Материјализам VS идеализам

Себе си се пронаоѓам како:

  • Материјалиста

    Гласови: 15 30,0%
  • Идејалиста

    Гласови: 14 28,0%
  • Некоја алтернатива помеѓу двете

    Гласови: 15 30,0%
  • Ич не се замарам

    Гласови: 6 12,0%

  • Вкупно гласачи
    50
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Ехеееее учев за ова по филозофија у 4та :)
Материјалиста сум си јас, верувам дека материата е примарна и никако неможам да сватам како некој може да се пројанде во идеализмот т.е. да мисли дека идеата е примарна....тоа му доаѓа како, непостои ѕидов постои идеата за него пффффффф глупости(или ако не е така нека ме исправи некој)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ехеееее учев за ова по филозофија у 4та :)
Материјалиста сум си јас, верувам дека материата е примарна и никако неможам да сватам како некој може да се пројанде во идеализмот т.е. да мисли дека идеата е примарна....тоа му доаѓа како, непостои ѕидов постои идеата за него пффффффф глупости(или ако не е така нека ме исправи некој)
Идеата е примарна зашто без идеата нема да постои твојот ѕид.
Прво таа се раѓа,па после и ѕидот.
Значи да да има материјатлно,треба да има од што да никне тоа,а никнува од идеата.
Кога градиш куќа,тебе прво ти текнува идеата за таа куќа,нели?
Или само зимаш цигли и ги фрлаш една врз друга?
Ноуп.
Прво имаш замисла за таа куќа,па после ја реализираш и ја добиваш куќата.
:smir:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Идеата е примарна зашто без идеата нема да постои твојот ѕид.
Прво таа се раѓа,па после и ѕидот.
Значи да да има материјатлно,треба да има од што да никне тоа,а никнува од идеата.
Кога градиш куќа,тебе прво ти текнува идеата за таа куќа,нели?
Или само зимаш цигли и ги фрлаш една врз друга?
Ноуп.
Прво имаш замисла за таа куќа,па после ја реализираш и ја добиваш куќата.
:smir:
ок , ај вака,
океаните се материјални (вода), кој добил идеја да ги направи??!!??
или некоја соседна планета...и за неа ли некој имал идеја????
 
Член од
16 август 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
ок , ај вака,
океаните се материјални (вода), кој добил идеја да ги направи??!!??
или некоја соседна планета...и за неа ли некој имал идеја????
Немој вака да им објаснуваш, ќе кажат дека идејата е на бог.
:wink:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Немој вака да им објаснуваш, ќе кажат дека идејата е на бог.
:wink:
Па тоа ако го прифатат тешко нив...

Идеата е примарна зашто без идеата нема да постои твојот ѕид.
Прво таа се раѓа,па после и ѕидот.
Значи да да има материјатлно,треба да има од што да никне тоа,а никнува од идеата
.

:smir:
Значи дека тој ѕид материјално нема да постои ако не го замислиш...
Ама тој пак ќе постои во форма на цигли и бетон ... материјата пак ке постои без ти да ја замислиш, Не ми се свиѓа идејата дека тоа што ќе го замислам ќе се материјализира од никаде,многу ми е Coperfild .
Без идеја нема материјално а !?!?...не нема шаси да е тоа така...
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Па тоа ако го прифатат тешко нив...



Значи дека тој ѕид материјално нема да постои ако не го замислиш...
Ама тој пак ќе постои во форма на цигли и бетон ... материјата пак ке постои без ти да ја замислиш, Не ми се свиѓа идејата дека тоа што ќе го замислам ќе се материјализира од никаде,многу ми е Coperfild .
Без идеја нема материјално а !?!?...не нема шаси да е тоа така...
Chekaj malku! Zashto imam vpechatok deka temata e materijalizam i idealizam kako psiholoshki osobini, kako nachin na ponashanje!! Vie otidovte u nepovrat, i sea za sho da diskutiram, sho nastanalo prvo? JAJCETO ILI KOKOSHKATA? ili koj smislil da nastane? E pa petelot be!!! Kazi sega sho e temava pa da prajme muabet!:toe:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
прво , изгледа дека не си го прочитал уводот во темава !!!!

Chekaj malku! Zashto imam vpechatok deka temata e materijalizam i idealizam kako psiholoshki osobini, kako nachin na ponashanje!! Vie otidovte u nepovrat, i sea za sho da diskutiram, sho nastanalo prvo? JAJCETO ILI KOKOSHKATA? ili koj smislil da nastane? E pa petelot be!!! Kazi sega sho e temava pa da prajme muabet!:toe:
а vmcmlxxx и го кажа следново на Lady

Се слагам со горенаведеното (ImperatoR)...
А, воедно би додал дека ми е страв оти темава ќе избега во друг правец и наместо за материјализам и идеализам како филозофски определби, ќе се зборува за материјализам и идеализам во секојдневното (лаичко) поимање
типот убаво предвиде дека ќе се појават вакви како тебе...
и не збориме за јајца и петли , туку за тоа кој приод е најдобар за да го разбереме светот околку нас , кој го сметаме за точен и зошто!!!!
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
прво , изгледа дека не си го прочитал уводот во темава !!!!



а vmcmlxxx и го кажа следново на Lady



типот убаво предвиде дека ќе се појават вакви како тебе...
и не збориме за јајца и петли , туку за тоа кој приод е најдобар за да го разбереме светот околку нас , кој го сметаме за точен и зошто!!!!
Ti da ne se plashish od idninata be? :pos2: :pos2: :pos2:
chim mi go spomnuvash negovoto 'predviduvanje', pazi molim te! Te prashav ubavo: 'na shto da se zadrzam', ti mi obesuvash deka nekoj predvidel! Ajde de! Ova so predviduvanjava mi deluva kako idealistichki, zashto materijalno ne mozesh AMA NISHTO DA PREDVIDISH taka? predviduvanjeto e idea za idninata, a tipot ako ne se lazam kaza deka e materijalist, i sega TI mi definirash deka predvidel. OFF sum gi zgreshil jas lugeto za diskusija eJ!!!:kesa: :kesa: eve vi po edna kesa, zashto nema korpi megu smajlive!:toe:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Ti da ne se plashish od idninata be? :pos2: :pos2: :pos2:
chim mi go spomnuvash negovoto 'predviduvanje', pazi molim te! Te prashav ubavo: 'na shto da se zadrzam', ti mi obesuvash deka nekoj predvidel! Ajde de! Ova so predviduvanjava mi deluva kako idealistichki, zashto materijalno ne mozesh AMA NISHTO DA PREDVIDISH taka? predviduvanjeto e idea za idninata, a tipot ako ne se lazam kaza deka e materijalist, i sega TI mi definirash deka predvidel. OFF sum gi zgreshil jas lugeto za diskusija eJ!!!:kesa: :kesa: eve vi po edna kesa, zashto nema korpi megu smajlive!:toe:
прво , на материјализмот многу лесно се надоврзува Детерминизмот, Ама бате ти гарант незнаеш што е тоа , и сеа иди на wiki и барај таму.
а од детерминизам произлегува предодредена судбина , и можност да се предвиди иднината...и тоа не воопште идејалистички...
незборам за предвидување на иднината од некои си таму врачеви и гатачи, него едноставно , со помош на наука...
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
да ти кажам право голема почит ќе ти оддадам ако успееш да објсниш како субидеализмот се преточува во Материјализам...


Za da se rodi edno dete(materijalizam) prvo treba da se rodi ljubov i istoto da se isplanira(idealizam):wink:
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Хммм,ме замисливте,бев материјалист,и уште сум де,амадобар пример ова со раѓањето на едно дете,ама целата работа тука е што,не се создава нова материја,туку само ново множество на веќе постоечки материи,така да ,падна во вода...
Идејата е тука втора,прво го имаш материјалот,па после идеи како да го искористиш.

А да и за љубовта како идеа,материјата ,еве мозокот да речеме ја дава таа идеја,зшо според материјализмот материјата ги создава чувствата.
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
„Идеализам“ - без „ј“
„идеалист“ - не „идеалиста“
„материјалист“ - не „...иста“
или „идеалистка/материјалистка“ ако е за женски род.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Хммм,ме замисливте,бев материјалист,и уште сум де,амадобар пример ова со раѓањето на едно дете,ама целата работа тука е што,не се создава нова материја,туку само ново множество на веќе постоечки материи,така да ,падна во вода...
Идејата е тука втора,прво го имаш материјалот,па после идеи како да го искористиш.

:vozbud: :vozbud: :vozbud:
Cudotvorno mesto za tresenje gluposti!!
A sto ne napisete edna kniga, koga ima olku inovatori na novi filozofii i idei a?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom