Медитација

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ќе морам да се извинам, бидејки во мојот пост за медитација заборавив да го именувам Ставрогин во групата на атеисти кои уште мислат дека Дедо Мраз е Бог....:pos:
--- надополнето: 25 декември 2012 во 16:47 ---

Брат....ова е висок степен на медитација...ти најверојатно нема да го постигнеш...
Долга е твојата листа на персони кои се реалични од тебе. По слободна проценка околу 7 милијарди е таа листа.

Али се слагам со тебе, НИКОГАШ нема да го достигнам тој висок степен на медитација, кој ти си го постигнал.

Сполај му на Бога, арно ми е вака.

Само ај вака на кратко да ни објасниш нам обичните смртници, атеисти, уради сам христијани, секташи и остала багра недостојна за тебе, шо ќар имаш од толку високиот степен на медитација, и потрочените 16 години, да го достигнеш?

Да не ти порасна 10 сантима случајно?
Да не ја боцкаш која и да помислиш?

Или неш друго е работава, оти не ми личи дека се овие набројаниве работи?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Немам намера да побивам никој, затоа и не ти запнав на темата за јога, затоа и не дискутирам во подфорумот за Религија и не ти серињам за бог, а понекогаш можеби и треба.
Муабетот беше околу твоето его, ти доколку си медитирал како што викаш, значи си видел што навистина претставуваш, автоматски егото, кое очигледно го поседуваш, не ти е потребно.
Не зборувај за поими за кои немаш поима.
Нема едно его кај човекот, па затоа и не можеш да го елиминираш.Тоа се будистички пропаганди, кои те учат да го елиминираш егото.Си чула нешто ама не си разбрала.
Задржи се за медитација не темава, ако имаш нешто да кажеш...на пр. за твојата пракса.
нели ме праша за праксата...ајде да ја видиме твојата..

Долга е твојата листа на персони кои се реалични од тебе. По слободна проценка околу 7 милијарди е таа листа.

Али се слагам со тебе, НИКОГАШ нема да го достигнам тој висок степен на медитација, кој ти си го постигнал.

Сполај му на Бога, арно ми е вака.

Само ај вака на кратко да ни објасниш нам обичните смртници, атеисти, уради сам христијани, секташи и остала багра недостојна за тебе, шо ќар имаш од толку високиот степен на медитација, и потрочените 16 години, да го достигнеш?

Да не ти порасна 10 сантима случајно?
Да не ја боцкаш која и да помислиш?

Или неш друго е работава, оти не ми личи дека се овие набројаниве работи?
Хахахаха...Доналтчо...ова твоето ме потсеќа на..... не ме интересира ама сакам да знам.
Ако не те интересира брат, зошто прашуваш...
Знам дека сум груб во одговорите, ама реалноста е тоа ....
 
A

AnFem

Гостин
Не зборувај за поими за кои немаш поима.
Нема едно его кај човекот, па затоа и не можеш да го елиминираш.Тоа се будистички пропаганди, кои те учат да го елиминираш егото.Си чула нешто ама не си разбрала.
Задржи се за медитација не темава, ако имаш нешто да кажеш...на пр. за твојата пракса.
нели ме праша за праксата...ајде да ја видиме твојата..
Очигледно имам повеќе појма од тебе. Не ја бубам теоријата напамет, туку ја практикувам.
Барем да беше верник како што се кажуваш...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Очигледно имам повеќе појма од тебе. Не ја бубам теоријата напамет, туку ја практикувам.
Барем да беше верник како што се кажуваш...
Ајде да ја чуеме таа твоја пракса... ја имам кажано мојата на темава.
ПС Прочитај ја темава од почеток....
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Медитација, поим кој не е јасен на многу луѓе.Многу мислат дека тоа е гледање на една црна точка со саати...:(. Овде ќе покушам на еден начин да го објаснам тој термин, поедноставно и на кратко за да можат да ме разберат и неваспитаните деца како Divider i Werther (кои уште мислат дека се што лита се јаде) и ова окоравелите атеисти како Ateist i DBack, (кои уште мислат дека Дедо Мраз е Бог и кои истиот го тражат секогаш надвор од себе), секташите Хептаграм XI и Ipsissimus,(кои почнале нешто да разбираат ама застанале на пола), христијанинот „направи сам“ Donald Sikert, будистот Lord Raven (toj misli deka e ateist...:))....
За да ја објаснам медитацијата, (овој поим не се дефинира, само може да се разбере), ќе го кажам примерот со мозокот кај човекот, на кој начин истиот функционира....

1. Стадиум на анархична мисла, тоа е стадиум во кој мислата доаѓа и си оди неконтролирана, сама по себе и е многу фрекфентна. Во една минута може да пролетаат многу мисли, најчесто без некоја цел, сами по себе. Овој стадиум е најзастапен кај човекот. Голем дел од луѓето го поминуваат цел живот во таа состојба.

2.Втората состојба на мозокот е кога тој е концентриран на една мисла. Во овој стадиум човекот може да ја задржи истата мисла повеќе време, некогаш дури и 1/2 саати.Најчесто тоа се дешава кога ќе работи некоја работа и ќе „нема време и место“ во мозокот да мисли на нешто
друго.Во оваа состојба не е присутна свеста. Таа е само резултат на маската што ја носи еден човек.

3. Врвот на концентрацијата, највисоката точка се нарекува јога. Тогаш кај човекот се појавува свеста и како резултат на тоа може да ја контролира мислата подолго време. Значи, концентрацијата не е само резултат на одредена работа, него е резултат на свесна контрола на мислата.
Тоа што јогата кај нас се продава како дисциплина, рекреација и разонода, (што би рекол Acid), е сосема погрешна гледна точка. И самиот Патанјали во неговата втора сутра ја нерекува јогата ментална дисциплина. Тоа што на нас ни ја продаваат само како дисциплина и рекреација, а не како религија, е само начин да се материализира тој тип на религија.И Јогата и Медитацијата имаат секогаш религиозна цел, а тоа е да го најдеш Бог во себе.

4. Да ја однема и таа точка, тоа е Медитација.
Патанјали ја става медитацијата на 8мо ливело, после тоа постои само совршенство.Таа состојба на мозокот јас ја нарекувам состојба „без мисли“ во главата.Тогаш човекот е „сведок“ на самиот себе, може свесно да ги контролира мислите, или сум сретнал и друг термин за таа состојба „сеќавање за самиот себе“, што во превод би значело да бидеш свесен за самиот себе во секој момент,.Само да објаснам, состојбата „без мисли“ не значи дека еден човек не требе да мисли, него дека свесно задржува една мисла во главата и не дозволува други мисли да ја намалат концентрацијата. Во оваа состојба, свеста не само што има потполна контрола на умот, него има потполна контрола и на другите 6 центри кај човекот, што би рекол Bodhidharma да си концентриран на концентрацијата.
Значи, медитацијата е состојба на човекот која е присутна 24/7 кај човекот.

Ај доста за денеска, нешто ќе си задржам и за мене....
Ова со црвено ќе го коментирам...
Гледам доста луѓе не те разбрале, и имаат погрешна претстава за тоа кој е Г. :)
Али нема врска, овде има на форумов секакви луѓе...од ѓубре до злато луѓе. Некако ѓубрињата се премногу експонирани...може е до хороскописките предиспозиции не сум сигуренбаш.
И да, за црвеното.....џабе е зборење, тоа е состојба....не се разбира. Некои уште не се родени, а камо ли да разберат(да знаат, едноставно).
--- надополнето: 25 декември 2012 во 19:27 ---
П.С. некако музиката има некоја конекција со самиот збор медитација :) Во таа насока и ова.
 
Член од
18 февруари 2011
Мислења
16
Поени од реакции
2
Всушност неможе да се расправа за медитација бидејќи самата медитација не дозволува расправии(во негативна смисла)Може само да се разменуваат искуства опишани преку зборови.Подобро би било темата да се сврти кон тоа кој што прави за да дојде до повисок степен на свест.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Медитација, поим кој не е јасен на многу луѓе.Многу мислат дека тоа е гледање на една црна точка со саати...:(. Овде ќе покушам на еден начин да го објаснам тој термин, поедноставно и на кратко за да можат да ме разберат и неваспитаните деца како Divider i Werther (кои уште мислат дека се што лита се јаде) и ова окоравелите атеисти како Ateist i DBack, (кои уште мислат дека Дедо Мраз е Бог и кои истиот го тражат секогаш надвор од себе), секташите Хептаграм XI и Ipsissimus,(кои почнале нешто да разбираат ама застанале на пола), христијанинот „направи сам“ Donald Sikert, будистот Lord Raven (toj misli deka e ateist...:))....
Само болдот.
Е Гурџи, Гурџи каква само вистина кажа не си ни самиот свесен.
Али мислам дека би требало да знаеш: Вистината е во очите на набљудувачот :).
За некој со отворени очи што патем и не спие...дискутабилно

ПС. Дали ова што ме наброја во неколкуте луге од форумов значи дека и јас сум влезен во твојот круг на пријатели :D
 
W

Werther

Гостин
Само болдот.
Е Гурџи, Гурџи каква само вистина кажа не си ни самиот свесен.
Али мислам дека би требало да знаеш: Вистината е во очите на набљудувачот :).
За некој со отворени очи што патем и не спие...дискутабилно

ПС. Дали ова што ме наброја во неколкуте луге од форумов значи дека и јас сум влезен во твојот круг на пријатели :D
Не.Ти си во кругот на душманите на Џурџо.
Оваа листа е наречена:"Црната листа на Џурџо".

:D
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Или неш друго е работава, оти не ми личи дека се овие набројаниве работи?

Доналтчо....еднаш на темата на Ошо ми стави лајк, тоа беше за приказната за човекот кој седи само во една соба од куќата......спореди ја со состојбите на мозокот кај човекот, па ќе сватиш каква корист имаш.
И дај ти се молам, вакви глупи прашања не ти доликуваат...

ПС. Ме секира твојата интелигенција, да не успеваш да ги поврзеш работите....
 
W

Werther

Гостин
Не бе друже Гурџи не спие сите сме негови пријалтели...ваљда :D
За Џурџо да те засака треба да си профил на човек како Игорче и Ошо.
Ако не си таков тешко дека ќе станеш негов пријател.
Ошо си кажува некои небулози по темиве,а Игорче прашува како навиен,како воденица т.е незнае да напише мислење без да стави прашалник на крајот.
Џурџо е нивниот гуру.А што зборува Ѓурџиеф е тоа е веќе уметност,треба да си мецена за да разбереш,голем интелектуалец.Ставовите на Џурџо се ригидни,непроменливи.

Ѓурџо е единствениот буден на форумов и единствениот кој го спознал бог.Игорче и Ошо се во фазата на будење и во фазата на пронаоѓањето на бог.Сите останати сме во длабок сон.

Само една порака имам до Џурџо колку повеќе се доближуваме до науката,а во денешно време науката се развива со огромна брзина,толку е поголемо зло да си Рисјанин.

:)
 
Член од
18 февруари 2011
Мислења
16
Поени од реакции
2
колку повеќе се доближуваме до науката,а во денешно време науката се развива со огромна брзина,толку е поголемо зло да си Рисјанин.

:)
Па и не сум баш сигурен дека е зло да си христијан,суштината на религијата е многу добра,но метафората си го прави своето..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom