Менаџирање Facebook fan страници (и се околу нив)

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.942
Кога веќе замина темата во оваа насока. Како се движат цените за 1000 лајка во моментов?
1000 лајка можат и за 20 минути да се направат со ауто лајк, такви страни не се во игра :D
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.939
1000 лајка можат и за 20 минути да се направат со ауто лајк, такви страни не се во игра :D
Не се разбираме. X пати по 1000, X пати по цена.
Која е тарифата ми е муабетот?
Ако не е линеарна, како би одела сега? Одреден минимум па за секои следни X лајка плус колку?
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
1.956
Поени од реакции
2.317
Не се разбираме. X пати по 1000, X пати по цена.
Која е тарифата ми е муабетот?
Ако не е линеарна, како би одела сега? Одреден минимум па за секои следни X лајка плус колку?
Се зависи од кај се фановите.

На пример, УСА јас сум купил страница од 500к за 1200е. Не се сите фанови од УСА али 80% да.

Така да нема некоја одредена цена од прилика, според мое мислење е ова:

1000фанови = 2-5евра, зависи ти колку ќе ја процениш.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.804
Па зашто правиш муабет за бизнис!
Ја немам страна ама можеби знам некој што има, па ако би можел јас да профитирам би правел дил со тебе.
Затоа ми е потребно да знам колку пари ?!
Направи убав список што - како.
Ај ако имаш некој што можеби има, распрашај се страните колку лајкови имаат колку се од УСА и колку имаат talking about неделно(ама да знаеш дека ова треба да се докаже со принт скрин). Па според тоа ќе се одлучи цената бидејќи и јас сум заинтересиран.
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.939
Се зависи од кај се фановите.

На пример, УСА јас сум купил страница од 500к за 1200е. Не се сите фанови од УСА али 80% да.

Така да нема некоја одредена цена од прилика, според мое мислење е ова:

1000фанови = 2-5евра, зависи ти колку ќе ја процениш.
Јасно дека сите овие фактори си имаат тежина. Идејата беше да собериме што од нив колку вреди. Секој со искуствата ако има желба да си кажи некој.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
260
Поени од реакции
218
До @Acid
Тука си ги помешал малку работите. Ова е форум, а не огласник. И тука се дискутира за интернет трговија, а не се поставуваат огласи без право на коментар. Затоа што очигледно не си ја сфатил поентата на форумот, темава иде под клуч. Како и да е, те поканувам на oglasi.kajgana.com, каде можеш да го објавиш твојот оглас.
Се извинувам поради тоа што сум ја промашил адресата. Но кога не ја затвори темата со наслов „Купувам Фејсбук страници“ уште првиот момент кога ја виде, ако сакаш да имаш квалитетна дискусија можеш да отвориш нова тема со наслов “Фејсбук страници“ или „Заработка со Фејсбук страници“. Но ти сепак не ја затвори темата, туку дозволи да функционира како оглас. Оглас објавен од мене.

Ги плаќаш според тоа колкав reach имале страниците? Ти ме јебеш, или толку ги познаваш работите?
Сите фан страници имаат генерички reach од 2-6%. Ова е диктирано од алгоритмот на Facebook. Reach-от се зголемува со платени објави.
Велиш зборувам глупости реачот бил од 2 до 6 проценти. На ~620.000 фанови 2 проценти се 12 400 реач. Така? Тогаш колку проценти се ова?


Од лајкови и коментари на постови? Тоа зависи од квалитетот и релевантноста на содржината, но и од reach-от. Ако го бустнеш со промовиран пост, тогаш ќе добиеш и reach и лајкови. Просто како грав. Што би имало ова врска со цената кога можеш одма ти како сопственик да го промениш? :)
Делумно се сложувам со тебе. Логично е, дека пост со 10 000 реач ќе има повеќе лајкови и коментари од пост со 500 реач. Но ако два поста на две различни страни (а слични по ниш) имаат по 5000 реач? И едниот има 1 лајк а другиот 300 лајкови, 15 коментари и 5 шерс?
Може да ти дадам јас на тебе страна со 300 000 фанови и ако успееш да ја „промениш“ и да биде „активна“ без купување на фанови/лајкови/коментари/шерс да ти платам 1000 долари?

Дали има нови лајкови? Мислиш раст на фанови? Исто така нерелевантно...
За тебе нерелевантно!? Јас кажав лајкови и анлајкови. А тоа е многу важно. Моментално имам една страна која губи по 500-700 лајкови дневно (значи анлајкови) а фановите се реални (нема ниту еден купен). Се постира содржина која што е поврзана со нишот на страната. А пак на другата страна, има вкупно 5 анлајкови за 3 месеци. И двете страни имаат ист раст на фанови од околу 100-130 дневно. Која страна има поголема вредност според тебе?

Според мене, релевантни треба да ти се само бројот на фанови и името на фан страницата. Односно, иако не ти ја знам крајната цел, претпоставувам дека сакаш да ја користиш за суптилно рекламирање на одредени производи - па името колку толку треба да е битно. Исто така, битни треба да ти биде и структурата на фанови: колку се мажи, колку жени, кои од нив остваруваат интеракција со страницата, од каде доаѓаат и тн.
Најважното за една страна кога ја купувам е во која категорија е таа страна. Работам само со одредени категории (ниш) од кои имам заработка (не чист профит) уште првиот ден. Името е важно, но не пресудно. Имам фан страна за славна личност. Повеќе од 2 години нема ништо постирано за таа личност, а страната прерасна во една голема страна за мода. Носи име на славна личност и за 1 година од 250 000 фанови сега има околу 830 000. Бројот на фанови воопшто не е важен. Зошто? Подобро ќе рекламирам продукт за слабеење на страна за фитнес од 100 000 фанови отколку на страна за БМВ од 1 милион. Се е во таргет. За мажи/жени се согласувам со тебе. Инаку топ држави од каде доаѓаат фановите не се од САД, Канада, Австралија, Британија, Нов Зеланд таа страна губи огромна цена. Поточно, многу малку вреди. Ама многу. Кога имаш фанови од Египет, Индија, Мексико, Алжир...
Не знам што толку си се затворил и го криеш „знаењето“. Небаре тераш милионски бизнис, па не сакаш да ни го откриеш „занаетот“. Опрај се со време зошто вакви ликови не се посакувани на интернет - а ти токму тука сакаш да заработуваш.
Тоа јас колку заработувам, какво знаење кријам или покажувам незнам зошто ти е важно тебе? Дали терам милионски бизнис и не навистина незнам зошто би требало да ти го откријам „занаетот“. Многу е едноставно, http://google.com ; Тоа е се што ти треба. Ако имаш желба, ако имаш потенцијал и го насочиш и искористиш во вистински смер секоја чест. И да, јас не сум дојден тука да им се допаѓам на членовите. Јас сум дојден да го искажам своето мислење, кога јас сакам. Да дискутирам за теми за кои јас сакам. И Латас сака да им се допаѓа на братучедите, дали е тоа правилно? :) На интернет за репутација речиси и воопшто да не ми е гајле, освен на форумот на кој името нема да му го споменам тука на кој ќе сум му благодарен цел живот поради сите паметни (анти-хејтерски) мислења, со цел да научиш некого. Но веќе и тој форум како и сите интернет заедници отиде во погрешна насока поради искомплексирани луѓе, незадоволни од својот живот и од своите постигнувања или во најлош случај средношколци што немаат попаметна работа на часовите. (За последнава реченица ништо не е наменето за тебе)
Кога веќе замина темата во оваа насока. Како се движат цените за 1000 лајка во моментов?
Зависи. Ако купуваш околу 1 долар за 1000 лајкови. 99% се фејк со локација како Индија. Ако сакаш реални фанови, таргетирани по категорија и по локација (како САД, Канада) тогаш од 8 до 10 долари може да се најде.
Доколку пак имаш страна со 100 000 фанови и сакаш да ја процениш тогаш немој на ваков начин.

@Acid Веќе кога ова не е оглас, може да го смениш насловот на темата во „Фејсбук страници“ и да се развие некоја дискусија?
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.501
Поени од реакции
32.077
До @Acid

Се извинувам поради тоа што сум ја промашил адресата. Но кога не ја затвори темата со наслов „Купувам Фејсбук страници“ уште првиот момент кога ја виде, ако сакаш да имаш квалитетна дискусија можеш да отвориш нова тема со наслов “Фејсбук страници“ или „Заработка со Фејсбук страници“. Но ти сепак не ја затвори темата, туку дозволи да функционира како оглас. Оглас објавен од мене.

Подфорумот е за „Интернет трговија“, нормално дека оставив да видам како ќе се одвива темата пред да ја заклучам.
А и кога ќе ставиме клуч, не значи дека вечно ќе остане така - туку додека не се доведе во ред.
Велиш зборувам глупости реачот бил од 2 до 6 проценти. На ~620.000 фанови 2 проценти се 12 400 реач. Така? Тогаш колку проценти се ова?
Реков од 2 до 6 проценти, точно. И ова е потврдено од повеќе извори.
Не знам зошто ми го покажуваш скриншотов кога ништо не мора да значи. Постовите се од денес и сосема очекувано е сите 620.000 фанови воопшто да не се најавиле и до нив се' уште да не стигнала објавата. Почекај до крајот на месецот. Не сфаќам како мислиш да вршиш проверка за reach од само 5 часа? :) Од друга страна пак, фан страницата може да е полна со фејк јузери кои никогаш не се најавуваат и затоа reach-от е никаков. Податоците што ти ги давам се за фан страници со регуларни фанови.

Делумно се сложувам со тебе. Логично е, дека пост со 10 000 реач ќе има повеќе лајкови и коментари од пост со 500 реач. Но ако два поста на две различни страни (а слични по ниш) имаат по 5000 реач? И едниот има 1 лајк а другиот 300 лајкови, 15 коментари и 5 шерс?
Може да ти дадам јас на тебе страна со 300 000 фанови и ако успееш да ја „промениш“ и да биде „активна“ без купување на фанови/лајкови/коментари/шерс да ти платам 1000 долари?
Пак е нерелевантно. Може шокантна и одвратнаа вест да има 10.000 reach и 17 лајкови, а од друга страна може некоја позитивна вест да има reach od 3.000 и над 100 лајкови. И за ова се согласуваш, така? :)

Може да ми ја „дадеш“ и за месечен паушал, тоа ми е работа ;)
За тебе нерелевантно!? Јас кажав лајкови и анлајкови. А тоа е многу важно. Моментално имам една страна која губи по 500-700 лајкови дневно (значи анлајкови) а фановите се реални (нема ниту еден купен). Се постира содржина која што е поврзана со нишот на страната. А пак на другата страна, има вкупно 5 анлајкови за 3 месеци. И двете страни имаат ист раст на фанови од околу 100-130 дневно. Која страна има поголема вредност според тебе?
Кажи ми што планираш да правиш со страниците, па ќе ти кажам која има поголема вредност :)
Што е ова „нишот“? Не го разбирам делов...

Тоа јас колку заработувам, какво знаење кријам или покажувам незнам зошто ти е важно тебе? Дали терам милионски бизнис и не навистина незнам зошто би требало да ти го откријам „занаетот“. Многу е едноставно, http://google.com ; Тоа е се што ти треба. Ако имаш желба, ако имаш потенцијал и го насочиш и искористиш во вистински смер секоја чест.
Ниту ми беше битно колку заработуваш, ниту пак сакам да ти го „украдам“ знаењето.
Забелешката ми беше за доаѓање на форум (место за дискусии, нели) и односот „не ми се разговара за ништо“. Ако ме упатуваш кон гугл, пак не си ја сфатил мојата забелешка :)

@Acid Веќе кога ова не е оглас, може да го смениш насловот на темата во „Фејсбук страници“ и да се развие некоја дискусија?
Го сменив, подобро е вака? :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.939
Зависи. Ако купуваш околу 1 долар за 1000 лајкови. 99% се фејк со локација како Индија. Ако сакаш реални фанови, таргетирани по категорија и по локација (како САД, Канада) тогаш од 8 до 10 долари може да се најде.
Доколку пак имаш страна со 100 000 фанови и сакаш да ја процениш тогаш немој на ваков начин.
Вака е веќе валидна темата за кајгана :) И поинтересна за дискусија :)

Ова со 1долар е премногу ундеррејтед. Ако збораш за полуспамерски страни шо се популарни само во некое гето во индија можи е тамам. Имам добивано далеку подобри суми дури и за македонски страни.
Прашањето ми беше колку да видам до кај се нурнати цените ;)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.621
Ова е еден обичен оглас а не дискусија за фејсбук страни. Исто како некој на реклама5 да објавил купувам БМВ 5, а вие да го прашате колку пари плаќаш (а воопшто немате БМВ)
Ам па контактирај не во пп сите 50тина илјади кајганџии. Или ете реклама5.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
но, фб прави "purge" на фејк акаунти од време на време (проверете), така да не знам колку би добиле доколку имате страна со голем број на вакви профили ?
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
34
Поени од реакции
77
Јас изнајмувам фан страни, доколку некој сака нека пише ПП.
Фан страните се со +50 000 фана имам една и од 100 000 и сите фанови се од Македонија. Активноста на фановите е како што пишал погоре Ацид. Тој е концептот на фејсбук.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom