Максимална брзина со која сте возеле моторно возило?

Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
изглеа почетник си или незнам шо те мава у глава... ама по мене си знам, кога би одел пак во Германија би возел колку што иде колата.... :D
Имаш фора за уште + 10 км/ч :D 130 км/ч е дозволено
Добро, зборам за кај нас :D. Патиштата се катастрофа а и уплав ме фаќа коа ќе видам крпен пат.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Како? На колку КС?
ти реков, не би сакал да коментирам за други. самите нека си кажат.
не биди нестрплив, ќе се логира утре лу и ќе ти каже
 
L

Lu

Гостин
можела и повеќе пошто и ја знам колата
Кој мотор го има, 1.8?
лу, што имаш да изјавиш? :D да не зборам во твое име нели?
Па, нели ја знаеш колата? Инаку, со 1.5 моторот тешко повеќе од 195, но и со 1.8 моторот тешко повеќе од ~205 км/ч.
тјунирана е
Како? На колку КС?
Леле каков муабет сте разврзале :)
Чекајте чекајте, тајм аут, измешавте некои работи :D

Сега ќе ви одговорам.
@Helex ... мојот Лансер е 1.5 со 109 КС.
Максималната брзина при идеални услови на рамен пат, му е околу 193 - 195 км/ч.
Јас минатиот месец кога се враќав од Гевгелија накај Скопје, имав одлична можност самата да го истестирам и лично да видам до кај му е максималната брзина.
Автопатот беше прав како писта, со минимална удолнина, брзината изнесуваше 198 - 199 км/ч ... стрелката беше милиметар пред 200 км/ч.
А кај што беше автопатот рамен, веќе кажав, 193 - 195 км/ч.

Инаку не е тјуниран.
Овие бројки што веќе ги спомнав се постигнати без никакви модификации на моторот.

Инаку @kooperativa друже, тоа што имам многу вложено во изгледот на автомобилот ... лајсни, затемнети стакла со клима фолии, ксенон, комплетно променет издув со лонец и грана, за да вади моќен и длабок звук ... сите овие модификации што досега ги имам направено, не спаѓаат во тјунинг.
Тјунинг е модификација - односно зголемување на коњските сили и њутн метрите на моторот на автомобилот.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Леле каков муабет сте разврзале :)
Чекајте чекајте, тајм аут, измешавте некои работи :D

Сега ќе ви одговорам.
@Helex ... мојот Лансер е 1.5 со 109 КС.
Максималната брзина при идеални услови на рамен пат, му е околу 193 - 195 км/ч.
Јас минатиот месец кога се враќав од Гевгелија накај Скопје, имав одлична можност самата да го истестирам и лично да видам до кај му е максималната брзина.
Автопатот беше прав како писта, со минимална удолнина, брзината изнесуваше 198 - 199 км/ч ... стрелката беше милиметар пред 200 км/ч.
А кај што беше автопатот рамен, веќе кажав, 193 - 195 км/ч.

Инаку не е тјуниран.
Овие бројки што веќе ги спомнав се постигнати без никакви модификации на моторот.

Инаку @kooperativa друже, тоа што имам многу вложено во изгледот на автомобилот ... лајсни, затемнети стакла со клима фолии, ксенон, комплетно променет издув со лонец и грана, за да вади моќен и длабок звук ... сите овие модификации што досега ги имам направено, не спаѓаат во тјунинг.
Тјунинг е модификација - односно зголемување на коњските сили и њутн метрите на моторот на автомобилот.
е па сум се заебал. јас мислев дека е тјунирана. ај тоа со стаклата, али со звукот, ... хммммм, интересно.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
е па сум се заебал. јас мислев дека е тјунирана. ај тоа со стаклата, али со звукот, ... хммммм, интересно.
Па не си ни прв ни последен што мисли дека ми е тјунирана, поради моќниот и длабок звук што го вади :)
Дури еднаш еден ме праша, да не ми е некоја Еволушн верзија од 300 коња, заради изгледот, а погтово заради звукот што го вади :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Па не си ни прв ни последен што мисли дека ми е тјунирана, поради моќниот и длабок звук што го вади :)
Дури еднаш еден ме праша, да не ми е некоја Еволушн верзија од 300 коња, заради изгледот, а погтово заради звукот што го вади :)
за еволушн знам дека не е, затоа и реков тјунирана. мислев си сменила некое чипче, па си му дала уште 10-ина коњчина и дека може да иде до кај 210.
ај сега малку да те правам љубоморна, ........ :D моено есперо од '96 со јадни 103 коња го имам кренато 200 рамно. ............... :P
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
друже, тоа што имам многу вложено во изгледот на автомобилот ... лајсни, затемнети стакла со клима фолии, ксенон, комплетно променет издув со лонец и грана, за да вади моќен и длабок звук ... сите овие модификации што досега ги имам направено, не спаѓаат во тјунинг.
Тјунинг е модификација - односно зголемување на коњските сили и њутн метрите на моторот на автомобилот.
Уште да не услужиш да пуштиш слика да видиме каков си го направила, супер :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.504
Поени од реакции
62.320
Лансерка, количето ти е лично. го знам од CC форумот.

Иначе, 275 по километража, 246 по борд компјутерот на голфчето...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Кој Голф оди 246?
Оди :)
Јас го знам Голфот на @vidooq и гарантирам дека 246 км/ч му е максимална брзина, не измислува човекот.
Неговиот Голф 5 не е обична верзија, туку е Golf 5 - 2.0 TFSI - GTI Edition 30 ... еден од трите официјално продадени во Македонија.
Значи моторот 2.0 TFSI е со 230 коњски сили и 300 њутн метри.
И не е основниот GTI, туку е GTI Edition 30, и е со поголема снага од основниот GTI.

И 246 км/ч му е максимална брзина со фабричките спецификации на моторот, и е фабрички блокиран на 246 км/ч ... а доколку му се тргне блокаторот ќе иде и над 246 км/ч.
Брат оди бе,како не оди..Need For Speed Carbon...И така цифрите тука се од таму,и тоа со нитро кога ставаат,т.е ги тунираат
Очигледно не си доволно информиран, прочитај погоре, многу добро објаснив.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.504
Поени од реакции
62.320
Брат оди бе,како не оди..Need For Speed Carbon...И така цифрите тука се од таму,и тоа со нитро кога ставаат,т.е ги тунираат
Mnogu mi e milo koga nekoj neinformiran, obichno obiduvajki se da bide shtosen, ke napravi magare od sebe.
 
Последно уредено:

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Оди :)
Јас го знам Голфот на @vidooq и гарантирам дека 246 км/ч му е максимална брзина, не измислува човекот.
Неговиот Голф 5 не е обична верзија, туку е Golf 5 - 2.0 TFSI - GTI Edition 30 ... еден од трите официјално продадени во Македонија.
Значи моторот 2.0 TFSI е со 230 коњски сили и 300 њутн метри.
И не е основниот GTI, туку е GTI Edition 30, и е со поголема снага од основниот GTI.

И 246 км/ч му е максимална брзина со фабричките спецификации на моторот, и е фабрички блокиран на 246 км/ч ... а доколку му се тргне блокаторот ќе иде и над 246 км/ч.
ОК
Кога прашав „Кој Голф оди 246?“ тоа прашувам бидејќи има Голф од 1 до 7, од 1,6 дизел, па до ГТИ модели од 1 до 7.
А, башка, што на темава има муабети... да не почнувам сега какви...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom