Ме интересира околу виното...

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ДЕЕ БЕ ПЕРЕ КАКО ТОАОТКАЖИ СЕ ОД ИДЕАТА!!!....ОНАКА НА НЕВИДЕНО :)
Некако многу ни тргна на откажување..... лозје е лозје , ако може да функционира во цел свет , може и кај нас...башка не се сите лозја по белиот свет ЛАТИФУНДИИ...

Но zoki_com не ја спомна локацијата....заедно со составот на почвата , тоа се првите чекори пред да се почне нешто...не секаде е погодно за дооообро грозје...:)
Само "паметен" на невидено и од ракав вика..откажи се....

Се исплати и тоа како...мене бар ми се исплати....тука во скопско имам оддамна купено нива 2+ декара 25 км од дома...1.5 декар е под лозје другото викендица, нешто овошје и зеленчук.....

Само грозјето вади се.... со продадената количина ги покривам сите трошоци за оди ми дојди ми, препарати и слично...а нешто и останува, од остатокот, непродаденото се прави ракија и вино...бело и црвено..и има за пиење до посерување

За зеленчукот и овошјето не коментирам...не се дојадуваат....
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
11
Поени од реакции
1
Tocno taka otkazuvanje nema,jas sum od kavadarci imam lozje i pravime rakija i vino familijarno.Do dusa nemam koj znae kolku ama vo sporedba so pcenica ili drugo nesto za lozjeto ne treba bog znae kolkavi povrsini pa za da izvadis kilaza samo treba da ima voda za da se navodnuva.A inaku vranecot sega za sega ima dobra cena so ovie dva denari so gi dava vladata i mislam so smederevkata zaedno tie dve sorti najmnogu uspevaat.Ako imas nekoe prasanje pisi slobodno POZZ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom