Македонци ин Канада

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Ништо ново бе ова со иселенициве ... ние ги имаме 700 000 тука такви што мислат дека останатите во Македонија немаат видено езеро и супермаркет(евентуално аеродром:icon_lol: ) па никому ништо:свиркам:
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ааааа колку е смешно, што девојче родено во Канада кажа со наместо за :pos:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
„Копуци“ - as in Луѓе кои бараат да оженат Австралијанка со цел да мигрираат во друга држава кај што има рефриџирејтор, еливејтор и трафик лајтс - наместо да го живеат животот во Македонија (макар бил и потежок), да се трудат да бидат успешни, едуцирани, недебилизирани како овие на видеото, да ги подобрат условите за генерациите после нив и тн?

Лесно е, шитни нивата што ти ја оставил дедо ти, уплати претплата за интернет, запознај се со Австралијанка, вљубете се онлајн, пресели се кај неа, ожени ја, стани горд државјанин на Австралија, гледај „Иселенички џубокс“, јачај се во гради колку ја сакаш Македонија, купи видео РИКОРДЕР со парите од жена ти, снимај глупи видеа, постирај ги на Јутуб за да ти се смееме. И после што? И таму ќе треба да работиш, парите не паѓаат од дрво.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ај не јади манџа со утре :pos:

Либерално е и да фаќаш сеир и да правиш пародии на видеа. Од друга страна, далеку попонижувачки е да правиш цела нација (Македонија) како паднати од Марс. Точно е, Македонија е далеку зад Канада, но видеата од овој тип се снимени во стил - небаре ние тука сме од палеолитско време. Затоа и стигнаа на главна страна. Уште еднаш, браво за пародијата на Стефан! :pos:

Тек па кога ќе дознаат дека и ние имаме XBOX... :eek:
HAHAHA alal ti ga bate,,ama ne samo sto imame XBOX,nasiot i piratski chita.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Ова мора да е некое видео намерно пуштено во промет за да не откаже од помислата да се преселиме во Канада.
Зошто по гледањето, повеќе би сакал да си останам во „бедната Македонија“, отколку да живеам во средена држава - како Телетабис.

Ај децата - деца се. Ама мајкава? :facepalm:
мајката само за ебање:D
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
наместо да го живеат животот во Македонија (макар бил и потежок), да се трудат да бидат успешни, едуцирани, недебилизирани како овие на видеото, да ги подобрат условите за генерациите после нив и тн?
Вака нешто? :icon_lol:

 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Јас ќе застанам во одбрана на видеово, а пред да почнете да ме напаѓате барем прочитајте зошто го бранам истото тоа видео. И кога ќе почнете да мавате по мене, бирајте помали камења ве молам :)

Реметење иселеници е во ред, ама кога го заслужуваат тоа. Има разлики од семејството во првото видео до дедо ви кој заминал во Острелија во 68-ма притоа мислејќи дека железното пиле на ајродромо во Белград треба да се напои и нахрани пред да полета за Недојдија. Таквите луѓе не виделе ништо модерно, немале никакво образование и одеднаш пристигнале во земја на материјално изобилие каде млекото ти го носат дома, луѓе од разни раси живеат заедно и во дворот можеш да насадиш палми и тие ќе никнат. Се што виделе им е како на малите бебиња кога ќе видат нешто за првпат и учат за се, така и овие, заминале од скромна земја во земја каде има повеќе и сето тоа им удрило в глава. Плус и таков им е менталитетот, згора на сето тоа не научиле англиски и заборавиле да зборуваат чист македонски и од таму доаѓаат заебанциите на нивна сметка и скечовите на к-15.

За разлика од нив поновите иселеници се повеќе образовани и горе-долу знаат што да очекуваат. Не ги бранам дека направиле нешто којзнае што или дека ми значат нешто, туку зашто првото видео нема ама ништо за реметење според мене. Мајката ја однесла ќеркичка за првпат дома и прават видеа за тоа што било и како било. Може сака на другарка и што ја запознала летото да и раскаже за тоа како и е во Канада па се решила да направи видео. Пофалби и за девојчето зашто зборува доста чист македонски, за разлика од многу деца на наши иселеници. И не рече девојчето имаме големо лејк, туку рече ова е езеро во Канада, се вика Онтарио Лејк. А така го кажа зашто така е научено, исто како што Њујорк не го преведуваме како Новјорк...само важно е да им се насмееме :)

Не сакаше да ви раскаже дека во Канада има супермаркети а во Македонија не, добро знаат што има и како има, само сакале да пополнат време и да снимат видео. Сфатете го како една проста разгледница или како сакате. Тоа што потенцираат дека имаат Вегета и турско кафе не е дека се прости и се неизживеани, туку кога ќе заминеш некаде тие малите работи ти значат многу заради спомените. Пример денес за првпат по 4 години си направив нескафе, такво како што го пиев во Македонија. Никогаш во Австралија го немам пиено баш истото кафе правено на ист начин. Не е дека сум прост и се фалам, туку е нешто што ретко го гледаш и ти значи кога ќе го добиеш и е кул во моментот.

Кул, исто како што е кул да користиш англицизми кога е најмалку потребно кое што впрочем ми е смачено од нив. Исто кул како и кога ќе појдеш на ексурзија во Будимпешта и трчаш веднаш во Бургер Кинг и Старбакс кои имаат најтиња производи, ама трчаш веднаш кај нив а не одиш да видиш некоја локална атракција. Во тие моменти Унгарците сигурно ти се смеат зашто изгледсш просто и неизживеано :)

Толку од мене, се надевам не бев напорен и нема да ме сфатите погрешно :)
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Се смееме ние, ама јас неам два џипа испред куќа и неам двор позади куќа каде што можам да праам скара. :oops:

Иначе мајкава каков јебозовен глас има, можам да замислам што се дешава коа ќе почне да стенка, свршавање без да го пипнеш.
 
G

Geezer

Гостин
DOBRO STOMU TEKNALO NEKOMU DA PISE OT DIASPORA I DA SNIMA KASETA KAKO ZIVEJAT MAKEODNCITE VO SRANSVO!
NIE OD OSTRELIJA MALCE POTESKO SE SNAODZAME POMALKU PARI IMA ZATOA I PO EDEN DOLAR ZA NASITE TAMO PRACAME.
MOJATA VAJF RABOTI VO MINI MARKET KAKO SE VIKA NA MAKEDONSKI DUJCAN DA DA. JA RABOTAM VO ZUU ZOLOSKA GRATINA KAJ SIVOTNITE ETE NI DONESOJA SEKA NOVO KENGURCE I GO KRSTIVME ALEKSANDAR KAKO NASIOIT VOJIN HEHE . MOITE CILDRENS UCATNA OSTRELISKI VOSKOLO AMA JAS I MOJATA VAJF GI UCEME DOMA POSTOANO MAJCIN JAZIK!
DA ZIVEE MAKEDONIA NEJA DAVAME NIKOMU I IMETO NEGO MENVUAME! DRSTESE BRACA I SESRI IMATE PODRSKA ODVAMU. HEHE OK POZ111
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Симпатично видео и не ми изгледа за дебилно ич.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom