која малце ми мати вода.... кинески ТП не се топку економични колку што се економични некоои од познативе брендови како панасоник лг гри и сл..


п.с2 болдов посебно ме интересира - деновиве беа празници неможев да се распрашувам а денес беше сабота и незнаев кои фирми работат кои не. здравје од понеделник сакам да видам контакт нешто од тоа ГЕФФ програмата или да одам до банка да ми дадат инфо како тоа функционира..... некаде прочитав дека ГЕФФ програма те субвенционираат со тоа што ти враќаат 10 до 15 проценти од вкупно вложената сума.... искрено скапо ми е и мене но ке морам да решавам и тоа ако не оваа грејна сезона тогаш другата обавезно.
Автоматски споено мислење:

Jaс по медиуми видов 120-130% покачување... Ајде идам утре во МП по пар боци па ќе видам, би сакал да си во право. :)
Можеби овој плинот за домаќинства го субвенционира државата (како и куп други работи), којзнае. Ќе видиме.
толкаво покачување има на метанот... и не е само кај нас туку на светска берза многу се има покачено затоа е и кај нас таа цена... ако не се лажам старата цена беше некаде 50 денара за 1 кг или литро а новата е околу 110... плинот сега за сега не трпи толкави покачувања
 
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
А замисли да е Tbiv -1c
Прегледај го приврзокот 318802
Ne napisav preeska ama pamet u glava sto oznaki ima pumpata,edna bukva pogresna i to nije sveisto
А замисли да е ТОЛ -28С...
zubadan.png


добра страна е што во исти момент се решава и ладењето. нај ефикасна е (и другите извори се нај ефикасни во оваа ситуација) кога се работи за подно греење пошто нели тоа работи на помала температура за разлика од радијаторското греење.
Ова малу у заблуда си... немаш воопшто ладење решено ако одиш ТП воздух-вода со подно.... како што е најекономично и најкомфорно.
Нит со радијатори немаш ладење... За ладење се знае - клима!

кинески ТП не се топку економични колку што се економични некоои од познативе брендови како панасоник лг гри и сл..
Кинеските нe се толку економични.... за разлика од Гри :pos:


Од мое искуство (во канцеларии на работа) со Мицубиши Зубадан (PUHZ-SHW140YHA - моделот од Keymark што го споделив во сликата погоре) воздух-вода со радијаторска изведба.... зимно време грееше екстра ама летно време не можеше воошто да излади просторија иако радијаторите беа ладнички на допир. Ова значи во екстра нова градба со екстра изолација (20цм стиропор надворешно, не знам колку камена волна + тервол на кров и дрвена дограма со 3 стакла работена по мерка и увезена од Словенија).

Јас пред 2 години (задоволен од греењето на работа) кога гледав и се распрашував за дома некако не ми излегуваше математиката....
Прашував и за тоа со ГЕФФ програмата, тоа е 15% само за ТП ако земаш или може до 20% ако го искомбинираш плус со набавка на нова ПВЦ дограма... при што ти расте и главнината и каматата.
Притоа си обврзан од банките да се селиш со плата кај нив, и да подигаш кредит... повратот уствари само ми ја покриваше каматата за кредитот (што воопшто не е лошо) ама го рекламираат као ВАУ и ти го исплаќаат за брзо на сметка веднаш по одобрувањето од ГЕФФ.

Разгледај ги убаво тоа COP-овите...мене ми изгледаа доста помалечи кај ТП со радијаторска изведба... споредено со Климичките што ние тука на долго и широко ги споредуваме.... оти колку што расте цената на струјата толку се побитни тие COP-овите!
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
365
Поени од реакции
911
А замисли да е Tbiv -1c
Прегледај го приврзокот 318802
Ne napisav preeska ama pamet u glava sto oznaki ima pumpata,edna bukva pogresna i to nije sveisto
I ova tbiv nesum 100% siguren sto e ama po moe znaenje e deka taa pumpa ako ima tbiv -1 togas deklariraniot kapacitet ke go ima do -1 ,a naprimer na -5 ke treba 4kw bekap greac za da go zadovoli propisaniot kapacitet ,a na tol -10 tolku od toplinskata pumpa baraj kaloriferi spasuvajse oti dosta si utnal so izborot na toplinska pumpa .
A clenot pogore mu objasnile ama ne bas do kraj kako ovaj sistem imal pridobivki i za vo leto, za da efikasno ladi mu trebaat fenkojleri koi se skapi a zaostanuvaat so funkcii prema bilo koj inverter ured ,od brzina na ventilator do bucnost pri rabota pa wifi pa cop itn a i ne veruvam deka mu gi presmetale vo matematikata od 5000-6000e koga samo podno i malku od malku da lici toplinskata pumpa na nesto e minimum 6000 plus fenkojleri sto ako treba za 4 prostorii ke kreni uste 2000evra najmlaku plus instalacija ,ama grubo spremni najmalku 10000evra .
Mozebi od dosega sto pribrav info sum nesto vo zabluda pa popravete me da dosoberam info i da padni odluka.
Inaku mi treba greenje ladenje za vo nova gradba prizemje sprat i podkrovje ,aktivno grenje ladenje za sprat i potkrovje ,sprat salon ,banja 5 m²,eden prostor 25m² ,drugiot 35m2 i pomosna prostorija 5m² koj nema da se gree , i potkrovje banja 5m2 i edna prostorija 20m²,druga 23m² so .
Gradbata e so termo blok 33ka i ploci od fert i dograma salamander bluevolution so 3 stakla 44mm polneti so argon i e planirana fasada 10cm tervol ili grafiten stiropor .


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.388
Поени од реакции
1.873
Се зборува за инвертери зошто сите тука сме дошле од некое друго греење и на крај секогаш завршува на инвертери. Не само што е најекономично туку е и најеколошко! Убедливо најмало оптеретување на мрежата, и скоро како да нема воопшто проблем за оптоварувањето, а со тоа и цената.

Еве мојов инвертер овие денови е на 410-580W. Тоа пред 10 години беа 4-5 сијалици! Рачунај дека сега се е сменето со лед сијалици па со оглед на тoа оптеретувањето кон мрежата од мене е комично.

Имам котел за парно, имам подно, имам панелки... седат исклучени и се чудам колку сме плаќале. Инвертерот се исплаќа за 1 година, после веќе е бесплатно греењето. Мојата математика е таква. И со самото тоа што константно 500w потрошња ја споредуваме со 24kw котел кој се пали и гаси 5 пати во саатот и попара ја прави мрежата со оптеретување и тоа нестабилно.

Со Скопската клима која не ни има минуси инвертерите се толку многу ефикасни да наближува и 6cop на цела сезона! Не-спо-ред-ли-во! И во пари, и во струја и во екологија и во смрдење и во пцуење од комшии и во чистење оџаци и во кречење секои 2 години и во пазење на ефтина и скапа тарифа и во што се не. Заштедите се енормни кога ќе се пресмета сето ова.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
@aллександар
Jas što pišuvam latinica ispadnav prodavač na klimi. Bog da čuva, sakaš da pomogneš a ispađa.....
Inače za mene e ludost da zemeš kredit i da staviš TP voda vozduh. Kredit se zema za nešto što će ti nosi profit, a ne trošok. Taa TP bara investicija vo obezbeduvanje protočna voda( vo ovaa prikazna toa e presudno), bez toa ne vredi petpari. Baška se toa trošoci i baška se skapi defekti i baška vekot na traenje koj e epten kratok za tie pari, ne e podolg od vekot na bilo koja klima vozduh vozduh.
Inače točno deka ne e ubavo po fasadi visenje na nadv. edinici, ako toa e problem togaš edna centralna edinica so nekolku parapetni vnatre so kanalski razvod vo site prostorii dobivaš i ladenje i greenje, koga se zida nova kuća toa ne e nikakov problem da se ivede. Vaka koga će se menuvaat izvršnite edinici, a toa sigurno će treba koga togaš, razvodot će ostane, baška daleku poniska cena na koštanje i održuvanje ......
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.053
Поени од реакции
2.316
@aллександар
Jas što pišuvam latinica ispadnav prodavač na klimi. Bog da čuva, sakaš da pomogneš a ispađa.....
Inače za mene e ludost da zemeš kredit i da staviš TP voda vozduh. Kredit se zema za nešto što će ti nosi profit, a ne trošok. Taa TP bara investicija vo obezbeduvanje protočna voda( vo ovaa prikazna toa e presudno), bez toa ne vredi petpari. Baška se toa trošoci i baška se skapi defekti i baška vekot na traenje koj e epten kratok za tie pari, ne e podolg od vekot na bilo koja klima vozduh vozduh.
Inače točno deka ne e ubavo po fasadi visenje na nadv. edinici, ako toa e problem togaš edna centralna edinica so nekolku parapetni vnatre so kanalski razvod vo site prostorii dobivaš i ladenje i greenje, koga se zida nova kuća toa ne e nikakov problem da se ivede. Vaka koga će se menuvaat izvršnite edinici, a toa sigurno će treba koga togaš, razvodot će ostane, baška daleku poniska cena na koštanje i održuvanje ......
Neznam koj zbori za TP voda-vozduh, site pravat muabet za TP vozduh-voda, citaj malce podobro.
Vtoro, kako inzinjer, treb a da znaes deka na parapetna da stavis kanalski razvod e kako na magare konduri da mu stavis. Bog da cuva od sovetive.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
Na milon primeri ima kako se izvedeni parapetno na novi objekti a ne naknadno stavani i baš izgledaat prekrasno....
 
Член од
3 март 2021
Мислења
131
Поени од реакции
190
Jaс по медиуми видов 120-130% покачување... Ајде идам утре во МП по пар боци па ќе видам, би сакал да си во право. :)
Можеби овој плинот за домаќинства го субвенционира државата (како и куп други работи), којзнае. Ќе видиме.
Kaj nas doma koristime boci od 10kg od makpetrol isklucivo, da ne gi dopunuvas na drugo mesto, ja vrakjas bocata na benzinska i zemas nova. A site tie im se provereni i zapecateni sto gi davaat oni, drugo bitno crevoto treba da go menuvas na 4-5godini i toa se prodava na benzinska evtino e so stega. Bocite ni traat 3 meseci ama se gotvi dosta, treba da vnimavas samo da ne pusta plin nekade sobata da ne zamirisa na plin, vo takov slucaj ne smees ni svetlo da zapalis moras da otvoris prozor da se izluvtira, dokolku plinskoto ti e na terasa e 100% bezbedno. Isplatlivo e i go preporacuvam, samo sekoj sto ke zeme da bide vnimatelen da ne napravi belja ni za sebe ni za drugite.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.377
Поени од реакции
2.521
Ова малу у заблуда си... немаш воопшто ладење решено ако одиш ТП воздух-вода со подно.... како што е најекономично и најкомфорно.
Нит со радијатори немаш ладење... За ладење се знае - клима!
мислев у контектст дека решаваш ладење ако стаиш фенкулери.... можда и грешам - поправи ме ако е така.
Кинеските нe се толку економични.... за разлика од Гри :pos:


Од мое искуство (во канцеларии на работа) со Мицубиши Зубадан (PUHZ-SHW140YHA - моделот од Keymark што го споделив во сликата погоре) воздух-вода со радијаторска изведба.... зимно време грееше екстра ама летно време не можеше воошто да излади просторија иако радијаторите беа ладнички на допир. Ова значи во екстра нова градба со екстра изолација (20цм стиропор надворешно, не знам колку камена волна + тервол на кров и дрвена дограма со 3 стакла работена по мерка и увезена од Словенија).

Јас пред 2 години (задоволен од греењето на работа) кога гледав и се распрашував за дома некако не ми излегуваше математиката....
Прашував и за тоа со ГЕФФ програмата, тоа е 15% само за ТП ако земаш или може до 20% ако го искомбинираш плус со набавка на нова ПВЦ дограма... при што ти расте и главнината и каматата.
Притоа си обврзан од банките да се селиш со плата кај нив, и да подигаш кредит... повратот уствари само ми ја покриваше каматата за кредитот (што воопшто не е лошо) ама го рекламираат као ВАУ и ти го исплаќаат за брзо на сметка веднаш по одобрувањето од ГЕФФ.

Разгледај ги убаво тоа COP-овите...мене ми изгледаа доста помалечи кај ТП со радијаторска изведба... споредено со Климичките што ние тука на долго и широко ги споредуваме.... оти колку што расте цената на струјата толку се побитни тие COP-овите!
значи јас не сум меродавен баш затоа што и јас се распрашувам по луѓе кои имаат по дома ТП... правев уабет со неоклку луѓе кои имаат кинески кои имаат марки и праев муабет со човек што о работи тоа и инсталиа панасоник мислам дека... и самиот си кажа дека кинеските не се толку економични колку што се некои од по познатите брендови...

во однос на ГЕФФ програмата.. 15% можда и не е нешто баш вау како што го претставуваат но на крај краева и тоа е добредојдено... замисли да треба да зеам креди од 5 000 евра секако ке треба да вратам 6 000 - фактички каматата ти ја покрива ГЕФФ програмата што секако е добредојдено нели?.. тоа COP еден дечки ми го објасни онака уз трчање и не баш многу го слушав и не обратив внимание што точно значи а гледам дека го спомнувате повеќе шпаи што по некоја логика нели е битен фактор...
ТП и секое друго греење кое работи на топловоден систем без разлика дали радијатори или подно се секогаш по економични и по ефикасни кога станува збор за подно греење од проста причина што подното греење работи на некои си оптимална и општооприфатена температура од 40 степена на водата... додеа кај радијаторите по некое си правило температура на водата треба да биде 60 стептна.... постарите мајстори по ЈУС кои што работеле иделе некаде и до 70 степена на вода во радијатори.,,, па од самиве податоци нели не е исто кога еден греач треба грее 100 литра вода на 40 степена и 100 литра на 60 степена пример ( карикирам )


@tzlatko не се навредувај воопшто не ми беше намерата да те навредам или да те наречам продавач на клими.. тоа беше наменето за други членови кои упорно тераат муабет клима клима клима и ништо друго не прифаќаат па дури и бранат одредени брендови.... ти секако си кажа свое мислење и го објасни кано системот на кратко како функционира. ако те навредив со постот се извинувам - воппшто не ми е таква намерата.


п.с ај објаснете ми го малце тоа COP што всушност значи и зашто е толку битно при избор на ТП?
п.с2 мило ми е што темава малце мрда во друг правец односно почна да се дискутира и за ТП а не само за клима инвертери. се надевам дека во иднина ке имаме и други ресурси кои што би ни овозможиле ефтино греење.
Автоматски споено мислење:

Се зборува за инвертери зошто сите тука сме дошле од некое друго греење и на крај секогаш завршува на инвертери. Не само што е најекономично туку е и најеколошко! Убедливо најмало оптеретување на мрежата, и скоро како да нема воопшто проблем за оптоварувањето, а со тоа и цената.

Еве мојов инвертер овие денови е на 410-580W. Тоа пред 10 години беа 4-5 сијалици! Рачунај дека сега се е сменето со лед сијалици па со оглед на тoа оптеретувањето кон мрежата од мене е комично.

Имам котел за парно, имам подно, имам панелки... седат исклучени и се чудам колку сме плаќале. Инвертерот се исплаќа за 1 година, после веќе е бесплатно греењето. Мојата математика е таква. И со самото тоа што константно 500w потрошња ја споредуваме со 24kw котел кој се пали и гаси 5 пати во саатот и попара ја прави мрежата со оптеретување и тоа нестабилно.

Со Скопската клима која не ни има минуси инвертерите се толку многу ефикасни да наближува и 6cop на цела сезона! Не-спо-ред-ли-во! И во пари, и во струја и во екологија и во смрдење и во пцуење од комшии и во чистење оџаци и во кречење секои 2 години и во пазење на ефтина и скапа тарифа и во што се не. Заштедите се енормни кога ќе се пресмета сето ова.
мдени... не се согласувам баш со тебе.... океј - грото од луѓево не само на форумов него општо кои се во градски подрачја користат клими кои во последно време и не се толку премногу скапи... плус со субвении од државава имаат олеснителни околноси па ајде да речеме дека се општо прифатени..... НО - јас ти гарантирам, да имаме поголем стандард и да може да си дозволат голем дел од луѓево купување на ТП тогаш многу иповеќе би ги купувале нив отколку клими.... - една добра инвертер во пропсек да ја земам дека е 1 000 евра... една ПРОСЕЧНА ТП не под 5/6 000 евра.. тоа се 5 до 6 пати разлика од клима до ТП..... со клима сигурно дома никој не загреал повеќе од 50 квадрата ОТВОРЕН простор, да не правиме муабет ако некој сака да решава греење по по спратови одделни соби или слично.. а дека климата е по економична од ТП не би рекол.... во најмала рака се слични со минимални разлики ( зависи со која јачина сепак правиме муабет) - за оптеретувањето на мрежата важи истиот муабет.. твојата инвертер што влече 5 киловати на греење приемр не ја влече цело време константно таа енергија, како го загрева просторот така работи со помала снага нели и ти сам си го кажа тоа - истото ти е и со ТП... истото ти е и со електричен котел. пример ЕК од 18 киловати повлекува толку струја НА СТАРТ кога почнува да ја грее водата... како атоплува така гаси еден греач па работи на 12 киловати па на 6 па исклучува скроз па пак на 6 и слично. а тоа дека се чудиш порано колку сте плаќале струја а колку плаќаш сега е друга математика. порано пред 20тина години обична клима 3.5ка да купиш беше скапа и скоро и никој да ја немаше дома... најпрво се појавија оние ТУЧ тешки прозорски клими кои ги имаше по продавници и маркети а по дома незнам да имал некој таква.... порано се грееле по дома и на нафта, јаглен, дрва ама било кај кај поефтино. сега се веќе други „модерни“ времиња да кажам кај што цената си ја игра главната улога
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
кога се збори за греење се мисли да загрееш цела куќа/ стан а не одделни делови како што се на пример 2 соби и дневната или 1 соба и дневна.... на старт не би се согласил со тебе бидејки не верувам некој да има поставено дома клима за да му го грее ходникот на пример а уште помалце вецето
мислев у контектст дека решаваш ладење ако стаиш фенкулери.... можда и грешам - поправи ме ако е така.
Мислев сакаш да ја грееш цела куќа/стан, освен ако не планираше да ставиш фенкојлери во ходник и во ВЦ, тогаш не грешиш дека решаваш и ладење и греење.
Абе колку што ја знам тоа фенкојлерите ти се исто ко парапетни клими уствари...

п.с ај објаснете ми го малце тоа COP што всушност значи и зашто е толку битно при избор на ТП?
Ух наједноставно што ми иди на ум во моментов.... COP = (Coefficient of Performance) или во превод Коефициент на ефикасност.
Коефициент како и секој друг коефициент... пример во кладилница, ставаш 1000ка на утакмица со 5 коефициент за да добиеш 5000.
Кај климиве/топлинскиве пумпи пример кога ќе троши 1kw струја со 5 COP ќе произведе 5kw топлина на надворешна температура од +7С.

една добра инвертер во пропсек да ја земам дека е 1 000 евра... една ПРОСЕЧНА ТП не под 5/6 000 евра.. тоа се 5 до 6 пати разлика од клима до ТП
Со ТП ќе грееш бар 6 простории така? Па и да ставиш 6 клими во секоја просторија по една ќе те кошта тука некаде... може не исто ама нема да е разликата 5-6 пати.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.377
Поени од реакции
2.521
Мислев сакаш да ја грееш цела куќа/стан, освен ако не планираше да ставиш фенкојлери во ходник и во ВЦ, тогаш не грешиш дека решаваш и ладење и греење.
Абе колку што ја знам тоа фенкојлерите ти се исто ко парапетни клими уствари...
да цела куќа сакам да ја греам и ходници и спални и соби и вециња... једино шо нема да греам се котлара тераса и остава :) фенкулерите мислам дека се инсталираат и за ладење и за греење со тоа шо работат на принцип на дување... дува ладен или топол воздух, долниот спрат пошо ми е вселен и готов има инсталирано радијатори и со него е завршена приказната секако... за горниот се мислам дали да ставам фенкулери дали да одам класика со радијатори или да идам со подно греење.... ке размислам па ке видам шо ке одлучам...
Ух наједноставно што ми иди на ум во моментов.... COP = (Coefficient of Performance) или во превод Коефициент на ефикасност.
Коефициент како и секој друг коефициент... пример во кладилница, ставаш 1000ка на утакмица со 5 коефициент за да добиеш 5000.
Кај климиве/топлинскиве пумпи пример кога ќе троши 1kw струја со 5 COP ќе произведе 5kw топлина на надворешна температура од +7С.
+1 фала на информација, нека кажат и други членови дали е тоа тоа или има и нешто друго :)
Мислев сакаш да ја грееш цела куќа/стан, освен ако не планираше да ставиш фенкојлери во ходник и во ВЦ, тогаш не грешиш дека решаваш и ладење и греење.
Абе колку што ја знам тоа фенкојлерите ти се исто ко парапетни клими уствари...


Ух наједноставно што ми иди на ум во моментов.... COP = (Coefficient of Performance) или во превод Коефициент на ефикасност.
Коефициент како и секој друг коефициент... пример во кладилница, ставаш 1000ка на утакмица со 5 коефициент за да добиеш 5000.
Кај климиве/топлинскиве пумпи пример кога ќе троши 1kw струја со 5 COP ќе произведе 5kw топлина на надворешна температура од +7С.


Со ТП ќе грееш бар 6 простории така? Па и да ставиш 6 клими во секоја просторија по една ќе те кошта тука некаде... може не исто ама нема да е разликата 5-6 пати.
наместо да ја китам фасадата со надворешни единици за секоја просторија можам истото да го направам со една единица за во секоја просторија... :)
 
Член од
3 март 2021
Мислења
131
Поени од реакции
190
да цела куќа сакам да ја греам и ходници и спални и соби и вециња... једино шо нема да греам се котлара тераса и остава :) фенкулерите мислам дека се инсталираат и за ладење и за греење со тоа шо работат на принцип на дување... дува ладен или топол воздух, долниот спрат пошо ми е вселен и готов има инсталирано радијатори и со него е завршена приказната секако... за горниот се мислам дали да ставам фенкулери дали да одам класика со радијатори или да идам со подно греење.... ке размислам па ке видам шо ке одлучам...

+1 фала на информација, нека кажат и други членови дали е тоа тоа или има и нешто друго :)

наместо да ја китам фасадата со надворешни единици за секоја просторија можам истото да го направам со една единица за во секоја просторија... :)
Toa e toa, ubavo ti napisa, ako klimata vlece struja 1kw od mreza a dava toplina kako 3.5kw togas ima cop 3.5, zatoa sto povisok cop ima toa poekonomicno ke pomines.
Drugo toplinska pumpa ubavo sto ti fakja oko i klimite se eden vid toplinski pumpi samo pomali, ke moras mnogu raboti da proucis posebno koi se dobri brendovi da receme daikin, vailant, hitachi, fujitsu i drugi brendovi (ne me svakjaj pogresno ne prodavam nisto) prvo proveri im gi cenite, posle izracunaj sto ke stavas fenkojleri ili nesto drugo i sumata nema da ti bide pod 10000 evra, ako ne se problem parite jas bi odel so podno greenje so toa sto sepak ke si montiras edna klima dve da ladat letno vreme.
Fenkojleri imam na rabota bucni se zemaat mesto i ne mi izgledaat ubavo.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.741
да цела куќа сакам да ја греам и ходници и спални и соби и вециња... једино шо нема да греам се котлара тераса и остава :) фенкулерите мислам дека се инсталираат и за ладење и за греење со тоа шо работат на принцип на дување... дува ладен или топол воздух, долниот спрат пошо ми е вселен и готов има инсталирано радијатори и со него е завршена приказната секако... за горниот се мислам дали да ставам фенкулери дали да одам класика со радијатори или да идам со подно греење.... ке размислам па ке видам шо ке одлучам...

+1 фала на информација, нека кажат и други членови дали е тоа тоа или има и нешто друго :)

наместо да ја китам фасадата со надворешни единици за секоја просторија можам истото да го направам со една единица за во секоја просторија... :)
Види вака... обично јас сум тој што тука дебатира и се спротивставува кога климите ги прават modus mirabilis...
Меѓутоа кога читам како ти си ја сфатил топлинската пумпа морам да се ставам на страна на скептиците!
Прво нешто што ми боде очи е што меркаш фенкулери!? Ти знаеш дека еден Ш марка кошта 400€?!? Настрана инсталација, настрана се, и со нив ја губиш најголемата ако не и единствена предност на ТП, а тоа е да се грееш радијативно! Па јеб*ш га, али да лупнам 7-8000€ за нешто да ми дува, не фала!

Второ, бидејќи на еден спрат веќе имаш радијатори(а, ја глава оставам дека се оптимизирани за 55ц ако не и повеќе), можеш слободно да и пишеш крст на економичноста, бучавата и долговечноста на таа ТП! Без разлика што продавачите тука сакаат да веруваш, ниту една ТП не е предвидена за високо температурно греење.

И трето, неможеш да комбинираш радијатори со подно/фенкулери! Едните работат на 55-65ц другите на 35ц!

Има тука уште многу работи да се кажат, ама ова е доволно да видиш дека концептот во основа не ти чини. Натаму твое си е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom