Надворешни односи на Македонија

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ако некој не бил роден или намерно заборавил како е да си непризнаен, изолиран, без дипломатски односи и без статус на држава, Палестина и Курдистан на Балканот, па продава глупости...дали му е толку тешко да сфати дека самостојна држава Македонија не постоеше, а можеше никогаш и да не постои (за некои да си играат држава, некој друг требаше да ја создаде)
од 1993
http://www.nytimes.com/1993/04/08/world/un-compromise-lets-macedonia-be-a-member.html
U.N. Compromise Lets Macedonia Be a Member
By PAUL LEWIS,
Published: April 8, 1993
UNITED NATIONS, April 7—
The Security Council today approved United Nations membership for another former Yugoslav republic after a clumsy-looking compromise ended a controversy with Greece over its admission and injected a little more stability into the Balkan region.

The Council agreed to admit Macedonia under the provisional name of "the Former Yugoslav Republic of Macedonia." It has been admitted to the World Bank and the International Monetary Fund with that name.

But the compromise also makes Macedonia the first United Nations member to be banned from flying its national flag in front of the headquarters building in New York or at any other United Nations site.

At the same time the Council gave its backing to the two Balkan mediators, Lord Owen and his new colleague, Thorvald Stoltenberg, the former Norwegian Foreign Minister, who have undertaken to try to resolve Greece's quarrel with Macedonia over its name and flag as well as over parts of its Constitution, all of which Athens sees as implying that the Government in Skopje harbors a claim to the northeastern Greek province of Macedonia.

The unanimous Council vote today prepares the way for the General Assembly to complete Macedonia's admission on Thursday. This in turn will open the door for most of the rest of the world, including the United States and the 12 European Community countries, to extend diplomatic recognition, more than a year after Macedonia declared its independence.

United Nations membership and recognition by the rest of the world, diplomats here hope, will provide an extra measure of protection and stability for this tiny, impoverished, landlocked nation of two million ethnically divided inhabitants, reducing the risk that the civil wars in Bosnia and Croatia will spill into the rest of the Balkans.

That risk remains real, however. About a third of Macedonians are of Muslim Albanian extraction. They are sympathetic to any attempt by the Albanian majority in the neighboring Yugoslav province of Kosovo to create a Greater Albania.

The other two-thirds of Macedonians are of Bulgarian origin, and while Bulgaria recognizes Macedonia as an independent state, it refuses to recognize its people as a separate nation. The Greeks' Fears

Despite the strong political case for admitting Macedonia to the United Nations quickly, Greece blocked its membership for more than a year on the ground that Skopje has territorial claims on Greek Macedonia.

And by playing skillfully on the European Community's commitment to forging a common foreign policy, and on the Bush Administration's fear of upsetting Greek-Americans in an election year, Athens persuaded much of the rest of the world to defer recognition, too.

The compromise does not prevent Macedonia from using that name itself, but requires that the country be called the Former Yugoslav Republic of Macedonia at the United Nations. Similarly, it cannot fly its current national flag at the United Nations because it bears the 16-ray Vergina Sun, which Greece considers the emblem of the ancient Macedonian Greeks and a sign that Skopje still claims Greek Macedonia.
It is now up to Lord Owen and Mr. Stoltenberg to resolve these disputes.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
^^
Ретардирано толкување на ретардиран текст од пропагандистичка колумна од пропагандистички медиум (кој ни во САД, никој што држи до себе, одамна веќе не го разбира озбилно). Колку NYT е озбилен медиум, колку вестите мислењата ги базира на факти, и колку авторот на таа колумна ги разбира работите овде, се гледа по изјавата: „една третина од жителите на Македонија се Албанци, а другите две третини се Бугари“.
Секој нормален Македонец тука требаше да прекине да чита, не па уште и да ја цитира пропагандата како небаре да го дешифрирал Каменот oд Розета.

Но што да очекуваме од дефетист кој Македонија ја нарекува Курдистан на Балканот, и повикува на благодарност кон тие што не прекрстија во БЈРМ?

^
Ова последново, можеби е некаво рационализирање за некое претстојно ново прекрстување?
Пошто нели, требало да на некои да им бидеме благодарни што постоиме, а јбг може и да не постоиме. Подобро ако треба и Централен Балканистан нека не прекрстат „кумовите“, на така мене ми изгледа скриената пораката содржана во дефетизмот наведен погоре.[DOUBLEPOST=1508400237][/DOUBLEPOST]
Палестина и Курдистан на Балканот... (за некои да си играат држава, некој друг требаше да ја создаде)
од 1993
http://www.nytimes.com/1993/04/08/world/un-compromise-lets-macedonia-be-a-member.html
About a third of Macedonians are of Muslim Albanian extraction. They are sympathetic to any attempt by the Albanian majority in the neighboring Yugoslav province of Kosovo to create a Greater Albania.
The other two-thirds of Macedonians are of Bulgarian origin, and while Bulgaria recognizes Macedonia as an independent state, it refuses to recognize its people as a separate nation.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
^^
Ретардирано толкување на ретардиран текст [/DOUBLEPOST]
Ванлок, спамер, го тупи ко по обичај.Ние немавме независна држава. Немавме потврдени граници, а посебно со србите до крај на 90тите. Ако немаш поим како беше тогаш состојбата со меѓународното признавање, ресурсите, фискалниот и финансиски систем, пред се колку пушки беа уперени низ Аеродром, како не збираа ноќно време да не носат Хрватска и Босна, со можност војна да се случи и во Македонија...не знам што се мешаш у секоја манџа.
За ти сега да се заебаваш и твојот лидер да може да лапа, некој сево ова требаше како така да го скоцка во една каква таква држава.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Гледаш, тука всушност е проблемот... Таквите како тебе сметаат дека е успех да се направи „каква таква држава“. И тоа дека сегашново лимбо и мачна спора дезинтеграција, е подобра од брза и кратка војна тогаш. Тоа дека наместо како Словенците и Хрватите да се бориме за себе, сме се бореле за Србија. Тука е проблемот.

А инсинуирањата за „ мојот лидер“ да си го задржиш за себе и за таквите како тебе, на кои мислењето ви е ограничено во две димензии на еден бинарен систем, каков е овдешниот двопартиски систем. Се што не е со вас, мора да е „од другата партија“. :cautious:

Никако не е можно некој да размислува со своја глава, мора да се следат агенди и лидери.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Гледаш, тука всушност е проблемот... Таквите како тебе сметаат дека е успех да се направи „каква таква држава“. И тоа дека сегашново лимбо и мачна спора дезинтеграција, е подобра од брза и кратка војна тогаш. Тоа дека наместо како Словенците и Хрватите да се бориме за себе, сме се бореле за Србија. Тука е проблемот.

А инсинуирањата за „ мојот лидер“ да си го задржиш за себе и за таквите како тебе, на кои мислењето ви е ограничено во две димензии на еден бинарен систем, каков е овдешниот двопартиски систем. Се што не е со вас, мора да е „од другата партија“. :cautious:

Никако не е можно некој да размислува со своја глава, мора да се следат агенди и лидери.
Чисто информативно, имаш поим што се случуваше тој период или по обичај од читање весници и кукусознанија, онака, гаталец? Оти вакви "јуначки" муабети ми се дегутантни, ми се гади од такви квазијунаци.
А инсинуирањата за „ мојот лидер“ да си го задржиш за себе и за таквите како тебе,
уау кукузељка. Сега кога губи не е веќе, ок. Како случајно ти се потрефија тезите со курирци за патриотски завери. Ти црпеше мудрост од нив или тие од тебе?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
^^
Еј Дрндарион. Ако е точно она „it takes one, to know onе“... Тогаш ти бе никогаш не би можел да препознаеш некој што размислува со своја глава.


уау кукузељка. Сега кога губи не е веќе, ок. Како случајно ти се потрефија тезите со курирци за патриотски завери. Ти црпеше мудрост од нив или тие од тебе?
Абе Љурц. Тоа што некои партиски портали политички поентираат од некои реални проблеми, не го менува постоењето на тие проблеми. Проблемите постојат, без разлика што некои ги користат за политички поентирања. Но вие би сакале за проблемите да не се зборува кога вашите се на власт. За проблемите е во ред да се зборува само кога тие другите се на власт. Исти сте како одработувачите на тие кои ги заменивте, полоши всушност, пошто вие се повикувавте на повисоки морални вредности.

Инаку ти да имаш две чисти, ќе знаеш точно за што зборуваш пред да обвинуваш и инсинуираш. Ако навистина те интересира, на форумов постојат алатки за пребарување, и можеш да најдеш купишта мои мислења уште пред повеќе години, на кои таквите како тебе простачки се потсмеваа, а каде се обидував да им (ви) укажам на тоа дека не е решението Мурто да го менува за Курто, и пак обратно во недоглед, туку решение може да виде само едно: Да се отераат во ПМ и Курто и Мурто заедно во комплет.

Чисто информативно, имаш поим што се случуваше тој период или по обичај од читање весници и кукусознанија, онака, гаталец? Оти вакви "јуначки" муабети ми се дегутантни, ми се гади од такви квазијунаци.
Шириш туѓа противнационална пропаганда, преку која посредно инсинуираш дека во овде „една третина од жителите на Македонија се Албанци, а другите две третини се Бугари“. Па уште и ме прашуваш дали ЈАС сум имал поим што се случувало овде?

На таквите како тебе изгледа сите родољубиви размислувања ви се „дегутантни“, ви се „гади“ од нив и ви служат само за потсмев. После вие сте биле во ред, а во тие како мене (мнозинството), во нас е проблемот?
Работава „луд јебе збуњенога“, како што велат нашите северни соседи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
абе остај филозофии. Значи реално не знаеш какви беа состојбите во и околу СРМ, не знаеш како изгледаа касарните 89-90.
тоа што некои партиски портали политички поентираат од некои реални проблеми, не го менува постоењето на тие проблеми.
пфф, реални проблеми. Случајно отвараш теми за надворешно финансирани организации од лошиот запад и мигранти истовремено кога се дешава хајка и од дрпне :vozbud:
Шириш туѓа противнационална пропаганда, преку која посредно инсинуираш дека во овде „една третина од жителите на Македонија се Албанци, а другите две третини се Бугари“. Па уште и ме прашуваш дали ЈАС сум имал поим што се случувало овде?
Абе тоа не го менува фактот за проблемите за основно функционирање, прием и признавање на Македонија, налик на Косово сега, за што ти изгледа и не си запознаен. Ако го читаш тој Кукузел и слични персони, кој прескокнува клучни настани, далеку ќе стигнеш. Тоа за што си се фатил ти е информација повеќе за делувањето на одредени држави преку лоби, написи и дописи и опасноста за републиката. Едноставно немавме пропаганда, пари, ништо.
На страна фактот што многу малку ти е познат тој период, ајде не биди како генерал после битка. Кажи, наместо да аплицираме под референца, што мислиш што требаше да направи СР Македонија?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
пфф, реални проблеми. Случајно отвараш теми за надворешно финансирани организации од лошиот запад и мигранти истовремено кога се дешава хајка и од дрпне :vozbud:
Што всушност кажуваш, дека проблем кој реално се случува во реално време, треба да го игнорирам затоа посочувањето внимание на тој проблем политички им одговара на некоја партија? Знаеш колку ретардирано звучи тоа? Знаеш колку е ретардирно што Ти го игнорираш проблемот, само затоа што проблемот истовремено е политички во корист на твојата партија??

Какви испрани умови сте вие партиските зависници, одработувачи, корисни идиоти... :cautious:
Алоо, обоена револуција ни направија однадвор, токму како што гледавме во Украина, како што со години гледаме во Венецуела, какви што имаа во сите арапски држави (освен во С. Арабија и Катар)... И ти ебате, ме прашуваш зошто сум отворил тема каде промовирам забрана за финансирање на нво-а предавници и петта колона? Кога да отворам дискусија за тоа, кога ќе заврши за историски да ја хронологизирам??

Исти сте за сите проблеми, спомнување на проблемите било „одработување“ за другата партија... Какви ботови.

Патем за опасноста од злоупотребата на невладините организации, посебно на тие од Сорос, имам пишувано со години пред обоената револуција. Повторно, имаш алатки за пребарување ебате, провери па после обвинувај. Не дека имаш било каква (морална) основа за било што да обвинуваш.


Ако го читаш тој Кукузел и слични персони
Се плашам дека не знам кој е дотичниот, барем не без да го пребарам на нет. :coffee:


абе остај филозофии. Значи реално не знаеш какви беа состојбите во и околу СРМ, не знаеш како изгледаа касарните 89-90.
Да де, јас не знам и сега ти ќе ми кажеш какви биле состојбите во СРМ, и ќе ми објаснуваш зошто Словенците се дигнале за Словенците, зошто Хрватите се дигнале за Хрватите... А зошто тебе наводно те пратиле да се бориш против за Србија (против Словенците и Хрватите). Ќе ми „објасниш“ и јас ќе „разберам“ зошто не си си го направил за Македонија тоа што Словенците и Хрватите го направиле за Словенија и Хрватска. Ајде објасни ми, те молам, многу ме интересира како ќе го објасниш тоа.

Пази, јас не те држам тебе лично за одговорен, ама ете неколку пати се чукаш во гради како си бил во касарна. Што значи си имал и мноштво од сонародници, и оружје и можност пред тебе... За разлика од подоцнежните генерации. На твое место јас би се срамел воопшто да се спомнувам (дека сум војувал за Србија, наместо за Македонија), не па да се фалам со тоа. :cautious:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Што всушност кажуваш, дека проблем кој реално се случува во реално време
измислени проблеми, ветерници...со години наназад.
Какви испрани умови сте вие партиските зависници, одработувачи, корисни идиоти... :cautious:
Алоо, обоена револуција ни направија однадвор, токму како што гледавме во Украина, како што со години гледаме во Венецуела, какви што имаа во сите арапски држави (освен во С. Арабија и Катар)....
Со испран ум полесно се замижува пред фактот дека грујовистите ја клекнаа Македонија на колена.
И ти ебате, ме прашуваш зошто сум отворил тема каде промовирам забрана за финансирање на нво-а предавници и петта колона? Кога да отворам дискусија за тоа, кога ќе заврши за историски да ја хронологизирам??
значи не се проблем нго-ата финансирани од претходната влада кои учествуваа во се живо и дивоо, проблем ти се само оние кои ги посочи груевски. Сам види кој е испран мозок и што се не изнапиша.
Пази, јас не те држам тебе лично за одговорен, ама ете неколку пати се чукаш во гради како си бил во касарна. Што значи си имал и мноштво од сонародници, и оружје и можност пред тебе... За разлика од подоцнежните генерации. На твое место јас би се срамел воопшто да се спомнувам (дека сум војувал за Србија, наместо за Македонија), не па да се фалам со тоа. :cautious:
Измислуваш, плетеш приказни...абе чудо од човек си бил :vozbud: Дали си ги видел касарните, дали те регрутирале за војните Косово и нагоре? Ти ништо не читаш. Ако не те регрутирале, тоа не го знаеш. А да бегаш од регрутација, хехе, детски прикаски. Ете, кога велам поим немаш од тој период, цитираш без поента.
Патем, деде цитирај ме каде сум пишал дека сум војувал против мои сонародници и неколкупати дека сум пишал дека сум бил во касарна?

Да се вратам на твоите цитати. Ако веќе ме цитираше, не одговори на ова
Пошто тврдиш дека некој таму погрешил тоа време со признавањето на Македонија, те прашав ---Кажи, наместо да аплицираме под референца, што мислиш што требаше да направи СР Македонија?
Одговор не добив
Добив некое писание кое не знам како да го наречам. Во суштина утната ти е поентата.
Да де, јас не знам и сега ти ќе ми кажеш какви биле состојбите во СРМ,
добро де, ако знаеш одговори. Ако не можеш или не знаеш да одговориш, ок...само прашање е зашто напразно ме цитираш. Не е забрането али е нископродуктивно
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
зошто за тебе не се проблем нго-ата финансирани од претходната влада кои учествуваа во финансиски криминали и во пучот од пролетоска? зошто проблем ти се само оние кои ги посочи груевски? Сам види кој е испран мозок, бот и што се не напиша.
Кој рекол дека е во ред владата да финансира НВО-а?
Неколку пати ти повторувам да не лажеш и лажно да обвинуваш. Прочитај ја дискусијата во мојот потпис и не какај толку, ја усеруваш дискусијава.


...само прашање е зашто напразно ме цитираш.
Напразно? Само по твоја (фалична) проценка. Истата проценка со која погоре промовираш стРанска пропанда дека „една третина од жителите на Македонија се Албанци, а другите две третини се Бугари“.


измислени проблеми, ветерници...каде се 200.000 мигранти? Каде се становите?
- Стратегија за справување со епидемии од опасни заразни болести.
Празноглавите: „Каде е Еболата, а, А?“

- Стратегија за справување со земјотреси.
Празноглавите: „Каде се земјотресите, а, А?“

- Стратегија за мигранти.
Празноглавите корисни идиоти: „Каде се мигрантите, а, А?“ :cautious:


Алоо, стратегиите се за „скраја да е“ ситуации. И скраја да е да кога ќе се деси нешто, дури тогаш да треба да ја дискутираме ретардираноста на некоја стратегија... Пошто нели, никаде не гледаме дека идат мигранти и во овој момент овде нема заглавени мигранти - затоа е супер да имаш Стратегија за „справување“ со мигранти која планира тие да се чуваат како краљици, да се вработуваат во државава, и да им се градат социјални станови.

Ебате, само ретардирани може да резонираат така. Ама ете кога те гледам вака, веќе не се чудам. :coffee:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Инструирана од надвор обоена револуција.
Пичкин дим у однос на другата опција - Груевски на власт.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Опа, логиката на такво рационализирање можеби е посјебана од задникот на стара камењарка пред МТВ, ама барем (овојпат) си искрен и не се обидуваш да порекнуваш дека овде ни беше направена обоена револуција (иако за среќа без жртви колку во Украина). Твоите колеги ги веднаш ги мава когнитивна дисонанца, кога ќе треба да се соочат со фактот дека овде се деси од надвор режирана и извршена промена на власт.


За другото:
...се обидував да им (ви) укажам на тоа дека не е решението Мурто да се менува за Курто, и пак обратно во недоглед, туку решение може да виде само едно: Да се отераат во ПМ и Курто и Мурто заедно во комплет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Eве, специјално за лицата со специјални потреби го преведувам на плитко прошлиот пост:

Дури и навистина, како што некои тврдат, да сме имале обоена револуција, инструирана од надвор, сето тоа е многу помало зло од она што Груевски го направи врз земјава и народов. Што за секој нормален набљудувач е повеќе од очигледно и не мора да се потенцира, заради магнитудата, квантитетот и квалитетот на делата на Груевски.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Oк разбравме веќе, рационализираш (и релативизираш) зошто овде ни беше направена обоена револуција. А за „добивките“, тие се дејуре губење суверенитет, и замена на Груевски со Заев. Замена која судејќи според потребата од двете амнестии (и одредени видео снимки и последувателен судски случај), не гледам како ќе биде подобра од претходникот - за Македонците мислам де (не за хендлерите).

Симни се Мурто, да се качи Курто. И после пак повторно, претпоставувам (и повторно, и повторно, итн). Немој само некој да спомнал да се баталат и Курто и Мурто!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom