Мачки (општи дискусии)

K

Kacar

Гостин


Не е за потсмирување работата, при 2 други мачки, кои не го сакаат, тоа нема со кого да си игра и има вишок енергија. Вакви играчки помагаат многу затоа што со нешто вакво, ке го „истрчаш“ мачето, без да ти се рацете во близина на канџите. И дај му различни играчки, за да има што да брка. Мачките се ловци, таа им е најважната забава - стануваат многу исфрустрирани ако немаат како да ја потрошат таа енергија.
Tokmu ova go into ja koristam ama I pomina merak za 2 nedeli.
Posle kupiv laser mnogu trceshe I bash dobra zanimacija bese ama I na toa i pomina merak. Vide deka nisto ne e I ne go ni recka vise haha.
Drugo care?
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
епа тоа е финтата, повеке различни играчки и да се менуваат за да не и се здосадат. Инаку проблемот со ласерот е што или малку побудалуваат или се откажуваат кога на крајот од сето бркање и „лов“ нема што да фатат. пробај пак со ласерот ама на крајот фрли му играчка на мачето - нешто што ке може да го „фати и убие“.
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Кажете најефикасен начин за спас од болвии уф коса ми се крена кога му начекав една сега.Го прскавме со нео питроид, џабе фрлени пари.Е сеа објаснете како оди постапката со ампули, како се ставаат, колку се ефикасни ,како функционираат и цена.Јас искинав нерви готово..
 
K

Kacar

Гостин
Кажете најефикасен начин за спас од болвии уф коса ми се крена кога му начекав една сега.Го прскавме со нео питроид, џабе фрлени пари.Е сеа објаснете како оди постапката со ампули, како се ставаат, колку се ефикасни ,како функционираат и цена.Јас искинав нерви готово..
Ja imam zemano sea 1000 denari 3+1 gratis ampula Frontline od pet shopot dolu vo Ramstore.
Ja legnuvash mackata I gore kaj so se spojuva vratot so plekjite koski so se vlaknata gi onadish da otkriesh koza I tamu kapnuvash na gola koza.
Posle toa tamu ne smees da ja galish cel den I da ja banjash 3 dena.
Ampulata shtiti 1 mesec od krlez a 1.5 -2 meseci od bolvi.
Taka da za 1000 denari 7-8 meseci ke si zashtitena od bolvi.
Tie vremenski ramki mi gi kazaa u pet shopot I veterinarkata isto.
Funkcionira so za dva dena gi ubiva bolvite I posle ako I skoknat umiraat pak. Jas bi predlozil I nosenje kaishka protiv bolvi naporedno so ampula.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198


Не е за потсмирување работата, при 2 други мачки, кои не го сакаат, тоа нема со кого да си игра и има вишок енергија. Вакви играчки помагаат многу затоа што со нешто вакво, ке го „истрчаш“ мачето, без да ти се рацете во близина на канџите. И дај му различни играчки, за да има што да брка. Мачките се ловци, таа им е најважната забава - стануваат многу исфрустрирани ако немаат како да ја потрошат таа енергија.
Има еден куп играчки, и ласер му земав, ама ич не го заинтересира, топчиња највеќе сака, ама кога ќе го изгуби колку плаче, абе како детенце е :D
 
K

Kacar

Гостин
Има еден куп играчки, и ласер му земав, ама ич не го заинтересира, топчиња највеќе сака, ама кога ќе го изгуби колку плаче, абе како детенце е :D
Da ne ti pokazuvam jas kolku igracki imam Kako za dete.
Sednav da presmetam kolku pari za igracki vo tek na cel mesec sum frlil ispadna 2000 denari.
Za tie 2000 denari ke kupev 3.5 kila od najlvalitetnata Leonardo kitten hrana I ke ja hranev okolu 3 meseci. Ama ete, kopuk.
I od site tie milion igracki go sakase perduvot I laserot, od drugite se plashi. Od topki gluvcinja se so ima zvonce bega.ping pong topcinja koga frlam bega Kako od pravosmukalka.
E sea koa ke zeam eden list ke go zgrcam u topce I frlam pa i e zanimacija pet minuti.Abe tersene se macinjata
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
E sea koa ke zeam eden list ke go zgrcam u topce I frlam pa i e zanimacija pet minuti.Abe tersene se macinjata
Isto i pravam i jas. Najmnogu se istrcuva. Mojata se nauci na fetch. I go frlam i mi go nosi 20tina pati a i go frlam daleku, kliza, drifta po laminatot. Ako ne i go frlam koga ke mi go donese mjauka i zamara do smrt. :D

Laser i pliseni i pominaa za po 2 nedeli. Topce od hartija i kjesa. Stom vide kjesa cel den se zanimava. Vlaga unatre. Go makne nasekade... abe ludilo.

Jas i zemav kaiska preventivno ama epten i gi ogrde vlaknata na persiskata i posle 1 mesec ja izvadiv. Na vtori sprat sme i ne ja pustam nadvor. E sea me fati strav da ne zakaci nesto koga ja nosev na veterinar. Ako zakaci ne veruvam da ja iscistam bidejki na golem prostor zivee, ke treba cela kukja da ja cistam, nikade ne i e zabraneto.. nevozmozno e vratite site gi izgreba i gi otvara. :D
 
K

Kacar

Гостин
Isto i pravam i jas. Najmnogu se istrcuva. Mojata se nauci na fetch. I go frlam i mi go nosi 20tina pati a i go frlam daleku, kliza, drifta po laminatot. Ako ne i go frlam koga ke mi go donese mjauka i zamara do smrt. :D

Laser i pliseni i pominaa za po 2 nedeli. Topce od hartija i kjesa. Stom vide kjesa cel den se zanimava. Vlaga unatre. Go makne nasekade... abe ludilo.

Jas i zemav kaiska preventivno ama epten i gi ogrde vlaknata na persiskata i posle 1 mesec ja izvadiv. Na vtori sprat sme i ne ja pustam nadvor. E sea me fati strav da ne zakaci nesto koga ja nosev na veterinar. Ako zakaci ne veruvam da ja iscistam bidejki na golem prostor zivee, ke treba cela kukja da ja cistam, nikade ne i e zabraneto.. nevozmozno e vratite site gi izgreba i gi otvara. :D
Wot imame macki so isti karakter mislam.
Se plasham od malava koa ke porasne kakva ke da e.
Eve ja sea, gleda Tv se zjapnala I sednala Kako gospogja DSC_0555.JPG


Inaku sto se odnesuva za bolvi I mene veterinarkata mi rece da ne I stavam kaishka na dolgo vlakno ne se stavalo gi ogrubuvalo vlaknata.
Moze edinstveno Kako preventiva ete letno vreme koga sum sloboden obicno jas odam na kamp imame na planina kaj Berovsko ezero pa ako ja ponesam togas
 
Последно уредено од модератор:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Wot imame macki so isti karakter mislam.
Se plasham od malava koa ke porasne kakva ke da e.
Eve ja sea, gleda Tv se zjapnala I sednala Kako gospogja Прегледај го приврзокот 164517


Inaku sto se odnesuva za bolvi I mene veterinarkata mi rece da ne I stavam kaishka na dolgo vlakno ne se stavalo gi ogrubuvalo vlaknata.
Moze edinstveno Kako preventiva ete letno vreme koga sum sloboden obicno jas odam na kamp imame na planina kaj Berovsko ezero pa ako ja ponesam togas
Интересно е тоа што твојава мачка има различна боја на очите. Ретки се мачките со хетерохромија.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Еј да каишка на мачки со долги влакна никако. Јас имам сибирска мачка, превлакнеста е, и не знаев дека не се ставало каивче. И после месец дена ептен и опадна влакното и го тргнав. Сега си е супер :)
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Дечки мачкава моја многу јаде последниов месец. Не знае за доста, до пред месец си знаеше усул сега ништо, колку даваш толку јаде, чудно ми е. Вчера и дадов апче против глисти денес пак цел ден се утепа од јадење. Не е дека не се троши по надвор е збеснува се игра ама ми претерува со храна ќе се претупани некој ден.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Дечки мачкава моја многу јаде последниов месец. Не знае за доста, до пред месец си знаеше усул сега ништо, колку даваш толку јаде, чудно ми е. Вчера и дадов апче против глисти денес пак цел ден се утепа од јадење. Не е дека не се троши по надвор е збеснува се игра ама ми претерува со храна ќе се претупани некој ден.
Да не е дека е Февруари?И некако подолго и почесто се надвор него порано...:confused:
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Да не е дека е Февруари?И некако подолго и почесто се надвор него порано...:confused:
Хахахахахаха не, не е до месецов пошто цел Јануари така си праи...ќе пробам да видам кога ќе ми мјаучи д го играм да го изморувам па д му давам да јаде друго чаре нема.
 
K

Kacar

Гостин
Хахахахахаха не, не е до месецов пошто цел Јануари така си праи...ќе пробам да видам кога ќе ми мјаучи д го играм да го изморувам па д му давам да јаде друго чаре нема.
Do Fevruari e veruj.
Ti koga ke ti dojde ili posle toa ne ti se jade?:LOL: :love:
Kaj mackite bez razlika dal mashko il zensko :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom