Најдобри автомобилски гуми/пневматици

Најдобриот бренд за пневматици е :


  • Вкупно гласачи
    25
  • Гласањето е завршено на .

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Неодамна Мишелин ги купи Тигар и од тогаш имаат многу по квалитетна и по мека гума од порано. Мислам дека проано кодот им беше 621 сега е 635
Мислам дека не ги прават веќе 635...барем не сум видел.
Ги има сега Сигура, Хитрис, Прима...и зимската Винтера.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
гласам за Тигар, под мишелин се сега и се доста квалитетни а мислам дека не се скапи(не ги плаќам јас)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Се ближи летната сезона за гуми и ми треба совет за летни пневматици.
Според Tyre Review за моето возило Continental Eco Contact 5 има најдобри перформанси.

Потоа следат

BFGoodrich gGrip
Pirelli Cinturato P6
Yokohama C Drive
Nokian H
Uniroyal Rainsport 2
Dunlop SP Sport Fast Responce
Uniroyal Rainexpert
Bridgestone Adrenalin RE002

И за детален приказ на сите гуми вклучително тука зимски и 4сезонски гуми погледнете ја табелата.

Ме интересира дали има некој возено од горенаведените модели или пак да препорача некоја друга летна гума.
Исто би било да каже и цена на моделите горе, за дел од моделите како Uniroyal Rainexpert ми кажаа дека цената е 3662 ден., исто така и за Nokian H изнесува 3720 ден. во салонот на Мотоцентар.
За останатите модели се немам распрашано.
 
L

Luki Junior

Гостин
Јас купих на бмв-то Континетал КонтиСпортКонтакт3... Ного добра гума... Забравих колко пари беше.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А бе Тигат ТГ 505
Тигар ги оценуваат како едни од најлошите пневматици, односно некаде се во рангот на кинеските.

Апдејт. Прашав за цената на BFGoodrich gGrid и ми дадоа екстра понуда, односно по 3500 ден. за гума.
Се извинувам за дезиформанцијата на Nokian H, цената на истите изнесува околу 5500 ден. барем кај мене во селово.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Тигар ги оценуваат како едни од најлошите пневматици, односно некаде се во рангот на кинеските.

Апдејт. Прашав за цената на BFGoodrich gGrid и ми дадоа екстра понуда, односно по 3500 ден. за гума.
Се извинувам за дезиформанцијата на Nokian H, цената на истите изнесува околу 5500 ден. барем кај мене во селово.
А бе си возел ли некогаш Тигар?Е па не трескај зелени ако не си возел....

Тигар Винтера на Фиат добло ставени.На стража само ние искачивме и уште некои коли.На влажен пат држат тракција,да се бучни но затоа се во економска класа.И не трескај дека се во класа на кинеските кога фабриката е купена од Мишелин,и дека за Источна Европа се пордаваат под името Мишелин Винтера.....

Летните јас ги има возено,добра гума за патиштата наши бучна да со добра тракција при влажен коловоз..,..
--- надополнето: 15 февруари 2013 во 12:39 ---
Дополнување...
Брат ми купи Нокиан....Кутук гума.Колата како да возиш на тврди гуми...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А бе си возел ли некогаш Тигар?Е па не трескај зелени ако не си возел....

Тигар Винтера на Фиат добло ставени.На стража само ние искачивме и уште некои коли.На влажен пат држат тракција,да се бучни но затоа се во економска класа.И не трескај дека се во класа на кинеските кога фабриката е купена од Мишелин,и дека за Источна Европа се пордаваат под името Мишелин Винтера.....

Летните јас ги има возено,добра гума за патиштата наши бучна да со добра тракција при влажен коловоз..,..
--- надополнето: 15 февруари 2013 во 12:39 ---
Дополнување...
Брат ми купи Нокиан....Кутук гума.Колата како да возиш на тврди гуми...
Ароганција типична за Балканец кој е попаметен од цел свет, а копа зелки на плус 40 во фолија и вози 101 од 82 и се чуди зошто е така.
Да имам возено Тигар на Фиќо и Буба пред 15 години.

Еве ти ги сите поважни тестови за зимски гуми во период од 2011-2012...
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/#winter

Овде ги имаш сите тестови на летни гуми

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/#summer


Тигар не е меѓу првите 10, не е ниту е споменат во некој од тестовите, слично како и кинеските гуми, па затоа и кажав е дека во нивна класа.
Имаш различни класи на Nokian гуми, како и на сите останати производители.
Јасно ми е дека голем број на оценувачи прават герила маркетинг, како и тестовите каде што можеби некој производител на гуми ќе биде симпатизиран заради спонзорства. Но кога ќе се поклопат вкусовите на независните оценувачи и на тестовите знам дека тука некаде треба да го барам и квалитетот.
Што мислиш дека целиот свет е луд што купува гуми кои се дупло поскапи од Тигар, а многу понеквалитетни?
Или пак Пирот е неоткриената оаза на гуми.

Еве побарај во која класа се Тигар...

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Ароганција типична за Балканец кој е попаметен од цел свет, а копа зелки на плус 40 во фолија и вози 101 од 82 и се чуди зошто е така.
Да имам возено Тигар на Фиќо и Буба пред 15 години.

Еве ти ги сите поважни тестови за зимски гуми во период од 2011-2012...
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/#winter

Овде ги имаш сите тестови на летни гуми

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/#summer


Тигар не е меѓу првите 10, не е ниту е споменат во некој од тестовите, слично како и кинеските гуми, па затоа и кажав е дека во нивна класа.
Имаш различни класи на Nokian гуми, како и на сите останати производители.
Јасно ми е дека голем број на оценувачи прават герила маркетинг, како и тестовите каде што можеби некој производител на гуми ќе биде симпатизиран заради спонзорства. Но кога ќе се поклопат вкусовите на независните оценувачи и на тестовите знам дека тука некаде треба да го барам и квалитетот.
Што мислиш дека целиот свет е луд што купува гуми кои се дупло поскапи од Тигар, а многу понеквалитетни?
Или пак Пирот е неоткриената оаза на гуми.
А бе си прошетал да видиш што гуми се трошат,и сиромаштијата што вози.Не ми мафтај со тоа тестовите пред очи,туку излези сред село и загледај на колите кој што гума вози,па ке ти стане јасно до каде е МК во тој поглед.Кој ненормален на кола која не вреди ни 2000евра ке стави гума од 150евра,бе?Погледај барем кај мене у населба 80% од малите кофтиња за низ град носат или Тигар или Сава.ретко може да се види добра гума на мало ауто.Зборуваме за економска класа на коли.За поголемите ламји друга приказна е.

Нормално никој нема да стави Тигар на БМВ или АУДИ.За тие возила се знае што гума оди.А тие тестови кои си ги читал не се мерило за гума.Реалните услови и искуството кажуваат дали е ок или не.
--- надополнето: 15 февруари 2013 во 13:08 ---
А бе си прошетал да видиш што гуми се трошат,и сиромаштијата што вози.Не ми мафтај со тоа тестовите пред очи,туку излези сред село и загледај на колите кој што гума вози,па ке ти стане јасно до каде е МК во тој поглед.Кој ненормален на кола која не вреди ни 2000евра ке стави гума од 150евра,бе?Погледај барем кај мене у населба 80% од малите кофтиња за низ град носат или Тигар или Сава.ретко може да се види добра гума на мало ауто.Зборуваме за економска класа на коли.За поголемите ламји друга приказна е.

Нормално никој нема да стави Тигар на БМВ или АУДИ.За тие возила се знае што гума оди.А тие тестови кои си ги читал не се мерило за гума.Реалните услови и искуството кажуваат дали е ок или не.
И од каде ние обични шофери знаеме што е добра гума а што не?Гума како гума.Или мора да е бренд,а?Во ВРЦ почнаа да возат БФ ГУДРИЧ и цело Скопје ко слепци само тие гуми.Пирели во Ф1 цело мало кај мене Пирели.Сега се префрлија на Данлоп.Не што имаат поим туку детска работа,виделе на ТВ и ураааааааа.........
 
L

Luki Junior

Гостин
Абе ево, почна сам себе да се цитираш, сам со себе да си дискутираш.... :pos::pos::pos:
Да не ви турат нешто у јадејнето там низ Авганистан? :D:D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А бе си прошетал да видиш што гуми се трошат,и сиромаштијата што вози.Не ми мафтај со тоа тестовите пред очи,туку излези сред село и загледај на колите кој што гума вози,па ке ти стане јасно до каде е МК во тој поглед.Кој ненормален на кола која не вреди ни 2000евра ке стави гума од 150евра,бе?Погледај барем кај мене у населба 80% од малите кофтиња за низ град носат или Тигар или Сава.ретко може да се види добра гума на мало ауто.Зборуваме за економска класа на коли.За поголемите ламји друга приказна е.

Нормално никој нема да стави Тигар на БМВ или АУДИ.За тие возила се знае што гума оди.А тие тестови кои си ги читал не се мерило за гума.Реалните услови и искуството кажуваат дали е ок или не.
Мене ми е важна мојата сигурност, како и сигурноста на луѓето околу мене кога возам.
Тигар не е ниту толку ефтина гума како што ти си мислиш. Летниот модел H во Олимпико чини 3429. ден.
За истата цена, односно малку повисока ги имам BFGoodrich gGrid кој е споменав 3500 ден. и Uniroyal Rainexpert кој чини 3665 ден..
Истите тие гуми се во средната премиум класа и најверојатно се многу подобри од фамозниот Тигар кој никогаш не излегол на тестови.
Во мојот прв пост посочив модели на гуми кои идат во предвид да ги купам, ме интересираше повеќе искуството на некој што ги возел посочените модели.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Мене ми е важна мојата сигурност, како и сигурноста на луѓето околу мене кога возам.
Тигар не е ниту толку ефтина гума како што ти си мислиш. Летниот модел H во Олимпико чини 3429. ден.
За истата цена, односно малку повисока ги имам BFGoodrich gGrid кој е споменав 3500 ден. и Uniroyal Rainexpert кој чини 3665 ден..
Истите тие гуми се во средната премиум класа и најверојатно се многу подобри од фамозниот Тигар кој никогаш не излегол на тестови.
Во мојот прв пост посочив модели на гуми кои идат во предвид да ги купам, ме интересираше повеќе искуството на некој што ги возел посочените модели.
А за што возило се работи?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Е тука веке имаш добар избор на гуми.На ланцерот имам 185/60 R 16 DUNLOP SP6....Не е лоша како гума,само малку е бучна на поголеми брзини.Имам возено GOOD YEAR NTSC Series која бројка беше заборавив,добра гума скапичка малку ама е ок.Мишелин се о.к имам пријател кој е задоволен од нив,вози многу и почесто ги менува,така да од нив е задоволен.Ако ти се за погоелма км на годишно ниво тука нема штедење на пари....Е сега ако си во можност во Грција да тркнеш таму имаат попусти на постарите модели можеш за помали пари да земеш добри гуми.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom