Мононуклеоза

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Ги замолувам сите што имаат некакво медицинско искуство поврзано со оваа болест да дадат некој совет за тоа каква е оваа болест, како се пренесува, како се лечи, последици и сл.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Мононуклеозата претставува вирусна инфекција која се пренесува преку плунката т.е најчесто преку бакнување и заразен прибор за јадење...
Кај децата најчесто поминува без никакви компликации (вообичаена појава).
Клиничка слика на овај вирус е следна-ги напаѓа Б лимфоцитите одговорни за хуморалниот имунитет, зголемување на лимфните јазли, зголемување на бр на леукоцитите, после 2-3 недели од болеста се смалувааат лимфните јазли...
Крвна слика(лабораториски наод)-зголемен бр на леукоцити, во понатамошниот тек од болеста-блага тромбоцитопенија(намален бр на тромбоцити), блага гранулоцитопенија(намален бр на грануларни Le), зголемен бр на имуноглобулини (IgM, IgG, IgА)
Лекувањето е симптоматско(лежење, мирување,земање на течности, антипиретици-против повишена темп) бидејќи не постои конкретен лек против вирусот
Превенција-се разбира избегнување на контакт со лице кое го има овај вирус и повисока хигиена
Болеста може да трае до 1 месец

Накратко, мислам дека ќе е доволно :)
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
сум слушнал ама немам некое знаење за неа. Знам деке опасна! :D хаха
Доволно ми е :p

Не, озбилно, кој знае нека не едуцира:очи_Ацо_Шопов:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Дали може и после примање лекарства една недела да се развие вирусот?
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
16
Поени од реакции
3
Дечки гледам дека е стара темата, но стварно ми треба мислење од некој што прележал, колку дена отприлика му траело и како е можно да не покажи на крвна слика никакви промени?
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
1
jas imam lezeno pred 8 godini manje vise , znaci poim nemam koj mi ja prenese , valdja nekoj sto bil zarazen i toa nemav decko toj period inaku poznata e kako bolest na baknezot - s eprenesuva megju drugite nacini i preku baknuvanje so dr licnost , ama iskreno mislam deka mi se prenese od necisti i nemieni casi za voda -pa preku ostanati plunki.
kako i da e - nekoj lesno mine so bolesta , a jas potesko
prvo mi se javija oteceni limfni jazli na poveke mesta po teloto megju drugoto i na vratot kako topki , del imam i denes seuste mi ostanaa
jaka i visoka temperatura koja ne opaga bez ogled na lekarstvata, kako po kniga si odev so ravojot na bolesta,
bev vo bolnica na nlecenje i eden kup infuzii i inekcii ispoprimav , okolu 2 nedeli zaglaviv vo bolnica i plus na domasno lecenje ne smeev d aispagjam i da se srekavam so licnosti za da ne mi doprenesat infekcija use 2 nedeli sigurno
plus mi se nakalemi i gnojna angina ama strasna angina , znaci samo niz edno dupce malo mozev da goltam i od toa i disev , ete bukvalno niso ne jadev , osven ovosen jogurt, katastrofa ,
megu drugoto i otecen crn drob so malo ostetuvanje mi se javi - jbg takva e bolestta
imase i eden kup drugi raboti i ocajna si bev deka sekoj den se osekav poloso , ama dade gospod so bozja volja i fala bogu asalen lekar viknaa od penzija pa mi go najdoa lekot , inaku pred toa se motkaa i veke enznaeja sto da mi dadat od lekarstva oti se probaa ama slabo anpredok imase
bitno e toa sto koj prelezal mono - ima imunitet za cel zivot steknato :D ete pozitivna stvar , inaku e dosta opasana za maskite mozno e da predizvika sterilitet.
tolku od mene
a i da lekovi mislam dek pokraj antipiretici ( za temperatura) ,mi davaa i kortikosteroidi - za zastita na mozok i srce od golema temperatura , penicilin i kristal inekcii i neso u vena - nez dali lendacin bese , i sylimarin za crniot drob idr ne mi teknuva odamna bese
a i dodeka ste bolni ne smeete cokolado , kafe da piete, alkohol
ne deka ke vi s pie i jade, ama ova poise za toj period na domasno lekuvanje koa ste
 

Kajgana Shop

На врв Bottom