НБА сезона 2021/22

Кој ќе биде новиот шампион?


  • Вкупно гласачи
    75
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
Mu ukradoa FMVP 2015 ali sega nema kaj da bega :kruna::kruna:
Prezasluzena titula.

Zdravi Curry, Klay i Draymond + dobar role player ko Barnes, Durant ili Wiggins e dobitnata formula :icon_mrgr:
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.110
Поени од реакции
11.140
Јахахахахахахаахахахаахаханкоххоххохохохоохохоф
БОХОХОХОХОХОХОХОСТОН СЕХЕХЕХЕХЕХЕХЕЛТИКС

Стеф шеф конечно со еНвипи титула, презаслужено. Конечно и да докаже дека не мора да зависи од некој друг суперстар и дека може сам да го однесе тимот до титула.
Првата титула што ја освои беше без КД.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.739
Поени од реакции
11.590
Mu ukradoa FMVP 2015 ali sega nema kaj da bega :kruna::kruna:
Апсолутна лага и невистина. Игудала сосема заслужено беше FMVP таа сезона. После идат 2 за Дурант и ова сега е единствениот и прв пат каде што навистина изигра баш као FMVP.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
Апсолутна лага и невистина. Игудала сосема заслужено беше FMVP таа сезона. После идат 2 за Дурант и ова сега е единствениот и прв пат каде што навистина изигра баш као FMVP.
Aj objasni kako Andre zasluzi FMVP pred Curry? So toa sto go drzese Bron na 40 poeni prosek? :pos:
Imase Iggy clutch momenti ne vikam ne, ama nikako MVP pred Curry.
Steph bese statisticki daleku najdobriot igrac na GSW.

Bolje na Bron da mu dadea togas.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.739
Поени од реакции
11.590
Aj objasni kako Andre zasluzi FMVP pred Curry? So toa sto go drzese Bron na 40 poeni prosek? :pos:
Imase Iggy clutch momenti ne vikam ne, ama nikako MVP pred Curry.
Steph bese statisticki daleku najdobriot igrac na GSW.

Bolje na Bron da mu dadea togas.
Игудала ја сврте серијата, толку.

2-1 водство имаа Кливленд после 3 утакмици додека Голден го играа Богут у прва петорка. У круцијалната гејм 4 стартуваше Андре и изигра перфектна утакмица. У трите утакмици као стартер има просек 20.5 ppg со многу повисоки проценти од Кари. За одбраната нема потреба да се праи муабет мислам, ако глеаш кошарка. Да, Леброн даваше по 40 поени (што и беше за очекување без Кајри и Лав) ама потсети се што се требаше да прави за да ги постигне тие 40. Со Игудала на него Леброн шутираше под 35%, без Игудала нешто под 45%.

Што направи еве според тебе Кари повеќе тогаш, за он да биде FMVP?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
Игудала ја сврте серијата, толку.

2-1 водство имаа Кливленд после 3 утакмици додека Голден го играа Богут у прва петорка. У круцијалната гејм 4 стартуваше Андре и изигра перфектна утакмица. У трите утакмици као стартер има просек 20.5 ppg со многу повисоки проценти од Кари. За одбраната нема потреба да се праи муабет мислам, ако глеаш кошарка. Да, Леброн даваше по 40 поени (што и беше за очекување без Кајри и Лав) ама потсети се што се требаше да прави за да ги постигне тие 40. Со Игудала на него Леброн шутираше под 35%, без Игудала нешто под 45%.

Што направи еве според тебе Кари повеќе тогаш, за он да биде FMVP?
Ne ja svrte Igoudala serijata sam nego im dade momentum na GSW koga vleze vo prva petorka. Momentum =/= nosenje tim na grb.
Jas ne go negiram negoviot impakt vo pobedata na GSW, no ne bese pogolem od toj na Curry.

Ne moze MVP da bide nekoj sto izigral 2-3 jaki uktamici vo sporedba so toj sto izigral 5 jaki i edna prosecna.

Steph
minuti: 42.5
skokovi: 5.2
asistencii: 6.3
ukradeni: 1.8
blokovi: 0.2
poeni: 26.0

Iggy
minuti: 37.1
skokovi: 5.8
asistencii: 4.0
ukradeni: 1.3
blokovi: 0.3
poeni: 16.3

Curry - konzistentno najdobar igrac na GSW
Andre -momentum + clutch trojki i odbrana na nekoi utakmici
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.657
Поени од реакции
2.633
Јахахахахахахаахахахаахаханкоххоххохохохоохохоф
БОХОХОХОХОХОХОХОСТОН
Со душа чекаше целосно со тимот да го пишеш ова .

не се чува, Кари е тешка будала, поуиграни и поискусни се.. не е крај, тек је почело, се гледаме следеќа година.
Автоматски споено мислење:

36FDE889-7A69-4BAA-87B4-7718A6C6D02B.jpeg
тимиште.Не верував на почеток на сезоната дека ќе земат.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.694
Поени од реакции
10.071
Стеф е легенда, сосема заслужено и најповеќе од се' им ги затна муцките на т.н. аналитичари во УСА дека му треба Дјурант или незз кој за да освои титула. МВП беше само шлаг на тортата за него.

На овие години, со веќе сјебани глуждови одигра супер ПО и тимот го носеше на грб.
Уште еднаш доказ дека ГСВ изградија најдобар колектив во последното десеттолетие (тренер + играчи), од драфт до титула.

п.с.
Со овој стил на игра и без повреди, ГСВ освојува. Дрејмонд и Кари буквално гризат на терен, Вигинс се разбуди конечно, Клеј ќе влези во натпреварувачка форма до ПО, 20мин по натпревар да ги даде фул подготвен, земаат титула.
Го имаат Пул и Вајсман дополнително за напад и Андре за одбрана + еден куп играчи од клупа кои може (во поедини натпревари) да збрцаат 10 со кромид.

Мајами и ГСВ се најдобрите колективи во лигава, изградени и комплетни екипи, а мн луѓе забораваат на тој факт што е еден од пресудните во ПО.
п.п.с. колку год да звучи лудо, ако има уште еден добар трејд следна година Лука ќе брка финале (исто ако поработи малку повеќе барем на играњето одбрана).
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.330
Поени од реакции
108.590
Draymond Green wore a Boston Celtics championship shirt & wrote in “WARRIORS —> (2022). Maybe in 2023!”

Savage
Screenshot_20220617-225400_Facebook.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.381
Честитки до Вориорс, а и до Бостон. Вориорс на искуство ја лапнаа титулава, нормално и Кари и цел тим играше ама Вигинс беше незаменлив и во одбрана и во напад. Бостон реално беа екипата со повеќе талент. Изгубија на младост, неискуство, ама и малодушност. Имаше и разлика во квалитет на тренерите, офанзивно не видов големи варијации од основниот план - Тејтум/Браун на влез и поентирање или фрлање надвор на играч да шутира за 3. Цела серија. Кога идеше шут победуваа, ама шут не иде секогаш. И (пре)многу неизнудени грешки, премногу. Со задршка дека тоа им беше гејм план, посебно Тејтум имаше многу грешки пошто мораше да додава од влезови додека се нема целосно прегледност секаде каде треба да се додаде. Ова повеќе е грешка на Удока.


Стеф шеф конечно со еНвипи титула, презаслужено. Конечно и да докаже дека не мора да зависи од некој друг суперстар и дека може сам да го однесе тимот до титула.
Имаше некаде меме со Вориорс топ/биг 3 играчи: Кари, Вигинс, и Кари. :)
Победуваа и без Грин (првите 4 никаде го немаше), и без Томпсон (тапа цела сезона), и без Кари (5-тата) ама Вигинс цела серија играше одлично.

Како и да е, заслужено. И нема сега да коментирам генерално за квалитетот на екипите во плејофов - нема смисла. :D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.330
Поени од реакции
108.590
Бостон реално беа екипата со повеќе талент
Објасни ако сакаш... Бостон има двајца добри и талентирани играчи, Тејтум и Браун, од кои вториот искрено е малце глуп. Све остало е просек и Бостон е овде благодарение на тимската хемија. ГСВ има 17 пати поталентирани играчи од Бостон.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.381
Бостон немаат таква синергија, затоа што немаат толку добар тренер и толку добро искомбиниран ростер за една специфична игра (како Вориорс).
Во контраст Вориорс тоа го имаат, веројатно најмногу во лигата. Концептот на играта е јасен, и сите играчи се вклопуваат во концептот. Тоа е синергијата, објаснета.

Бостон немаат играчи од рангот на Кари, ама Тејтум и Браун се дејуре ѕвезди и добри играчи. Имаат многу одлични рол-плеер тип на играчи, Смарт, Вајт, Вилијамс-ите, Хорфорд, итн... Ако може сиров талент да се мери на кантар, повеќе го имаат од Вориорс. Тренер како Ник Нурс, или Попович (пред да излапе од сенилност), растур би правеле со ваков ростер - па дури и покрај тоа што ростерот не е граден за специфична синергија (како Вориорс).
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.021
Grubo kazano, ednite imaat sampionski mentalitet, drugite ne. Istiov core na boston go pravi ova 5 godini po red, samo ete godinava bea malku podobri od porano i so podobar trener defanzivno. Po se izgleda Tatum ke ispadne igrac kako Davis, najdobar talent i ofanzivec, ama beta karakter i vtor igrac vo sampionska ekipa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom