Може ли македонскиот маж самиот да издржува семејство денес?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222
И самата знаеш дека повеќе вработени се жени него ли мажи . А за раководна функција треба да се избориш.Кој ви е крив што повеќето го избирате полесниот пат.

Да, а еден од ненапишаните услови во таа борба е да не бараш трудничко во догледно време.

Освен тоа, нема полесен пат. Викам јас, или многу филмови, или многу порничи гледате. Баш така, со оралка да се добивало добро работно место, Македонија ќе беше земја во која владеат жените.
Ама нешто жениве не гледам да се присутни на важните работни позиции..
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Дека до сега немам јас отидено на интервју за работа :)
Тоа што и се случило на твојата позната личност, не значи дека се случува глобално.
Во затуцано општество како македонското, секогаш за одговорна функција се претпочита маж, достапен 24/7.
Под одговорна функција не подразбирам техничка секретарка или продавач во Вип.
Јас можам тебе илјада статистики да ти покажам дека и во земјите коишто демек се “најрамноправни“ жените работат претежно женски професии или остануваат дома .

Тие хипстерски изрази како “кариера“ и други бљувотини се само измислица на капиталистите , затоа што после втората светска војна очајно им требаше работна сила како што и денес им треба поради нискиот наталитет и фертилитет во Европа.Затоа на секој можен начин пробуваат жените да ги бутнат во фабрики и од нив да направат уште поголеми слуги, а не дека веруваат во приказни и митови дека “жените можат подеднакво се да работат како мажите“!

Така да тие приказни за “затуцано македонско општество“ можеш на другарки во маало да им продаваш иако ни тие не би се интересирале околу тоа, затоа што од Шведска до Македонија на жените во памет им е да изиграваат spoiled whores како Кардашиан, а не да бистрат политика.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222
Јас можам тебе илјада статистики да ти покажам дека и во земјите коишто демек се “најрамноправни“ жените работат претежно женски професии или остануваат дома .

Тие хипстерски изрази како “кариера“ и други бљувотини се само измислица на капиталистите , затоа што после втората светска војна очајно им требаше работна сила како што и денес им треба поради нискиот наталитет и фертилитет во Европа.Затоа на секој можен начин пробуваат жените да ги бутнат во фабрики и од нив да направат уште поголеми слуги, а не дека веруваат во приказни и митови дека “жените можат подеднакво се да работат како мажите“!

Така да тие приказни за “затуцано македонско општество“ можеш на другарки во маало да им продаваш иако ни тие не би се интересирале околу тоа, затоа што од Шведска до Македонија на жените во памет им е да изиграваат spoiled whores како Кардашиан, а не да бистрат политика.

Знаеш дека не ти го прочитав мислењето, и немам намера да го прочитам, нели?
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.426
Поени од реакции
1.736
Да, а еден од ненапишаните услови во таа борба е да не бараш трудничко во догледно време.

Освен тоа, нема полесен пат. Викам јас, или многу филмови, или многу порничи гледате. Баш така, со оралка да се добивало добро работно место, Македонија ќе беше земја во која владеат жените.
Ама нешто жениве не гледам да се присутни на важните работни позиции..
Абре женска главо како немате право кога во поголем процент сте вработени него ли мажите.

А за болдот оној што е поербап тој ке биде на позиција.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Знаеш дека не ти го прочитав мислењето, и немам намера да го прочитам, нели?
Или премногу е комплицирано за тебе? Јебига, не секој има привилегија да студира на ДУТ во животот .

Ако ти не си го прочитала има друг кој да го прочита, затоа што убаво е да се чуе различно мислење од тебе за да не ствараш погрешна слика на некој друг.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222
Абре женска главо како немате право кога во поголем процент сте вработени него ли мажите.

А за болдот оној што е поербап тој ке биде на позиција.

Машка главо, како да ти објаснам за кои работни места зборувам, не вбројувам келнерки, технички секретарки, ај ти менаџерки, кројачки, шијачки и бебиситерки?

Имаме право, законски имаме. Преќутно е малце поинаку.
--- надополнето: 8 јуни 2013 во 01:22 ---
Или премногу е комплицирано за тебе? Јебига, не секој има привилегија да студира на ДУТ во животот .

Ако ти не си го прочитала има друг кој да го прочита, затоа што убаво е да се чуе различно мислење од тебе за да не ствараш погрешна слика на некој друг.

Јок со тие куршуми, слаби се :)
Не можам со глупости да се занимавам, жал ми е.
Твоето различно мислење одамна го слушнав и заклучив дека немам потреба да го слушам повеќе, ништо корисно и паметно нема да извлечам.
Ја најди си некој што го пецкаат твоите муабети, озбилно ти викам.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.426
Поени од реакции
1.736
Машка главо, како да ти објаснам за кои работни места зборувам, не вбројувам келнерки, технички секретарки, ај ти менаџерки, кројачки, шијачки и бебиситерки?

Имаме право, законски имаме. Преќутно е малце поинаку.
--- надополнето: 8 јуни 2013 во 01:22 ---Имате право али за да бидеш на функција треба да бидеш способен, а за тоа не се сите способни.Ова го зборам како за машки така и за женски.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Абре женска главо како немате право кога во поголем процент сте вработени него ли мажите.

А за болдот оној што е поербап тој ке биде на позиција.
Во сите земји во светот важни функции во светот ги држат мажи.Жените се занемарлив дел, затоа што и вештачки се буткаат таму.

Тоа што гледаш жени електротехничари, хирурзи, научници, физичари, архитекти , математичари и милион други машки професии по модни списанија и слично се тоа е вештачка слика, затоа што во реалност тој број е многу мал.Значи зборам за успешни и што придонесуваат нешто, а не само што факултет завршиле. Тоа денес секој го може.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Што више то боље. Бичемо једна велика и сречна породица. (Морам на српски, слушам делувал како афродизијак)
Ги мешаш афродизијаците. Со мене ќе мораш на бугарски да пробаш српскиов чувај си го за некоја девојка.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.222

Нормално, не очекувам жена да добие раководна функција само затоа што е жена.
Но ако јас и ти претпоставиме дека имаме еднакво исти квалитети, најверојатно ќе те одберат тебе, од погоре објаснети причини.
 
2

~2A

Гостин
Може, ама зависи кој.
Односно зависи од барањата на жената. :гик:

Не, сериозно доколку основаш семејство првин треба да поставиш темели каде што би се крепела сигурно куќата. Треба самиот да знаеш дали си доволно силен/способен да издржуваш едно македонско семејство.


Јас доколку не сум способен да се издржувам самиот, па и да не ми останува нешто вишок пари или се чувствувам не сигурен, нема да земам некоја девојка на душа.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Дека до сега немам јас отидено на интервју за работа :)
Тоа што и се случило на твојата позната личност, не значи дека се случува глобално.
Во затуцано општество како македонското, секогаш за одговорна функција се претпочита маж, достапен 24/7.
Под одговорна функција не подразбирам техничка секретарка или продавач во Вип.
Епа сега, секој со своето искуство што да ти напишам повеќе од ова.Јас сум забележал во глобала дека е така, и ти пишувам за она што сум го видел, ти велиш друго, сега тука нема што да се набедуваме.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.988
Поени од реакции
2.159
Не сум сеуште женет, но според мене во Македонија маж сам неможе да издржува цело семејство, па макар и две работи да работи, може само инвалид да остане. Од друга страна пак ако зема плата 60.000 ден. тогаш е друга приказна. yeah right! Инаку не би имал ништо против жена ми да се грижи за децата и домот доколку јас ја заработувам горе споменатата цифра или приближно толку, ама ова е толку неостварливо што во Македонија може само да го сонуваме.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.310
Поени од реакции
2.828
Многу тешко сам маж издржува семејство. Од лично искуство оженет со едно дете и едно на пат, со инжињерска плата (за инжињер релативно мала) и плус уште една работа за викенди (скоро уште една плата) не се стига до крај месец. Додека земаше и жаната породилно (со првото дете) му доаѓаше како уште една плата па така се преживуваше некако. Значи од прилика со 3 плати се живурка.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.885
Vo Makedonija toa može da si go dozvolat samo zaposlenite *mažišta* vo javnata administracija i kaj državnite monopolisti sto ne rabotat ništo zimaat ubavi plati,rabotat od 8 do 15h i sekoj vikend si se doma. Možebi tuk tamu po nekoj privatnjak i mutibarič.
Ostanatite koi sto rmbaat ko crnci vo stopanskiot sektor bogami teško.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom