Наше Маало

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Денеска случајно се присетив што сум гледал како мал..
Одма на ум ми паднаа: Бушавата Азбука, Наше Маало, Мечето Ушко :P, Големи и Мали , Дигимон итн..
Сигурно и вие кога сте биле мали дечишта одвај сте чекале да почне Наше Маало..
Една од оние серии за деца која тогаш учеше на толеранција меѓу сите заедници кој живеат во Република Македонија и сите религии. Деца од различно етничко потекло и религија кој ги претопија малите разлики меѓу нив и формираа прекрасно другарство..​
Додека пак денес малишани што уште "носат пелени", се занесуваат со серии од тип на Долина на Волците (и ми иде сите да им мавнам по еден шамар)...​
Ај да не го дрвам многу дали се сеќавате на се ова? :)
 
B

BrunoFresh

Гостин
Наше Маало ми беше најинтересната и најмногу ја сакав да ја гледам. Не пропуштив епизода па дури и цедина имам од сите песни , и незнам што уште не. И ден денес ги чувам, али нз кај се зафрлени.

Важно најинтересна ми беше од сите,и баш онака поучни работи за тие години :))
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Ја репризираат у сабота после Петко, и децава мој со душа чекаат да ја гледаат, убава серија како и да е боље тоа него турски хард кор традиционални љубани и етц етц ....
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Наше маало мислам дека почна да се снима после војната во 2001 со цел на младите да им се истисне омразата и предрасудите кон другите и со тоа да им се покаже дека можат да другаруваат едни со други.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Bev na nekolku snimanja ko mala zatoa sto edna rodnina moja bese vo lekarskiot tim :) Mnogu prijatni deca i sekogas nasmeani, Ice momentalno e student na FDU.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Ја обожавав... и не само Наше Маало..
Во светот на бајките,Дајте музика,веселите грашковци,тетка биберче, були були...


ах ме фана носталгија.. :confused:
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
^ Ице е стенд-ап “комичарот“? :)
Ок изгледаше типот, али негде ја заборавил смислата за хумор.
Ако е тој тој Ице...
Он топик:
@Hip.Hop_MKD
Ти чим ги ставаш у ист кош Дигимон и Мечето Ушко, тоа само една работа кажува...
Дека си растел у времето на Дигимон, а за Мечето Ушко ти кажувале по дома (твоите, брат/сестра) и викаш ај ќе го спомнам, иако си глеал епизода ипол и тоа на youtube :pos:

Наше Маало у принцип беше серија за да се намали целата тензија у државава со тогашната ситуација. Да се покаже дека луѓето без разлика на националноста и верата се добри, и можат да живеат заедно во слога. Единственото нешто што ги разликува се традициите....

“Драпај си меот“ со други зборови... Телевизорот да збори, ма немој :) :) :)
Америчка работа, класика... И целата серија под нивно покровителство ќе да беше...

Нинџа желки глеав јас ко мал, дајте музика исто, пулсирања, ѕвон (секој четврток македонски народни приказни - тоа беше доживљај), нормални цртани филмови, не ова јапанскиве сра*а
...што друго се гледаше у раните 90ти? ај потсетете... :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
@Hip.Hop_MKD
Ти чим ги ставаш у ист кош Дигимон и Мечето Ушко, тоа само една работа кажува...
Дека си растел у времето на Дигимон, а за Мечето Ушко ти кажувале по дома (твоите, брат/сестра) и викаш ај ќе го спомнам, иако си глеал епизода ипол и тоа на youtube :pos:

Наше Маало у принцип беше серија за да се намали целата тензија у државава со тогашната ситуација. Да се покаже дека луѓето без разлика на националноста и верата се добри, и можат да живеат заедно во слога. Единственото нешто што ги разликува се традициите....

“Драпај си меот“ со други зборови... Телевизорот да збори, ма немој :) :) :)
Америчка работа, класика... И целата серија под нивно покровителство ќе да беше...

Нинџа желки глеав јас ко мал, дајте музика исто, пулсирања, ѕвон (секој четврток македонски народни приказни - тоа беше доживљај), нормални цртани филмови, не ова јапанскиве сра*а
...што друго се гледаше у раните 90ти? ај потсетете... :)
МРТВ цело време истата програма ја вртеше секоја година, нема шанси некој да пропуштил тоа Мешето Ушко. :D
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
А зимско-рекреативна програма?! :D
-Се плашите ли од темнината?
И стандард Четврток Македонски народни приказни а во недела во 20часот - Др. Глобил!

Доволно! (y)

П.С
Офтопик: Принц оф персиа 1 на 386ка кога ќе ти дадат од дома да седнеш на ПЦ ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom