Надворешни односи на Македонија

Дискусија во форумот 'Македонија' започната од SparroW, 30 март 2014.

 1. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  343
  Убаво напишано, целата вистина, прашањето е дали некој нормален би сакал да се ожени со курва-ЕУ, толку многу факти си набројал дволичност, проституција и злото ЕУ и јас не би можел да напишам подобро.
  Никој нормален не би стапил во брак или сојуз со таква блудница, како и да е ЕУ и ИСИС се формации во фаза на распад, така да никогаш нема да влеземе во нив, до година две тоа зло ќе биде уништено.
   
 2. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.852
  Допаѓања:
  8.410
  Она кога нема да ја сфатиш поентата на постот : )))
   
 3. viktora

  viktora

  Член од:
  20 август 2010
  Мислења:
  3.002
  Допаѓања:
  1.510
  И што ќе направи Борисов?Не блокиравте во ЕУ и НАТО,не ни признавате јазик,нација,македонско малцинство....Јас лично заканата ја сватив како блокада за ЕУ фондовите,но и за тоа има лек.Ќе ви ги пуштиме бегалциве едно 100.000 накај вас па сиврете им на петлите.И онака сакаат во ЕУ и ќе ги пратиме во ЕУ.И не заборавај уште пред спомен плоча и гробот на Каварналиев вие први почнавте со срањата.Колку пати не дозволувавте македонците да се поклонат пред гробот на Јане?И да не ти редам др работи сам ги знаеш кои,доста се правиш мутав.
   
 4. jino

  jino

  Член од:
  4 ноември 2013
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  48
  Jа ви реков пред некое време, на макетата одамна им испушиа мозоците, сега се во ред нашите, некој се грижи многу сериозно за тоа да има омраза мегу нас.
  --- Споено дупло мислење, 27 септември 2016 ---
  Тоја па Борисов си нема друга работа да се занимава со миленко ли беше недељко ли.
  Овие реакции на бугарскиот премиер идат само да покажат колку сме манечки ние овде на Балканот. ))))
  --- Споено дупло мислење, 27 септември 2016 ---
  На оној бушав сељак никој не треба да ми обрнува внимание.
   
  Последно уредено: 27 септември 2016
 5. killcreak

  killcreak

  Член од:
  17 декември 2012
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  85
  Живите имат можност - б'лгарски пасош и спас од таа тортура, нацртана од тебе. Мртвите не могат сами да си поместат гробовите.
   
 6. ЛУДОГОРЕЦ

  ЛУДОГОРЕЦ

  Член од:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  636
 7. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.612
  Допаѓања:
  24.586
  Да, ги знеме тие познати "македонски" патриоти, што кршат бугарски камења, бацуваат српски газови и се прават наудрени покрај албанските чинови. Сега се на власт и во тренд таквите. Целата оваа форумска буљумента што смрди на Кајгана е од тој сој, заедно со нивните газди.
   
  На ЛУДОГОРЕЦ и fmi им се допаѓа ова.
 8. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.176
  Допаѓања:
  1.594
  Што ке направи...не знаем. Ке видиме.
  Значи толкова можеш да читаш дипломатски jaзик.
  Доста ти се правиш мутав, заштото ако почнеме да се вракjaме наназад има досат што да си кажеме.
   
 9. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.612
  Допаѓања:
  24.586
  http://www.mkd.mk/makedonija/politi...a-poradi-imeto-rusija-na-vtoro-mesto-pred-sad
  Анкета на ИДСЦС: ЕУ сѐ понепопуларна поради името, Русија е подобар сојузник од САД

  9% етнички Македонци мислат дека Турска е најбољи стратешки сојузник на Македонија!?

  Да ви ебам све по список, глупи морони. Грујо ако ви каже дека сунет е најбоље да напраите за Македонија - ќе го напрајте. Ебави глупата маса, ебави. Ни држава, ни курац не заслужувате.
   
  На Kresarian, NewForce, Solaire of Astora и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Dallas Mavericks

  Dallas Mavericks

  Член од:
  5 јуни 2015
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  445

  Човеку сендвичарите на Груевски трчаат и прават се што пасторот ќе им нареди за сендвич и сок.
  А јас колку што имам слушнато, кога се правел сунет тие што ќе го поминат сунетот добивале пари од роднини и пријатели за сунетот и ако е тоа точно, тогаш сендвичарите на паторот за пари и сунет ќе прават. Ништо чудно.

  Некогаш ВМРО се бореше против Турците во историјата, а денес изигруваат тоалет папир на Ердоган. Гоце Делчев се превртува во гроб.
   
  На Коловрт и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 11. KirilMk

  KirilMk

  Член од:
  10 јуни 2016
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  23
  ВМРО-ДПМНЕ не е единствено што го носи името на ВМРО, и во Бугарија и во Македонија има здруженија и политички партии со тоа име кои не се совпаѓаат со некои тогашни ставови на организацијата.

  Инаку, лично ми е поголема чест што повеќето се откажуваат од членството во Европската Унија, штом досега не се обидоа да не внесат само поради 1 членка тогаш не гледам причина да продолжиме да им стоиме пред вратата. Без корупција, Р. Македонија може да живее како земја од ЕУ, финансиски.
   
 12. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.395
  Допаѓања:
  541
  Russia to clear entire Soviet debt by year-end  Last week, the Finance Ministry said it had cleared the $60.6 million debt to Macedonia. This means that the last debt of the Soviet Union is $125.2 million to Bosnia and Herzegovina.........

  https://www.rt.com/business/377676-russia-pays-soviet-debt/

  Hmmmm,,,Makedonija da ti imala 60 milioni dolari za zimanje ?!
   
 13. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.300
  Допаѓања:
  11.368
  Таман за уште едно панорамско тркало и уште три четири барокни фасади.
   
 14. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Ти одговорам овде на посоодветно место, таму на другата тема се гуши дискусијата во партиски препукувања.

  Да не замарам со имиграцијата во ЕУ, многу е јасно за секој што ги држи отворени очите дека масовната имиграција е резултат на дестабилизацијата на регионот од каде идат имигрантите.
  Ќе се задржам конкретно на Македонија. Две работи во тој контекст:
  Прво ништо не коментираш како го гледаш стопанството и економијата на Македонија во ЕУ. Држава не може да преживее од помош преку цицање фондови и бенефиции, ете прашај ги Грците како функционира тој план - да немаат море и туризам, леб ќе немаа да јадат. Приказните се интересни за заспивање навечер, но реалноста бара подготвеност и план за да се успее.
  Второ, мило ми е дека не коментираш ништо за мојот став дека треба да се седи подалеку од НАТО... Изгледа барем за тоа се согласуваш. :)


  Тоа не убедуваат, дека мора да бираме меѓу Курто и Мурто. Ништо друго.
  Очигледно им успева.

  Кажи само од каде се појави Груевски на времето? Од каде му паднаа во раце на Заев аудио-видео материјали за уценување и правење политичка криза? Кој му даваше сесрдна јавна подршка да се направи политичка криза во државата? Чии комесари идеа да делат ум за „демократија“ и разни други идеали кои самите никако не ги применуваат? Кој ни диктираше да воведуваме паралелни неуставни судски органи со двојни аршини кои ќе ја „испитуваат“ само едната страна на паричката и ќе покренуваат судски процеси без никакво замарање со ситници како докази применливи на суд... Кој призна избор на Претседател на Собрание надвор од било каква процедура за процесот... Итн, итн.

  Нефер е во дискусијава да затвараме очи пред реалноста. Пред наши очи се случуваат работите, не зборуваме за некогашна дамнешна историја напишана од победникот. Странците ги поставуваат и целосно ги контролираат тие кои се овде на власт. Така беше со претходните влади, така е уште повеќе со сегашнава влада. Ако поставените некогаш се обидат макар и малку да се противат на контролата однадвор, истите експресно ги менуваат.
  На ваквите работи се радуваат само кусогледите и безумни партиски навивачи. Губиме сите ние како нација, и како држава.
  Дури и некој да не го интересираат националните интереси, истиот тој на економски план ќе страда, пошто сето ова ја удира и економијата.
   
  Последно уредено: 27 јуни 2017
  На Che59 и Шкорпион им се допаѓа ова.
 15. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  242
  Грција е лош пример. Подобро задржи се на Бугарија, која се зачлени 2007, во НАТО 2004 година.
  Инаку оној пад 2008 - 2009 е поради светската економска криза.
  [​IMG]

  Членството во НАТО обично иде во пакет со она во ЕУ, ако има таква можност па да излеземе со став, не сакаме во НАТО но ако може само во ЕУ да не примите, ОК.

  Макар што и сега ние како неформални членки сме поголеми НАТО - членки и од некои други полноправни и праќаме војници таму каде ќе побараат.
  Сега нека го Судат Груевски, кога ќе се смени власта на Заев ќе му дојде редот.

  Е потоа можеби ќе имаме подобри политичари, вака само лопови ќе се менуваат на власт. Зошто? Па секој нареден ќе гледа да го надмине во криминал тој предходниот, затоа што знае дека нема да одговара. Ако бил добар со предходниците и им ги простил нивните криминали, истото ќе го очекува и за себе, да му биде простен криминалот кој што е со намера да го направи.

  Значи тој ланец мора еднаш да се преќине ако сакаме да не биде, што побрзо тоа подобро.
   
  На Gag му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: