Начини за заработка за тинејџер?

Член од
27 април 2006
Мислења
108
Поени од реакции
2
kakvi se nacini ima za eden teenager da zaraboti?
bidejki jas sakam da rabotam i da zimam pari
ne da gi cicam mojte
Pa ajde cekam predlozi
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Искрено и јас тоа размислувам/в.
Не знам како освен да работиш во кафич/интернет кафе/...
А за тоа најчесто треба да имаш другари ова она...и така...така што не знам
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Уф леле, мој совет-многу тешко, да не речам нема начин.
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Сигурно нема да најдеш никаде работа доколку не си проактивен самиот. Искочи надвор, наместо да се снебиваш по улици помини низ дуќаните, трговските центри, и ќе видиш дека макар ке најдеш 5-6 дуќани кај што им е потребен работник. Купи огласник и јави се на нешто што те интересира, или уште подобро, на нешто што мислиш дека би можел да одговориш. Ако имаш 50-60кг сигурно нема ни да те земат за некаква си физичка работа.
Какви ти се интересите?
Сакаш музика? Прошетај по цд-шоповите, распрашај се. Денес има миљон радија по Македонија (не знам од кај си), и секогаш им се потребни кадри.
Сакаш филмови? Тргни по двд-теките, и понуди ги своите услуги.
Обожаваш коли? Авто-перални милијарда! Авто сервиси милијарда! Нема срам коа треба да се печали некој денар!
Мислиш дека може да те биде во "travel" бизнисот? Пробај по Туристичките агенции, секогаш им треба млади снаги за било каква работа. Не мора да значи работа на "терминал", но доколку те бива ке заработиш некој денар па ке си уплатиш IATA курс со тек на време.
Кажи му на татко ти дека имаш желба да работиш. Во комуникација со него ке дознаеш и за некој си негов близок пријател што да ти бил некој си менаџер или супервизор у Лукоил (пример давам), па ке се запослиш на некоја нова пумпа што ке отворат.
Имаш безброј комбинации, но повторувам дека со седење дома можеш само жуљеви на гз да добиеш, ништо поише!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Gravity Grave напиша:
Купи огласник и јави се на нешто што те интересира, или уште подобро, на нешто што мислиш дека би можел да одговориш
Само што 80% од огласите се наменети за девојки, од кои 50% се за некоја мистериозна работа, која на крај ќе испадне дека е за еротска "масерка"... Другата половина е за шанкерки, шивачки и за работа на хот-лајн. Тие (отприлика) 20% огласи во кои се бара машко се за келнери, пиц-мајстори и скараџии. Нормално, ќе улета и некоја понуда за работа на брод или берење маслинки во Грција.

Така да, занемари го Огласникот.

Распрашај се по другари, пријатели, твоите родители и роднини. Во Македонија само со непотизам ќе најдеш колку-толку прикладна работа, тоа е факт. Во зависност од твоите знаења, работливост и умствена способност - сигурно ќе најдеш добра тинејџерска работа. :wink:
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Се согласувам и со Gravity_Grave и со Acid. Па треба малку да го мрднеш газот, ама за некоја работа кадешто треба струка не би рекол дека ќе најдеш, доколку мислиш дека можеш.
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Acid напиша:
Така да, занемари го Огласникот.
Поентата стои дека се бараат повеќе жени по огласите за услуги од "егзотичен" карактер, но понекогаш ке се најде и заталкан оглас за работа во кафич, цд-тека, играчница, интернет клуб и сл.
Бидејќи на момчево му треба "kick start", мислам дека упорноста може да му се исплати :wink:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Друг проблем со Огласникот е што најчесто е за Скопје.
И секогаш се почнува со
Се бара девојЧЕ за работа...
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Треба да знаеш некои од „газдите„ на некои кафичи за да те бутнат за да работиш таму, ја летоска трчав по сите кафичи демек работа нешто и го добивав одговорот „еј дечко да дојдеше вчера или завчера немаше да има проблем ама најдовме дечки извини„ нешто у тој стил. А кога се бара пица мајстор бараат и искуство. Можеш да работиш и како молер бараат и такви луѓе, само многу малце пари се у прашање, а сигурно ти нејќеш да работиш зашто немаш некои обврски него зашто ти се важни парите
 
Член од
27 април 2006
Мислења
108
Поени од реакции
2
drugari i drugarki sekako deka znam deka ne treba doma da sedam
i toa so sigurnost ne go praam ama pak e teshko

......
BTW tockest vrati si go predhodniot avatar so cigarata bolje ti Beshe
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Anonimen напиша:
drugari i drugarki sekako deka znam deka ne treba doma da sedam
i toa so sigurnost ne go praam ama pak e teshko

......
BTW tockest vrati si go predhodniot avatar so cigarata bolje ti Beshe
Брат без мотика нема леб.
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
a so stana so tie reklamite so se nosat na grb? ke ima li letovo pak poso toa e top nacin da zarabotis pari ama treba nekoj da te butne kako so prasav, ke gleam letovo da opnam edna takva an grb i setnja po plostad
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
pa daj be brat oglas za zigolo,sigurno ke se najdat nekoi tetki i babici koi ke sakaat da te plesnat,a baska ke ti frlat nekoj denar,hehhhe,em ke naucis nesto em pari,kaj go ima toa!

Pusti oglas :salut:
 
Член од
27 јануари 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
Anonimen напиша:
kakvi se nacini ima za eden teenager da zaraboti?
bidejki jas sakam da rabotam i da zimam pari
ne da gi cicam mojte
Pa ajde cekam predlozi
Оти не пробаш со менаџирање на козметички препарати
слободно пиши ми јас ке те научам

ДОДЕКА ЖЕНИТЕ ГЛЕДААТ ДА СИ КУПАТ НЕКОЈА ШМИНКА и цела работа изгледа досадна ТИ СЛОБОДНО МОЖЕШ ПАМЕТНО ДАИМ ПОДМЕТНУВАШ да продаваат за тебе

Има една фирма ХЕМЕЛ доста квалитетни производи јас работам за нив и за многу брзо време станав менаџер со солидно платиче

А да не ти спомнам дека сега има како награда КОЛА
мислам дека беше А класа

поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom