Медицина или фармација? (средно)

Член од
13 јануари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
Lugje da ve prasam za mislenje.
Sakam da studiram medicina nekade vo stranstvo, no tamu nema strucni sredni ucilista i zatoa neznam dali bi bilo podobro da se zapisam medicina ili farmacija vo sredno?
Moze sovet?
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
ако мислиш на средно во Македонија и ако под медицина подразбираш општа односно сестра јас би ти рекол фармација,затоа што сега со 4 години средно општа медицина си болничар/ка,а не медицинска сестра,а фармацијата ти е и поплатена и многу полесна кога ќе почнеш на пракса позз
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Јас имам завршено средно фармација.
Што и да завршиш средно медицинско на крајот мора да полагаш државен испит.
Фармација е подобро спрема мене бидејќи повеќе се учи.
Единствено добро на општиот смер е она никакво искуство во болница што го добиваат.
Е сега стависе во ситуација да имаш завршено.
Што тука во државава со Општа медицина?
Обично медицинско лице? Па секаде бараат факултет.
Со самото тоа што запишуваш фармација добиваш поголем респект.
За платата зависи кај кого ќе работаш....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Ако останеш само на средно,што и да завршиш џабе ти е.. ако завршиш фармација ќе работиш за 8-9 иљади , сестра или лаборант исто, така да на крај кога ќе се свртиш ќе видиш не се исплаќа толку учење за тие мизерни пари.. ако после продужуваш на факс по истиот смер , е тогаш може, ја би ти препорачал фармација, ако ти иде хемија, мене не ми идеше и затоа не продужив тоа на факс :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
не се исплаќа толку учење за тие мизерни пари..
Не пости вакво нешто. Разберете еднаш дека учењето е пред се начин за сопствено надоградување, па дури потоа општествен чин за материјален опстанок.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Средно гимназија и ништо друго!
И јас мислам дека гимназија најубаво и така ретко кој по 8 одделение мисли дека е насочен. Јас мислев дека не ми иде математика воопшто ама во гимназија испадна дека ми идело заради добрите професори што ги имав и знаеја да ми објаснат и да ме заинтересираат и еве ме на електро сега.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Не пости вакво нешто. Разберете еднаш дека учењето е пред се начин за сопствено надоградување, па дури потоа општествен чин за материјален опстанок.
Разбирам..а ако останеш само со средно фармација и после го работиш тоа,основаш фамилија со 9 иљадарки ли ќе ја раниш..? Ценам знаење , но денес светот е толку многу проклето материјален,што се друго паѓа во втор план
 
Член од
13 јануари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
Lugje i jas sum povekje za farmacija no ne bi bilio podobro da imam barem nekakvo iskustvo vo bolnica ako se zapisam na medicina?
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Lugje i jas sum povekje za farmacija no ne bi bilio podobro da imam barem nekakvo iskustvo vo bolnica ako se zapisam na medicina?
Нема таков способен кадар по болниците што ќе те усоврши.

Еден мој совет, од искуство, ако одиш да учиш за фармацевтски техничар/ка обавезно посетувај часови кај професор кој ќе те учи Математика од Математичкиот смер во било која Гимназија.

Јас на Аналитичка Биохемија невидени проблеми имав почетокот.
Фармацевтките техничари во средно имаат само 2 години математика, ништо ко да неучат!

А на Фармација факултет или Хемија или Биохемија, или Аналитичка БИохемија доколку се одлучиш, ќе имаш за се познавање освен за Математика ќе немаш.
Со самото тоа незнаење сета Хемија ти пропаѓа.

Истото важи и за Физика предметот, и тој страшно многу добро да си го спремиш бидејќи се бара на факултет.

Без разлика дали ќе одиш Фармација или некој факултет поврзан со Хемијата тогаш обавезно ти следи Биофизика предмет. Да не зборам една задача се решава на 2 листа формат А4.

Екстра совети доколку одиш да учиш за фармацевтски техничар ( средно не е фармација ниту фармацевт) :

1. Учи Англиски.
2.Учи Албански доколку останеш во државава.
3. Не бегај од часовите по Латински.
4. Оди на курс да го научиш јазикот на глувонемите( ако го имаш научено работа не ти бега).
5. Оди на курс по Математика( сите 4 години).
6. Оди на курс по Физика.
7. Оние 20 денови( у мое време) феријална пракса целосно да ги исполниш.
8. Биди одличен ученик, бидејќи само најодличните се примаат на факултет.


 
Член од
18 февруари 2011
Мислења
24
Поени од реакции
5
Не не прашувај нас, размисли си убаво што те интересира.
Ако продолжуваш општа медицина иди си за сестра.
Скај Дог пред колку века учеше у медицинско?
Латински нема веќе со години и години уназад. Праксата мораш, нема сакам-нејќам. Биофизика задачи решавање исто така веќе нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom