Наука

Член од
28 јуни 2006
Мислења
29
Поени од реакции
0
DAJTE MALKU OPUSTENO STO MKISLITE ZA TOA KAKO NAPREDUVA COVESTVOTO I KADE MU E IDNINATA (ZAGLAVENI SME NA OVA ZRNO PESOK VO UNIVERZUMOT ILI KE STIGNEME DO DRUGA PLAZA)


Забелешка од модераторот: Гледаме и со мали букви, не мора цел пост со големи да го пишуваш.
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
prasanjeto e: dali naukata ja ubi religijata? ili
dali religijata ja ubi naukata?
So ne gluposti ima, koi so demek ja pobivaat naukata, a se povrzani so religija.. da pocnime so sozdavanjeto na univerzumot..da prodolzime so sozdavanjeto na lugeto i taka da prodolzime vo bezbroj primeri vo koi religijata ja pobiva naukata..a lugeto kako stado ovci go primaat ona so e polesno za skopcvanje, so znaci ja primaat religijata kako vistina..
mal brojot e na onie koi ja znaat vistinskata vistina, bidejki laznata vistina go vladej svetot nazalost:lud:!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Termos напиша:
prasanjeto e: dali naukata ja ubi religijata? ili
dali religijata ja ubi naukata?
So ne gluposti ima, koi so demek ja pobivaat naukata, a se povrzani so religija.. da pocnime so sozdavanjeto na univerzumot..da prodolzime so sozdavanjeto na lugeto i taka da prodolzime vo bezbroj primeri vo koi religijata ja pobiva naukata..a lugeto kako stado ovci go primaat ona so e polesno za skopcvanje, so znaci ja primaat religijata kako vistina..
mal brojot e na onie koi ja znaat vistinskata vistina, bidejki laznata vistina go vladej svetot nazalost:lud:!
Дефинитвно војна на два фронта... на првиот води Науката, на вториот религијата... едниот е на запад, другиот на исток.
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
Premesti vo minato vreme.. VODESHE ama ne poke..Zosto? Eve zosto.. dovolno e da se pogledni niz denesnite bullshit "bestseleri". Postojat sho ne kakvi sekti, sho lazat ogromni masi na luge, posebno vo USA kaj sho najgolemiot broj luge se GLUPI. A posle to i nas, zemjite vo tranzicija ne ubeduvaat da ja prifatime taa nivna ideologija so otvaranja ne nivni pretstavnista kaj nas. Na pr onaj Habardoviot centar sho e or sth(nesto i so scientologija meshat), a dodusha i bestselerite se dobro oruzje..
Naukata na zapad bavno, no sigurno ja gubi taa bitka..
A nie, tranzicionite zemji, i onie na istok sme onaa dvizecka sila za idninata, zatoa i tie sekti i religii tolku ne napadnale. Ama nazalost, nasite intelektualci ne prevzemaat nisto vo vrska so toa i onaka ramnodushni se dali lugeto na pr ke vervat deka planetite imaat vlijanie vrz niv, i ako imaat nesto neuspeh dzevzdite ke mu bidat krivi. Mora da priznaeme deka ima luge koi se vo stadoto ovci, i luge koi se odvojuvaat od taa masa. E sega tie "crnite ovci" treba neshto da napravat za taa situacija da se smeni i site da stanat svesni za toa deka na pr nasha vina e seto toa sho ni se sluchva, deka dzvezdite ne vlijaat vrz nas na takov nacin, deka nie samo sho mozime sega zasega da napravime e da gi nabljuduvame i ispituvame i sl..
Pa, valjda ke ni dojdi nekoj pameten minister za obrazovanie i nauka i toa da go sredi barem od obrazovanieto..decata da ne vervat vo takvi sranja. Na pr da mozi da izbiraat decata da ucat na pr Kosmologija, ili fiziologija, ili Antropologija, bilo sho, neshto sho e interesno i sho e nauka.. iako isto taka ima i domashnoto vospitanie vlijanie, sepak, chim e zadolzitelno ke mora nesto vo glata da vlezi..Aj dosta beshe fantaziranje..
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Инвестирањето во науката и стражувањата значи инвестирање во појака економија и подобро стопанство, ама нашиве се или слепи или глупи па не го гледаат тоа. Што мислите зошто Америка е најаката стопанска сила на светот, многу едноставно, многу инвестира во во истражување, само и европејциве уште не ја научија таа лекција толку добро.
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Што збориш бе џабе. Ете погоре ти кажале, Американците се глупи.
Што повеќе!
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
Bacillus gagous напиша:
Инвестирањето во науката и стражувањата значи инвестирање во појака економија и подобро стопанство, ама нашиве се или слепи или глупи па не го гледаат тоа. Што мислите зошто Америка е најаката стопанска сила на светот, многу едноставно, многу инвестира во во истражување, само и европејциве уште не ја научија таа лекција толку добро.
Epa bash radi to sho se najgolema stopanska sila gi kupija ili pak indirektno gi piknaa najdobrite naucnici kaj niv
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Termos напиша:
Premesti vo minato vreme.. VODESHE ama ne poke..Zosto? Eve zosto.. dovolno e da se pogledni niz denesnite bullshit "bestseleri". Postojat sho ne kakvi sekti, sho lazat ogromni masi na luge, posebno vo USA kaj sho najgolemiot broj luge se GLUPI. A posle to i nas, zemjite vo tranzicija ne ubeduvaat da ja prifatime taa nivna ideologija so otvaranja ne nivni pretstavnista kaj nas. Na pr onaj Habardoviot centar sho e or sth(nesto i so scientologija meshat), a dodusha i bestselerite se dobro oruzje..
Naukata na zapad bavno, no sigurno ja gubi taa bitka..
A nie, tranzicionite zemji, i onie na istok sme onaa dvizecka sila za idninata, zatoa i tie sekti i religii tolku ne napadnale. Ama nazalost, nasite intelektualci ne prevzemaat nisto vo vrska so toa i onaka ramnodushni se dali lugeto na pr ke vervat deka planetite imaat vlijanie vrz niv, i ako imaat nesto neuspeh dzevzdite ke mu bidat krivi. Mora da priznaeme deka ima luge koi se vo stadoto ovci, i luge koi se odvojuvaat od taa masa. E sega tie "crnite ovci" treba neshto da napravat za taa situacija da se smeni i site da stanat svesni za toa deka na pr nasha vina e seto toa sho ni se sluchva, deka dzvezdite ne vlijaat vrz nas na takov nacin, deka nie samo sho mozime sega zasega da napravime e da gi nabljuduvame i ispituvame i sl..
Pa, valjda ke ni dojdi nekoj pameten minister za obrazovanie i nauka i toa da go sredi barem od obrazovanieto..decata da ne vervat vo takvi sranja. Na pr da mozi da izbiraat decata da ucat na pr Kosmologija, ili fiziologija, ili Antropologija, bilo sho, neshto sho e interesno i sho e nauka.. iako isto taka ima i domashnoto vospitanie vlijanie, sepak, chim e zadolzitelno ke mora nesto vo glata da vlezi..Aj dosta beshe fantaziranje..
Не се сложувам, сите тие секти се сега во мода. Ништо повеќе од модерен век. Ќе помине тоа. И денес религијата е актуелна на исток, преку исламот (мислам на блискиот исток кај што се тепаат не на Јапонија) каде луѓето се контролираат преку неа многу лесно. Во Америка самиот факт што мора да платиш за да имаш војска кажува за различноста во светот. Исто и за Европа. Сите се католици по навика или протестанти, или не знам што. Ова со саентологијата е чиста мода. Том круз прифатил бе... абе тие мајката ке си ја продаат за пари, религија ќе тераат. Не се сложувам, не.
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
Pa bash modata e taa sho tera da se pobegni od naukata i nekoi bezvezni veruvanja da mu go trujat mozokot..iako bilo pominalo, sepak ostava nekakva traga zad sebe..i ona so kabalata i bilo sho, to ima vlijanie, ene madona e kabalist i odma uste eden kup luge se popalija po to.. poznatite faci mu e reklama, nacin na koj mozat da privlecat mn poveke luge..ccc naukata do religija ja svedovme..
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Termos, Паралелно со кабалата се движат и истражувањата на НАСА... какви се не. Мадона утре ќе биде муслиман(мусливоман :pos2: ) ако веќе не беше тоа, а НАСА сеуште ќе истражува. Во исто време, во Ирак се прават уште џамии, се купува старо руско оружје и се палат луѓето на џихад. кој е порелигиозен а кој се грижи за науката кажи ти еве ја ќе ќутам.
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
Jbg, vo SAD imat razvieni naucni institucii koi rabotat kako sho rece i samiot paralelno so Hollywood sranja i so nemat vrska eden so drug..ama kolku procenti od tie vo nasa se amerikanci? se e to uvoz od ne-sad zemjite.
A vo sad i bilo kade na zapad ne se pravat novi sekti? Isto ti se faka..
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Termos напиша:
Jbg, vo SAD imat razvieni naucni institucii koi rabotat kako sho rece i samiot paralelno so Hollywood sranja i so nemat vrska eden so drug..ama kolku procenti od tie vo nasa se amerikanci? se e to uvoz od ne-sad zemjite.
A vo sad i bilo kade na zapad ne se pravat novi sekti? Isto ti se faka..
Епа сега треба прво да расчистиме дали Запад е територија или жива материја, то ест луѓе... Ја мислам дека е територија. САД има пари, може да плати. За мене запад исток е страна на свет, не потекло на научник...
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
A na bliski istok sheicite ne mozat da platat?Drugi mu gi zemaat parite(guess who)..
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Термос, па тоа што го кажа оди во мој прилог. На запад е науката. На исток кај шеиците е религијата.
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
Zborame i za idninata megu drugoto..ne mozi samo sad da bidi centar svijeta, sigurno ke ni se zdosadi pa seto toa ke se prefrli na druga strana na svetot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom