Минхен-работа,живот,авантура...

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Кога би требало да живеам, за да се вклопам во некое општество и да бидам прифатен од околината неминовно е да станам како луѓето кои живеат во тоа општество. Тоа значи дека во Германија ќе мора чисто да зборувам германски и да се однесувам како германец, во Америка ќе мора чисто да зборувам американски и да се однесувам како американец и т.н. Нереално е да очекувам сите останати да се прилагодат на мене и моите индивидуални навики. Баканско, мексичко и незнам какво понашање во Западна Европа земја е неприфатливо, а оние кои се однесуваат така ќе бидат полни со комплекси и фрустрации и никогаш нема да се вклопат во тоа општество.
Тоа не значи дека нема да комуницирам и да се дружам со балканци, доколку сме на исто интелектуално и емоционално ниво и имаме заеднички интереси, не гледам пречка за да комуницираме.

Што се однесува како турист, секаде каде што одам сакам да ја доживеам земјата, градот, местото и народот кој живее таму. Зошто би ја барал балканштината во Германија, кога ја имам во толкаво изобилие на Балканот?
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
46
Поени од реакции
69
Балканот и балканците немало да се коментираат...хмм..инаку вие сте претставниците на балканот и балканците таму, и не сакате сами да се коментирате.
Ќе коментирам без влакна на јазикот. Не знам зошто балканците патат од синдром на "нижа вредност" во однос на германците. Овде, германците се граѓани од прв ред, а останатите се радничка класа. Има и такви балканци што дошле со пари од долу (читај: лопови или син/ќерка на лопов) па Германија им прија и лаат како швабите се културни, а балканците биле племе.
Останатите кои дошле на печалба мора да работат за швабите со сина крв. Мора да признаам Хитлеровци не се глупи и го направиле системот да им одговара на нив.

За да не патиме од гореспоменатиот синдром треба да си ја средиме сопствената држава.
Но, додека владеат лоповите тоа ќе биде мисловна именка за нас.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Ќе коментирам без влакна на јазикот. Не знам зошто балканците патат од синдром на "нижа вредност" во однос на германците. Овде, германците се граѓани од прв ред, а останатите се радничка класа. Има и такви балканци што дошле со пари од долу (читај: лопови или син/ќерка на лопов) па Германија им прија и лаат како швабите се културни, а балканците биле племе.
Останатите кои дошле на печалба мора да работат за швабите со сина крв. Мора да признаам Хитлеровци не се глупи и го направиле системот да им одговара на нив.

За да не патиме од гореспоменатиот синдром треба да си ја средиме сопствената држава.
Но, додека владеат лоповите тоа ќе биде мисловна именка за нас.
Да но мене не ми се допаѓа генерализирање. Како прво, и германците сами да ги прашаш ке ти кажат дека тоа е чиста глупост дека они се точни, прецизни бла бла жими она. Типично германски као работливи, или не знам што. Еве јас ќе ти кажам од лично искуство, ако веке генерализираме, би рекол, помрзлива нација немам сретнато никаде...имам работено и во Македонија, Словенија и Германија. Толку се мрзливи, што не знам како опстојуваат фирмите, сум ги гледал на градилишта и од други фирми што прават, и овие со мене, само се кријат да пушат цигари, на смартфоните, нема ефективна работа ни пола работен ден, и нормално задоцнивме со еден проект, и се обвинуваа едни со други со менаџментот. Културни пак жими ова исто, само се оговараат еден со друг, кога едниот не е присутен зборуваат за него...А најголемо достигнување, она тинејџерското, кој повеке пива испил. Морав да генерализирам овде да го доловам впечатокот дека се исти и нормални луге како и нас, инаку како и секаде си има секакви карактери. И тие работат како и балканците исти работи, нема врска тоа , од страна и ја работат реаботата на германците, како не.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Ќе коментирам без влакна на јазикот. Не знам зошто балканците патат од синдром на "нижа вредност" во однос на германците. Овде, германците се граѓани од прв ред, а останатите се радничка класа. Има и такви балканци што дошле со пари од долу (читај: лопови или син/ќерка на лопов) па Германија им прија и лаат како швабите се културни, а балканците биле племе.
Останатите кои дошле на печалба мора да работат за швабите со сина крв. Мора да признаам Хитлеровци не се глупи и го направиле системот да им одговара на нив.

За да не патиме од гореспоменатиот синдром треба да си ја средиме сопствената држава.
Но, додека владеат лоповите тоа ќе биде мисловна именка за нас.
So ili bez vlakna na jazikot (tvoja rabota) analizata ti e mnogu shtura i zastarena. Toa Balkancite i niskata vrednost - vremeto na Gastarbeiter-ite pomina i toa odamna. Tie doagjale nepismeni ili polupismeni, bez Germanski, nepoznanici na sekoj chekor, i zhiveele vo strav (dali kje im prodolzhat prestoj, da ne gi vratat, izbrkaat i sl.). Megjutoa toa beshe vremeto na DM, zarabotuvaa mnogu, pa ne znaea shto so tolku pari (troshocite vo toa vreme bile mnogu poniski, stanovite na primer), zatoa niz MK ima tolku mnogu gastarbeit. kukji, koi i do den denes zjaat prazni, nekoi se vratija, pa se zafrknaa.

Denes e sosema poinaku. Koj doagja na pechalba, vednash mu porachuvam, zalutal ! Tuka nema pechalba, bez razlika kolku kje zarabotuvash.
A, shto ima ? Kolku povekje zarabotuvash, tolku povekje troshish, znachi imash pokvaliteten zhivot. Ima pravna drzhava, koja funkcionira izvonredno, zakonot e eden za site, bukvalno za site, bez iskluchok.
Koj dobro go vladee jazikot i gi poznava zakonite, moze dobro da se integrira i da si gi ostvari pravata (vo vistinska smisla na zborot) i da bide gragjanin od prv red. Toa so garancija !

Druga e prikaznata, ne znaat jazik (barem ne dovolno), so zanaeti po makedonski terk, ako imaat nekoj spor, vednash blokada. Vo takvi okolnosti, poln so frustracii kje gi analizirash Germancite, bile vakvi ili onakvi, pa shto ako se takvi (iako ima sekakvi). Kade e tuka problemot? Sistemot ne bil dobar!? Sistemot e super ! Toj e vsushnost najdobroto neshto vo Germanija, zatoa i drzhavata odi napred i toa po site osnovi, koj ne veruva neka po-googl-a po brojkite i kje se uveri(oficijalni statistiki).
Vistinskoto prashanje e kakvi sme nie Makedoncite, vo MK i po svetot. Kolkava e nashata (ne)tolerancija ne sprema strancite, tuku onie koi doagjaat od drug grad, na primer, megju nas. Temata Skopje i provincijalcite, na forumov e najdobar dokaz za toa.

Patem, spomnuvash nekakov sindrom. Dá, stradame od takvo neshto, ama ushte od pamtivek. Germanija nema vrska so toa, niti bilo koj drug. Povekje od 20 god. sme samostojni i shto napravivme ? Gi vidovme site boi, site prodefiliraa, shto ostavija zad sebe???
Sekoj nareden mnogu polosh od predhodniot. I kaj sme denes, vo Juzna Amerika, za brzo vreme ochekuvam da bideme vo Afrika.

Toa okolu sreduvanjeto, mozhesh da zaboravish, site fakti govorat deka ne ne biva, mozhesh da se vratish vo istorijata kolku sakash nanazad, kje zakluchish edno isto !

Da sumiram, kolku i da se Germancite loshi, nie sme mnogu poloshi, so garancija, samo ako si priznaeme i se obideme da se promenime mozhebi bi bilo podobro ! Bi sakal nekoj da me negira, no so fakti.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.521
Поени од реакции
7.867
So ili bez vlakna na jazikot (tvoja rabota) analizata ti e mnogu shtura i zastarena. Toa Balkancite i niskata vrednost - vremeto na Gastarbeiter-ite pomina i toa odamna. Tie doagjale nepismeni ili polupismeni, bez Germanski, nepoznanici na sekoj chekor, i zhiveele vo strav (dali kje im prodolzhat prestoj, da ne gi vratat, izbrkaat i sl.). Megjutoa toa beshe vremeto na DM, zarabotuvaa mnogu, pa ne znaea shto so tolku pari (troshocite vo toa vreme bile mnogu poniski, stanovite na primer), zatoa niz MK ima tolku mnogu gastarbeit. kukji, koi i do den denes zjaat prazni, nekoi se vratija, pa se zafrknaa.

Denes e sosema poinaku. Koj doagja na pechalba, vednash mu porachuvam, zalutal ! Tuka nema pechalba, bez razlika kolku kje zarabotuvash.
A, shto ima ? Kolku povekje zarabotuvash, tolku povekje troshish, znachi imash pokvaliteten zhivot. Ima pravna drzhava, koja funkcionira izvonredno, zakonot e eden za site, bukvalno za site, bez iskluchok.
Koj dobro go vladee jazikot i gi poznava zakonite, moze dobro da se integrira i da si gi ostvari pravata (vo vistinska smisla na zborot) i da bide gragjanin od prv red. Toa so garancija !

Druga e prikaznata, ne znaat jazik (barem ne dovolno), so zanaeti po makedonski terk, ako imaat nekoj spor, vednash blokada. Vo takvi okolnosti, poln so frustracii kje gi analizirash Germancite, bile vakvi ili onakvi, pa shto ako se takvi (iako ima sekakvi). Kade e tuka problemot? Sistemot ne bil dobar!? Sistemot e super ! Toj e vsushnost najdobroto neshto vo Germanija, zatoa i drzhavata odi napred i toa po site osnovi, koj ne veruva neka po-googl-a po brojkite i kje se uveri(oficijalni statistiki).
Vistinskoto prashanje e kakvi sme nie Makedoncite, vo MK i po svetot. Kolkava e nashata (ne)tolerancija ne sprema strancite, tuku onie koi doagjaat od drug grad, na primer, megju nas. Temata Skopje i provincijalcite, na forumov e najdobar dokaz za toa.

Patem, spomnuvash nekakov sindrom. Dá, stradame od takvo neshto, ama ushte od pamtivek. Germanija nema vrska so toa, niti bilo koj drug. Povekje od 20 god. sme samostojni i shto napravivme ? Gi vidovme site boi, site prodefiliraa, shto ostavija zad sebe???
Sekoj nareden mnogu polosh od predhodniot. I kaj sme denes, vo Juzna Amerika, za brzo vreme ochekuvam da bideme vo Afrika.

Toa okolu sreduvanjeto, mozhesh da zaboravish, site fakti govorat deka ne ne biva, mozhesh da se vratish vo istorijata kolku sakash nanazad, kje zakluchish edno isto !

Da sumiram, kolku i da se Germancite loshi, nie sme mnogu poloshi, so garancija, samo ako si priznaeme i se obideme da se promenime mozhebi bi bilo podobro ! Bi sakal nekoj da me negira, no so fakti.
Во целост се согласувам со текстов друже!
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
46
Поени од реакции
69
So ili bez vlakna na jazikot (tvoja rabota) analizata ti e mnogu shtura i zastarena. Toa Balkancite i niskata vrednost - vremeto na Gastarbeiter-ite pomina i toa odamna. Tie doagjale nepismeni ili polupismeni, bez Germanski, nepoznanici na sekoj chekor, i zhiveele vo strav (dali kje im prodolzhat prestoj, da ne gi vratat, izbrkaat i sl.). Megjutoa toa beshe vremeto na DM, zarabotuvaa mnogu, pa ne znaea shto so tolku pari (troshocite vo toa vreme bile mnogu poniski, stanovite na primer), zatoa niz MK ima tolku mnogu gastarbeit. kukji, koi i do den denes zjaat prazni, nekoi se vratija, pa se zafrknaa.

Denes e sosema poinaku. Koj doagja na pechalba, vednash mu porachuvam, zalutal ! Tuka nema pechalba, bez razlika kolku kje zarabotuvash.
A, shto ima ? Kolku povekje zarabotuvash, tolku povekje troshish, znachi imash pokvaliteten zhivot. Ima pravna drzhava, koja funkcionira izvonredno, zakonot e eden za site, bukvalno za site, bez iskluchok.
Koj dobro go vladee jazikot i gi poznava zakonite, moze dobro da se integrira i da si gi ostvari pravata (vo vistinska smisla na zborot) i da bide gragjanin od prv red. Toa so garancija !

Druga e prikaznata, ne znaat jazik (barem ne dovolno), so zanaeti po makedonski terk, ako imaat nekoj spor, vednash blokada. Vo takvi okolnosti, poln so frustracii kje gi analizirash Germancite, bile vakvi ili onakvi, pa shto ako se takvi (iako ima sekakvi). Kade e tuka problemot? Sistemot ne bil dobar!? Sistemot e super ! Toj e vsushnost najdobroto neshto vo Germanija, zatoa i drzhavata odi napred i toa po site osnovi, koj ne veruva neka po-googl-a po brojkite i kje se uveri(oficijalni statistiki).
Vistinskoto prashanje e kakvi sme nie Makedoncite, vo MK i po svetot. Kolkava e nashata (ne)tolerancija ne sprema strancite, tuku onie koi doagjaat od drug grad, na primer, megju nas. Temata Skopje i provincijalcite, na forumov e najdobar dokaz za toa.

Patem, spomnuvash nekakov sindrom. Dá, stradame od takvo neshto, ama ushte od pamtivek. Germanija nema vrska so toa, niti bilo koj drug. Povekje od 20 god. sme samostojni i shto napravivme ? Gi vidovme site boi, site prodefiliraa, shto ostavija zad sebe???
Sekoj nareden mnogu polosh od predhodniot. I kaj sme denes, vo Juzna Amerika, za brzo vreme ochekuvam da bideme vo Afrika.

Toa okolu sreduvanjeto, mozhesh da zaboravish, site fakti govorat deka ne ne biva, mozhesh da se vratish vo istorijata kolku sakash nanazad, kje zakluchish edno isto !

Da sumiram, kolku i da se Germancite loshi, nie sme mnogu poloshi, so garancija, samo ako si priznaeme i se obideme da se promenime mozhebi bi bilo podobro ! Bi sakal nekoj da me negira, no so fakti.
Хах, не знам дали е штура друже. Времето на гастербајтерите не е поминато познавам еден куп што работат тука и градат куќи долу сега. Велиш порано гастербајтерите биле непознаници на германскиот јазик, што сега да не се познаници оние што доаѓаат со бугарски пасоши?

Не сум исфрустриран воопшто, и не реков никаде дека системот е лош туку посочив за кого е добар и кои најлесно се снаоѓаат односно како што велиш ти интегрираат. Се интегрираат оние со подлабок џеб кои доаѓаат да учат тука и да ги научат законите или оние со бг паспорти кои доаѓаат да заработат парче леб за својата фамилија?
Со останатиот дел од постот се согласувам.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Хах, не знам дали е штура друже. Времето на гастербајтерите не е поминато познавам еден куп што работат тука и градат куќи долу сега. Велиш порано гастербајтерите биле непознаници на германскиот јазик, што сега да не се познаници оние што доаѓаат со бугарски пасоши?

Не сум исфрустриран воопшто, и не реков никаде дека системот е лош туку посочив за кого е добар и кои најлесно се снаоѓаат односно како што велиш ти интегрираат. Се интегрираат оние со подлабок џеб кои доаѓаат да учат тука и да ги научат законите или оние со бг паспорти кои доаѓаат да заработат парче леб за својата фамилија?
Со останатиот дел од постот се согласувам.
Ne se sekiraj, ne mislev nishto losho koga te citirav, ustvari go iskoristiv tvojot post da dorazjasnam nekoi aktuelnosti, denes vo Germanija.

Prviot pasus e vsushnost za postot i tvoite stavovi, za i okolu Gastarbeiter-ite, nizhata vrednost i Balkancite. Ponatamu e moe razmisluvanje, za Ger. denes i sostojbata na onie koi se doseluvaat i se opredelile dolgorochno da zhiveat tuka.

Znachi, zboruvam za onie so dolgorochni pogledi/planovi. Onie koi doshle na mesec, dva (da tezgarat) ako mozhi neshto da zarabotat, bez nekoj koncept shto-kako za idninata, niv ne gi kategoriziram. Sekoj se snaogja na svoj nachin,

Toa okolu uchenjeto, zakonite i sl., gledam imash predrasudi (pa duri i frustracii). Jas ti garantiram deka ima i takvi, bez djebovi, koi uchat i se integriraat, toa e prashanje na lichna inicijativa i zalaganje, pogledi na zhivotot, denes.

Neznam vo koj element si, ama sepak kje kazham:
-Koj te sprecuva tebe (na primer), da ucish, da se usovrshuvash, specijalizirash itn.? Vprochem samo tie imaat shansi i idnina, vo edna vakva Ger., denes. Se ostanato e samo prezhivuvanje i kako sto objasnuvash parche leb za familijata. É, toj koncept ragja frustracii.

Denes Ger. e otvorena za emigrantite kako nikogash do sega, ama ne za site. Onie so silna motivacija za uspeh vo zhivotot (koj e mozhen samo na eden nachin), se dobredojdeni. Tie treba vsushnot, da bidat motornata sila na germanskoto stopansko chudo, pa otuka se i dobredojdeni. Ne si go gubi vremeto so onie, ne mnogu, koi prekutrupa doshle do neshto, ne pominuvaat bash slavno.

Ako samo mal del od vremeto odvoish, da istrazhuvash malku (denes e mnogu ednostavno, preku internet), kje otkriesh kolku mozhnosti nudi/dava ovaa drzhava, tie koi vo tvojata sopstvena nemozhesh ni da gi zamislish. Pa ti, razmisli sé !
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Да ама таму се плаќа за да те еб*т. Овде е бесплатно. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom