Машки шовинизам

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.916
Поени од реакции
1.425
Шовинизам, нешовинизам, феминизам, анти-феминизам ич не ми е гајле кој што и каде прави, ако сакаат соодветните феминистички и анти-феминистички групации можат најкомотно да си ги извадат очите со ч„А“чкалица, не ме засега.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Моја дефиниција за шовинист: Супресор чија интелигенција може да варира и се движи во скала од `премногу очигледен` до `не можам да му го утврдам проблемот` шо го тера на условно нисковреднување или непочитување на жените.
Во секој случај колку и да зборуваме за шовинистите мислам дека е повеќе од јасно дека нечија потреба да искажи или да наметне со присила, принуда или друго средство надмоќ е нездрава и нестабилна како таква.
Можеби се работи за аномалија во начинот на воспитување, имитирање или следење на модел на однесувањето на блиска личност или член од семејството.
Во секој случај шовинистот за мене е сељак, народски кажано со права кои самиот си ги препишал.
Бидејќи живееме во време кога секаде во светот или барем во развиениот свет се фаворизира тенденцијата на изедначување на машко-женските права и можности, убедувањето (она меѓусебното) за поголема вредност на мажите или на жените според мене е депласирано и во најмала рака смешно.
Така да, самодекларирани или цврсто убедини шовинисти и феминистки помирете се. Не сте интересни.
Го враќаме комунизмот на сцена.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Шовинизмот умре..
Сега во подем е феминизмот... касни баја време!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
За секој нормален момак е многу тешко да одолее на постулатите на шовинизмот. Девојките едноставно премногу се трудат да докажат дека шовинизмот е исправен. Јас се опирам, ама тешко е... :toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
^ Да дополниме , зашто не се запишуваат во стручните школи ко пример електро,машинско итн .. од 3000 капацитет само една две преку сила ќе отиде , значи далеку од еднаквост , во многу полиња е различно ...пред се такви се генетските преиспозиции :toe: кај ќе видиш пичка во рудник или нешто слично да ти работи , не ни треба таму да биде :/
Нормално дека се разликуваат половите според физичките карактеристики,во спротивно ќе постоел само еден пол и ќе можел се.Но причината дека ти можеш во рудник,а жена не оди таму,не те прави ниту подобар,ниту попаметен,ниту поспецифичен.Додека ти можеш да чистиш гомна во канализација,она може да направи чудо од нокти за исти пари..и кој е попаметен? :icon_lol:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.794
Нормално дека се разликуваат половите според физичките карактеристики,во спротивно ќе постоел само еден пол и ќе можел се.Но причината дека ти можеш во рудник,а жена не оди таму,не те прави ниту подобар,ниту попаметен,ниту поспецифичен.Додека ти можеш да чистиш гомна во канализација,она може да направи чудо од нокти за исти пари..и кој е попаметен? :icon_lol:
Не алудирав на тоа кој е попаметен , барем тука е еднакво

Although men's brains are bigger, women have more neurons densely packed within the brain, making men and women equally as smart.:smir:
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Машки шовинизам = дискриминација на женскиот пол (Ain't It Good)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom