Нарекувајте го исламот "ислам"

Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
исус е божји син зачнат преку светиот дух во утробата на дева марија ( дека бог не водеше љубов со дева марија а дева- девствена-девица )

позз
a sto go pravi toa spored vasata doktrina isus da e bozji sin , deka e zacnat vo utrobata na deva marija na cudesen nacin., stoe tolku cudno isusovoto raganje bes tatko, ako odime spored ova terminologija ke uvidime deka isus ne bil prviot bozji sin tuku adam, i adam e sin bozji zacnat preku svetiod duh ,ako imame pricina, da veruvame deka isus e bog , togas poprvo bi trebalo nie da veruvame deka adam e bog i sin bozji , ane isus , od pricina sto adamovoto sozdavanje e mnogu potesko i pocudno otkolku isusvoto raganje.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.595
Поени од реакции
82.283
a sto go pravi toa spored vasata doktrina isus da e bozji sin , deka e zacnat vo utrobata na deva marija na cudesen nacin., stoe tolku cudno isusovoto raganje bes tatko, ako odime spored ova terminologija ke uvidime deka isus ne bil prviot bozji sin tuku adam, i adam e sin bozji zacnat preku svetiod duh ,ako imame pricina, da veruvame deka isus e bog , togas poprvo bi trebalo nie da veruvame deka adam e bog i sin bozji , ane isus , od pricina sto adamovoto sozdavanje e mnogu potesko i pocudno otkolku isusvoto raganje.
Кој почудно се родил тој е Бог?
:pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.595
Поени од реакции
82.283
pa vasata hristijanska doktrina toa go zboruva , toa e edna od pricinite sto vie veruvate vo isus deka e bozji sin ili spored nekoi bog zatoa sto isus e roden bez tatko,sto go pravi toa spored vasata doktrina isus da e bozji sin?
Многу сте интерсени.
Прво без трунка човечност, браните убијци на деца, палачи на цркви, после ми доаѓате тука и ми кажувате како мојата вера е ваква или онаква.
Кој сака бре со вас да дискутира?
Можеби овие другите имаат розови очила и забораваат лани за Велигден што беше, што се случува секојдневно, али ја не.
Ти АлКаедо, што ти се дига курот за секое убиено каурче, мене ќе ми кажеш како и зашто ние Христијаните го сметаме Исус за Бог?
Стварно?
 
W

Werther

Гостин
pa vasata hristijanska doktrina toa go zboruva , toa e edna od pricinite sto vie veruvate vo isus deka e bozji sin ili spored nekoi bog zatoa sto isus e roden bez tatko,sto go pravi toa spored vasata doktrina isus da e bozji sin?
Види сега јас да ти објаснам и за Исус,а и за тој вашиот.Исус е божји син,никаде не е претставен како Бог,тој е синот божји.Како стварно бил зачнат е друга приказна.Но како и да е Исус не бил педофил,ограбувач,лажго,масовен убиец.
Исус бил еким т.е лечел луѓе.Ништо повеќе.



Додека вашиот Мухамед бил педофил,ограбувач,лажго,масовен убиец.
Вие Мухамед го сметате за чесен човек со висок морал.


Кога јас како атеист ќе ги согледам овие работи и ќе направам компарација,вие муслиманите сте едни обични варвари,кои веруваат дека Алах ја исекол со сабја месечината и потоа ја залепил со нео-стик.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
jas mislam deka potpisov tvoj kazuva mnogu za vakvite samonareceni muslimani
Секта е тип на луѓе кои се заспани , и одат по планетата земја со отворени очи...и многу сакаат да пропагираат
za zal ne moze da se vidat vistinskite poradi vakvite sekti
 
W

Werther

Гостин
jas mislam deka potpisov tvoj kazuva mnogu za vakvite samonareceni muslimani
Секта е тип на луѓе кои се заспани , и одат по планетата земја со отворени очи...и многу сакаат да пропагираат
za zal ne moze da se vidat vistinskite poradi vakvite sekti
Не.Потписот мој е пародија на паметот на Ѓурџиеф.

Неможе секта да биде тип на луѓе.
 
W

Werther

Гостин
а што може
тип на животињи? ;)
Можеш да кажеш каков тип на луѓе се секташите,а не секта е тип на луѓе.

За секта има друга дефиниција.Ај полека ќе ја научиш,ама не ги дружи христијаните многу на форумов ќе те излажат тие,поготово не Ѓурџиеф.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Секта (лат. secta и лат. sequi и под утицајем лат. secare) је издвојена или затворена група људи која чврсто следи своја начела.
--- надополнето: 3 февруари 2013 во 20:00 ---
јеховиниве сведоци спаѓаат во овие или не?
 
W

Werther

Гостин
Секта (лат. secta и лат. sequi и под утицајем лат. secare) је издвојена или затворена група људи која чврсто следи своја начела.
--- надополнето: 3 февруари 2013 во 20:00 ---
јеховиниве сведоци спаѓаат во овие или не?
Спаѓаат.

Секти се сите деноминации кои произлегуваат од официјалните религии.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Спаѓаат.

Секти се сите деноминации кои произлегуваат од официјалните религии.
Религијска деноминација (или просто деноминација) је подгрупа унутар неке религије, која делује под заједничким именом, традицијом и идентитетом.

Израз се често користи да опише разне хришћанске деноминације (на пример, православље, римокатолицизам, и многе варијације протестантизма или ресторационизма). Такође се користи да опише четири гране јудаизма (ортодоксни, конзервативни, реформски и реконструистички), и (ређе, али такође исправно) за описивање две главне гране ислама (сунитски и шиитски).
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Ти АлКаедо, што ти се дига курот за секое убиено каурче, мене ќе ми кажеш како и зашто ние Христијаните го сметаме Исус за Бог?
Стварно?
eh koga bi naucil kako da se ponasas , koj ne si go cuva jazikot i postojano drdori nepotrebi raboti , ne si ja razbira ni sopstvenata vera , jas nisto ne kazuvam , tuku prasav ,sto go pravi toa spored vasata doktrina isus da e bozji sin? stoe tolku cudno isusovoto raganje bes tatko,?a i ne te prasav tebe , nemora da diskutiras so mene , a za toa sto se sluci so ubistvoto , neznam kolku pati da ti kazam ali tvojata glava ne moze da nosi , jas edno zboruvam ti drugo kazuvas, i na kraj pak istoto ,
--- надополнето: 3 февруари 2013 во 20:47 ---
Кога јас како атеист ќе ги согледам овие работи и ќе направам компарација,вие муслиманите сте едни обични варвари,кои веруваат дека Алах ја исекол со сабја месечината и потоа ја залепил со нео-стик.
nikoj ne postavi prasanje na ateist kako tebe pa da ti odgovoris za hristijanstvo.a vaKVO drdoranje zboruvanje na prazno ima od pad nad pat ne si ni prv ni posleden, mozes da si prodolzis so tvote komparacii .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom