Највисока вредност во животот

Која е највисоката вредност во животот?

  • Богатство

    Гласови: 2 0,7%
  • Среќа

    Гласови: 70 25,7%
  • Успех

    Гласови: 13 4,8%
  • Мудрост

    Гласови: 35 12,9%
  • Спокој

    Гласови: 33 12,1%
  • Љубов

    Гласови: 56 20,6%
  • Моќ

    Гласови: 6 2,2%
  • Слобода

    Гласови: 33 12,1%
  • Слава

    Гласови: 6 2,2%
  • Пријателство

    Гласови: 18 6,6%

  • Вкупно гласачи
    272
С

Сатори

Гостин
Хммм...

Mozebi zoshto 'ljubovta'(vo site nejzini oblici) e edna od retkite koja ja zadrzala svojata 'cena', i pokraj site opshtestveno-socijalni promeni?
За тоа е неопходно да се разглоби љубовта сама по себе, зошто да се љуби некого не е само емоција, тоа ти е и одлука и суд и ветување.

Иако денес е етикетирана, има поставена цена, сепак во некои нејзини форми останала чиста, како љубовта на мајката кон своето дете или кога жента навистина љуби маж и обратно.
Битна е затоа што без љубов нема прогрес, дали ќе биде кон работата, кон семејството, кон општеството, кон успехот и достигнувањето.

Љубовта го менува изгледот, но факт е дека опстојува.:smir:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Izvini, ne ja razbrav poentata na tvojot post? Kako takva, ljubovta, ne e razdelena vo anketata. Zatoa i predpostaviv deka koga ke diskutirame za nea ke ja gledame ednostavno kako chuvstvo.
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
i bi dodala use edna vrednost ZDRAVJE.bez nego nemozime da imame nisto:toe:
 
С

Сатори

Гостин
...

Izvini, ne ja razbrav poentata na tvojot post? Kako takva, ljubovta, ne e razdelena vo anketata. Zatoa i predpostaviv deka koga ke diskutirame za nea ke ja gledame ednostavno kako chuvstvo.
Љубовта ја има во анкетата и не е поставена само како емоција!Нагласувам!

Инаку секоја анкета може да има само 10 опции, здравјето мислам дека се подразбира за да можат да се бараат останатите.:smir:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
125
Поени од реакции
0
СРЕЌАТА! Ако немаш среќа-немаш ништо. Среќата со пари не се купува
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Гласав за спокој
Такуѓере.

Спокој со себе, со пријателите и со комшиите. Мир во светот, разбирање меѓу партнерите, тивко соседство, паметни политичари. Спокој.

Се` би дал да можам сега, пред 2 часа и утре наутро да се чувствувам како да сум испил два дијазепами. Мирно и усогласено со тишината... Каде ли отиде мирот? Хм, можеби заврши со завршувањето на Рајот.
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Sloboda...najvazno e covek da bide sloboden i lubovta i prijatelstavat i se ostnatao ke dojdat sami po sebe.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Никако не би можела да ги одвојам,но мислам дека многу од денешните најзнаќајни и најпоседувани животни вредности се испуштени во погорната листа. Толкава штета е за човештвото што не може да се усогласи со законите на природата,и да му даде мир на своето срце израмнувајќи ги своите страсти.
Сепак,од погоре понудените како основна и најзначајна ќе ја истакнам љубовта,зашто светот настанал токму од голема љубов,сите ние сме плод на љубовта која ги обединува човековите души и им ги дава сите други гореспоменати вредности.Едиствено треба да знаеме вистнски да ја цениме!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Да сакаш и да бидеш сакан...

Да бидеш умерен,бидејќи мерата е она што никогаш нема да ти создаде болка...:pipi:
 

Narkos

...::enter my mind::...
Член од
12 април 2007
Мислења
677
Поени од реакции
5
највисока вредност....според мене треба да се повеќе од една
од најрана возраст се стекнуваме со пријателство, и со оние вистинските другари остануваме цел живот. тие се со нас, во добро и лошо, ако си среќен се смееш со нив, ако си тажен и тие плачат со тебе. ако си сам, тогаш си ништо, немаш потпора и поддршка во убавите и рамо за плачење во лошите моменти.
но според други (професорите во економско така ме учат) за да опстанеш потребно е да си сам, независен, и пријателите и блиските само ќе те кочат во патот да си ја најдеш среќата, моќта и славата по која ќе те запамтат после смртта.
до негде се согласувам, но сепак, ако ти се вистински пријатели, тие ќе направат се за да успееш.
покасно ќе си најдеш љубов, а со тоа и среќа, и се ти е совршено...но не трае тоа чувство многу долго. тежнееш по успех, ако го постигнеш ќе добиеш моќ и слава, но може да ги жртвуваш пријателството и лјубовта во тоа.
па при крајот на животот ќе ја стекнеш мудроста благодарение на животното искуство и само тогаш ќе сватиш кога си се чувствувал најубаво, најисполнето...
негде сум прочитал дека мудрите луѓе посакуваат никогаш да не биле млади....но ако им се исполни таа желба од кај ќе им е таа мудрост ако не од животното искуство?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
i bi dodala use edna vrednost ZDRAVJE.bez nego nemozime da imame nisto:toe:
Ми го зема зборот. Која е поентата на се друго ако не сме здрави? Здравјето треба да ни биде на прво место секогаш. Се друго си доаѓа, и среќа, и пријатели, и љубов...На второ место би ја ставила среќата. Понекогаш и да не сме слободни, и да немаме спокој, ако во себе чувствуваме дека сме среќни, дека сме задоволни, ако одржиме позитивно мислење, тоа е најважно.
 

латас

паметен глупак
Член од
5 август 2007
Мислења
128
Поени од реакции
0
хах... би рекол дека сакам да ги искомбинирам сите овие работи во животот... иако тоа не е могуче... али гласав за мудрост, со неа ќе си дојде све...
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
kako mozis da se odlufcis na edno od ovi istaknative ?Ovie sive se kako priroden lanec na materijata...site zavisat edno od drugo
 

Black LiLy

Her Majesty, My Queen, HIP-HOP
Член од
5 ноември 2007
Мислења
109
Поени од реакции
3
МУДРОСТ.
Ако поседуваш мудрост, ќе го разбереш светот на свој начин.
Ако го разбереш светот на свој начин, ќе можеш да ги определиш своите вредности и стремежи.
Доколку ги спознаеш истите, ќе знаеш по кој пат да одиш и што да очекуваш од себеси. Тогаш, ќе знаеш да ја препознаеш среќата и да ја зачуваш како СОСТОЈБА НА УМОТ, не како момент...
Ако имаш душевен мир, ќе бидеш во спокој со светот.
Ако си во спокој со светот, твоето срце ќе биде полно со љубов.
Ако љубиш, ќе те љубат.
Го поседуваш најскапоценото богатство на светот.
Имаш моќ над себеси.
Затоа гласав за МУДРОСТ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom