Навивачки групи во Македонија!

Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.738
Поени од реакции
57.123
Прав си за се што пиша. Освен, делот каде што пиша дека ова е прво наше добро издание. Ги имавме неколку, но прав си дека ептен се досадува со тоа Кадино.
Идеме понатака!
Јас пак мислам дека како група и заслужуваме да си се пофалиме понекогаш :P Единствени сме со континуитет низ цело постоење на државата, без разлика на бројноста, со мали периоди на беда, поради икс причини. Константно се работи на нови нешта. Се извадија милион нови песни (без разлика што слабо оди промената на песните кои се пејат), константно вадиме кореографии сезонава, функционираме добро, бројката е одлична со моменталните услови на тифо сцената, а изданието од Кадино, пола од оние што се фалени на темава, никогаш не го ни имале во историјата на постоењето на нивните групи.
Постојано на наша трибина имало новитети, фанзинот кој го вадат Пиварите е убедливо најквалитетното списание кое излегува од трибините во Македонија, имаме извадено повеќе налепници од сите други групи заедно, а да не зборуваме дека скоро сите групи пејат песни кои прв пат се појавиле на западот. Впрочем не ни постои мелодија која е позната навивачки во Македонија, а да не произлегла од трибина во Скопје.
Што песна излегла од Чкембари? Кога ќе помислам на нив, единствено што ми текнува е како лупаат на канта поликолор седнати на оган и пејат како коледари со некој мизерен текст или на онаа „оооо го ебам газето, го ебам владе в газето“.
Тие фамозни гостувања што ги имале во втора лига, броеја по 20-30 луѓе, истите фаци што одат секогаш. Ќе отидеа со Влазерими во Кичево и тоа им беше врв во навивачките кариери.
Ако се навратам во последните 15 години, нема ЕДНО ВИДЕО (единствено Лозари имаат неколку навивања за респект, заедно со баклијадата летово и Кумани пред неколку сезони на кошарка) од ниту една група надвор од Скопје, за кое ќе речеш ќе ти се наежи кожата од атмосферата. Поминало тоа време кога било пекол во Битола на ракомет или на фудбал во Прилеп. Да, таму уште има многу публика, ама тоа се фаци заглавени во 90-тите, кои само пцујат 90 минути. Истите крпи им стојат на трибина, Зулу нејшн, кур се тресе.
А тоа што се ситат дека во Кадино, Вардар имал највеќе публика, е токму тоа што им го зборувам цело време. Во понеурбаните средини, НОРМАЛНО е дека ќе има повеќе публика на спортските натпревари, затоа што стадионот ти е блиску и немаш многу опции за разонода. Затоа и во другите градови во кои е умрен животот, нормално е да има повеќе спортски гледачи на трибините.

Сума сумарум, мене последниве години ми личи како Чкембари некој со сила да ги тера да одат на натпревари. Разбирливо е дека тоа можеби е последица на фактот што клубовите им тапкаат во место (нема полошо од тоа), ама сепак, барем за своја душа може да има забава.

Чисто за илустрација каква забава имаше додека одевме на СЕХА лига пред 6-7 години и секогаш натпревар беше приказна за себе. Комити сме далеку од тоа што бевме во тие години, ниту пак ќе се вратиме на тоа, ама константно сме имале некои позитивни новитети во групата.
 
Член од
30 мај 2021
Мислења
100
Поени од реакции
973
Сите наши дела се инспирирани од љубов према Вардар, не за да се докажуваме пред било која навивачка група.
Нема потреба од фали ме усто, да не те раскинам.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
463
Поени од реакции
1.267
Ми се сери ко ќе прочитам ваков некој пост од комити. Повели слика од вашиот "мал" период на беда, кој траеше така, кратко неколку години... и тоа сликата е од мобилизација, а ко не се мобилизиравте праевте бевте 17
Не сакам, навистина не сакам да ве брукам колку страшни порази имате доживеано во ваш град од вашите комши. Немој бе другарче, не продавај муда за бубрези... викаш единствени континуитет што имате задржано. Сакаш да ти постирам 1985 до 2021 докази дека секоја баш секоја година сме биле на трибина. Кога си бил на утакмица на Пелистер последно па да судиш за атмосфера. Повели видео од последната домашна ракометна утакмица пред короната во Битола
https://youtu.be/m8063QMMK4M Прекрасна атмосфера, сегде пофалени. Нови песни викаш, па повели на наш натпревар ќе слушниш 7,8 нови песни, ти имам и претходно кажано, не се Чкембари заостанати, ти си заостанат со стереотипите за нас таму некаде 2005 до 2007-ма шо си потслушнал нешто. За фанзини велиш, ние го имаме фанзинот со 6 продолженија, викаш Пиво имале најквалитетен(секоја чест за нив), си ги читал нашиот? 6-тиот, 5-тиот,4-тиот број??? Ако не, прати ми контакт со задоволство ќе ти ги испратам. Сега пркнавте бе бате, сега 2,3 месеца...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
445
Поени од реакции
1.497
Јас пак мислам дека како група и заслужуваме да си се пофалиме понекогаш :P Единствени сме со континуитет низ цело постоење на државата, без разлика на бројноста, со мали периоди на беда, поради икс причини. Константно се работи на нови нешта. Се извадија милион нови песни (без разлика што слабо оди промената на песните кои се пејат), константно вадиме кореографии сезонава, функционираме добро, бројката е одлична со моменталните услови на тифо сцената, а изданието од Кадино, пола од оние што се фалени на темава, никогаш не го ни имале во историјата на постоењето на нивните групи.
Постојано на наша трибина имало новитети, фанзинот кој го вадат Пиварите е убедливо најквалитетното списание кое излегува од трибините во Македонија, имаме извадено повеќе налепници од сите други групи заедно, а да не зборуваме дека скоро сите групи пејат песни кои прв пат се појавиле на западот. Впрочем не ни постои мелодија која е позната навивачки во Македонија, а да не произлегла од трибина во Скопје.
Што песна излегла од Чкембари? Кога ќе помислам на нив, единствено што ми текнува е како лупаат на канта поликолор седнати на оган и пејат како коледари со некој мизерен текст или на онаа „оооо го ебам газето, го ебам владе в газето“.
Тие фамозни гостувања што ги имале во втора лига, броеја по 20-30 луѓе, истите фаци што одат секогаш. Ќе отидеа со Влазерими во Кичево и тоа им беше врв во навивачките кариери.
Ако се навратам во последните 15 години, нема ЕДНО ВИДЕО (единствено Лозари имаат неколку навивања за респект, заедно со баклијадата летово и Кумани пред неколку сезони на кошарка) од ниту една група надвор од Скопје, за кое ќе речеш ќе ти се наежи кожата од атмосферата. Поминало тоа време кога било пекол во Битола на ракомет или на фудбал во Прилеп. Да, таму уште има многу публика, ама тоа се фаци заглавени во 90-тите, кои само пцујат 90 минути. Истите крпи им стојат на трибина, Зулу нејшн, кур се тресе.
А тоа што се ситат дека во Кадино, Вардар имал највеќе публика, е токму тоа што им го зборувам цело време. Во понеурбаните средини, НОРМАЛНО е дека ќе има повеќе публика на спортските натпревари, затоа што стадионот ти е блиску и немаш многу опции за разонода. Затоа и во другите градови во кои е умрен животот, нормално е да има повеќе спортски гледачи на трибините.

Сума сумарум, мене последниве години ми личи како Чкембари некој со сила да ги тера да одат на натпревари. Разбирливо е дека тоа можеби е последица на фактот што клубовите им тапкаат во место (нема полошо од тоа), ама сепак, барем за своја душа може да има забава.

Чисто за илустрација каква забава имаше додека одевме на СЕХА лига пред 6-7 години и секогаш натпревар беше приказна за себе. Комити сме далеку од тоа што бевме во тие години, ниту пак ќе се вратиме на тоа, ама константно сме имале некои позитивни новитети во групата.
Треба да се рамниме со оние над нас за да напредуваме. Од меч во меч стануваме се подобри и подобро организирани, секако дека ќе има недостатоци, со години стагниравме, па дури може да се каже и дека идевме наназад. На добар пат сме и се трудиме максимално за да бидеме нешто што некогаш бевме у секој аспект.
Да оставиме времето и делата да покажат до каде и што сме, кењатори имало и ќе има, а ние пак, не планираме да застанеме тука..
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
463
Поени од реакции
1.267
п. с. Па пола од вас сега овде шо пишат пред година дена велевте дека комити не постојат. Самите тоа го кажувавте. Сите имат успони и падови, сега сте горе, добро бидете така ама не изигравајте тука делије или па Чкембари во секој втор муабет ги мешате. Терајте уживајте си во моментите
 
Член од
2 март 2017
Мислења
445
Поени од реакции
1.497
Додека пак од друга страна, ниту шурите, ниту пак некоја друга група ме интересира во каква состојба е. Дали сме биле 15, 77, 300 или 2.000+ не е важно, важното е дека постоиме константно од 1987-ма.
Знам дека ви е тешко да гледате како Комити се издигаат, ама на ваша жалост, ќе го гледате тоа уште долго, само што почнавме.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
463
Поени од реакции
1.267
Додека пак од друга страна, ниту шурите, ниту пак некоја друга група ме интересира во каква состојба е. Дали сме биле 15, 77, 300 или 2.000+ не е важно, важното е дека постоиме константно од 1987-ма.
Знам дека ви е тешко да гледате како Комити се издигаат, ама на ваша жалост, ќе го гледате тоа уште долго, само што почнавме.
Не сме ние тие шо ве спомнуват, обратно е...
 
Член од
2 март 2017
Мислења
445
Поени од реакции
1.497
Не сме ние тие шо ве спомнуват, обратно е...
Тоа што одредени членови од кај нас ве спомнуваат, не значи дека ви се замара целата група, останете со здравје и се гледаме за брзо.
 
Член од
26 април 2021
Мислења
156
Поени од реакции
750
Се испоклавте за ништо. Дај боже да има силни Чкембари и да има воопшто силна Мак тифо сцена. Браво за песната. Емоција, ништо друго. ФКВ ќе го вратат вакви генерации кои гинат САМО за клубот. Доста беше со политика и срања. Затоа и се враќаат луѓето. Земете ја групата и тоа е тоа!
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.202
Поени од реакции
8.926
Da ne bese temava nemase da znam deka uopste postojat bugarasi u drzavava.

Kako i da e, vo sabota ne ocekuva uste eden interesen den za tifo scenava vo Makedonija. Vardar-Ohrid derbi na vikendot, se nadevam ribari kje se odvazat da gostuvaat.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.759
Поени од реакции
13.158
Da ne bese temava nemase da znam deka uopste postojat bugarasi u drzavava.

Kako i da e, vo sabota ne ocekuva uste eden interesen den za tifo scenava vo Makedonija. Vardar-Ohrid derbi na vikendot, se nadevam ribari kje se odvazat da gostuvaat.
pa od 20 bugarasi u drzavavav, izglea 15 se u naviviackive grupi
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.760
Поени од реакции
14.029
pa od 20 bugarasi u drzavavav, izglea 15 se u naviviackive grupi
За жал тоа се случи затоа што никој не внимаваше на младите, млад човек лесно се лаже. Чкембари ги решија, кај Комити такво нешто нема, иако имало порано одредени ликови а бугараши и денеска се вртат околу само што проблемот е што бугараш не се познава така лесно, на пример од Албанец знаеш како да се одбраниш и како да се справиш со него, бугарашите се хиени и луѓе без идентитет и муда, па затоа изгледа како да ги нема а за жал ги има. Во Рибари веќе кога ги спомнаа, таму ги има сеуште активни, не ми е јасно само зошто, но додека се тера тој наци филм, свесно во десно и разни срања, бугарашите лесно се кријат во тие води и опстојуваат.

Класичен пример за бугараш ти е булеварко, ако не ти е баш јасно, само отвори го и ќе ти стане јасно како функционира мозокот на еден бугараш.
Автоматски споено мислење:

Колку од Рибари се закоравени блгараши?
Многу нормални деца има таму, само ако не се средат некои ликови може да се заразат, неколку млади деца веќе се заразени, само да не дочекаат како оние неколку од Битола, да мора до Софија да одат за фудбал да гледаат во живо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom